International Orienteering Federation

Official results for Melbourne Sprint Weekend WRE

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Melbourne Sprint Weekend WRE
Organisers: Australia / Orienteering Victoria
Date: 7 March 2020

Classes: Show all | MEN | WOMEN

Men

3 725 m, 71 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Frédéric TranchandVI VFrance14:113:48
2Tommy HayesVI VNew Zealand14:36+0:253:55
3Aston KeyVI VAustralia15:09+0:584:04
4Dante AfnanSW SAustralia15:34+1:234:10
5Angus HainesSW SAustralia15:41+1:304:12
6Patrick MillerCC AAustralia15:44+1:334:13
7Alastair GeorgeST NAustralia15:47+1:364:14
8Matt DoyleCC AAustralia15:49+1:384:14
9Martin DentCC AAustralia16:04+1:534:18
10Brodie NankervisTF TAustralia16:05+1:544:19
11Simeon BurrillQC QAustralia16:07+1:564:19
12Ryan StocksCC AAustralia16:16+2:054:22
12Duncan CurrieST NAustralia16:16+2:054:22
14Riley de JongQC QAustralia16:20+2:094:23
15Grant ReinbottQC QAustralia16:22+2:114:23
15Simon UppillSW SAustralia16:22+2:114:23
17Fryderyk PryjmaCC APoland16:35+2:244:27
18David StocksCC AAustralia16:38+2:274:27
19Aidan DawsonST NAustralia16:53+2:424:31
20Jarrah DayCC AAustralia16:56+2:454:32
21Grant BluettCC AAustralia16:59+2:484:33
21Joseph DickinsonTF TAustralia16:59+2:484:33
23Devon BeckmanVI VNew Zealand17:02+2:514:34
24Ewan ShinglerST NAustralia17:07+2:564:35
25Ryan GrayQC QAustralia17:13+3:024:37
26Daniel GrayQC QAustralia17:18+3:074:38
27Blake ReinbottQC QAustralia17:23+3:124:40
28Matthew CraneCC AAustralia17:27+3:164:41
29Robert BennettST NAustralia17:30+3:194:41
30Andrew KerrCC AAustralia17:43+3:324:45
31Mason ArthurVI VAustralia17:54+3:434:48
32Samuel GarbelliniQC QAustralia17:57+3:464:49
33Brody McCarthyVI VAustralia18:00+3:494:49
34Mark BourneCC AAustralia18:01+3:504:50
35Toby WilsonST NAustralia18:10+3:594:52
36Atte LahtinenST NFinland18:23+4:124:56
37Thomas GarbelliniQC QAustralia18:27+4:164:57
38Jack WickhamTF TAustralia18:35+4:244:59
38Stephen MelhuishCC AAustralia18:35+4:244:59
40Callum WhiteVI VAustralia18:42+4:315:01
41Ricky ThackrayWN WAustralia18:57+4:465:05
42Jack MarschallSW SAustralia18:58+4:475:05
43Toby LangCC AAustralia19:05+4:545:07
43Kilian LiljeTF TGermany19:05+4:545:07
45Alex MasseyST NAustralia19:21+5:105:11
46Torren ArthurVI VAustralia19:23+5:125:12
47Eric MorrisST NAustralia19:29+5:185:13
48Toby CazzolatoSW SAustralia19:36+5:255:15
49Craig FeuerherdtVI VAustralia19:39+5:285:16
50Kurt NeumannQC QAustralia19:42+5:315:17
51Jonathan McCombTF TAustralia19:49+5:385:19
52Rob PrestonST NAustralia19:54+5:435:20
53Wayne EliotWN WAustralia19:56+5:455:21
54Remi AfnanSW SAustralia20:05+5:545:23
55Ethan PenckSW SAustralia20:14+6:035:25
56Peter HobbsVI VAustralia20:24+6:135:28
57Elliott MeelenQC QAustralia20:31+6:205:30
58David BrownridgeVI VAustralia20:37+6:265:32
59Cameron DuncanWN WAustralia20:41+6:305:33
60Max GrivellSW SAustralia21:15+7:045:42
61Andrew RowanVI VAustralia21:22+7:115:44
62Toby CooperVI VAustralia21:32+7:215:46
63Bayley FisherTF TAustralia22:28+8:176:01
64Geoff LawfordVI VAustralia22:34+8:236:03
65Todd NeveVI VAustralia23:43+9:326:22
66Matt van der PeetVI VAustralia24:30+10:196:34
67Michael LoughnanVI VAustralia24:42+10:316:37
Adam NolanWN WAustraliamispunched
Kerrin RattraySW SAustraliamispunched
Max DalheimVI VAustraliamispunched
Jensen KeyVI VAustraliamispunched

Women

3 225 m, 44 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Lizzie InghamVI VNew Zealand15:224:45
2Natasha KeyVI VAustralia16:06+0:444:59
3Tara MelhuishCC AAustralia16:44+1:225:11
4Belinda LawfordCC AAustralia16:48+1:265:12
5Mikayla CooperTF TAustralia16:50+1:285:13
6Olivia SprodSW SAustralia17:02+1:405:16
7Bridget UppillSW SAustralia17:03+1:415:17
8Iida LehtonenST NFinland17:28+2:065:24
9Aislinn PrendergastVI VAustralia17:42+2:205:29
10Asha SteerVI VAustralia17:43+2:215:29
11Ellie de JongQC QAustralia17:44+2:225:29
12Krystal NeumannQC QAustralia17:59+2:375:34
13Kathie DentCC AAustralia18:11+2:495:38
14Liis JohansonVI VEstonia18:14+2:525:39
15Caitlin YoungCC AAustralia18:20+2:585:41
16Ella CuthbertCC AAustralia18:23+3:015:42
17Elin ErneCC ASwitzerland18:27+3:055:43
18Nea ShinglerST NAustralia18:31+3:095:44
19Arabella PhillipsTF TAustralia18:55+3:335:51
20Sophie TavernaVI VAustralia19:09+3:475:56
21Evalin BrautigamSW SUnited States19:30+4:086:02
22Lanita SteerVI VAustralia19:32+4:106:03
23Abigail GeorgeSW SAustralia19:36+4:146:04
24Clare BrownridgeVI VAustralia19:43+4:216:06
25Shannon JonesCC AAustralia19:48+4:266:08
26Kathryn PrestonVI VAustralia19:50+4:286:08
27Juliet FraterVI VNew Zealand19:52+4:306:09
28Zali McCombTF TAustralia20:03+4:416:13
29Anna SheldonQC QAustralia20:04+4:426:13
30Yulia ShutkovskayaVI VItaly20:10+4:486:15
31Zoe DowlingTF TAustralia20:45+5:236:26
32Briohny SeamanST NAustralia21:03+5:416:31
33Winnie OakhillQC QAustralia21:08+5:466:33
34Sophie ThomasQC QAustralia22:37+7:157:00
35Maria DeptulskaCC APoland23:24+8:027:15
36Eleanor McLeanTF TAustralia23:38+8:167:19
37Anna DowlingTF TAustralia23:46+8:247:22
38Lucy JarrettWN WAustralia23:48+8:267:22
39Melissa MaillotCO2France25:26+10:047:53
40Sarah DaviesVI VAustralia25:45+10:237:59
41Jenny CasanovaSW SAustralia26:12+10:508:07
42Erin van der PeetVI VAustralia32:26+17:0410:03
43Penelope SalmonVI VNew Zealand56:41+41:1917:34
Joanna GeorgeSW SAustraliamispunched
Maree DoyleST NAustraliadid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport