International Orienteering Federation

Official results for Finnish Championships in sprint (SM-sprint 2019)

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Finnish Championships in sprint (SM-sprint 2019)
Organiser: Finland
Date: 22 September 2019

Men B2

3 600 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Aapo SummanenHelsingin SuunnistajatFinland14:20
2George MavchunEspoon SuuntaRussian Federation14:25+0:05
3Jonathan RayOK77Finland14:26+0:06
3Wilhelm StenbackaOK77Finland14:26+0:06
3Anssi VesantoEspoon SuuntaFinland14:26+0:06
6Antti VäyrynenKymin SuunnistajatFinland14:28+0:08
6Petja PöyhönenAngelniemen AnkkuriFinland14:28+0:08
6Mikko HuhtinenTurun SuunnistajatFinland14:28+0:08
9Juho KorpiNaviFinland14:38+0:18
10Kristo HeinmannKangasala SKEstonia14:42+0:22
11Jukka-Pekka SeppänenHiidenkiertäjätFinland14:49+0:29
12Ville VierimaaEspoon AkillesFinland14:52+0:32
13Matias SankariLahden Suunnistajat-37Finland14:53+0:33
14Misa TuomalaSuunta JyväskyläFinland15:01+0:41
15Aaro RuoholaMS ParmaFinland15:03+0:43
16Tobias JernOK77Finland15:05+0:45
17Arttu TaulavuoriAlatornion PirkatFinland15:06+0:46
18Eero InkeriVehkalahden VeikotFinland15:08+0:48
19Niko NissinenSK PohjantähtiFinland15:11+0:51
20Rainer KujalaLynxFinland15:14+0:54
21Tomi KanniainenPuolangan RyhtiFinland15:15+0:55
22Tommi HakuliSK UusiFinland15:17+0:57
23Tuukka SenttulaSuunta JyväskyläFinland15:21+1:01
23Juha LuomaIkaalisten Nouseva-VoimaFinland15:21+1:01
25Antti JärvenpääOK77Finland15:23+1:03
26Jukka TaniKouvolan SuunnistajatFinland15:25+1:05
26Janne NiskanenVehkalahden VeikotFinland15:25+1:05
28Saku ValkilaTurun SuunnistajatFinland15:29+1:09
29Henrik VäisänenMS ParmaFinland15:37+1:17
30Jussi HarjuTampereen PyrintöFinland15:46+1:26
31Arto NiiranenKuopion SuunnistajatFinland15:50+1:30
32Petrus HanhijärviEspoon AkillesFinland15:53+1:33
33Aki YlitaloHauhon SisuFinland16:05+1:45
33Miika VehmasEspoon SuuntaFinland16:05+1:45
35Janne HeikkinenHelsingin SuunnistajatFinland16:10+1:50
36Lauri LaasanenLaihian LujaFinland16:15+1:55
37Tuomas HapolaRaja-Karjalan SuunnistajatFinland16:50+2:30
38Joni SolonenLahden Suunnistajat-37Finland19:44+5:24
Tatu LeirimaaLahden Suunnistajat-37Finlanddisqualified
Jere SipponenPaimion RastiFinlanddisqualified
Miika SuominenKooveeFinlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements