International Orienteering Federation

Official results for FISU Winter Universiade - Sprint

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint
Organiser: Russian Federation
Date: 4 March 2019

AUT

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
30Antonia ERHARTWomen (40)18:15+4:11
38Anna LUEGERWomen (40)22:20+8:16

BLR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
39Aliaksandr RAZHKOUMen (51)21:29+5:43

BUL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Martin PENCHEVMen (51)17:47+2:01

CZE

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Petra HANCOVAWomen (40)14:46+0:42
20Petr HORVATMen (51)18:13+2:27
23Veronika KUBINOVAWomen (40)16:30+2:26
24Vojtech BARTOSMen (51)18:39+2:53
27Marketa FIRESOVAWomen (40)17:19+3:15
31Vojtech MATUSMen (51)19:21+3:35
34Ondrej VYSTAVELMen (51)20:11+4:25

EST

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
17Doris KUDREWomen (40)15:35+1:31
19Epp PAALBERGWomen (40)15:47+1:43
24Kevin HALLOPMen (51)18:39+2:53
25Silvia LUUPWomen (40)16:39+2:35
31Katrina OJAVEEWomen (40)18:29+4:25
32Kaarel VESILINDMen (51)19:42+3:56
34Sander PRITSIKMen (51)20:11+4:25
35Jonne ROOMAWomen (40)20:20+6:16
36Rimmo ROOMMen (51)20:48+5:02
45Andres ROOMMen (51)25:45+9:59
46Georg KUTSARMen (51)28:21+12:35

FIN

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Liisa NENONENWomen (40)14:04
3Mirka SUUTARIWomen (40)14:41+0:37
6Misa TUOMALAMen (51)16:40+0:54
11Sanna PUSAWomen (40)15:07+1:03
12Eevert TOIVONENMen (51)17:14+1:28
13Tuuli SUUTARIWomen (40)15:13+1:09
15Samuli SCHRODERUSMen (51)17:44+1:58
21Olli TOIVANENMen (51)18:14+2:28
23Santeri AIKIOMen (51)18:28+2:42

HUN

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
42Botond SZASZMen (51)24:41+8:55

ITA

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
7Stefania CORRADINIWomen (40)14:56+0:52
17Francesco CORRADINIMen (51)17:49+2:03
22Alice VENTURAWomen (40)16:22+2:18

JPN

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
30Yuki ISHIHARAMen (51)19:16+3:30
39Hibiki SANOWomen (40)23:19+9:15

KAZ

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
18Assem NAZYROVAWomen (40)15:40+1:36
26Dmitriy ADAMOVICHMen (51)18:43+2:57
34Kamila IBRAYEVAWomen (40)19:45+5:41
36Anastassiya OGNYOVAWomen (40)20:21+6:17
37Vitaliy LUKASHEVICHMen (51)20:55+5:09
37Anna MELNIKWomen (40)20:44+6:40
40Nikita KUZNETSOVMen (51)22:20+6:34
40Makhabbat AMRINAWomen (40)43:02+28:58
47Adil TOLEUBAYEVMen (51)28:41+12:55
49Ilyas NAZYROVMen (51)31:44+15:58

KGZ

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
50Alymbek KALYSBEKMen (51)39:54+24:08
51Elzar ABDYRAKMANOVMen (51)51:04+35:18

LTU

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
16Judita TRAUBAITEWomen (40)15:33+1:29
19Ignas AMBRAZASMen (51)18:11+2:25
29Rokas VAITKUSMen (51)18:56+3:10
32Migle SUSINSKAITEWomen (40)19:14+5:10

NOR

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Audun HEIMDALMen (51)15:50+0:04
4Oeyvind WIGGENMen (51)16:14+0:28
5Bjoernar KVAALEMen (51)16:27+0:41
7Joergen BAKLIDMen (51)16:43+0:57
9Joergen MADSLIENMen (51)16:47+1:01
10Evine ANDERSENWomen (40)15:06+1:02
11Tilla HENNUMWomen (40)15:07+1:03
18Ulrik ARNESENMen (51)18:06+2:20
24Anniken KARLSENWomen (40)16:33+2:29
26Synne STRANDWomen (40)16:48+2:44
28Marit JACOBSENWomen (40)17:20+3:16
33Anne EIKENWomen (40)19:40+5:36

ROU

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
38Mihai TINTARMen (51)21:01+5:15
41Alexandru BLEJDEAMen (51)24:12+8:26

RUS

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Vladislav KISELEVMen (51)15:46
2Marina VIATKINAWomen (40)14:25+0:21
3Sergei GORLANOVMen (51)15:57+0:11
5Aleksandra RUSAKOVAWomen (40)14:47+0:43
8Aleksandr PAVLENKOMen (51)16:45+0:59
8Mariia PETRUSHKOWomen (40)15:01+0:57
9Daria SHUPIKOVAWomen (40)15:04+1:00
11Sergei MIZONOVMen (51)17:10+1:24
13German SAZYKINMen (51)17:37+1:51
14Aleksandr ZLOBINMen (51)17:41+1:55
15Daria KUZMINYKHWomen (40)15:26+1:22
21Veronika KALININAWomen (40)16:05+2:01

SLO

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
43Jost LAPAJNEMen (51)24:48+9:02
44Blaz PETROVICMen (51)25:02+9:16

SUI

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
20Laura DIENERWomen (40)15:53+1:49
22Lukas DEININGERMen (51)18:22+2:36
28Noel BOOSMen (51)18:55+3:09

SVK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
48Stanislav FRANKOMen (51)30:32+14:46

SWE

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
6Isabel SALENWomen (40)14:55+0:51
10Sixten WALHEIMMen (51)17:03+1:17
14Klara YNGVESSONWomen (40)15:24+1:20
27Simon ERIKSSONMen (51)18:45+2:59
29Elsa ANDERSSONWomen (40)17:48+3:44
33Oskar SANDBERGMen (51)20:03+4:17

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org