International Orienteering Federation

Official results for World Cup Round 3 - Sprint

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint
Organiser: Switzerland
Date: 29 September 2019

Australia

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Aston KeyMen B (81)15:15+1:063:48
39Mary FlemingWomen B (57)17:19+2:054:48
45Patrick JaffeMen B (81)15:35+1:263:53
74Andrew BarnettMen B (81)16:56+2:474:14

Austria

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Anna SimkovicsWomen B (57)15:55+0:414:25
17Laura RamsteinWomen A (39)15:39+1:214:20
19Mathias PeterMen B (81)14:57+0:483:44
24Anja ArbterWomen B (57)16:49+1:354:40
24Gernot YmsenMen A (36)14:44+1:153:41
27Anika GassnerWomen B (57)16:52+1:384:41
28Robert MerlMen A (36)14:56+1:273:44
40Matthias ReinerMen B (81)15:21+1:123:50
41Johanna TrummerWomen B (57)17:29+2:154:51
51Nicolas KastnerMen B (81)15:40+1:313:55
Ursula KadanWomen A (39)mispunched

Belgium

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Yannick MichielsMen A (36)13:293:22
23Tristan BloemenMen B (81)15:02+0:533:45
38Tomas HendrickxMen B (81)15:16+1:073:49
43Mathias BlaiseMen B (81)15:28+1:193:52
44Fanny TilkinWomen B (57)17:47+2:334:56
51Lucie ArnoWomen B (57)18:16+3:025:04
55Wouter HusMen B (81)15:44+1:353:56
72Francois van der OuderaaMen B (81)16:47+2:384:11

Canada

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Damian KonotopetzMen B (81)15:12+1:033:48
79Michael KondroMen B (81)19:17+5:084:49

China

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Jiayi ZhengWomen B (57)16:48+1:344:40
43Shuang LongWomen B (57)17:42+2:284:55
48Wu JianfeiWomen B (57)18:07+2:535:01
48Xiaoming LiangMen B (81)15:39+1:303:54
53Xueqin YangWomen B (57)18:33+3:195:09
54Xiong YanWomen B (57)19:45+4:315:29
58Li ZhuoyeMen B (81)15:50+1:413:57
60Xiyuan LiangMen B (81)15:59+1:503:59
69Tang JiandaMen B (81)16:30+2:214:07
78Xiao TangMen B (81)17:26+3:174:21
Yaowen HuMen B (81)disqualified
Yongyu LiWomen B (57)did not start

Czech Republic

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Tomas KrivdaMen B (81)14:10+0:013:32
4Vojtech KralMen A (36)13:57+0:283:29
7Tereza JanosikovaWomen A (39)15:07+0:494:11
8Adela IndrakovaWomen B (57)15:57+0:434:25
9Anna StickovaWomen B (57)15:58+0:444:26
10Tereza CechovaWomen B (57)16:03+0:494:27
12Daniel VandasMen B (81)14:42+0:333:40
13Marek MinarMen B (81)14:47+0:383:41
17Denisa KosovaWomen A (39)15:39+1:214:20
22Tereza NovotnaWomen B (57)16:46+1:324:39
23Milos NykodymMen A (36)14:41+1:123:40
24Vendula HorcickovaWomen A (39)16:00+1:424:26
33Jonas HubacekMen B (81)15:12+1:033:48
35Tomas KubelkaMen B (81)15:14+1:053:48
35Lenka MechlovaWomen A (39)17:11+2:534:46
36Pavel KubatMen A (36)16:14+2:454:03

Denmark

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Jakob EdsenMen B (81)14:35+0:263:38
21Caroline GjotterupWomen B (57)16:44+1:304:38
22Emil OebroMen B (81)15:01+0:523:45
33Miri Thrane OedumWomen A (39)17:01+2:434:43
38Josefine LindWomen B (57)17:18+2:044:48
42Nicoline Friberg KlysnerWomen B (57)17:30+2:164:51
48Rasmus Moeller JessMen B (81)15:39+1:303:54
63Bjoern CederbergMen B (81)16:15+2:064:03
76Laurits Bidstrup MollerMen B (81)17:00+2:514:15

Estonia

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Kenny KivikasMen B (81)14:48+0:393:42
26Evely KaasikuWomen A (39)16:09+1:514:29
36Triin JaadmaaWomen B (57)17:15+2:014:47
64Jaagup TruusaluMen B (81)16:19+2:104:04
65Kristo HeinmannMen B (81)16:21+2:124:05
66Ats SonajalgMen B (81)16:24+2:154:06
73Reigo TeervaltMen B (81)16:55+2:464:13
77Kaarel Hendrik ZernantMen B (81)17:02+2:534:15

Finland

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Merja RantanenWomen A (39)15:05+0:474:11
8Venla HarjuWomen A (39)15:10+0:524:12
13Maija SianojaWomen A (39)15:21+1:034:15
25Jesse LaukkarinenMen B (81)15:04+0:553:46
25Topias AholaMen B (81)15:04+0:553:46
29Sofia HaajanenWomen B (57)16:54+1:404:41
31Saila KinniWomen A (39)16:52+2:344:41
36Lotta KarholaWomen A (39)17:18+3:004:48
53Joni HirvikallioMen B (81)15:43+1:343:55
Topi SyrjalainenMen B (81)did not start
Olli OjanahoMen B (81)did not start
Anna HaatajaWomen B (57)did not start
Marika TeiniWomen A (39)did not start
Elias KuukkaMen A (36)did not start
Miika KirmulaMen A (36)did not start
Aleksi NiemiMen A (36)did not start

France

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Lucas BassetMen A (36)14:06+0:373:31
9Adrien DelenneMen B (81)14:37+0:283:39
10Florence HanauerWomen B (57)16:03+0:494:27
15Loic CapbernMen B (81)14:51+0:423:42
15Quentin RauturierMen B (81)14:51+0:423:42
18Maxime RauturierMen B (81)14:56+0:473:44
27Mathieu PerrinMen B (81)15:05+0:563:46
31Cecile FoltzerWomen B (57)17:01+1:474:43
31Frederic TranchandMen A (36)15:05+1:363:46
37Isia BassetWomen A (39)17:41+3:234:54
44Raphael MasliahMen B (81)15:29+1:203:52
52Maelle BeauvirWomen B (57)18:27+3:135:07
Juliette BassetWomen B (57)mispunched

Germany

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Paula StarkeWomen B (57)16:34+1:204:36
28Susen LoeschWomen A (39)16:27+2:094:34
36Colin KolbeMen B (81)15:15+1:063:48
42Erik DoehlerMen B (81)15:24+1:153:51
45Leonore WinklerWomen B (57)17:49+2:354:56
47Marvin GoerickeMen B (81)15:38+1:293:54
60Bojan BlumensteinMen B (81)15:59+1:503:59

Great Britain

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Kristian JonesMen A (36)13:31+0:023:22
3Charlotte WardWomen B (57)15:24+0:104:16
9Megan Carter DaviesWomen A (39)15:11+0:534:13
12Alice LeakeWomen A (39)15:20+1:024:15
12Peter HodkinsonMen A (36)14:20+0:513:35
13Ralph StreetMen A (36)14:23+0:543:35
14Jo ShepherdWomen B (57)16:16+1:024:31
20Alex CarcasMen B (81)14:58+0:493:44
25Cecilie AndersenWomen B (57)16:50+1:364:40
30Jonathan CrickmoreMen A (36)15:00+1:313:45
47Sarah JonesWomen B (57)18:00+2:465:00
Chris SmithardMen A (36)did not start

Hungary

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Aron BakoMen B (81)14:54+0:453:43
19Eszter MantuanoWomen B (57)16:35+1:214:36
30Levente TugyiMen B (81)15:08+0:593:47
34Csenge GerberWomen B (57)17:09+1:554:45
39Krisztian LiszkaMen B (81)15:18+1:093:49
56Csaba GerberMen B (81)15:49+1:403:57
59Mate BaumholczerMen B (81)15:51+1:423:57
69Tamas TolgyesiMen B (81)16:30+2:214:07

Italy

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Riccardo ScaletMen A (36)14:23+0:543:35
32Francesca TauferWomen B (57)17:03+1:494:44
40Carlotta ScaletWomen B (57)17:28+2:144:51
48Sebastian InderstMen B (81)15:39+1:303:54

Japan

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Sebastian Ken BaumannMen B (81)14:58+0:493:44
56Hirokazu OsakiMen B (81)15:49+1:403:57
Hideto TakahashiMen B (81)mispunched

Latvia

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Sandra GrosbergaWomen A (39)16:01+1:434:26
26Liga ValdmaneWomen B (57)16:51+1:374:40
28Arturs PaulinsMen B (81)15:06+0:573:46
35Rudolfs ZernisMen A (36)15:41+2:123:55
48Laura VikeWomen B (57)18:07+2:535:01
50Kristine BertukaWomen B (57)18:13+2:595:03
62Artjoms RekunenkoMen B (81)16:02+1:534:00
67Janis TamuzsMen B (81)16:29+2:204:07
74Edgars BertuksMen B (81)16:56+2:474:14
Elina KarklinaWomen B (57)did not start

Lithuania

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Gabija RazaityteWomen B (57)16:11+0:574:29
33Jonas Vytautas GvildysMen A (36)15:15+1:463:48
35Ausrine KutkaiteWomen B (57)17:11+1:574:46
45Algirdas BartkeviciusMen B (81)15:35+1:263:53

Moldova Republic of

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Galina RibediucWomen B (57)17:17+2:034:48

New Zealand

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Laura RobertsonWomen B (57)16:53+1:394:41
34Tim RobertsonMen A (36)15:21+1:523:50

Norway

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Trond Einar Moen PedersliMen B (81)14:28+0:193:37
6Kristine FjellangerWomen B (57)15:54+0:404:25
7Kasper FosserMen A (36)14:05+0:363:31
11Silje Ekroll JahrenWomen A (39)15:18+1:004:15
16Victoria Haestad BjornstadWomen A (39)15:38+1:204:20
17Anine LomeWomen B (57)16:34+1:204:36
18Olav LundanesMen A (36)14:31+1:023:37
19Andrine BenjaminsenWomen A (39)15:43+1:254:21
19Gaute Hallan SteiwerMen A (36)14:32+1:033:38
24Vegard Jarvis WestergardMen B (81)15:03+0:543:45
27Audun HeimdalMen A (36)14:53+1:243:43
29Ingeborg EideWomen A (39)16:29+2:114:34
29Oystein Kvaal OsterboMen A (36)14:59+1:303:44
32Runa FremstadWomen B (57)17:03+1:494:44
32Emil AhlbeckMen A (36)15:08+1:393:47
41Dag BlandkjennMen B (81)15:22+1:133:50
Sigrid AlexandersenWomen B (57)mispunched

Poland

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Piotr ParfianowiczMen B (81)14:093:32
8Michal OlejnikMen B (81)14:36+0:273:39
16Zuzanna KubickaWomen B (57)16:33+1:194:35
30Aleksandra HornikWomen A (39)16:34+2:164:36
32Krzysztof WolowczykMen B (81)15:09+1:003:47
45Katarzyna SlusarczykWomen B (57)17:49+2:354:56
52Jan BednarskiMen B (81)15:41+1:323:55
Hanna WisniewskaWomen B (57)disqualified

Russian Federation

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Galina VinogradovaWomen B (57)15:144:13
4Natalia GemperleWomen A (39)15:03+0:454:10
5Irina NybergWomen B (57)15:50+0:364:23
6Dmitrii NakonechnyiMen B (81)14:35+0:263:38
11Sergey DobryninMen B (81)14:41+0:323:40
15Anna DvorianskaiaWomen B (57)16:29+1:154:34
20Anastasiia BorovkovaWomen B (57)16:36+1:224:36
20Svetlana MironovaWomen A (39)15:45+1:274:22
28Daniil KashinMen B (81)15:06+0:573:46
30Veronika KalininaWomen B (57)16:56+1:424:42
30Artem PopovMen B (81)15:08+0:593:47
67Alexander FrolovMen B (81)16:29+2:204:07
71Aleksei AsmolovMen B (81)16:39+2:304:09

Sweden

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Tove AlexanderssonWomen A (39)14:183:58
2Alva OlssonWomen B (57)15:21+0:074:15
3Eric BorjeskogMen B (81)14:23+0:143:35
4Josefin TjernlundWomen B (57)15:32+0:184:18
5Isac von KrusenstiernaMen B (81)14:33+0:243:38
9Martin RegbornMen A (36)14:17+0:483:34
10Max Peter BejmerMen B (81)14:39+0:303:39
12Johanna ObergWomen B (57)16:10+0:564:29
14Sara HagstromWomen A (39)15:29+1:114:18
15Lilian ForsgrenWomen A (39)15:30+1:124:18
21Emil SvenskMen A (36)14:36+1:073:39
23Elin ManssonWomen A (39)15:57+1:394:25
24Gustav BergmanMen A (36)14:44+1:153:41
26Albin RidefeltMen A (36)14:47+1:183:41
34Anna BachmanWomen A (39)17:10+2:524:46
53Johan HogstrandMen B (81)15:43+1:343:55
Lisa RisbyWomen A (39)mispunched

Switzerland

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Elena RoosWomen A (39)14:34+0:164:02
3Simona AebersoldWomen A (39)15:01+0:434:10
3Matthias KyburzMen A (36)13:43+0:143:25
5Sabine HauswirthWomen A (39)15:04+0:464:11
5Joey HadornMen A (36)14:03+0:343:30
5Daniel HubmannMen A (36)14:03+0:343:30
9Christoph MeierMen A (36)14:17+0:483:34
9Andreas KyburzMen A (36)14:17+0:483:34
10Paula GrossWomen A (39)15:14+0:564:13
15Tobia PezzatiMen A (36)14:24+0:553:36
17Jonas EggerMen A (36)14:27+0:583:36
19Florian HowaldMen A (36)14:32+1:033:38
21Martina RuchWomen A (39)15:48+1:304:23
22Julia JakobWomen A (39)15:53+1:354:24
22Martin HubmannMen A (36)14:40+1:113:40
27Sarina JenzerWomen A (39)16:18+2:004:31
32Sofie BachmannWomen A (39)16:59+2:414:43

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Ruslan GlibovMen A (36)14:26+0:573:36

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Gran Canaria O-Meeting 2019
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org