International Orienteering Federation

Official results for 1. Nationaler OL

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: 1. Nationaler OL
Organiser: Switzerland
Date: 14 April 2019

ANCO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Pascal BuchsHE (39)1:30:31+0:317:52

ANCO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Guillaume WyrschHE (39)1:48:39+18:399:26

ANCO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Paul FluckigerHE (39)1:49:44+19:449:32

bussola ok

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Anina BrunnerDE (26)1:12:38+8:2010:13

GOV

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Gioele MaddalenaHE (39)2:14:00+44:0011:39

IL Tyrving

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Frode KonstHE (39)3:56:03+2:26:0320:31

ol norska

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Florian SchneiderHE (39)did not start

ol norska

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Joey HadornHE (39)did not start

ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Simon DubachHE (39)1:31:48+1:487:58

ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Michael DubachHE (39)1:51:35+21:359:42

ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Sabine HauswirthDE (26)1:04:40+0:229:06

ol norska / OLG Bern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Ueli WerrenHE (39)1:30:007:49

ol norska / OLG Huttwil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Sarina JenzerDE (26)mispunched

ol.biel.seeland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Simona AebersoldDE (26)1:04:20+0:029:03

ol.biel.seeland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Ingrid KurzDE (26)1:49:01+44:4315:21

CA RoséŽ

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0TéŽrence RisseHE (39)mispunched

OL Amriswil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Luca ZinggHE (39)1:43:36+13:369:00

OL Regio Olten

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Alexander SchwabHE (39)1:52:04+22:049:44
0Philipp von ArxHE (39)mispunched

OL Regio Wil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Marcia MŸürnerDE (26)1:16:10+11:5210:43

OL Zimmerberg

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Paula GrossDE (26)1:04:189:03
5Julia JakobDE (26)1:05:11+0:539:10

OLC Kapreolo BT

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Lukas SchulthessHE (39)1:52:40+22:409:47

OLC Omströšm Sense

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28David BüŸrgeHE (39)1:55:01+25:0110:00

OLC Winterthur

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Lisa SchubnellDE (26)1:19:08+14:5011:08

OLG Basel

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Hanna MŸüllerDE (26)1:12:28+8:1010:12
37Simon GuldimannHE (39)2:14:55+44:5511:43

OLG Bern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Laura DienerDE (26)1:23:24+19:0611:44

OLG Bern / ol norska

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Lukas DienerHE (39)did not start

OLG Bern / ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Simon WengerHE (39)1:48:58+18:589:28

OLG Chur

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23VŽéronique RuppenthalDE (26)1:27:09+22:5112:16

OLG Chur/OL Zimmerberg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Florian AttingerHE (39)1:31:35+1:357:57

OLG Cordoba

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Timo SuterHE (39)did not start

OLG Goldau

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Sven AschwandenHE (39)1:34:46+4:468:14
14Isabelle FeerDE (26)1:16:15+11:5710:44
0Yves AschwandenHE (39)did not start

OLG Herzogenbuchsee

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Katja GygaxDE (26)1:18:20+14:0211:01
33Patrick KrŠähenbŸühlHE (39)1:59:45+29:4510:24

OLG Kakowa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Andrea RoggoDE (26)1:17:26+13:0810:54

OLG KTV Altdorf

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Deborah StadlerDE (26)1:16:02+11:4410:42

OLG Nidwalden+Obwalden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Raphael SchalbetterHE (39)1:47:06+17:069:18

OLG PfŠäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Andrin GrŸündlerHE (39)1:35:44+5:448:19

OLG PfŠäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Andrin BieriHE (39)1:48:33+18:339:26

OLG PfŠäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Sven KleinHE (39)1:56:21+26:2110:07

OLG PfäŠffikon

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Riccardo RancanHE (39)did not start

OLG Rymenzburg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Katrin MŸüllerDE (26)1:17:23+13:0510:53

OLG SŠuliamt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Raffael Huber SvenssonHE (39)1:35:37+5:378:18

OLG Skandia

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Remo RuchHE (39)1:32:14+2:148:01
16Thomas RšöthlisbergerHE (39)1:42:02+12:028:52
32Christof RšöthlisbergerHE (39)1:56:54+26:5410:09

OLG Skandia / ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Martina RuchDE (26)1:04:41+0:239:06

OLG Thun

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Thalia BertschingerDE (26)1:16:47+12:2910:48

OLG Welsikon

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Sven HellmŸüllerHE (39)1:33:05+3:058:05
11Sina TommerDE (26)1:13:47+9:2910:23

OLK Argus

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Marita HotzDE (26)1:19:40+15:2211:13
22Vanessa FrickerDE (26)1:25:18+21:0012:00

OLK Fricktal

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Lisa HolerDE (26)1:09:47+5:299:49
13Matthias KyburzHE (39)1:36:32+6:328:23
0Andreas KyburzHE (39)did not start

OLK Rafzerfeld

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Simon JakobHE (39)1:51:18+21:189:40

OLV Baselland

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Christoph MeierHE (39)1:32:12+2:128:01
6Sofie BachmannDE (26)1:06:51+2:339:24
10Tino PolsiniHE (39)1:35:14+5:148:16
29Timon SchweizerHE (39)1:55:31+25:3110:02
0Salome SchweizerDE (26)did not start

OLV Baselland/Kakowa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Jannis SchšönleberHE (39)1:37:04+7:048:26

OLV Hindelbank

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Jonas EggerHE (39)1:36:47+6:478:24
0Dominique BucherDE (26)mispunched

OLV Hindelbank/ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Simone NiggliDE (26)1:08:59+4:419:42

OLV Luzern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Noel BoosHE (39)1:55:57+25:5710:04

OLV Luzern / OL Zimmerberg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Adrian KšöpfliHE (39)2:01:38+31:3810:34

OLV Zug / OLK Argus

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Sandrine MŸüllerDE (26)did not start

SCOM Mendrisio

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Tobia PezzatiHE (39)1:31:07+1:077:55
18Fabio AlfieriHE (39)1:46:41+16:419:16

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org