International Orienteering Federation

Official results for Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2019 - Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint
Organiser: Japan
Date: 28 August 2019

M20

3 500 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1SEIYA MORIKIYOJapan15:334:26
2YAOWEN HUChina15:52+0:194:32
3YOSUKE OHISHIJapan16:30+0:574:42
4RYO ASAMAJapan16:37+1:044:44
5SATOSHI KANEKOJapan16:48+1:154:48
6YI HUANGChina16:59+1:264:51
7AKIHIRO SHIINAJapan17:01+1:284:51
8HONGCHENG ZHOUChina17:26+1:534:58
9CHEUK WANG WONGHong Kong18:51+3:185:23
10HSIEN-HUNG LAIChinese Taipei18:54+3:215:24
11BO-YUAN HUANGChinese Taipei19:28+3:555:33
12KAI-MAO CHENGChinese Taipei21:02+5:296:00
13CHAK LON KONGMacau21:58+6:256:16
14SEONG JIN KIMKorea24:26+8:536:58
15CHON HEI CHANMacau25:25+9:527:15
16HWI MIN JOKorea28:49+13:168:14
XIAO TANGChinadisqualified
JEONG SOO HAKoreadid not finish
ADIL TOLEUBAYEVKazakhstandid not finish
KA WANG SOHong Kongdid not finish

W20

3 100 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1MIZUHO KATORIJapan18:265:56
2XUEQIN YANGChina18:33+0:075:59
3YAN WANGChina18:43+0:176:02
4ZIYUN YEChina19:18+0:526:13
5SILU YANGChina20:08+1:426:29
6MIN-HUEI HUANGChinese Taipei21:30+3:046:56
7JURIA KAWANOJapan21:52+3:267:03
8YU ABEJapan22:17+3:517:11
9CHIEH-FANG LINChinese Taipei23:36+5:107:36
10HEI TUNG LEUNGHong Kong24:46+6:207:59
11MARIE YOSHIDAJapan26:09+7:438:26
12YUKI OGURIJapan26:32+8:068:33
13YU JIN LEEKorea33:19+14:5310:44

M18

3 300 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1KENICHIRO TERASHIMAJapan16:224:57
2LONGYUAN LINChina16:28+0:064:59
3YAU MAN CHUHong Kong18:01+1:395:27
4JINXIAN ZHUChina18:23+2:015:34
5MASAHIRO IKUTAJapan18:37+2:155:38
6RIU KUNISAWAJapan18:42+2:205:40
7CHIN-TI LINChinese Taipei19:12+2:505:49
8YACHEN TSAIChinese Taipei19:32+3:105:55
9YUUKI MAKIDOJapan19:34+3:125:55
10YELZHAN VAKHITOVKazakhstan19:49+3:276:00
10CHUNG WAI LEUNGHong Kong19:49+3:276:00
12TSZ CHUN WONGHong Kong20:21+3:596:10
13JINSONG CHENChina20:36+4:146:14
14HIROKI TAKAHASHIJapan21:00+4:386:21
15CHIN-YEN MAChinese Taipei21:35+5:136:32
SHIYU XIONGChinadisqualified
KAI YUI YAMHong Kongdid not finish

W18

2 400 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1YIN XIONGChina14:406:06
2YUZHEN ZHAOChina15:05+0:256:17
3HANA OCHIAIJapan15:51+1:116:36
4YING YAU CHUHong Kong15:57+1:176:38
5MENGQIU GUOChina17:23+2:437:14
6BIN WANGChina17:36+2:567:20
7SUZUNE KOTAJIMAJapan17:57+3:177:28
8YI SHAN WONGHong Kong18:17+3:377:37
9RINAKO MARUYAMAJapan19:39+4:598:11
10YA-HAN TSOUChinese Taipei19:52+5:128:16
11MAN-WEN KUOChinese Taipei19:58+5:188:19
12JIA-YU SIAOChinese Taipei23:18+8:389:42
13HYEON JI WIEKorea24:12+9:3210:05
14SHIZURU IBAJapan24:56+10:1610:23
15MIN JI LEEKorea28:57+14:1712:03
KUAN SANG CHANMacaudisqualified
MENG HIN LEIMacaudisqualified

M16

3 000 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1SHOMA HAYAKAWAJapan15:175:05
2SONOSUKE MORIJapan15:21+0:045:07
3RIN FUKUMUROJapan15:26+0:095:08
4KOTARO FUJIWARAJapan15:45+0:285:15
5XINGHUA YAOChina15:55+0:385:18
6HO KIU AUHong Kong16:05+0:485:21
7HIKARU SEIKOJapan17:40+2:235:53
8CHEUK HEI LUMHong Kong17:55+2:385:58
9SZE LUT LEEHong Kong17:57+2:405:59
10CHUNG YIN TOHong Kong18:12+2:556:04
11DONG-YANG LEEChinese Taipei18:55+3:386:18
12PIN-SHENG HSIEHChinese Taipei19:21+4:046:27
13JIAWEI DENGMacau20:01+4:446:40
14HO CHUN LEUNGHong Kong21:01+5:447:00
15TZU-HUNG HOChinese Taipei21:41+6:247:13
16MIN SUNG KIMKorea34:54+19:3711:38
XIN XIAOChinadisqualified
AZHAD SALIHIN BIN AZMANSingaporedisqualified
BEINING SHAChinadisqualified

W16

2 100 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1JIA KANGChina13:266:23
2HOI YAN LOHong Kong14:23+0:576:50
3SHANLIN TANChina14:24+0:586:51
4MEITIAN LIANGChina14:26+1:006:52
5AMANDA CHUN YI CHANHong Kong15:30+2:047:22
6YU-CHI LIANGChinese Taipei15:45+2:197:30
7WING MANHong Kong16:17+2:517:45
8YURI IINUMAJapan16:40+3:147:56
9YURI SHIMIZUJapan18:09+4:438:38
10TSZ WING KWONGHong Kong18:12+4:468:40
11WING YIN WONGHong Kong19:20+5:549:12
12CHUN-YUN CHENGChinese Taipei21:17+7:5110:08
YEA JIN RYUKoreadisqualified
CHIHIRO WATANABEJapandid not start

M14

2 000 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1HONG CHING FUNGHong Kong9:524:56
2SIU LONG SHUMHong Kong11:18+1:265:39
3SEKI BITOJapan12:02+2:106:01
4CHEUK NAM LAUHong Kong12:05+2:136:02
5CHEUK LONG ETHAN FONGHong Kong12:44+2:526:22
6KAZUKI ITOJapan13:17+3:256:38
7MAN KIT BOSCO YAUHong Kong13:32+3:406:46
8KEISHI IRIEJapan14:02+4:107:01
9SOUTA OBIKAJapan14:49+4:577:24
10RAUFF AHMAD MIKHAILSingapore15:13+5:217:36
11RAMOS NHEO MICKELSingapore15:43+5:517:51
12HYUN MO KOOKorea17:42+7:508:51
13YOSHIHIRO AOYAMAJapan20:04+10:1210:02
14MUHAMMAD QAIYUM AL-AZIM BIN WAHABSingapore23:44+13:5211:52
HEON BIN HAKoreadisqualified

W14

1 700 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1WAI KI FUNGHong Kong12:057:06
2HIU MAN SOPHIE KOHong Kong12:48+0:437:31
3YOYO YOUHong Kong13:43+1:388:04
4HOI KI FUHong Kong14:29+2:248:31
5PUI YUET SIUHong Kong15:08+3:038:54
6CHAE HYEON KIMKorea18:36+6:3110:56
7NUR AINA BASYIRAH BINTI NURHADISingapore20:06+8:0111:49
8RENA OGASAWARAJapan20:14+8:0911:54
9YU QIMANSingapore24:23+12:1814:20
10MISA YAMAMOTOJapan27:55+15:5016:25
11GRACE LIEW YENG YEINSingapore28:26+16:2116:43
NATASHA DELAILA BINTE ROSLANSingaporedisqualified
YU MIN LEEKoreamispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World