International Orienteering Federation

Official results for World Cup Round 1 - Chase start

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Chase start
Organisers: Finland / Helsingin Suunnistajat
Date: 9 June 2019

AUS

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
59Henry McNultyMen (118)2:02:57+20:199:10
87Natasha KeyWomen (108)2:00:43+32:0013:33
100Andrew BarnettMen (118)2:21:25+38:4710:33
104Mary FlemingWomen (108)2:19:36+50:5315:41
Robert BennettMen (118)disqualified
Aston KeyMen (118)did not finish

AUT

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
25Gernot YmsenMen (118)1:51:55+9:178:21
26Robert MerlMen (118)1:52:34+9:568:24
56Mathias PeterMen (118)2:02:28+19:509:08
60Matthias GroellMen (118)2:03:33+20:559:13
69Laura RamsteinWomen (108)1:52:48+24:0512:40
74Anna Nilsson SimkovicsWomen (108)1:53:59+25:1612:48
79Anika GassnerWomen (108)1:57:40+28:5713:13
82Carina PolzerWomen (108)1:58:36+29:5313:19
85Nicolas KastnerMen (118)2:11:38+29:009:49
86Johanna TrummerWomen (108)1:59:41+30:5813:26

BLR

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
31Andrey SalinMen (118)1:53:01+10:238:26
80Anton NavichenkaMen (118)2:10:55+28:179:46
83Kristina YakubkinaWomen (108)1:58:59+30:1613:22
107Vasili StraltsouMen (118)2:32:05+49:2711:20

CAN

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
88Emma WaddingtonWomen (108)2:02:42+33:5913:47
95Jan Erik NaessMen (118)2:16:17+33:3910:10
114Christian MichelsenMen (118)2:45:33+1:02:5512:21
Emily KempWomen (108)did not start

CZE

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Vojtech KralMen (118)1:45:22+2:447:51
39Pavel KubatMen (118)1:56:42+14:048:42
40Marek MinarMen (118)1:56:45+14:078:42
41Milos NykodymMen (118)1:56:48+14:108:42
45Denisa KosovaWomen (108)1:41:31+12:4811:24
51Vendula HorcickovaWomen (108)1:44:49+16:0611:46
63Vojtech SykoraMen (118)2:03:52+21:149:14
63Tereza JanosikovaWomen (108)1:51:49+23:0612:33
67Lenka MechlovaWomen (108)1:52:16+23:3312:36
73Tereza CechovaWomen (108)1:53:50+25:0712:47
Tomas KubelkaMen (118)disqualified
Adela IndrakovaWomen (108)did not start

DEN

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
19Miri Thrane OedumWomen (108)1:35:49+7:0610:45
42Cecilie Friberg KlysnerWomen (108)1:40:57+12:1411:20
62Caroline GjotterupWomen (108)1:51:38+22:5512:32
70Emil OebroMen (118)2:05:14+22:369:20
71Line CederbergWomen (108)1:53:35+24:5212:45
83Bjoern CederbergMen (118)2:11:01+28:239:46
Tue LassenMen (118)did not finish
Soren BobachMen (118)did not start

ESP

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
65Anna Serrallonga ArquesWomen (108)1:51:56+23:1312:34
69Eduardo Gil MarcosMen (118)2:05:13+22:359:20
87Pau Llorens CaellasMen (118)2:12:10+29:329:51
92Alvaro PrietoMen (118)2:12:56+30:189:55
102Marc Serrallonga ArquesMen (118)2:26:24+43:4610:55
106Alvaro CasadoMen (118)2:31:54+49:1611:20
112Juan SanzMen (118)2:42:30+59:5212:07

EST

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
38Evely KaasikuWomen (108)1:40:49+12:0611:19
41Annika RihmaWomen (108)1:40:55+12:1211:20
46Sander VaherMen (118)1:57:02+14:248:44
56Laura JoonasWomen (108)1:46:26+17:4311:57
61Heino OllinMen (118)2:03:36+20:589:13
71Kristo HeinmannMen (118)2:05:15+22:379:20
75Kerstin UiboupinWomen (108)1:55:56+27:1313:01
81Ats SonajalgMen (118)2:10:57+28:199:46
90Tonis LaugesaarMen (118)2:12:28+29:509:53
92Margret ZimmermannWomen (108)2:04:20+35:3713:58
Lauri SildMen (118)did not start

FIN

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Marika TeiniWomen (108)1:30:14+1:3110:08
4Miika KirmulaMen (118)1:44:43+2:057:48
7Venla HarjuWomen (108)1:32:29+3:4610:23
12Sari AnttonenWomen (108)1:33:43+5:0010:31
14Saila KinniWomen (108)1:33:51+5:0810:32
15Lotta KarholaWomen (108)1:33:52+5:0910:32
16Maija SianojaWomen (108)1:34:04+5:2110:34
17Aleksi NiemiMen (118)1:50:19+7:418:13
20Merja RantanenWomen (108)1:35:57+7:1410:46
22Joni HirvikallioMen (118)1:51:22+8:448:18
24Aleksi KarppinenMen (118)1:51:31+8:538:19
27Akseli RuoholaMen (118)1:52:43+10:058:24
32Anna HaatajaWomen (108)1:39:17+10:3411:09
38Mikko KnuuttilaMen (118)1:56:41+14:038:42
44Elias KuukkaMen (118)1:56:53+14:158:43
49Eetu SavolainenMen (118)1:57:22+14:448:45

FRA

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Frederic TranchandMen (118)1:44:36+1:587:48
34Nicolas RioMen (118)1:55:02+12:248:35
52Vincent CoupatMen (118)1:57:47+15:098:47
55Damien RenardMen (118)2:00:39+18:019:00
66Florence HanauerWomen (108)1:51:57+23:1412:34
68Isia BassetWomen (108)1:52:21+23:3812:37
96Chloe HaberkornWomen (108)2:04:59+36:1614:02
103Lea VercellottiWomen (108)2:14:42+45:5915:08
Lucas BassetMen (118)did not finish
Mathieu PerrinMen (118)did not finish
Quentin RauturierMen (118)did not finish
Cecile FoltzerWomen (108)did not finish

GBR

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
33Catherine TaylorWomen (108)1:39:24+10:4111:10
37Megan Carter DaviesWomen (108)1:40:44+12:0111:19
43William GardnerMen (118)1:56:52+14:148:43
51Hector HainesMen (118)1:57:45+15:078:47
53Ralph StreetMen (118)2:00:17+17:398:58
53Charlotte WatsonWomen (108)1:45:54+17:1111:53
73Peter BrayMen (118)2:05:25+22:479:21
81Jo ShepherdWomen (108)1:58:20+29:3713:17

GER

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
35Susen LoeschWomen (108)1:40:32+11:4911:17
48Bojan BlumensteinMen (118)1:57:16+14:388:45
64Dorothea MuellerWomen (108)1:51:51+23:0812:34
67Ole HennselerMen (118)2:05:12+22:349:20
68Felix SpaethMen (118)2:05:13+22:359:20
72Moritz DoellgastMen (118)2:05:16+22:389:20
72Arntraut GoetschWomen (108)1:53:38+24:5512:46
77Birte FriedrichsWomen (108)1:57:02+28:1913:08
93Matthias KretzschmarMen (118)2:16:05+33:2710:09
99Patricia NiekeWomen (108)2:09:07+40:2414:30
100Christiane TroesseWomen (108)2:10:40+41:5714:40
Erik DoehlerMen (118)did not start

HUN

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
84Krisztian LiszkaMen (118)2:11:03+28:259:46
89Hanga MorandiniWomen (108)2:02:48+34:0513:47
97Mate BaumholczerMen (118)2:17:54+35:1610:17
106Julia GoldmannWomen (108)2:21:19+52:3615:52

IRL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
74Nicolas SimoninMen (118)2:05:46+23:089:23
108Niall McCarthyMen (118)2:33:57+51:1911:29

ISR

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
79Nitsan YasurMen (118)2:10:55+28:179:46
104Guy SaboMen (118)2:27:20+44:4210:59
113Itay ManorMen (118)2:45:01+1:02:2312:18

ITA

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
77Sebastian InderstMen (118)2:10:03+27:259:42Download route in GPX format
91Verena TroiWomen (108)2:04:11+35:2813:57
95Nicole ScaletWomen (108)2:04:54+36:1114:02
98Anna CaglioWomen (108)2:07:26+38:4314:19
99Marco SeppiMen (118)2:19:55+37:1710:26
101Samuele TaitMen (118)2:24:24+41:4610:46
101Francesca TauferWomen (108)2:12:35+43:5214:53
102Michela GuizzardiWomen (108)2:12:46+44:0314:55
103Samuele CurzioMen (118)2:27:10+44:3210:58
105Tommaso ScaletMen (118)2:28:45+46:0711:06
107Irene PozzebonWomen (108)2:30:05+1:01:2216:51

LAT

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
45Arturs PaulinsMen (118)1:56:58+14:208:43
54Martins SirmaisMen (118)2:00:23+17:458:59
55Laura VikeWomen (108)1:46:13+17:3011:56
59Liga ValdmaneWomen (108)1:47:14+18:3112:02
62Janis TamuzsMen (118)2:03:45+21:079:14
75Edgars BertuksMen (118)2:09:03+26:259:37
Rudolfs ZernisMen (118)disqualified
Uldis UpitisMen (118)did not finish
Inga DambeWomen (108)did not start

LTU

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
33Jonas Vytautas GvildysMen (118)1:53:20+10:428:27
39Ausrine KutkaiteWomen (108)1:40:53+12:1011:20
58Gabija RazaityteWomen (108)1:46:36+17:5311:58
80Sandra PauzaiteWomen (108)1:58:00+29:1713:15
90Kaste RutkauskaiteWomen (108)2:04:07+35:2413:56
91Algirdas BartkeviciusMen (118)2:12:34+29:569:53
94Akvile BartkeviciuteWomen (108)2:04:32+35:4913:59
105Ugne GineikaiteWomen (108)2:19:45+51:0215:42
109Rokas LipnickasMen (118)2:36:27+53:4911:40

MDA

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
85Galina RibediucWomen (108)1:59:41+30:5813:26
88Sergiu FalaMen (118)2:12:15+29:379:52
108Valentina TerehovaWomen (108)2:45:58+1:17:1518:38
110Ivan FomiciovMen (118)2:40:23+57:4511:58
111Vasili FomiciovMen (118)2:40:34+57:5611:58

NOR

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Magne DaehliMen (118)1:44:42+2:047:48
3Kamilla OlaussenWomen (108)1:31:19+2:3610:15
9Olav LundanesMen (118)1:47:01+4:237:59
11Marianne AndersenWomen (108)1:33:41+4:5810:31
14Gaute Hallan SteiwerMen (118)1:48:39+6:018:06
20Vetle Ruud BratenMen (118)1:51:18+8:408:18
23Audun HeimdalMen (118)1:51:25+8:478:18
26Silje Ekroll JahrenWomen (108)1:36:30+7:4710:50
27Ingeborg EideWomen (108)1:36:50+8:0710:52
29Torgeir NoerbechMen (118)1:52:52+10:148:25
30Kasper FosserMen (118)1:52:57+10:198:25
34Ingrid LundanesWomen (108)1:40:23+11:4011:16
36Jon Aukrust OsmoenMen (118)1:56:11+13:338:40
36Kine Hallan SteiwerWomen (108)1:40:40+11:5711:18
40Marie OlaussenWomen (108)1:40:55+12:1211:20
42Yngve SkogstadMen (118)1:56:49+14:118:43
43Maren Jansson HaverstadWomen (108)1:41:07+12:2411:21

NZL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Tim RobertsonMen (118)did not finish
Lizzie InghamWomen (108)did not start

POL

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
24Aleksandra HornikWomen (108)1:36:09+7:2610:48
47Bartosz PawlakMen (118)1:57:13+14:358:44
49Hanna WisniewskaWomen (108)1:43:59+15:1611:41
57Michal OlejnikMen (118)2:02:41+20:039:09
76Krzysztof WolowczykMen (118)2:09:27+26:499:39
78Ewa GwozdzWomen (108)1:57:03+28:2013:09
84Agata OlejnikWomen (108)1:59:18+30:3513:24
94Mikolaj DutkowskiMen (118)2:16:10+33:3210:09
96Fryderyk PryjmaMen (118)2:16:30+33:5210:11
Kuba DragowskiMen (118)did not finish

POR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
76Filipa RodriguesWomen (108)1:57:01+28:1813:08

RUS

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Natalia GemperleWomen (108)1:31:57+3:1410:19
6Anastasia RudnayaWomen (108)1:32:09+3:2610:21
17Tatyana RiabkinaWomen (108)1:35:44+7:0110:45
19Valentin NovikovMen (118)1:51:07+8:298:17
25Natalia EfimovaWomen (108)1:36:19+7:3610:49
28Dmitry TsvetkovMen (118)1:52:48+10:108:25
28Svetlana MironovaWomen (108)1:36:52+8:0910:53
35Konstantin SerebryanitskiyMen (118)1:55:12+12:348:35
44Yulia NovikovaWomen (108)1:41:25+12:4211:23
48Irina NybergWomen (108)1:43:53+15:1011:40
57Anna DvorianskaiaWomen (108)1:46:31+17:4811:58
60Veronika KalininaWomen (108)1:48:35+19:5212:12
64Yury TambasovMen (118)2:03:53+21:159:14
66Dmitrii NakonechnyiMen (118)2:05:02+22:249:19
78Denis GrishmanMen (118)2:10:52+28:149:45

SUI

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Daniel HubmannMen (118)1:45:15+2:377:51
8Joey HadornMen (118)1:46:40+4:027:57
8Sabine HauswirthWomen (108)1:33:31+4:4810:30
10Matthias KyburzMen (118)1:47:08+4:307:59
10Elena RoosWomen (108)1:33:36+4:5310:31
11Jonas EggerMen (118)1:48:26+5:488:05
13Simona AebersoldWomen (108)1:33:47+5:0410:32
15Florian HowaldMen (118)1:48:42+6:048:06
18Julia JakobWomen (108)1:35:45+7:0210:45
22Sofie BachmannWomen (108)1:36:02+7:1910:47
32Andreas KyburzMen (118)1:53:08+10:308:26
46Lisa HolerWomen (108)1:42:35+13:5211:31
47Sarina JenzerWomen (108)1:42:41+13:5811:32
50Tobia PezzatiMen (118)1:57:43+15:058:47
54Paula GrossWomen (108)1:45:56+17:1311:54
65Noah ZbindenMen (118)2:04:29+21:519:17
Martin HubmannMen (118)disqualified

SWE

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Gustav BergmanMen (118)1:42:387:39
1Tove AlexanderssonWomen (108)1:28:439:58
5Martin RegbornMen (118)1:44:55+2:177:49
5Karolin OhlssonWomen (108)1:32:00+3:1710:20
9Anna BachmanWomen (108)1:33:35+4:5210:30
12Emil SvenskMen (118)1:48:30+5:528:05
16Jerker LysellMen (118)1:49:14+6:368:09
18Albin RidefeltMen (118)1:50:30+7:528:14
21Max Peter BejmerMen (118)1:51:19+8:418:18
21Lisa RisbyWomen (108)1:35:59+7:1610:47
23Elin ManssonWomen (108)1:36:06+7:2310:47
29Lilian ForsgrenWomen (108)1:38:05+9:2211:01
30Sara HagstromWomen (108)1:38:30+9:4711:04
31Lina StrandWomen (108)1:38:36+9:5311:04
37Simon ImarkMen (118)1:56:21+13:438:40
52Alva OlssonWomen (108)1:45:48+17:0511:53
Johan RunessonMen (118)did not finish

UKR

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
13Ruslan GlibovMen (118)1:48:34+5:568:06
50Olha PanchenkoWomen (108)1:44:18+15:3511:43
58Denys ShcherbakovMen (118)2:02:56+20:189:10
61Kateryna DzemaWomen (108)1:51:37+22:5412:32
82Oleksii SavchenkoMen (118)2:10:59+28:219:46
89Vitalii HychkoMen (118)2:12:17+29:399:52
93Olena PitirimovaWomen (108)2:04:30+35:4713:59
97Olena PostelniakWomen (108)2:06:46+38:0314:14

USA

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
70Aasne Skram TroemborgWomen (108)1:53:25+24:4212:44
86Anton SalmenkylaMen (118)2:12:04+29:269:51
98Morten JorgensenMen (118)2:19:16+36:3810:23

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org