International Orienteering Federation

Official results for World Cup Round 1 - Sprint Relay

Event informationShow result list by classShow result list by organisationHide team lineupsPrint

Name: Sprint Relay
Organisers: Finland / Helsingin Suunnistajat
Date: 11 June 2019

All

42 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Sweden 150:53
Tove Alexandersson0:000:00
Emil Svensk0:000:00
Gustav Bergman0:000:00
Karolin Ohlsson0:0050:53
2Switzerland 151:24
Simona Aebersold0:000:00
Matthias Kyburz0:000:00
Daniel Hubmann0:000:00
Elena Roos0:0051:24
3Sweden 251:43
Lina Strand0:000:00
Max Peter Bejmer0:000:00
Martin Regborn0:000:00
Sara Hagstrom0:0051:43
4Czech Republic 151:47
Denisa Kosova0:000:00
Milos Nykodym0:000:00
Vojtech Kral0:000:00
Tereza Janosikova0:0051:47
5Norway 151:58
Silje Ekroll Jahren0:000:00
Kasper Fosser0:000:00
Gaute Hallan Steiwer0:000:00
Ingeborg Eide0:0051:58
6Russian Federation 152:08
Galina Vinogradova0:000:00
Artem Popov0:000:00
Andrey Khramov0:000:00
Natalia Gemperle0:0052:08
7Switzerland 452:09
Sofie Bachmann0:000:00
Tobia Pezzati0:000:00
Pascal Buchs0:000:00
Lisa Holer0:0052:09
8Finland 452:11
Kirsi Nurmi0:000:00
Joni Hirvikallio0:000:00
Jesse Laukkarinen0:000:00
Jenny Patana0:0052:11
9Finland 152:13
Merja Rantanen0:000:00
Aleksi Niemi0:000:00
Akseli Ruohola0:000:00
Maija Sianoja0:0052:13
10Switzerland 252:19
Paula Gross0:000:00
Florian Howald0:000:00
Martin Hubmann0:000:00
Julia Jakob0:0052:19
11Switzerland 352:22
Sabine Hauswirth0:000:00
Jonas Egger0:000:00
Joey Hadorn0:000:00
Sarina Jenzer0:0052:22
12Finland 252:50
Sofia Haajanen0:000:00
Marten B Bostrom0:000:00
Severi Kymalainen0:000:00
Venla Harju0:0052:50
13Great Britain 152:57
Jo Shepherd0:000:00
Alexander Chepelin0:000:00
William Gardner0:000:00
Megan Carter Davies0:0052:57
14Sweden 353:01
Alva Olsson0:000:00
Albin Ridefelt0:000:00
Johan Runesson0:000:00
Lilian Forsgren0:0053:01
15Russian Federation 253:05
Svetlana Mironova0:000:00
Dmitry Tsvetkov0:000:00
Dmitrii Nakonechnyi0:000:00
Anastasia Rudnaya0:0053:05
16Poland 153:21
Agata Olejnik0:000:00
Bartosz Pawlak0:000:00
Michal Olejnik0:000:00
Aleksandra Hornik0:0053:21
17Norway 253:36
Ingrid Lundanes0:000:00
Audun Heimdal0:000:00
Jon Aukrust Osmoen0:000:00
Marie Olaussen0:0053:36
18Denmark 153:40
Cecilie Friberg Klysner0:000:00
Jakob Edsen0:000:00
Emil Oebro0:000:00
Miri Thrane Oedum0:0053:40
19Finland 353:42
Veera Klemettinen0:000:00
Otto Kaario0:000:00
Topi Syrjalainen0:000:00
Alexandra Enlund0:0053:42
20Team GBR, POL, SWE 153:46
Anna Bachman0:000:00
Peter Bray0:000:00
Fryderyk Pryjma0:000:00
Lisa Risby0:0053:46
21Austria 153:55
Anna Nilsson Simkovics0:000:00
Robert Merl0:000:00
Matthias Groell0:000:00
Laura Ramstein0:0053:55
22Czech Republic 254:11
Vendula Horcickova0:000:00
Vojtech Sykora0:000:00
Tomas Kubelka0:000:00
Adela Indrakova0:0054:11
23Czech Republic 354:46
Tereza Cechova0:000:00
Jonas Hubacek0:000:00
Pavel Kubat0:000:00
Lenka Mechlova0:0054:46
24Lithuania 154:54
Gabija Razaityte0:000:00
Jonas Vytautas Gvildys0:000:00
Algirdas Bartkevicius0:000:00
Kaste Rutkauskaite0:0054:54
25Estonia 155:02
Annika Rihma0:000:00
Heino Ollin0:000:00
Ats Sonajalg0:000:00
Evely Kaasiku0:0055:02
26Norway 355:08
Maren Jansson Haverstad0:000:00
Yngve Skogstad0:000:00
Vetle Ruud Braten0:000:00
Kine Hallan Steiwer0:0055:08
27Russian Federation 355:11
Tatyana Riabkina0:000:00
Gleb Tikhonov0:000:00
Konstantin Serebryanitskiy0:000:00
Anna Dvorianskaia0:0055:11
28Poland 255:19
Hanna Wisniewska0:000:00
Krzysztof Wolowczyk0:000:00
Kuba Dragowski0:000:00
Ewa Gwozdz0:0055:19
29Australia 156:15
Natasha Key0:000:00
Aston Key0:000:00
Andrew Barnett0:000:00
Tara Melhuish0:0056:15
29Germany 256:15
Arntraut Goetsch0:000:00
Moritz Doellgast0:000:00
Erik Doehler0:000:00
Dorothea Mueller0:0056:15
31Canada 156:28
Emma Waddington0:000:00
Jan Erik Naess0:000:00
Christian Michelsen0:000:00
Emily Kemp0:0056:28
32Austria 256:58
Carina Polzer0:000:00
Gernot Ymsen0:000:00
Nicolas Kastner0:000:00
Johanna Trummer0:0056:58
33Russian Federation 457:30
Inna Somova0:000:00
Kirill Komarov0:000:00
Yury Tambasov0:000:00
Tatiana Bevza0:0057:30
34Estonia 258:17
Laura Joonas0:000:00
Sergei Rjaboshkin0:000:00
Reigo Teervalt0:000:00
Margret Zimmermann0:0058:17
35Latvia 158:30
Liga Valdmane0:000:00
Janis Tamuzs0:000:00
Uldis Upitis0:000:00
Elizabete Blumentale0:0058:30
36Team AUS, NL 158:49
Mary Fleming0:000:00
Robert Bennett0:000:00
Duncan Currie0:000:00
Lizzie Ingham0:0058:49
37Italy 159:12
Nicole Scalet0:000:00
Riccardo Scalet0:000:00
Sebastian Inderst0:000:00
Francesca Taufer0:0059:12
38Moldova 11:00:39
Galina Ribediuc0:000:00
Ivan Fomiciov0:000:00
Vasili Fomiciov0:000:00
Valentina Terehova0:001:00:39
39Hungary 11:00:48
Hanga Morandini0:000:00
Krisztian Liszka0:000:00
Mate Baumholczer0:000:00
Julia Goldmann0:001:00:48
40Italy 21:01:11
Anna Caglio0:000:00
Samuele Tait0:000:00
Samuele Curzio0:000:00
Verena Troi0:001:01:11
Germany 1disqualified
Birte Friedrichscompleteddisqualified
Bojan Blumensteindisqualifieddisqualified
Colin Kolbecompleteddisqualified
Susen Loeschcompleteddisqualified
Team DEN, ITA, USA 1disqualified
Caroline Gjotterupcompleteddisqualified
Tommaso Scaletcompleteddisqualified
Anton Salmenkyladisqualifieddisqualified
Michela Guizzardicompleteddisqualified
Team LTU AUT 1did not start
Ugne Gineikaitedid not startdid not start
Rokas Lipnickasdid not startdid not start
Annika Gassnerdid not startdid not start
Tove Alexanderssondid not startdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org