International Orienteering Federation

Official results for World Masters Ski Orienteering Championships 2020, sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Ski Orienteering Championships 2020
Organisers: Austria / Orienteering Innsbruck Imst
Date: 14 January 2020 - 19 January 2020

SprintLongMiddle

W30

3 750 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Freya RitterSkisportverein Erfurt 02Germany41:2311:02
2Isabel HechlNaturfreunde KitzbuehelAustria42:13+0:5011:15
3Julia MathisBetriebssport Jenbacher INNIOAustria49:24+8:0113:10
Krystyna StryzhakUkrainian Orienteering Fed.Ukrainemispunched

M30

3 950 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Stanimir BelomazhevSKI Club Hemus TroyanBulgaria18:084:35
2Artem StryzhakUkrainian Orienteering Fed.Ukraine21:52+3:445:32
3Bernhard KoglerOL KufsteinAustria24:21+6:136:09
4Stanislav GoliakovSportClassRussian Federation29:44+11:367:31
Mateusz ChromiecStowarzyszenie Team 360 stopniPolandmispunched

W35

3 750 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Carmen KappenbergerSkiO SwissSwitzerland27:037:12
2Elena KheldertTropaRussian Federation29:29+2:267:51
3Marja RauhalammiEpilan EsaFinland31:19+4:168:21
Kinga CsecsOLG BernHungarymispunched
Olga ZileStiga OKLatviamispunched
Ianina RoshchinaMSURussian Federationmispunched

M35

3 950 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Radek LacigaCzech Orienteering FederationCzech Republic20:325:11
2Yury MasnyyOMC Orienta Moscow CompassRussian Federation21:25+0:535:25
3Juhani RauhalammiErapirkatFinland24:43+4:116:15
4Kostiantyn MarychLyder TurUkraine26:22+5:506:40
5Greg WalkerTruckee Orienteering ClubUnited States27:10+6:386:52
6David HechlAustrian Orienteering Fed.Austria28:59+8:277:20
7Arnis SaltumsMezmalas MTBLatvia31:54+11:228:04 Download route in GPX format
8Michal SzyplinskiStowarzyszenie Team 360 stopniPoland53:52+33:2013:38
Khaled ElShebokshyArmy clubEgyptmispunched
Adik BektimimirovRussiaRussian Federationdid not start

W40

3 800 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Iris BolligerSkiO SwissSwitzerland26:236:56
2Tatiana KhrennikovaSokol PermRussian Federation27:57+1:347:21
3Yvonne WeltiSki O SwissSwitzerland29:14+2:517:41
4Yulia SemenovaOmegaRussian Federation29:26+3:037:44
5Niina JaakoLansi Rajan RastiFinland31:22+4:598:15
6Susan KurthOL Team BayernGermany36:57+10:349:43
7Virpi KomulainenRasti JyryFinland37:36+11:139:53
8Anastasia RoutsiRasti JyryFinland50:13+23:5013:12
9Katja KleinveldLLV BedafNetherlands1:03:35+37:1216:43
Ursina AccolaSki O SwissSwitzerlanddid not start
Asta JanuskevicieneOK FORTUNALithuaniadid not start

M40

3 760 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Bernd KohlschmidtSV Robotron DresdenGermany20:405:29
2Nikolay DimitrovBrown TeamBulgaria21:16+0:365:39
3Jon LindmarkCentrum OKSweden21:52+1:125:48
4Dmitrijs AndrejevsStiga OKLatvia22:25+1:455:57
5Marko VapaSuunta 2000Finland22:27+1:475:58
6Ruslans MikulovsStiga OKLatvia24:41+4:016:33
7Ivo PetkovSKI Club Hemus TroyanBulgaria25:08+4:286:41
8Roman RoshchinMSURussian Federation26:22+5:427:00
9Harri MaattaLansi Rajan RastiFinland28:44+8:047:38
10Alin DucaStars OrienteeringCanada35:18+14:389:23
11Philipp HaiderWATAustria47:00+26:2012:30
Aleksandrs ZilisStiga OKLatviadid not finish

W45

3 790 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Anke von GazaOLV UslarGermany28:047:24
2Natalya ChuprikovaNorth KazakhstanKazakhstan28:09+0:057:25
3Lubova PavlukovaStiga OKLatvia28:15+0:117:27
4Ursi RuppenthalSki O Swiss OLG ChurSwitzerland29:01+0:577:39
5Anna VoegeleTruckee Orienteering ClubUnited States29:17+1:137:43
6Anastasia SkopinskayaOmegaRussian Federation29:27+1:237:46
7Satu PaalanenIPRFinland30:04+2:007:55
8Aina AmbrazieneLithuanian Orienteering Fed.Lithuania31:22+3:188:16
9Federica RagonaTerlaner OrientierungslaeuferItaly32:11+4:078:29
10Stina BridgemanRochester Orienteering ClubUnited States37:05+9:019:47
11Barbara Gindu FerrariOrienteering Innsbruck ImstAustria45:01+16:5711:52
Tatiana KalenderogluIstanbul Orienteering SKTurkeymispunched

M45

3 750 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Eduard KhrennikovPerm CSKA SOKOLRussian Federation16:504:29
2Milan VenhodaOK JihlavaCzech Republic19:06+2:165:05
3Mika HakkinenHiiltomiehetFinland21:06+4:165:37
4Oleksandr KalinkinUkrainian Orienteering Fed.Ukraine26:46+9:567:08
5Sergey SkopinskiyOmegaRussian Federation26:49+9:597:09
6Hans WeltiSki O SwissSwitzerland27:19+10:297:17
7Iztok RojcOK PolarisSlovenia28:42+11:527:39
8Milen DimitrovSKI Club Hemus TroyanBulgaria29:20+12:307:49
9Alexey GorbachevRamtruckRussian Federation29:57+13:077:59
10Giuliano RampadoTerlaner OrientierungslaeuferItaly30:41+13:518:10
11Nick DucaStars OrienteeringCanada35:52+19:029:33
Kirill KydryavtcevRus veteranRussian Federationmispunched
Dmitriy AverinNizhni Novgorod SDYUSHOR12Russian Federationmispunched
Sebastian GrossSV LengefeldGermanydid not start

W50

3 590 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Sirra ToivonenKangasala SKFinland21:336:00
2Antje BornhakOrienteering Innsbruck ImstGermany21:59+0:266:07
3Johanna PerkkalainenEpilan EsaFinland23:43+2:106:36
4Hanne Lerche RaadalHalden SKNorway24:23+2:506:47
5Signe Astrup ArnesenHeming OrienteringNorway25:07+3:346:59
6Kari MadslienNydalens SKNorway28:15+6:427:52
7Virpi PalmenEspoon SuuntaFinland28:17+6:447:52
8Tove HeimdalKonnerud ILNorway28:55+7:228:03
9Larisa AnuchkinaTerlaner OrientierungslaeuferItaly29:32+7:598:13
10Anne MadslienNydalens SKNorway38:31+16:5810:43
11Valentina DucaStars OrienteeringAustria48:48+27:1513:35
12Ingrid HufnagelOLA TSV DeggendorfGermany1:01:38+40:0517:10
Ute SchoenfeldSV TU IlmenauGermanymispunched
Franziska MuellerOLG GalgenenSwitzerlanddid not start

M50

3 800 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Mikael LindmarkSkelleftea OKSweden19:145:03
2Magnus LindmarkIFK KirunaSweden19:27+0:135:07
3Antti VirtanenTarpian SuuntaFinland19:33+0:195:08
4Svajunas AmbrazasLithuanian Orienteering Fed.Lithuania20:56+1:425:30
5Viktors LescovsStiga OKLatvia23:06+3:526:04
6Vit PospisilTJ Slovan Praha ZdravotnikCzech Republic23:36+4:226:12
7Christian GrotnesTyrving ILNorway24:15+5:016:22
8Adrian OwensOrienteering USAUnited States24:35+5:216:28
9Oleg MelnikovSosnovy Bor JuventaRussian Federation25:10+5:566:37
10Kai OjalaSuunta 2000Finland25:13+5:596:38
11Evgeny ChernenkoAKFARussian Federation25:19+6:056:39
12Jurg NiggliO'JuraSwitzerland25:51+6:376:48
13Agnar RenolenWing OKNorway26:19+7:056:55
14Jon Iver BakkenNydalens SKNorway28:22+9:087:27
15Peter StratievCompass 1994 HaskovoBulgaria30:26+11:128:00
16Kjetil BjorloHalden SKNorway30:35+11:218:02
17Dusan PetrovicSlovenian Orienteering Fed.Slovenia30:44+11:308:05
18Todor PedevNSA SivenBulgaria34:52+15:389:10
19Anderl HoessSC Bad WiesseeGermany41:15+22:0110:51
20Chris DibbenInterlopersGreat Britain45:23+26:0911:56
Nikolay StilevCompass 1994 HaskovoBulgariamispunched
Carl FeyRochester Orienteering ClubUnited Statesdid not finish
Stefan PfisterSkiO SwissSwitzerlanddid not start
Jonny HansenIL BUL TromsoeSwedendid not start
Regimantas JanuskeviciusOK FORTUNALithuaniadid not start
Krasimir KolevBrown TeamBulgariadid not start

W55

2 930 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Elena MalkovaPost SV DresdenGermany31:4110:48
2Anke RitterSV TU IlmenauGermany35:22+3:4112:04
3Allison Van AkkerenGreen Mountain OCUnited States38:13+6:3213:02
4Susi RutzOLG PfaeffikonSwitzerland38:47+7:0613:14
5Svetlana GolyakovaRussiaRussian Federation58:26+26:4519:56
6Sybille SchabanskaPlovdiv PlovdivGermany59:21+27:4020:15
7Helen MurrayCO CERNSwitzerland1:05:20+33:3922:17
8Sue DonoghoeBushflyersAustralia1:08:18+36:3723:18
Heike GirardinSkiO SwissSwitzerlanddid not start

M55

3 790 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Seppo MakinenSuunta 2000Finland19:395:11
2Asko SippolaKuortaneen KuntoFinland20:51+1:125:30
3Lukas StoffelSki O SwissSwitzerland22:03+2:245:49
4Pierre BernardOrientAlpFrance23:21+3:426:09
5Ole Petter HaugenNydalens SKNorway23:55+4:166:18
6Per OgrenBergnasets AIKSweden24:07+4:286:21
7Marcel RuppenthalSki O Swiss OLG ChurSwitzerland24:43+5:046:31
8Anatoly ShigaevOmegaRussian Federation26:50+7:117:04
9Stefan KillbergKvarnsvedens GoIF OKSweden27:26+7:477:14
10Hansruedi HaenySwiss OrienteeringSwitzerland30:37+10:588:04
11Thomas BossiVELBOSSITYSwitzerland31:20+11:418:16
12Arne RohwederSki O SwissSwitzerland32:10+12:318:29
13Guenter KradischnigOLC GrazAustria40:07+20:2810:35
14Robert LeeInterlopersGreat Britain45:19+25:4011:57
15Frank BraatzSV IHW Alex 78 BerlinGermany46:37+26:5812:17
16Elin ShabanskiPlovdiv PlovdivBulgaria49:33+29:5413:04
Lasse ArnesenHeming OrienteringNorwaymispunched
Markus TruttmannSkiO SwissSwitzerlandmispunched
Colin BlackburnNATOGreat Britainmispunched
Kim Farnes HansenLierbygda OrienteringslagNorwaydid not finish
Igor ZvontsovAzimutSpartakBelarusdid not start
Reto MuellerOLG GalgenenSwitzerlanddid not start

W60

2 720 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Anne Pelto HuikkoEpilan EsaFinland21:267:52
2Lotti SpalingerSki O SwissSwitzerland22:22+0:568:13
3Saija LaurilaEpilan EsaFinland22:26+1:008:14
4Gunhild HennumLierbygda OrienteringslagNorway22:48+1:228:22
5Martina KoglerOL KufsteinAustria24:54+3:289:09
6Viktoriia FershalovaRus veteranRussian Federation25:38+4:129:25
7Sally SoadySouth Yorkshire OrienteersGreat Britain29:51+8:2510:58
8Unni RyeAsker SkiklubbNorway32:53+11:2712:05
9Natalia MikhoninaRus veteranRussian Federation34:46+13:2012:46
10Jirina KuncovaOOB TJ Tatran Jablonec n NisouCzech Republic35:39+14:1313:06
11Inger VennbergOK RenenSweden37:27+16:0113:46
Saima VaertonOK Polva KobrasEstoniamispunched

M60

3 590 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Heikki PeltonenIPRFinland18:475:13
2Alois AchermannSkiO SwissSwitzerland20:36+1:495:44
3Markku HamalainenRastivarsatFinland20:59+2:125:50
4Sergej SonnenbergOsnabruecker TBGermany21:04+2:175:52
5Velu SipolaSuunta 2000Finland21:37+2:506:01
6Markku LaineMantsalan UrheilijatFinland22:12+3:256:11
7Tomas VaclavekSK SKI OB SternberkCzech Republic24:19+5:326:46
8Michele GuglielmettiGOLD SavosaSwitzerland24:56+6:096:56
9Andras CsucsCSM VSK Csikszereda MiercureaRomania27:46+8:597:44
10Herbert BuehlSki O SwissSwitzerland30:21+11:348:27
11Sergei SkokovErmakRussian Federation30:31+11:448:30
12Anders RensgardOK RenenSweden40:10+21:2311:11
13Fredrik HolmgrenBergnasets AIKSweden43:14+24:2712:02
14Wolfgang NeuholdNaturfreunde SteiermarkAustria48:14+29:2713:26
John SoadySouth Yorkshire OrienteersGreat Britainmispunched
Hansjoerg RutzOLG PfaeffikonSwitzerlandmispunched
Josef ZapletalNaturfreunde WienAustriadid not start
Alain JunodANCOSwitzerlanddid not start

W65

2 670 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Renate TroesseSV TU IlmenauGermany28:2710:39
2Agneta HolmgrenBergnasets AIKSweden31:15+2:4811:42
3Tuire NiemiTampereen PyrintoFinland39:10+10:4314:40
4Candice RainesEmpire Orienteering ClubUnited States50:20+21:5318:51
Irina StepanovaRus veteranRussian Federationmispunched

M65

2 930 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Harald MaennelOL Team WehrsdorfGermany19:226:36
2Radovan KuncOOB TJ Tatran Jablonec n NisouCzech Republic19:42+0:206:43
3Lars SjolanderHarnosands OKSweden23:49+4:278:07
4Seppo OllikainenJuvan UrheilijatFinland24:34+5:128:23
5Jon Arvid FossumAsker SkiklubbNorway26:22+7:008:59
6Geir Holm GundersenKonnerud ILNorway29:00+9:389:53
7Kurt FischerSki O SwissSwitzerland29:08+9:469:56
8Anton HechlOLC SchwazAustria31:35+12:1310:46
9Lars Peter JohnssonSelanger SOKSweden33:24+14:0211:23
10Guenther DobnikOLCU ViktringAustria36:59+17:3712:37
11Georg HechlNaturfreunde KitzbuehelAustria38:52+19:3013:15
12Alfred MuellerOLG ThunSwitzerland41:56+22:3414:18
13Alasdair Wilson CrawNATOGreat Britain44:39+25:1715:14
14Dimitar DimitrovBrown TeamBulgaria45:44+26:2215:36
15Thayer RainesEmpire Orienteering ClubUnited States1:22:30+1:03:0828:09
Peter MacartneyBushflyersAustraliamispunched
Jarmo VainioHameenlinnan SuunnistajatFinlandmispunched
Kauno MourujarviKuopion SuunnistajatFinlandmispunched
Claude GirardinSkiO SwissSwitzerlanddid not start

W70

2 290 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Tatiana SvistunRus veteranRussian Federation23:2910:15
2Anna BlomgrenTullinge SKSweden25:11+1:4210:59
3Anne BrearleyUWC Adriatic Orienteering ClubItaly26:27+2:5811:33
4Kalcich LiciaPolisportiva Besanese AsdItaly51:56+28:2722:40
5Natalia RomanovaAzimutRussian Federation1:36:44+1:13:1542:14
Marja SuomalainenLeppavaaran SisuFinlandmispunched

M70

2 720 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Heikki SaarinenSOC AsikkalaFinland15:465:47
2Taisto KemppainenVaalan KarhuFinland16:27+0:416:02
3Teuvo LehtinenSOC AsikkalaFinland17:12+1:266:19
4Ossi LakkalaKuopion SuunnistajatFinland17:56+2:106:35
5Paavo InkinenRasti JyryFinland18:04+2:186:38
6Unto VirkkulaNivalan UrheilijatFinland18:27+2:416:46
7Kjell SandstroemBodens BK OSSweden19:57+4:117:20
8Matts EngvallBodens BK OSSweden22:29+6:438:15
9Risto OrpanaSOC AsikkalaHong Kong China24:21+8:358:57
10Josef BaechlerSkiO SwissSwitzerland24:28+8:428:59
11Hunziker RolandOLG CordobaSwitzerland25:42+9:569:26
12Hanspeter OswaldOLK Piz HasiSwitzerland26:59+11:139:55
13Ken Walker SrOrienteering USAUnited States28:47+13:0110:34
14LarsAke SjokvistVarend GNSweden29:49+14:0310:57 Download route in GPX format
15Lutz TroesseSV TU IlmenauGermany30:22+14:3611:09
16Eero KattilakoskiKaustisen Pohjan VeikotFinland31:58+16:1211:45
17Meinolf KleinerOLF MainzGermany57:21+41:3521:05
Aulis HahtolaRasti KurikkaFinlandmispunched

W75

2 290 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Galina VershininaRus veteranRussian Federation21:549:33
2Sharon CrawfordRocky Mountain Orienteering ClUnited States22:27+0:339:48
Rauni MuikkuNAVIFinlanddid not finish

M75

2 670 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Tapani KestiKuortaneen KuntoFinland25:429:37
2Jukka LuukkoLahden Suunnistajat 37Finland26:05+0:239:46
3Lars EnglundJarla OrienteringSweden28:55+3:1310:49
4Taisto VoutilainenIPRFinland35:16+9:3413:12
5Markku TunturiValkeakosken HakaFinland40:43+15:0115:14
6Remo DeflorianASD CAURIOLItaly55:44+30:0220:52
Kurt MaierASKOE OLC KarntenAustriamispunched
Antti NiittymaekiErapirkatFinlandmispunched
Mauno HanhelaHaukiputaan HeittoFinlandmispunched

W80

2 290 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Pirkko TahvanainenHollolan Urheilijat 46Finland34:5615:15

M80

2 410 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
1Helmut ConradUSV TU DresdenGermany21:268:53
2Toivo RyyppoJoutsenon KullervoFinland23:37+2:119:47
3Olavi ErkkilaHameenlinnan SuunnistajatFinland26:45+5:1911:05
4Veijo TahvanainenLahden Suunnistajat 37Finland28:13+6:4711:42

M85

2 410 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time R
Veikko SuutariJoutsenon KullervoFinlandmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements