International Orienteering Federation

Official results for World Cup Round 3 - Middle

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Middle
Organiser: Switzerland
Date: 27 September 2019

Australia

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
34Aston KeyMen (115)41:51+4:305:58
73Patrick JaffeMen (115)46:50+9:296:41
86Mary FlemingWomen (98)58:25+21:249:25
90Andrew BarnettMen (115)49:45+12:247:06

Austria

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Gernot YmsenMen (115)39:32+2:115:38
12Ursula KadanWomen (98)43:22+6:216:59
29Robert MerlMen (115)41:33+4:125:56
46Anja ArbterWomen (98)46:56+9:557:34
50Laura RamsteinWomen (98)47:40+10:397:41
55Johanna TrummerWomen (98)48:58+11:577:53
55Mathias PeterMen (115)44:32+7:116:21
69Anika GassnerWomen (98)51:35+14:348:19
78Nicolas KastnerMen (115)47:35+10:146:47
Matthias ReinerMen (115)did not start

Belgium

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
75Mathias BlaiseMen (115)47:06+9:456:43
81Fanny TilkinWomen (98)55:35+18:348:57
92Lucie ArnoWomen (98)1:02:51+25:5010:08
109Francois van der OuderaaMen (115)57:21+20:008:11
111Wouter HusMen (115)1:01:16+23:558:45
Tristan BloemenMen (115)did not start

Canada

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Damian KonotopetzMen (115)did not start

China

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
84Yongyu LiWomen (98)57:42+20:419:18
88Xiong YanWomen (98)1:00:17+23:169:43
89Jiayi ZhengWomen (98)1:00:22+23:219:44
90Wu JianfeiWomen (98)1:00:47+23:469:48
95Shuang LongWomen (98)1:08:10+31:0910:59
96Xueqin YangWomen (98)1:10:50+33:4911:25
96Xiaoming LiangMen (115)52:11+14:507:27
101Zhuoye LiMen (115)54:45+17:247:49
106Xiyuan LiangMen (115)56:54+19:338:07
107Tang JiandaMen (115)57:06+19:458:09
108Xiao TangMen (115)57:07+19:468:09
112Yaowen HuMen (115)1:03:15+25:549:02

Czech Republic

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Denisa KosovaWomen (98)41:33+4:326:42
11Vojtech KralMen (115)40:25+3:045:46
16Milos NykodymMen (115)40:38+3:175:48
17Marek MinarMen (115)40:44+3:235:49
20Vendula HorcickovaWomen (98)44:50+7:497:13
21Lenka MechlovaWomen (98)44:57+7:567:15
28Pavel KubatMen (115)41:29+4:085:55
31Adela IndrakovaWomen (98)45:51+8:507:23
35Daniel VandasMen (115)41:55+4:345:59
38Tomas KubelkaMen (115)42:18+4:576:02
44Tereza CechovaWomen (98)46:47+9:467:32
44Anna StickovaWomen (98)46:47+9:467:32
49Tomas KrivdaMen (115)43:35+6:146:13
49Tereza JanosikovaWomen (98)47:31+10:307:39
57Tereza NovotnaWomen (98)48:59+11:587:54
62Jonas HubacekMen (115)45:50+8:296:32

Denmark

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
35Cecilie Friberg KlysnerWomen (98)46:09+9:087:26
37Miri Thrane OedumWomen (98)46:25+9:247:29
39Caroline GjotterupWomen (98)46:36+9:357:30
48Emil OebroMen (115)43:27+6:066:12
56Bjoern CederbergMen (115)44:37+7:166:22
82Nicoline Friberg KlysnerWomen (98)55:47+18:468:59
87Laurits Bidstrup MollerMen (115)49:36+12:157:05
95Rasmus Moeller JessMen (115)51:53+14:327:24
Josefine LindWomen (98)did not start

Estonia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
54Galina RibediucWomen (98)48:51+11:507:52
54Kenny KivikasMen (115)44:21+7:006:20

Estonia

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
25Evely KaasikuWomen (98)45:13+8:127:17
74Jaagup TruusaluMen (115)46:53+9:326:41
77Triin JaadmaaWomen (98)54:20+17:198:45
82Kristo HeinmannMen (115)48:05+10:446:52
98Ats SonajalgMen (115)52:45+15:247:32
99Kaarel Hendrik ZernantMen (115)53:19+15:587:37
104Reigo TeervaltMen (115)56:03+18:428:00

Finland

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
20Elias KuukkaMen (115)40:53+3:325:50
23Maija SianojaWomen (98)45:06+8:057:16
27Saila KinniWomen (98)45:29+8:287:20
29Venla HarjuWomen (98)45:46+8:457:22
30Miika KirmulaMen (115)41:39+4:185:57
38Merja RantanenWomen (98)46:33+9:327:30
39Sofia HaajanenWomen (98)46:36+9:357:30
42Lotta KarholaWomen (98)46:40+9:397:31
45Aleksi NiemiMen (115)43:09+5:486:09
50Joni HirvikallioMen (115)43:44+6:236:14
57Topi SyrjalainenMen (115)44:42+7:216:23
59Topias AholaMen (115)45:10+7:496:27
80Jesse LaukkarinenMen (115)47:52+10:316:50
Anna HaatajaWomen (98)mispunched
Marika TeiniWomen (98)mispunched
Olli OjanahoMen (115)did not start

France

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Isia BassetWomen (98)44:06+7:057:06
20Frederic TranchandMen (115)40:53+3:325:50
23Lucas BassetMen (115)41:00+3:395:51
24Nicolas RioMen (115)41:03+3:425:51
26Mathieu PerrinMen (115)41:20+3:595:54
43Maxime RauturierMen (115)42:41+5:206:05
46Quentin RauturierMen (115)43:19+5:586:11
55Maelle BeauvirWomen (98)48:58+11:577:53
70Raphael MasliahMen (115)46:35+9:146:39
72Florence HanauerWomen (98)53:17+16:168:35
74Cecile FoltzerWomen (98)53:20+16:198:36
94Juliette BassetWomen (98)1:04:14+27:1310:21
Loic CapbernMen (115)did not start

Germany

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
26Susen LoeschWomen (98)45:17+8:167:18
60Bojan BlumensteinMen (115)45:25+8:046:29
63Erik DoehlerMen (115)45:53+8:326:33
68Paula StarkeWomen (98)51:29+14:288:18
68Ole HennselerMen (115)46:21+9:006:37
80Leonore WinklerWomen (98)54:52+17:518:50
103Marvin GoerickeMen (115)55:40+18:197:57
Colin KolbeMen (115)mispunched

Great Britain

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
22Jonathan CrickmoreMen (115)40:56+3:355:50
24Megan Carter DaviesWomen (98)45:12+8:117:17
27Ralph StreetMen (115)41:27+4:065:55
32Catherine TaylorWomen (98)45:52+8:517:23
58Jo ShepherdWomen (98)49:08+12:077:55
58Peter HodkinsonMen (115)44:50+7:296:24
67Cecilie AndersenWomen (98)51:27+14:268:17
75Sarah JonesWomen (98)53:29+16:288:37
83Alex CarcasMen (115)48:17+10:566:53
88Ben MitchellMen (115)49:39+12:187:05
94Adam PotterMen (115)51:25+14:047:20

Hungary

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
63Aron BakoMen (115)45:53+8:326:33
69Csaba GerberMen (115)46:31+9:106:38
76Csenge GerberWomen (98)53:46+16:458:40
84Krisztian LiszkaMen (115)48:44+11:236:57
86Mate BaumholczerMen (115)49:14+11:537:02
87Eszter MantuanoWomen (98)59:06+22:059:31
100Levente TugyiMen (115)54:15+16:547:45
102Tamas TolgyesiMen (115)55:16+17:557:53

Italy

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
19Riccardo ScaletMen (115)40:47+3:265:49
65Carlotta ScaletWomen (98)50:39+13:388:10
77Sebastian InderstMen (115)47:26+10:056:46
83Francesca TauferWomen (98)56:50+19:499:10

Japan

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
67Sebastian Ken BaumannMen (115)46:16+8:556:36
105Hirokazu OsakiMen (115)56:29+19:088:04
113Hideto TakahashiMen (115)1:05:20+27:599:20

Latvia

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Rudolfs ZernisMen (115)40:35+3:145:47
37Arturs PaulinsMen (115)42:10+4:496:01
47Edgars BertuksMen (115)43:20+5:596:11
51Sandra GrosbergaWomen (98)48:00+10:597:44
59Laura VikeWomen (98)49:10+12:097:55
66Kristine BertukaWomen (98)51:12+14:118:15
70Liga ValdmaneWomen (98)52:05+15:048:24
72Janis TamuzsMen (115)46:48+9:276:41
85Elina KarklinaWomen (98)58:23+21:229:25
91Artjoms RekunenkoMen (115)50:29+13:087:12

Lithuania

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
52Jonas Vytautas GvildysMen (115)44:10+6:496:18
53Gabija RazaityteWomen (98)48:50+11:497:52
60Ausrine KutkaiteWomen (98)49:25+12:247:58
79Leonas MockunasMen (115)47:36+10:156:48
92Algirdas BartkeviciusMen (115)50:31+13:107:13

New Zealand

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
93Laura RobertsonWomen (98)1:03:06+26:0510:10
93Tim RobertsonMen (115)50:38+13:177:14

Norway

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Olav LundanesMen (115)38:18+0:575:28
9Silje Ekroll JahrenWomen (98)42:10+5:096:48
13Andrine BenjaminsenWomen (98)43:38+6:377:02
16Ingeborg EideWomen (98)44:29+7:287:10
17Audun HeimdalMen (115)40:44+3:235:49
25Gaute Hallan SteiwerMen (115)41:16+3:555:53
33Vegard Jarvis WestergardMen (115)41:47+4:265:58
40Kasper FosserMen (115)42:35+5:146:05
48Sigrid AlexandersenWomen (98)47:00+9:597:34
51Dag BlandkjennMen (115)44:03+6:426:17
61Oystein Kvaal OsterboMen (115)45:33+8:126:30
62Anine LomeWomen (98)49:53+12:528:02
63Victoria Haestad BjornstadWomen (98)50:07+13:068:05
78Kristine FjellangerWomen (98)54:34+17:338:48
79Runa FremstadWomen (98)54:44+17:438:49
85Emil AhlbeckMen (115)48:56+11:356:59
Trond Einar Moen PedersliMen (115)mispunched

Poland

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
44Michal OlejnikMen (115)42:47+5:266:06
52Aleksandra HornikWomen (98)48:07+11:067:45
61Hanna WisniewskaWomen (98)49:45+12:448:01
71Zuzanna KubickaWomen (98)52:55+15:548:32
71Piotr ParfianowiczMen (115)46:40+9:196:40
89Jan BednarskiMen (115)49:42+12:217:06
91Katarzyna SlusarczykWomen (98)1:01:26+24:259:54
97Krzysztof WolowczykMen (115)52:30+15:097:30

Russian Federation

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Natalia GemperleWomen (98)40:05+3:046:27
18Anastasiia BorovkovaWomen (98)44:45+7:447:13
22Svetlana MironovaWomen (98)45:02+8:017:15
34Irina NybergWomen (98)46:02+9:017:25
41Sergey DobryninMen (115)42:38+5:176:05
43Anna DvorianskaiaWomen (98)46:42+9:417:31
53Daniil KashinMen (115)44:15+6:546:19
64Galina VinogradovaWomen (98)50:38+13:378:10
66Dmitrii NakonechnyiMen (115)46:07+8:466:35
72Veronika KalininaWomen (98)53:17+16:168:35
81Aleksei AsmolovMen (115)47:57+10:366:51
110Alexander FrolovMen (115)57:25+20:048:12Download route in GPX format
Artem PopovMen (115)did not start

Sweden

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Tove AlexanderssonWomen (98)37:015:58
3Martin RegbornMen (115)37:58+0:375:25
5Gustav BergmanMen (115)38:35+1:145:30
6Emil SvenskMen (115)38:41+1:205:31
10Sara HagstromWomen (98)42:49+5:486:54
11Lisa RisbyWomen (98)43:18+6:176:59
13Albin RidefeltMen (115)40:32+3:115:47
28Alva OlssonWomen (98)45:33+8:327:20
29Lilian ForsgrenWomen (98)45:46+8:457:22
32Isac von KrusenstiernaMen (115)41:43+4:225:57
33Elin ManssonWomen (98)45:56+8:557:24
36Anna BachmanWomen (98)46:19+9:187:28
36Max Peter BejmerMen (115)42:04+4:436:00
39Johanna ObergWomen (98)46:36+9:357:30
41Simon ImarkMen (115)42:38+5:176:05
47Josefin TjernlundWomen (98)46:59+9:587:34
76Johan HogstrandMen (115)47:19+9:586:45

Switzerland

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Joey HadornMen (115)37:215:20
2Simona AebersoldWomen (98)39:37+2:366:23
2Daniel HubmannMen (115)37:30+0:095:21
3Sabine HauswirthWomen (98)39:50+2:496:25
5Julia JakobWomen (98)41:30+4:296:41
7Elena RoosWomen (98)41:47+4:466:44
7Florian HowaldMen (115)38:48+1:275:32
8Sarina JenzerWomen (98)42:02+5:016:46
8Andreas KyburzMen (115)39:27+2:065:38
12Jonas EggerMen (115)40:26+3:055:46
13Paula GrossWomen (98)43:38+6:377:02
14Christoph MeierMen (115)40:33+3:125:47
17Sofie BachmannWomen (98)44:40+7:397:12
19Lisa HolerWomen (98)44:48+7:477:13
31Martin HubmannMen (115)41:42+4:215:57
39Tobia PezzatiMen (115)42:24+5:036:03
65Timo SuterMen (115)46:02+8:416:34

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Ruslan GlibovMen (115)39:41+2:205:40

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Gran Canaria O-Meeting 2019
Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org