International Orienteering Federation

Official results for 2. Nationaler OL

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: 2. Nationaler OL
Organiser: Switzerland
Date: 12 May 2019

Herren Elite

2 800 m, 67 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Daniel HubmannOL Regio WilSwitzerland16:536:01
2Florian HowaldOLG HerzogenbuchseeSwitzerland17:30+0:376:15
3Matthias KyburzOLK FricktalSwitzerland17:33+0:406:16
4Tobia PezzatiSCOM MendrisioSwitzerland17:41+0:486:18
5Timo SuterOLG CordobaSwitzerland17:48+0:556:21
6Christoph MeierOLV BasellandSwitzerland17:52+0:596:22
7Riccardo RancanOLG PfaffikonSwitzerland17:55+1:026:23
8Simon Dubachol norskaSwitzerland18:12+1:196:30
9Jonas EggerOLV HindelbankSwitzerland18:14+1:216:30
10Andreas KyburzOLK FricktalSwitzerland18:18+1:256:32
11Florian AttingerOLG Chur/OL ZimmerbergSwitzerland18:23+1:306:33
12Alain DenzlerOLG WelsikonSwitzerland18:25+1:326:34
13Remo RuchOLG SkandiaSwitzerland18:32+1:396:37
14Noah ZbindenOLV BasellandSwitzerland18:34+1:416:37
15Sven HellmullerOLG WelsikonSwitzerland18:45+1:526:41
16Philipp von ArxOL Regio OltenSwitzerland18:50+1:576:43
17Jannis SchonleberOLV Baselland/KakowaSwitzerland18:51+1:586:43
18Pascal BuchsANCOSwitzerland18:56+2:036:45
19Ueli Werrenol norska / OLG BernSwitzerland19:04+2:116:48
20Andreas RuedlingerOLK RafzerfeldSwitzerland19:07+2:146:49
21Severin DenzlerOLG WelsikonSwitzerland19:11+2:186:51
22Raffael Huber SvenssonOLG SauliamtSwitzerland19:14+2:216:52
23Joel MorgenthalerOLG HerzogenbuchseeSwitzerland19:17+2:246:53
24Cyril BucherOLV HindelbankSwitzerland19:26+2:336:56
25Luca ZinggOL AmriswilSwitzerland19:28+2:356:57
26Nick GebertOLK WiggertalSwitzerland19:31+2:386:58
27Thomas CurigerOLC KapreoloSwitzerland19:34+2:416:59
28Andrin BieriOLG PfaffikonSwitzerland19:37+2:447:00
29Archibald SoguelANCOSwitzerland19:41+2:487:01
30Patrick ZbindenOLG St. Gallen/App.Switzerland19:57+3:047:07
31Samuel Kellerbussola okSwitzerland20:01+3:087:08
32Julian BleikerOL Regio WilSwitzerland20:06+3:137:10
33Mathias BlaiseCA RoseBelgium20:08+3:157:11
33Yves AschwandenOLG GoldauSwitzerland20:08+3:157:11
35Terence RisseCA RoseSwitzerland20:12+3:197:12
36David von ArxOL Regio OltenSwitzerland20:20+3:277:15
37Sven KleinOLG PfaffikonSwitzerland20:32+3:397:20
38Andrin GrundlerOLG PfaffikonSwitzerland20:44+3:517:24
39Flavio PolteraQuack OKSwitzerland20:48+3:557:25
40Fabio AlfieriSCOM MendrisioSwitzerland20:50+3:577:26
41Paul FluckigerANCOSwitzerland21:01+4:087:30
42Romain WaltiANCOSwitzerland21:02+4:097:30
43Luca NembriniC.O. Aget LuganoSwitzerland21:18+4:257:36
44Raphael SchalbetterOLG Nidwalden+ObwaldenSwitzerland21:20+4:277:37
45Wouter HusKOL-FlandersBelgium21:42+4:497:45
46Nicolas MullerOLG ThunSwitzerland21:54+5:017:49
47Lukas LombriserOLG BaselSwitzerland21:56+5:037:50
48Noel BoosOLV LuzernSwitzerland22:07+5:147:53
49Michael WildOLK ArgusSwitzerland22:21+5:287:58
50Guillaume WyrschANCOSwitzerland22:36+5:438:04
51Lars BeglingerOLG MurtenSwitzerland22:45+5:528:07
52Lukas DeiningerOLG St. Gallen/App.Switzerland22:49+5:568:08
53Dominik ReichLC RegensdorfSwitzerland23:02+6:098:13
54Gil MeyerOLG ZurichSwitzerland23:03+6:108:13
55Simon RueggOLG St. Gallen/App.Switzerland23:06+6:138:15
56Thomas GeigesOLG StafaSwitzerland23:53+7:008:31
57Benjamin WaltiOLK ArgusSwitzerland24:09+7:168:37
58Robin BeglingerOLG MurtenSwitzerland25:00+8:078:55
59Dominik WagnerOLG KakowaSwitzerland25:58+9:059:16
60Vladimir TrebickyOLG ZurichCzech Republic26:16+9:239:22
61Nicola HaggerLC RegensdorfSwitzerland29:22+12:2910:29
62Gioele Dell'AndrinoC.O. Aget LuganoSwitzerland30:24+13:3110:51
63Florian Schneiderol norskaSwitzerland1:25:25+1:08:3230:30
Joey Hadornol norskaSwitzerlandmispunched
Lukas DienerOLG Bern / ol norskaSwitzerlandmispunched
Silvan Ullmannol.biel.seelandSwitzerlandmispunched
Sandro AnderesOL Regio OltenSwitzerlandmispunched

Damen Elite

2 400 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Simona Aebersoldol.biel.seelandSwitzerland16:056:42
2Judith WyderOLG ThunSwitzerland16:07+0:026:42
3Paula GrossOL ZimmerbergSwitzerland16:32+0:276:53
4Elena RoosO-92 Piano di MagadinoSwitzerland16:33+0:286:53
5Julia JakobOL ZimmerbergSwitzerland16:38+0:336:55
6Natalia GemperleOLK ArgusRussian Federation16:57+0:527:03
7Martina RuchOLG Skandia / ol norskaSwitzerland17:00+0:557:05
8Sabine Hauswirthol norskaSwitzerland17:01+0:567:05
9Sarina Jenzerol norska / OLG HuttwilSwitzerland17:29+1:247:17
10Laura RamsteinOLG Basel/OLV BasellandAustria17:43+1:387:22
11Lisa HolerOLK FricktalSwitzerland17:54+1:497:27
12Deborah StadlerOLG KTV AltdorfSwitzerland17:56+1:517:28
13Sofie BachmannOLV BasellandSwitzerland18:02+1:577:30
14Valerie Aebischerol norska/ OLC Omstrom SenseSwitzerland18:07+2:027:32
15Andrea RoggoOLG KakowaSwitzerland18:11+2:067:34
16Martina KyburzthurgorientaSwitzerland18:14+2:097:35
17Anina Brunnerbussola okSwitzerland18:22+2:177:39
18Marita HotzOLK ArgusSwitzerland18:33+2:287:43
19Sina TommerOLG WelsikonSwitzerland18:49+2:447:50
20Lena ImhofOL Regio WilSwitzerland19:04+2:597:56
21Katrin MullerOLG RymenzburgSwitzerland19:09+3:047:58
22Rahel RuedlingerOLG BaselSwitzerland19:18+3:138:02
23Merline RothOLV BasellandSwitzerland19:22+3:178:04
24Rahela Brunnerbussola okSwitzerland19:28+3:238:06
25Tanja HaefeliOLG HuttwilSwitzerland19:52+3:478:16
26Marcia MurnerOL Regio WilSwitzerland20:42+4:378:37
27Laura DienerOLG BernSwitzerland20:56+4:518:43
28Franziska MeierOLG WelsikonSwitzerland21:28+5:238:56
29Romina SchweizerOLV BasellandSwitzerland23:03+6:589:36
30Barbara GiuganinoASCO LuganoItaly24:57+8:5210:23
Joana Waltiol.biel.seelandSwitzerlanddid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org