International Orienteering Federation

Official results for Schweizer Meisterschaft im Sprint-OL (SPM)

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Schweizer Meisterschaft im Sprint-OL (SPM)
Organiser: Switzerland
Date: 1 September 2019

0

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
65David SaiandaHE (74)24:54+8:445:55

ANCO

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Pascal BuchsHE (74)17:55+1:454:15
32Florence BuchsDE (38)21:27+6:005:57
33Archibald SoguelHE (74)18:59+2:494:31
57Paul FluckigerHE (74)21:33+5:235:07
60Romain WältiHE (74)22:16+6:065:18
61Guillaume WyrschHE (74)22:21+6:115:19

Angelniemen Ankkuri

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Maxime RauturierHE (74)17:42+1:324:12

bussola ok

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Anina BrunnerDE (38)18:30+3:035:08
33Regula MüllerDE (38)21:37+6:106:00
36Samuel KellerHE (74)19:12+3:024:34
42Csaba GerberHE (74)19:46+3:364:42

C.O. Aget Lugano

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
54Luca NembriniHE (74)20:58+4:484:59

CA Rosé

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Quentin MertenatHE (74)18:29+2:194:24

CA Rosé

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Térence RisseHE (74)19:03+2:534:32

CA Rosé

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Mathias BlaiseHE (74)19:23+3:134:36

GO78

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Quentin RauturierHE (74)17:48+1:384:14

GOV

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
62Gioele MaddalenaHE (74)22:32+6:225:21

NOSE

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Arnaud PerrinHE (74)18:14+2:044:20

O-92 Piano di Magadino

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Elena RoosDE (38)15:53+0:264:24

ol norska

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Sabine HauswirthDE (38)16:26+0:594:33
9Joey HadornHE (74)17:22+1:124:08
15Florian SchneiderHE (74)17:38+1:284:11
Simon DubachHE (74)mispunched

ol norska / OLG Bern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Ueli WerrenHE (74)18:26+2:164:23

ol norska / OLG Huttwil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Sarina JenzerDE (38)17:00+1:334:43

ol norska/ OLC Omström Sense

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Valerie AebischerDE (38)17:30+2:034:51

OL Regio Olten

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Philipp von ArxHE (74)18:33+2:234:25
39David von ArxHE (74)19:34+3:244:39
59Sandro AnderesHE (74)21:58+5:485:13

OL Regio Wil

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Daniel HubmannHE (74)16:103:50
2Martin HubmannHE (74)16:39+0:293:57
21Marcia MürnerDE (38)19:21+3:545:22
Julian BleikerHE (74)mispunched

OL Zimmerberg

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Julia JakobDE (38)16:31+1:044:35
6Paula GrossDE (38)16:37+1:104:36

ol.biel.seeland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Silvan UllmannHE (74)18:13+2:034:20

ol.biel.seeland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Simona AebersoldDE (38)16:01+0:344:26

ol.biel.seeland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Joana WältiDE (38)20:56+5:295:48

OLC Kapreolo

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Sebastian BaumannHE (74)18:27+2:174:23
43Lukas MeierHE (74)19:53+3:434:44
Thomas CurigerHE (74)mispunched

OLC Winterthur

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Lisa SchubnellDE (38)18:22+2:555:06

OLG Bern

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Laura DienerDE (38)19:19+3:525:21
35Fabienne WengerDE (38)23:11+7:446:26

OLG Bern / ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Simon WengerHE (74)18:58+2:484:30

OLG Bern / ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Lukas DienerHE (74)19:32+3:224:39

OLG Chur

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Véronique RuppenthalDE (38)19:37+4:105:26

OLG Chur/OL Zimmerberg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Florian AttingerHE (74)17:36+1:264:11

OLG Cordoba

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Timo SuterHE (74)17:40+1:304:12

OLG Goldau

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Sven AschwandenHE (74)20:04+3:544:46
Isabelle FeerDE (38)did not start

OLG Herzogenbuchsee

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Florian HowaldHE (74)16:54+0:444:01
24Katja GygaxDE (38)19:46+4:195:29
58Patrick KrähenbühlHE (74)21:56+5:465:13
66Severin HowaldHE (74)24:56+8:465:56
Joël MorgenthalerHE (74)did not start

OLG Huttwil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Tanja HaefeliDE (38)19:45+4:185:29

OLG Kakowa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Andrea RoggoDE (38)18:23+2:565:06

OLG KTV Altdorf

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Deborah StadlerDE (38)16:52+1:254:41

OLG Murten

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
63Olivier MeyerHE (74)22:33+6:235:22

OLG Nidwalden+Obwalden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
48Raphael SchalbetterHE (74)20:14+4:044:49

OLG Pfäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Riccardo RancanHE (74)17:27+1:174:09

OLG Pfäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
46Andrin GründlerHE (74)20:05+3:554:46

OLG Pfäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Sven KleinHE (74)mispunched

OLG Pfäffikon

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Andrin BieriHE (74)did not start

OLG Rymenzburg

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Katrin MüllerDE (38)did not start

OLG Säuliamt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Raffael Huber SvenssonHE (74)17:48+1:384:14

OLG Säuliamt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
64Michael WeberHE (74)24:44+8:345:53

OLG Skandia

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Remo RuchHE (74)17:28+1:184:09
47Thomas RöthlisbergerHE (74)20:09+3:594:47
49Christof RöthlisbergerHE (74)20:35+4:254:54

OLG Skandia / ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Martina RuchDE (38)17:23+1:564:49

OLG Suhr

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Ismael RöthlisbergerHE (74)20:00+3:504:45

OLG Thun

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Judith WyderDE (38)15:274:17
29Thalia BertschingerDE (38)20:25+4:585:40

OLG Welsikon

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Alain DenzlerHE (74)17:18+1:084:07
10Sven HellmüllerHE (74)17:24+1:144:08
13Sina TommerDE (38)17:56+2:294:58
28Franziska MeierDE (38)20:21+4:545:39
Severin DenzlerHE (74)did not start

OLG Zürich

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
56Gil MeyerHE (74)21:22+5:125:05

OLK Argus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Marita HotzDE (38)18:54+3:275:15

OLK Argus / SCOM Mendrisio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Noëmi CernyDE (38)disqualified

OLK Fricktal

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Andreas KyburzHE (74)17:19+1:094:07
10Lisa HolerDE (38)17:19+1:524:48
Matthias KyburzHE (74)did not start

OLK Rafzerfeld

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Andreas RüedlingerHE (74)18:56+2:464:30
33Simon JakobHE (74)18:59+2:494:31
52Christian SchellenbergHE (74)20:52+4:424:58

OLK Wiggertal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Nick GebertHE (74)17:58+1:484:16

OLV Baselland

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Christoph MeierHE (74)16:53+0:434:01
9Sofie BachmannDE (38)17:07+1:404:45
12Noah ZbindenHE (74)17:28+1:184:09
30Merline RothDE (38)20:32+5:055:42
34Salome SchweizerDE (38)21:47+6:206:03
36Noemi Weber-SchweizerDE (38)30:29+15:028:28
40Timon SchweizerHE (74)19:43+3:334:41
40Fabian HertnerHE (74)19:43+3:334:41
55Mathias BirrerHE (74)21:17+5:075:04
Romina SchweizerDE (38)did not start

OLV Baselland/Kakowa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Jannis SchönleberHE (74)18:02+1:524:17

OLV Hindelbank

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Jonas EggerHE (74)17:04+0:544:03
24Dominique BucherDE (38)19:46+4:195:29
29Cyril BucherHE (74)18:30+2:204:24

OLV Hindelbank/ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Simone NiggliDE (38)disqualified

OLV Langenthal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Salome WeberDE (38)18:55+3:285:15

OLV Luzern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Noel BoosHE (74)mispunched

OLV Luzern / OL Zimmerberg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
51Adrian KöpfliHE (74)20:47+4:374:56

OLV Zug

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
50Joel BornerHE (74)20:40+4:304:55

OLV Zug / OLK Argus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Sandrine MüllerDE (38)19:59+4:325:33

Polisportiva Besanese

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
67Jacopo BeniniHE (74)27:41+11:316:35

Polisportiva Besanese

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Eleonora DonadiniDE (38)19:58+4:315:32

Quack OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Flavio PoltéraHE (74)mispunched

SCOM Mendrisio

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Tobia PezzatiHE (74)16:43+0:333:58
53Fabio AlfieriHE (74)20:53+4:434:58

thurgorienta

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Martina KyburzDE (38)18:03+2:365:00
Elias GemperliHE (74)mispunched

TOAC

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Loïc CapbernHE (74)18:04+1:544:18

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Nokian Tyres World Orienteering Championships 2021
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport