International Orienteering Federation

Official results for World Masters Ski Orienteering Championships 2020, long

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Ski Orienteering Championships 2020
Organisers: Austria / Orienteering Innsbruck Imst
Date: 14 January 2020 - 19 January 2020

SprintLongMiddle

Classes: Show all | W30 | M30 | W35 | M35 | W40 | M40 | W45 | M45 | W50 | M50 | W55 | M55 | W60 | M60 | W65 | M65 | W70 | M70 | W75 | M75 | W80 | M80 | W85 | M85 | M90 | W90 | WO | MO

W30

7 130 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Krystyna StryzhakUkrainian Orienteering Fed.Ukraine1:22:4411:36
2Isabel HechlNaturfreunde KitzbuehelAustria1:32:05+9:2012:54
3Julia MathisBetriebssport Jenbacher INNIOAustria1:38:04+15:1913:45
4Freya RitterSkisportverein Erfurt 02Germany1:52:35+29:5015:47

M30

11 030 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Stanimir BelomazhevSKI Club Hemus TroyanBulgaria1:06:266:01
2Bernhard KoglerOL KufsteinAustria1:40:16+33:509:05
3Artem StryzhakUkrainian Orienteering Fed.Ukraine1:47:12+40:459:43
4Stanislav GoliakovSportClassRussian Federation1:55:46+49:1910:29
5Mateusz ChromiecStowarzyszenie Team 360 stopniPoland3:01:14+1:54:4716:25

W35

7 130 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Carmen KappenbergerSkiO SwissSwitzerland1:05:109:08
2Elena KheldertTropaRussian Federation1:09:19+4:099:43
3Marja RauhalammiEpilan EsaFinland1:18:00+12:5010:56
4Olga ZileStiga OKLatvia1:43:50+38:3914:33
5Ianina RoshchinaMSURussian Federation1:44:14+39:0314:37
6Kinga CsecsOLG BernHungary2:12:10+1:06:5918:32

M35

11 030 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Yury MasnyyOMC Orienta Moscow CompassRussian Federation1:14:336:45
2Radek LacigaCzech Orienteering FederationCzech Republic1:16:08+1:356:54
3Juhani RauhalammiErapirkatFinland1:28:59+14:258:04
4Kostiantyn MarychLyder TurUkraine1:44:40+30:069:29
5Greg WalkerTruckee Orienteering ClubUnited States1:46:30+31:579:39
6Arnis SaltumsMezmalas MTBLatvia1:52:24+37:5010:11
7Michal SzyplinskiStowarzyszenie Team 360 stopniPoland3:01:01+1:46:2716:24
David HechlAustrian Orienteering Fed.Austriadid not finish
Adik BektimimirovRussiaRussian Federationdid not start
Khaled ElShebokshyArmy clubEgyptdid not start

W40

7 050 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Iris BolligerSkiO SwissSwitzerland59:358:27
2Yvonne WeltiSki O SwissSwitzerland1:01:41+2:068:44
3Tatiana KhrennikovaSokol PermRussian Federation1:02:19+2:448:50
4Niina JaakoLansi Rajan RastiFinland1:05:02+5:279:13
5Yulia SemenovaOmegaRussian Federation1:11:17+11:4210:06
6Asta JanuskevicieneOK FORTUNALithuania1:12:24+12:4910:16
7Virpi KomulainenRasti JyryFinland1:13:09+13:3410:22
8Ursina AccolaSki O SwissSwitzerland1:22:57+23:2211:45
9Susan KurthOL Team BayernGermany1:30:08+30:3312:47
10Anastasia RoutsiRasti JyryFinland1:37:49+38:1413:52
11Katja KleinveldLLV BedafNetherlands2:05:46+1:06:1017:50

M40

9 800 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Bernd KohlschmidtSV Robotron DresdenGermany1:20:508:14
2Geir OdegardFossum IFNorway1:22:32+1:428:25
3Nikolay DimitrovBrown TeamBulgaria1:22:33+1:438:25
4Aleksandrs ZilisStiga OKLatvia1:23:29+2:398:31
5Marko VapaSuunta 2000Finland1:24:19+3:298:36
6Jon LindmarkCentrum OKSweden1:24:20+3:308:36
7Ivo PetkovSKI Club Hemus TroyanBulgaria1:30:48+9:589:15
8Harri MaattaLansi Rajan RastiFinland1:34:19+13:299:37
9Dmitrijs AndrejevsStiga OKLatvia1:37:21+16:319:56
10Ruslans MikulovsStiga OKLatvia1:45:14+24:2410:44
11Roman RoshchinMSURussian Federation1:47:38+26:4810:58
12Alin DucaStars OrienteeringCanada2:19:40+58:5014:15
13Philipp HaiderWATAustria2:46:27+1:25:3716:59

W45

7 170 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Natalya ChuprikovaNorth KazakhstanKazakhstan1:13:3910:16
2Anastasia SkopinskayaOmegaRussian Federation1:16:21+2:4210:38
3Anna VoegeleTruckee Orienteering ClubUnited States1:18:11+4:3210:54
4Ursi RuppenthalSki O Swiss OLG ChurSwitzerland1:21:07+7:2811:18
5Anke von GazaOLV UslarGermany1:22:10+8:3111:27
6Federica RagonaTerlaner OrientierungslaeuferItaly1:23:02+9:2311:34
7Lubova PavlukovaStiga OKLatvia1:24:36+10:5711:47
8Aina AmbrazieneLithuanian Orienteering Fed.Lithuania1:27:08+13:2912:09
9Tatiana KalenderogluIstanbul Orienteering SKTurkey1:39:33+25:5313:53
10Stina BridgemanRochester Orienteering ClubUnited States1:48:30+34:5115:07
11Barbara Gindu FerrariOrienteering Innsbruck ImstAustria1:54:51+41:1116:01
Satu PaalanenIPRFinlandmispunched

M45

7 610 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Eduard KhrennikovPerm CSKA SOKOLRussian Federation40:015:15
2Mika HakkinenHiiltomiehetFinland48:01+8:006:18
3Milan VenhodaOK JihlavaCzech Republic50:26+10:256:37
4Anders HaugeAsker SkiklubbNorway55:07+15:057:14
5Kirill KydryavtcevRus veteranRussian Federation56:02+16:017:21
6Hans WeltiSki O SwissSwitzerland59:56+19:557:52
7Milen DimitrovSKI Club Hemus TroyanBulgaria1:01:59+21:578:08
8Alexey GorbachevRamtruckRussian Federation1:02:04+22:038:09
9Giuliano RampadoTerlaner OrientierungslaeuferItaly1:04:51+24:508:31
10Oleksandr KalinkinUkrainian Orienteering Fed.Ukraine1:05:36+25:348:37
11Iztok RojcOK PolarisSlovenia1:06:58+26:578:47
12Sergey SkopinskiyOmegaRussian Federation1:07:35+27:348:52
13Nick DucaStars OrienteeringCanada1:09:03+29:029:04
14Dmitriy AverinNizhni Novgorod SDYUSHOR12Russian Federation1:25:17+45:1511:12
Sebastian GrossSV LengefeldGermanydid not start

W50

6 300 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Johanna PerkkalainenEpilan EsaFinland55:108:45
2Sirra ToivonenKangasala SKFinland58:35+3:259:17
3Virpi PalmenEspoon SuuntaFinland1:03:08+7:5710:01
4Hanne Lerche RaadalHalden SKNorway1:07:46+12:3610:45
5Franziska MuellerOLG GalgenenSwitzerland1:08:36+13:2510:53
6Ute SchoenfeldSV TU IlmenauGermany1:09:38+14:2811:03
7Tove HeimdalKonnerud ILNorway1:13:55+18:4411:43
8Anne MadslienNydalens SKNorway1:14:01+18:5011:44
9Larisa AnuchkinaTerlaner OrientierungslaeuferItaly1:14:51+19:4011:52
10Kari MadslienNydalens SKNorway1:16:45+21:3412:10
11Yvonne HaeuptliSwitzerlandSwitzerland1:25:10+29:5913:31
12Valentina DucaStars OrienteeringAustria1:54:39+59:2818:11
Signe Astrup ArnesenHeming OrienteringNorwaymispunched
Ingrid HufnagelOLA TSV DeggendorfGermanydid not finish

M50

7 130 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Mikael LindmarkSkelleftea OKSweden41:135:46
2Antti VirtanenTarpian SuuntaFinland42:14+1:015:55
3Andreas M EdvardsenAsker SkiklubbNorway49:20+8:076:55
4Magnus LindmarkIFK KirunaSweden51:26+10:137:12
5Tommy JauhojarviAsker SkiklubbFinland55:21+14:087:45
6Evgeny ChernenkoAKFARussian Federation57:12+15:598:01
7Agnar RenolenWing OKNorway57:13+16:008:01
8Vit PospisilTJ Slovan Praha ZdravotnikCzech Republic58:03+16:508:08
9Kjetil BjorloHalden SKNorway59:04+17:518:17
10Jurg NiggliO'JuraSwitzerland1:00:12+18:598:26
11Viktors LescovsStiga OKLatvia1:00:17+19:048:27
12Adrian OwensOrienteering USAUnited States1:01:43+20:308:39
13Christian GrotnesTyrving ILNorway1:02:54+21:418:49
14Peter StratievCompass 1994 HaskovoBulgaria1:04:31+23:189:02
15Regimantas JanuskeviciusOK FORTUNALithuania1:18:36+37:2311:01
16Todor PedevNSA SivenBulgaria1:22:28+41:1511:33
17Dusan PetrovicSlovenian Orienteering Fed.Slovenia1:24:19+43:0611:49
18Nikolay StilevCompass 1994 HaskovoBulgaria1:42:09+1:00:5614:19
19Chris DibbenInterlopersGreat Britain1:45:58+1:04:4514:51
20Carl FeyRochester Orienteering ClubUnited States1:58:21+1:17:0816:35
Kai OjalaSuunta 2000Finlandmispunched
Oleg MelnikovSosnovy Bor JuventaRussian Federationmispunched
Svajunas AmbrazasLithuanian Orienteering Fed.Lithuaniadid not finish
Jon Iver BakkenNydalens SKNorwaydid not finish
Anderl HoessSC Bad WiesseeGermanydid not start
Krasimir KolevBrown TeamBulgariadid not start
Stefan PfisterSkiO SwissSwitzerlanddid not start
Jonny HansenIL BUL TromsoeSwedendid not start

W55

5 860 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Elena MalkovaPost SV DresdenGermany57:579:53
2Susi RutzOLG PfaeffikonSwitzerland1:03:47+5:5010:53
3Anke RitterSV TU IlmenauGermany1:07:52+9:5511:34
4Allison Van AkkerenGreen Mountain OCUnited States1:10:50+12:5312:05
5Sybille SchabanskaPlovdiv PlovdivGermany1:27:31+29:3414:56
6Sue DonoghoeBushflyersAustralia2:26:07+1:28:0924:56
Helen MurrayCO CERNSwitzerlanddid not start
Svetlana GolyakovaRussiaRussian Federationdid not start
Heike GirardinSkiO SwissSwitzerlanddid not start

M55

7 050 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Lars LystadNydalens SKNorway48:286:52
2Asko SippolaKuortaneen KuntoFinland50:58+2:297:13
3Lukas StoffelSki O SwissSwitzerland52:35+4:067:27
4Seppo MakinenSuunta 2000Finland53:30+5:017:35
5Lasse ArnesenHeming OrienteringNorway55:29+7:007:52
6Kim Farnes HansenLierbygda OrienteringslagNorway56:08+7:407:57
7Per OgrenBergnasets AIKSweden56:14+7:457:58
8Reto MuellerOLG GalgenenSwitzerland56:28+8:008:00
9Pierre BernardOrientAlpFrance1:01:11+12:428:40
10Anatoly ShigaevOmegaRussian Federation1:03:16+14:478:58
11Ole Petter HaugenNydalens SKNorway1:06:09+17:409:22
12Marcel RuppenthalSki O Swiss OLG ChurSwitzerland1:06:19+17:509:24
13Stefan KillbergKvarnsvedens GoIF OKSweden1:11:32+23:0310:08
14Thomas BossiVELBOSSITYSwitzerland1:11:41+23:1210:10
15Markus TruttmannSkiO SwissSwitzerland1:16:50+28:2110:53
16Arne RohwederSki O SwissSwitzerland1:18:16+29:4711:06
17Hansruedi HaenySwiss OrienteeringSwitzerland1:21:26+32:5711:33
18Guenter KradischnigOLC GrazAustria1:30:31+42:0212:50
19Robert LeeInterlopersGreat Britain1:42:32+54:0314:32
Colin BlackburnNATOGreat Britainmispunched
Elin ShabanskiPlovdiv PlovdivBulgariadid not finish
Frank BraatzSV IHW Alex 78 BerlinGermanydid not start
Igor ZvontsovAzimutSpartakBelarusdid not start

W60

5 510 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Anne Pelto HuikkoEpilan EsaFinland46:338:26
2Gunhild HennumLierbygda OrienteringslagNorway52:38+6:049:33
3Saija LaurilaEpilan EsaFinland55:54+9:2010:08
4Viktoriia FershalovaRus veteranRussian Federation58:21+11:4710:35
5Lotti SpalingerSki O SwissSwitzerland1:01:40+15:0711:11
6Jirina KuncovaOOB TJ Tatran Jablonec n NisouCzech Republic1:06:51+20:1712:07
7Natalia MikhoninaRus veteranRussian Federation1:08:49+22:1612:29
8Martina KoglerOL KufsteinAustria1:10:41+24:0712:49
9Sally SoadySouth Yorkshire OrienteersGreat Britain1:11:03+24:3012:53
10Saima VaertonOK Polva KobrasEstonia1:12:10+25:3713:05
11Unni RyeAsker SkiklubbNorway1:20:23+33:4914:35
12Inger VennbergOK RenenSweden1:39:08+52:3417:59

M60

7 170 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Heikki PeltonenIPRFinland55:017:40
2Sergej SonnenbergOsnabruecker TBGermany1:00:04+5:028:22
3Alois AchermannSkiO SwissSwitzerland1:04:30+9:298:59
4Markku LaineMantsalan UrheilijatFinland1:05:41+10:409:09
5Velu SipolaSuunta 2000Finland1:05:56+10:559:11
6Josef ZapletalNaturfreunde WienAustria1:09:22+14:219:40
7Markku HamalainenRastivarsatFinland1:16:40+21:3810:41
8Tomas VaclavekSK SKI OB SternberkCzech Republic1:18:48+23:4610:59
9Herbert BuehlSki O SwissSwitzerland1:21:26+26:2411:21
10Andras CsucsCSM VSK Csikszereda MiercureaRomania1:25:18+30:1611:53
11Urs KellerthurgorientaSwitzerland1:27:08+32:0612:09
12Sergei SkokovErmakRussian Federation1:43:54+48:5214:29
13Michele GuglielmettiGOLD SavosaSwitzerland1:47:14+52:1214:57
14Fredrik HolmgrenBergnasets AIKSweden1:58:17+1:03:1516:29
John SoadySouth Yorkshire OrienteersGreat Britainmispunched
Hansjoerg RutzOLG PfaeffikonSwitzerlanddid not finish
Anders RensgardOK RenenSwedendid not finish
Wolfgang NeuholdNaturfreunde SteiermarkAustriadid not start
Alain JunodANCOSwitzerlanddid not start

W65

3 730 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Tuire NiemiTampereen PyrintoFinland37:169:59
2Renate TroesseSV TU IlmenauGermany37:38+0:2110:05
3Irina StepanovaRus veteranRussian Federation37:49+0:3310:08
Candice RainesEmpire Orienteering ClubUnited Statesmispunched
Agneta HolmgrenBergnasets AIKSwedenmispunched

M65

6 300 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Harald MaennelOL Team WehrsdorfGermany53:558:33
2Kauno MourujarviKuopion SuunnistajatFinland55:16+1:208:46
3Radovan KuncOOB TJ Tatran Jablonec n NisouCzech Republic56:14+2:188:55
4Seppo OllikainenJuvan UrheilijatFinland1:00:43+6:479:38
5Lars SjolanderHarnosands OKSweden1:01:14+7:189:43
6Jarmo VainioHameenlinnan SuunnistajatFinland1:03:49+9:5310:07
7Geir Holm GundersenKonnerud ILNorway1:11:58+18:0211:25
8Kurt FischerSki O SwissSwitzerland1:19:00+25:0412:32
9Alasdair Wilson CrawNATOGreat Britain1:27:10+33:1413:50
10Guenther DobnikOLCU ViktringAustria1:29:17+35:2114:10
11Georg HechlNaturfreunde KitzbuehelAustria1:53:23+59:2717:59
12Alfred MuellerOLG ThunSwitzerland1:53:26+59:3018:00
13Dimitar DimitrovBrown TeamBulgaria1:59:49+1:05:5319:01
14Thayer RainesEmpire Orienteering ClubUnited States2:58:44+2:04:4828:22
15Peter MacartneyBushflyersAustralia3:01:50+2:07:5428:51
Lars Peter JohnssonSelanger SOKSwedenmispunched
Anton HechlOLC SchwazAustriamispunched
Jon Arvid FossumAsker SkiklubbNorwaydid not start
Claude GirardinSkiO SwissSwitzerlanddid not start

W70

3 730 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Anne BrearleyUWC Adriatic Orienteering ClubItaly35:139:26
2Tatiana SvistunRus veteranRussian Federation37:08+1:559:57
3Anna BlomgrenTullinge SKSweden41:11+5:5811:02
4Marja SuomalainenLeppavaaran SisuFinland41:26+6:1311:06
5Kalcich LiciaPolisportiva Besanese AsdItaly1:02:18+27:0516:42
6Natalia RomanovaAzimutRussian Federation1:45:18+1:10:0528:13

M70

5 860 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Teuvo LehtinenSOC AsikkalaFinland39:466:47
2Taisto KemppainenVaalan KarhuFinland44:50+5:047:39
3Paavo InkinenRasti JyryFinland48:17+8:318:14
4Heikki SaarinenSOC AsikkalaFinland48:26+8:408:15
5Unto VirkkulaNivalan UrheilijatFinland54:06+14:209:13
6Aulis HahtolaRasti KurikkaFinland55:07+15:219:24
7Kjell SandstroemBodens BK OSSweden57:13+17:279:45
8Ossi LakkalaKuopion SuunnistajatFinland58:15+18:299:56
9Josef BaechlerSkiO SwissSwitzerland1:04:28+24:4211:00
10Lutz TroesseSV TU IlmenauGermany1:09:48+30:0211:54
11Hanspeter OswaldOLK Piz HasiSwitzerland1:13:16+33:3012:30
12Eero KattilakoskiKaustisen Pohjan VeikotFinland1:15:28+35:4212:52
13Ken Walker SrOrienteering USAUnited States1:19:31+39:4513:34
14LarsAke SjokvistVarend GNSweden2:00:16+1:20:3020:31
Roland HunzikerOLG CordobaSwitzerlandmispunched
Matts EngvallBodens BK OSSwedenmispunched
Risto OrpanaSOC AsikkalaHong Kong Chinadid not finish
Meinolf KleinerOLF MainzGermanydid not start

W75

3 730 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Sharon CrawfordRocky Mountain Orienteering ClUnited States34:089:09
2Rauni MuikkuNAVIFinland36:29+2:209:46
Galina VershininaRus veteranRussian Federationmispunched

M75

5 510 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Mauno HanhelaHaukiputaan HeittoFinland51:229:19
2Tapani KestiKuortaneen KuntoFinland51:54+0:319:25
3Kurt MaierASKOE OLC KaerntenAustria1:02:13+10:5111:17
4Jukka LuukkoLahden Suunnistajat 37Finland1:06:45+15:2212:06
5Taisto VoutilainenIPRFinland1:10:36+19:1312:48
6Lars EnglundJarla OrienteringSweden1:16:33+25:1013:53
7Antti NiittymaekiErapirkatFinland1:23:03+31:4015:04
8Markku TunturiValkeakosken HakaFinland1:38:40+47:1717:54
9Remo DeflorianASD CAURIOLItaly2:16:11+1:24:4824:42

W80

3 730 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Pirkko TahvanainenHollolan Urheilijat 46Finland1:13:0819:36

M80

4 880 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Helmut ConradUSV TU DresdenGermany53:2310:56
2Toivo RyyppoJoutsenon KullervoFinland56:07+2:4411:29
3Veijo TahvanainenLahden Suunnistajat 37Finland1:06:35+13:1213:38
4Olavi ErkkilaHameenlinnan SuunnistajatFinland1:12:17+18:5414:48

M85

4 880 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Veikko SuutariJoutsenon KullervoFinland1:23:3817:08

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Nokian Tyres World Orienteering Championships 2021