International Orienteering Federation

Official results for 5. Nationaler OL

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: 5. Nationaler OL
Organiser: Switzerland
Date: 7 September 2019

Classes: Show all | Herren Elite | Damen Elite

HE

7 300 m, 53 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Daniel HubmannOL Regio WilSwitzerland35:424:53
2Jonas EggerOLV HindelbankSwitzerland37:19+1:375:06
3Andreas KyburzOLK FricktalSwitzerland37:40+1:585:09
4Florian HowaldOLG HerzogenbuchseeSwitzerland37:47+2:055:10
5Joey Hadornol norskaSwitzerland39:37+3:555:25
6Timo SuterOLG CordobaSwitzerland40:58+5:165:36
7Martin HubmannOL Regio WilSwitzerland41:28+5:465:40
8Kaspar HäglerOLV BasellandSwitzerland41:59+6:175:45
9Florian Schneiderol norskaSwitzerland42:12+6:305:46
10Pascal BuchsANCOSwitzerland42:22+6:405:48
11Remo RuchOLG SkandiaSwitzerland42:55+7:135:52
12Thomas CurigerOLC KapreoloSwitzerland42:56+7:145:52
13Florian AttingerOLG Chur/OL ZimmerbergSwitzerland43:02+7:205:53
14Christoph MeierOLV BasellandSwitzerland43:13+7:315:55
15Riccardo RancanOLG PfäffikonSwitzerland43:28+7:465:57
16Noah ZbindenOLV BasellandSwitzerland43:31+7:495:57
17Sven HellmüllerOLG WelsikonSwitzerland44:12+8:306:03
18Nick GebertOLK WiggertalSwitzerland44:49+9:076:08
19Tobia PezzatiSCOM MendrisioSwitzerland44:52+9:106:08
20Simon Dubachol norskaSwitzerland45:02+9:206:10
21Térence RisseCA RoséSwitzerland45:39+9:576:15
22Csaba Gerberbussola okHungary45:44+10:026:15
23Archibald SoguelANCOSwitzerland46:18+10:366:20
24Timon SchweizerOLV BasellandSwitzerland46:45+11:036:24
25Luca ZinggOL AmriswilSwitzerland47:11+11:296:27
26Raffael Huber SvenssonOLG SäuliamtSwitzerland47:21+11:396:29
27Jannis SchönleberOLV Baselland/KakowaSwitzerland47:35+11:536:31
28Sven KleinOLG PfäffikonSwitzerland48:46+13:046:40
29Silvan Ullmannol.biel.seelandSwitzerland48:57+13:156:42
30Simon WengerOLG Bern / ol norskaSwitzerland49:16+13:346:44
31Thomas RöthlisbergerOLG SkandiaSwitzerland49:26+13:446:46
32Guillaume WyrschANCOSwitzerland50:33+14:516:55
33Ismael RöthlisbergerOLG SuhrSwitzerland50:57+15:156:58
34Thomas BührerCA RoséSwitzerland51:56+16:147:06
35Severin DenzlerOLG WelsikonSwitzerland51:58+16:167:07
36Flavio PoltéraQuack OKSwitzerland52:09+16:277:08
37Lukas DienerOLG Bern / ol norskaSwitzerland53:21+17:397:18
38Adrian KöpfliOLV Luzern / OL ZimmerbergSwitzerland54:57+19:157:31
39Fabio AlfieriSCOM MendrisioSwitzerland55:05+19:237:32
40Raphael SchalbetterOLG Nidwalden+ObwaldenSwitzerland55:31+19:497:36
41Julian BleikerOL Regio WilSwitzerland55:44+20:027:38
41Paul FluckigerANCOSwitzerland55:44+20:027:38
43Michael WildOLK ArgusSwitzerland58:00+22:187:56
44Michael WeberOLG SäuliamtSwitzerland59:40+23:588:10
45Gil MeyerOLG ZürichSwitzerland59:58+24:168:12
46Noel BoosOLV LuzernSwitzerland1:00:58+25:168:21
47Cyril BucherOLV HindelbankSwitzerland1:07:11+31:299:12
48Vladimir TrebickyOLG ZürichCzech Republic1:15:53+40:1110:23
49Michael FreiOLG WaldSwitzerland1:15:56+40:1410:24
50Gioele MaddalenaGOVSwitzerland1:21:51+46:0911:12
Andrin GründlerOLG PfäffikonSwitzerlandmispunched
Ueli Werrenol norska / OLG BernSwitzerlandmispunched
Fabian HertnerOLV BasellandSwitzerlandmispunched
Gabriel-Michael MathysOLG Bern / ol.biel.seelandSwitzerlanddid not start
Andrin BieriOLG PfäffikonSwitzerlanddid not start
Alain DenzlerOLG WelsikonSwitzerlanddid not start
Matthias KyburzOLK FricktalSwitzerlanddid not start

DE

6 000 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Simona Aebersoldol.biel.seelandSwitzerland38:376:26
2Sarina Jenzerol norska / OLG HuttwilSwitzerland40:22+1:456:43
3Simone NiggliOLV Hindelbank/ol norskaSwitzerland40:27+1:506:44
4Elena RoosO-92 Piano di MagadinoSwitzerland41:34+2:576:55
5Lisa HolerOLK FricktalSwitzerland42:11+3:347:01
6Sofie BachmannOLV BasellandSwitzerland42:30+3:537:05
6Martina RuchOLG Skandia / ol norskaSwitzerland42:30+3:537:05
8Paula GrossOL ZimmerbergSwitzerland42:51+4:147:08
9Deborah StadlerOLG KTV AltdorfSwitzerland42:52+4:157:08
10Sina TommerOLG WelsikonSwitzerland43:06+4:297:11
11Sabine Hauswirthol norskaSwitzerland43:12+4:357:12
12Anina Brunnerbussola okSwitzerland43:52+5:157:18
13Katrin MüllerOLG RymenzburgSwitzerland45:30+6:537:35
14Marcia MürnerOL Regio WilSwitzerland45:56+7:197:39
15Lisa SchubnellOLC WinterthurSwitzerland46:44+8:077:47
16Valerie Aebischerol norska/ OLC Omström SenseSwitzerland46:45+8:087:47
17Marita HotzOLK ArgusSwitzerland47:18+8:417:53
18Noëmi CernyOLK Argus / SCOM MendrisioSwitzerland47:37+9:007:56
19Véronique RuppenthalOLG ChurSwitzerland47:58+9:217:59
20Andrea RoggoOLG KakowaSwitzerland48:54+10:178:09
21Laura DienerOLG BernSwitzerland50:18+11:418:23
22Merline RothOLV BasellandSwitzerland50:45+12:088:27
23Salome SchweizerOLV BasellandSwitzerland55:14+16:379:12
24Fabienne WengerOLG BernSwitzerland55:29+16:529:14
26Romina SchweizerOLV BasellandSwitzerland59:55+21:189:59
27Ingrid Kurzol.biel.seelandSwitzerland1:21:50+43:1313:38
Sarka SvobodnaOLG ZürichCzech Republicmispunched
Isabelle FeerOLG GoldauSwitzerlanddid not start
Julia JakobOL ZimmerbergSwitzerlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World