International Orienteering Federation

Official results for Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2019 - Sprint relay

Event informationShow result list by organisationHide team lineupsPrint

Name: Sprint relay
Organiser: Japan
Date: 30 August 2019

M/W20

9 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1China 11:06:34
1. XUEQIN YANG17:30117:301
2. XIAO TANG13:40131:11100:00
3. YAOWEN HU16:324+1:5847:43100:00
4. ZIYUN YE18:512+0:351:06:34100:00
2Japan 11:09:17+2:43
1. JURIA KAWANO20:526+3:2220:524+3:22
2. YOSUKE OHISHI15:333+1:5336:252-2+5:14+1:52
3. SEIYA MORIKIYO14:34151:0020+3:17-1:57
4. MIZUHO KATORI18:1611:09:1720+2:43-0:34
3Hong Kong1:20:34+14:00
1. HEI TUNG LEUNG20:305+3:0020:303+3:00
2. KA WANG SO17:165+3:3637:4630+6:35+3:35
3. CHEUK WANG WONG18:025+3:2855:5030+8:07+1:32
4. WING YIN WONG24:436+6:271:20:3430+14:00+5:53
4Chinese Taipei1:22:17+15:43
1. MIN-HUEI HUANG18:404+1:1018:412+1:11
2. BO-YUAN HUANG19:366+5:5638:174+2+7:06+5:55
3. KAI-MAO CHENG20:106+5:3658:2740+10:44+3:38
4. CHIEH-FANG LIN23:485+5:321:22:1740+15:43+4:59
5Korea 11:39:56+33:22
1. HYEON JI WIE22:547+5:2422:545+5:24
2. SEONG JIN KIM25:179+11:3748:1250+17:01+11:37
3. JEONG SOO HA22:037+7:291:10:1750+22:34+5:33
4. YEA JIN RYU29:387+11:221:39:5650+33:22+10:48
Macaudisqualified
1. KUAN SANG CHAN31:579+14:2731:58+14:28
2. JIAWEI DENG21:237+7:4353:21+22:10+7:42
3. CHAK LON KONG24:528+10:181:18:14+30:31+8:21
4. MENG HIN LEImispuncheddisqualified
China 2not competing
1. SILU YANG18:293+0:59not competing
2. HONGCHENG ZHOU16:184+2:38not competing
3. YI HUANG15:283+0:54not competing
4. YAN WANG20:103+1:54not competing
Japan 2not competing
1. YU ABE18:042+0:34not competing
2. SATOSHI KANEKO15:222+1:42not competing
3. RYO ASAMA15:172+0:43not competing
4. MARIE YOSHIDA20:414+2:25not competing
Korea 2not competing
1. YU JIN LEE30:328+13:02not competing
2. HWI MIN JO23:298+9:49not competing
3. MIN SUNG KIM28:509+14:16not competing
4. MIN JI LEE30:328+12:16not competing

M/W18

6 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1China 154:26
1. YIN XIONG11:55111:551
2. SHIYU XIONG14:483+1:2126:44100:00
3. LONGYUAN LIN13:502+1:1640:36100:00
4. YUZHEN ZHAO13:503+2:0154:26100:00
2Japan 158:14+3:48
1. SUZUNE KOTAJIMA18:484+6:5318:483+6:53
2. SHOMA HAYAKAWA13:27132:1630+5:32-1:21
3. KENICHIRO TERASHIMA12:34144:512-1+4:15-1:17
4. HANA OCHIAI13:222+1:3358:1420+3:48-0:27
3Hong Kong1:04:06+9:40
1. YING YAU CHU14:333+2:3814:332+2:38
2. TSZ CHUN WONG16:204+2:5330:5420+4:10+1:32
3. YAU MAN CHU14:073+1:3345:013+1+4:25+0:15
4. AMANDA CHUN YI CHAN19:034+7:141:04:0630+9:40+5:15
China 2disqualified
1. MENGQIU GUO14:212+2:2614:21+2:26
2. JINXIAN ZHUmispuncheddisqualified
3. JINSONG CHEN15:135+2:39disqualified
4. BIN WANG11:491disqualified
Chinese Taipeidisqualified
1. MAN-WEN KUO19:496+7:5419:49+7:54
2. YACHEN TSAImispuncheddisqualified
3. CHIN-TI LIN17:466+5:12disqualified
4. JIA-YU SIAO28:146+16:25disqualified
Japan 2not competing
1. RINAKO MARUYAMA19:015+7:06not competing
2. KOTARO FUJIWARA14:372+1:10not competing
3. MASAHIRO IKUTA14:394+2:05not competing
4. SHIZURU IBA19:145+7:25not competing

M/W16

6 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Hong Kong 154:21
1. WING MAN12:052+0:2012:061
2. CHEUK HEI LUM14:073+2:5226:14100:00
3. HO KIU AU12:142+0:1338:30100:00
4. HOI YAN LO15:512+4:1854:21100:00
2Chinese Taipei1:03:42+9:21
1. YU-CHI LIANG12:553+1:1012:562+0:50
2. PIN-SHENG HSIEH15:524+4:3728:4920+2:35+1:45
3. DONG-YANG LEE16:264+4:2545:1520+6:45+4:10
4. CHUN-YUN CHENG18:265+6:531:03:4220+9:21+2:36
Chinadisqualified
1. SHANLIN TAN11:45111:45+-0:21
2. XINGHUA YAO11:272+0:1223:13+-3:01-2:40
3. BEINING SHAmispuncheddisqualified
4. MEITIAN LIANG11:331disqualified
Hong Kong 2disqualified
1. TSZ WING KWONG14:084+2:2314:08+2:02
2. CHUNG YIN TOmispuncheddisqualified
3. SZE LUT LEE16:033+4:02disqualified
4. HIU MAN SOPHIE KO18:154+6:42disqualified
Japandisqualified
1. YURI IINUMAmispuncheddisqualified
2. SONOSUKE MORI11:151disqualified
3. RIN FUKUMURO12:011disqualified
4. YURI SHIMIZU16:273+4:54disqualified
Singaporedisqualified
1. GRACE LIEW YENG YEIN37:075+25:2237:08+25:02
2. MUHAMMAD QAIYUM AL-AZIM BIN WAHAB50:255+39:101:27:33+1:01:19+36:17
3. AZHAD SALIHIN BIN AZMANmispuncheddisqualified
4. NATASHA DELAILA BINTE ROSLANmispuncheddisqualified

M/W14

5 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Hong Kong 146:11
1. PUI YUET SIU11:43111:431
2. CHEUK NAM LAU12:462+0:5424:30100:00
3. HONG CHING FUNG11:47136:18100:00
4. WAI KI FUNG9:52146:11100:00
2Japan56:51+10:40
1. MISA YAMAMOTO14:493+3:0614:502+3:07
2. SEKI BITO11:52126:4320+2:13-0:54
3. KAZUKI ITO13:573+2:1040:4020+4:22+2:09
4. RENA OGASAWARA16:093+6:1756:5120+10:40+6:18
3Korea1:06:47+20:36
1. YU MIN LEE14:534+3:1014:543+3:11
2. HEON BIN HA14:224+2:3029:1630+4:46+1:35
3. HYUN MO KOO15:414+3:5444:5830+8:40+3:54
4. CHAE HYEON KIM21:474+11:551:06:4730+20:36+11:56
Singaporedisqualified
1. YU QIMANmispuncheddisqualified
2. RAMOS NHEO MICKEL30:265+18:34disqualified
3. RAUFF AHMAD MIKHAIL19:175+7:30disqualified
4. NUR AINA BASYIRAH BINTI NURHADI22:045+12:12disqualified
Hong Kong 2not competing
1. HOI KI FU13:202+1:37not competing
2. SIU LONG SHUM13:203+1:28not competing
3. CHEUK LONG ETHAN FONG12:252+0:38not competing
4. YOYO YOU12:592+3:07not competing

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Nokian Tyres World Orienteering Championships 2021