International Orienteering Federation

Official results for Nokian Tyres World Orienteering Championships 2019 - Relay

Event informationShow result list by classHide team lineupsPrint

Name: Relay
Organisers: Fredrikstad SK / Gimle IF / Halden SK / Indre Ostfold OK / Norway / OK Moss / Sarpsborg OL / Trosken IL / Varteig Orienteringslag
Date: 17 August 2019

Australia

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
15AustraliaMen (36)1:53:25
1. Henry McNulty32:54132:541
2. Simon Uppill37:0616+5:181:10:0011+10
3. Matt Doyle43:2518+8:531:53:2515+4
19AustraliaWomen (30)2:07:38
1. Bridget Anderson42:0525+11:3342:0525
2. Krystal Neumann37:3616+6:341:19:4120-5
3. Mary Fleming47:5719+14:442:07:3819-1

Austria

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
7AustriaMen (36)1:46:12
1. Matthias Groell35:0216+2:0835:0216
2. Gernot Ymsen32:573+1:091:07:597-9
3. Robert Merl38:138+3:411:46:1270
10AustriaWomen (30)1:47:39
1. Laura Ramstein34:5717+4:2534:5717
2. Anja Arbter37:0512+6:031:12:0215-2
3. Ursula Kadan35:377+2:241:47:3910-5

Belarus

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
11BelarusMen (36)1:50:52
1. Andrey Salin32:594+0:0532:594
2. Anton Navichenka37:1517+5:271:10:1412+8
3. Aleksei Alekseyonok40:3813+6:061:50:5211-1

Belgium

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
30BelgiumMen (36)2:18:49
1. Mathias Blaise37:3426+4:4037:3426
2. Francois Van der Ouderaa48:4433+16:561:26:1830+4
3. Evert Leeuws52:3127+17:592:18:49300

Brazil

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
27BrazilWomen (30)2:39:40
1. Edineia Roniak dos Santos50:1026+19:3850:1026
2. Raquel Arendt1:10:3427+39:322:00:4427+1
3. Leticia Saltori59:42272:39:40270
34BrazilMen (36)2:41:19
1. Ironir Ev51:0234+18:0851:0234
2. Claudinei Nitsch56:1734+24:291:47:19340
3. Juliano Pasturiza54:0030+19:282:41:19340

Bulgaria

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
14BulgariaWomen (30)1:48:12
1. Liliana Gotseva34:3611+4:0434:3611
2. Andreya Dyaksova37:1415+6:121:11:5014+3
3. Kristina Ivanova36:229+3:091:48:12140
23BulgariaMen (36)2:08:14
1. Ivan Sirakov36:3125+3:3736:3125
2. Ivaylo Kamenarov40:5122+9:031:17:2223-2
3. Dimitar Zhelyazkov50:5224+16:202:08:14230

Canada

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
18CanadaWomen (30)1:58:24
1. Emma Waddington36:2718+5:5536:2718
2. Emily Kemp35:0110+3:591:11:2811-7
3. Pia Blake46:5618+13:431:58:2418+7
29CanadaMen (36)2:18:48
1. Jan Erik Naess38:0828+5:1438:0828
2. Robert Graham45:4731+13:591:23:55280
3. Michael Svoboda54:5331+20:212:18:4829+1

China

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
26ChinaWomen (30)2:39:36
1. Jiayi Zheng56:4228+26:1056:4228
2. Xiong Yan1:03:2026+32:182:00:0226-2
3. YongYu LI59:38262:39:36260
31ChinaMen (36)2:29:11
1. Tang JianDa49:2833+16:3449:2833
2. Li ZhuoYe48:3932+16:511:38:07330
3. Xiao Tang51:0425+16:322:29:1131-2

Czech Republic

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
4Czech RepublicMen (36)1:42:32
1. Pavel Kubat32:583+0:0432:583
2. Milos Nykodym35:009+3:121:07:586+3
3. Vojtech Kral34:343+0:021:42:324-2
5Czech RepublicWomen (30)1:40:31
1. Vendula Horcickova31:486+1:1631:486
2. Denisa Kosova32:043+1:021:03:525-1
3. Tereza Janosikova36:3912+3:261:40:3150

Denmark

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
8DenmarkWomen (30)1:45:08
1. Cecilie Friberg Klysner31:394+1:0731:394
2. Caroline Gjotterup34:579+3:551:06:367+3
3. Miri Thrane Oedum38:3214+5:191:45:088+1
13DenmarkMen (36)1:52:56
1. Tue Lassen36:0717+3:1336:0717
2. Bjoern Cederberg36:5115+5:031:12:58170
3. Soren Bobach39:5812+5:261:52:5613-4

Estonia

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
7EstoniaWomen (30)1:43:19
1. Annika Rihma32:057+1:3332:057
2. Evely Kaasiku32:306+1:281:04:356-1
3. Laura Joonas38:4416+5:311:43:197+1
18EstoniaMen (36)1:59:11
1. Kristo Heinmann36:1422+3:2036:1422
2. Lauri Sild43:4027+11:521:19:5427+5
3. Timo Sild39:179+4:451:59:1118-9

Finland

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
2FinlandMen (36)1:42:16
1. Aleksi Niemi32:54132:541
2. Elias Kuukka32:272+0:391:05:212+1
3. Miika Kirmula36:556+2:231:42:1620
6FinlandWomen (30)1:42:01
1. Venla Harju32:269+1:5432:269
2. Marika Teini34:128+3:101:06:388-1
3. Merja Rantanen35:236+2:101:42:016-2

France

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
3FranceMen (36)1:42:25
1. Nicolas Rio33:058+0:1133:058
2. Frederic Tranchand34:478+2:591:07:524-4
3. Lucas Basset34:332+0:011:42:253-1
15FranceWomen (30)1:48:30
1. Maelle Beauvir34:5015+4:1834:5015
2. Florence Hanauer37:1214+6:101:12:02150
3. Isia Basset36:2810+3:151:48:30150

Germany

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
10GermanyMen (36)1:49:18
1. Felix Spaeth33:037+0:0933:037
2. Ole Hennseler35:2912+3:411:08:329+2
3. Bojan Blumenstein40:4614+6:141:49:1810+1
12GermanyWomen (30)1:47:47
1. Dorothea Mueller34:3912+4:0734:3912
2. Paula Starke38:4518+7:431:13:2417+5
3. Susen Loesch34:235+1:101:47:4712-5

Great Britain

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
9Great BritainWomen (30)1:45:13
1. Charlotte Watson34:5015+4:1834:5015
2. Megan Carter Davies33:447+2:421:08:349-6
3. Catherine Taylor36:3912+3:261:45:1390
17Great BritainMen (36)1:54:30
1. Peter Hodkinson40:1929+7:2540:1929
2. Graham Gristwood34:177+2:291:14:3618-11
3. Ralph Street39:5411+5:221:54:3017-1

Hong Kong

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
28Hong KongWomen (30)2:41:11
1. Cho Yu Lam53:4827+23:1653:4827
2. Sze Wing Yee1:25:2129+54:192:19:0928+1
3. Pui Fung Chan1:01:13282:41:11280
35Hong KongMen (36)3:21:46
1. Kin Kwan Kwok59:4035+26:4659:4035
2. Tsz Wai Yu1:02:5935+31:112:02:39350
3. Sam Choi Lam1:19:0735+44:353:21:46350

Hungary

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
23HungaryWomen (30)2:20:24
1. Zsofia Sarkozy41:5524+11:2341:5524
2. Julia Goldmann46:5525+15:531:28:5025+1
3. Hanga Morandini51:3421+18:212:20:2423-2
26HungaryMen (36)2:09:57
1. Aron Bako33:026+0:0833:026
2. Krisztian Liszka44:2829+12:401:17:3024+18
3. Viktor Morandini52:2726+17:552:09:5726+2

Ireland

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
20IrelandWomen (30)2:09:54
1. Niamh Corbett39:4622+9:1439:4622
2. Aoife McCavana42:0121+10:591:21:47220
3. Roisin Long48:0720+14:542:09:5420-2
22IrelandMen (36)2:04:55
1. Nicolas Simonin36:0818+3:1436:0818
2. Conor Short40:0321+8:151:16:1120+2
3. Ruairi Short48:4423+14:122:04:5522+2

Israel

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
27IsraelMen (36)2:10:39
1. Nitsan Yasur36:1824+3:2436:1824
2. Guy Sabo41:2323+9:351:17:4125+1
3. Itay Manor52:5829+18:262:10:3927+2

Italy

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
24ItalyMen (36)2:08:17
1. Riccardo Scalet33:0610+0:1233:0610
2. Sebastian Inderst37:3218+5:441:10:3815+5
3. Marco Seppi57:3932+23:072:08:1724+9
25ItalyWomen (30)2:23:23
1. Nicole Scalet41:4323+11:1141:4323
2. Verena Troi42:2722+11:251:24:10230
3. Francesca Taufer59:1325+26:002:23:2325+2

Japan

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
24JapanWomen (30)2:23:19
1. Hinako Inage39:4521+9:1339:4521
2. Suzu Masuzawa45:5724+14:551:25:4224+3
3. Mie Moriai57:3724+24:242:23:19240
28JapanMen (36)2:10:40
1. Sebastian Ken Baumann36:1623+3:2236:1623
2. Hiroki Komaki41:2824+9:401:17:4426+3
3. Itsuki Ito52:5628+18:242:10:4028+2

Korea, Republic of

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
Korea, Republic ofWomen (30)did not finish
1. Yoon sun Cha1:10:0329+39:311:10:0329
2. Soon hee Kim1:23:5728+52:552:34:00290
3. Anna Jodid not finishdid not finish
Korea, Republic ofMen (36)did not finish
1. Geun Hee Hong1:15:0536+42:111:15:0536
2. Chang bum Kimdid not finishdid not finish
3. Cheol jin Kangdid not finishdid not finish

Latvia

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
9LatviaMen (36)1:48:17
1. Martins Sirmais33:0812+0:1433:0812
2. Edgars Bertuks35:3313+3:451:08:4110-2
3. Rudolfs Zernis39:3610+5:041:48:179-1
13LatviaWomen (30)1:48:07
1. Liga Valdmane34:4213+4:1034:4213
2. Laura Vike36:5411+5:521:11:3612-1
3. Sandra Grosberga36:3111+3:181:48:0713+1

Lithuania

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
11LithuaniaWomen (30)1:47:41
1. Ausrine Kutkaite34:2710+3:5534:2710
2. Sandra Pauzaite37:1113+6:091:11:3813+3
3. Gabija Razaityte36:038+2:501:47:4111-2
14LithuaniaMen (36)1:53:18
1. Algirdas Bartkevicius36:1020+3:1636:1020
2. Jonas Vytautas Gvildys35:1410+3:261:11:2416-4
3. Vytautas Beliunas41:5415+7:221:53:1814-2

Moldova, Republic of

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
32Moldova, Republic ofMen (36)2:29:15
1. Vasili Fomiciov47:0732+14:1347:0732
2. Ivan Fomiciov43:3426+11:461:30:4131-1
3. Sergiu Fala58:3434+24:022:29:1532+1

New Zealand

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
19New ZealandMen (36)2:00:25
1. Tim Robertson33:0610+0:1233:0610
2. Gene Beveridge44:1028+12:221:17:1621+11
3. Toby Scott43:0916+8:372:00:2519-2
21New ZealandWomen (30)2:14:38
1. Lizzie Ingham34:4814+4:1634:4814
2. Kate Morrison43:0923+12:071:17:5719+5
3. Greta Knarston56:4123+23:282:14:3821+2

Norway

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
4NorwayWomen (30)1:37:02
1. Andrine Benjaminsen31:394+1:0731:394
2. Kamilla Olaussen32:104+1:081:03:4940
3. Anne Margrethe Hausken Nordberg33:1311:37:0240
5NorwayMen (36)1:42:37
1. Gaute Hallan Steiwer33:005+0:0633:005
2. Olav Lundanes31:4811:04:481-4
3. Magne Daehli37:497+3:171:42:375+4

Poland

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
16PolandWomen (30)1:48:42
1. Aleksandra Hornik32:168+1:4432:168
2. Hanna Wisniewska37:5417+6:521:10:1010+2
3. Ewa Gwozdz38:3214+5:191:48:4216+6
16PolandMen (36)1:53:35
1. Kuba Dragowski36:0818+3:1436:0818
2. Michal Olejnik34:086+2:201:10:1613-5
3. Krzysztof Wolowczyk43:1917+8:471:53:3516+3

Russian Federation

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
3Russian FederationWomen (30)1:36:56
1. Anastasia Rudnaya31:173+0:4531:173
2. Tatyana Riabkina32:265+1:241:03:4330
3. Natalia Gemperle33:1311:36:5630
12Russian FederationMen (36)1:52:27
1. Leonid Novikov33:058+0:1133:058
2. Valentin Novikov35:1410+3:261:08:1980
3. Konstantin Serebryanitskiy44:0819+9:361:52:2712+4

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
25SlovakiaMen (36)2:09:40
1. Tomas Musinsky40:3930+7:4540:3930
2. Dusan Slama43:2125+11:331:24:0029-1
3. Jakub Chupek45:4021+11:082:09:4025-4

Spain

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
21SpainMen (36)2:02:37
1. Pau Llorens Caellas37:3827+4:4437:3827
2. Alvaro Prieto39:3920+7:511:17:1722-5
3. Marc Serrallonga Arques45:2020+10:482:02:3721-1
SpainWomen (30)did not finish
1. Maria Prietodid not finishdid not finish
2. Anna Serrallonga Arques38:0430did not finish
3. Violeta Feliciano Sanjuandid not finishdid not finish

Sweden

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1SwedenWomen (30)1:35:49
1. Lina Strand30:32130:321
2. Tove Alexandersson31:522+0:501:02:242+1
3. Karolin Ohlsson33:253+0:121:35:491-1
1SwedenMen (36)1:40:42
1. Johan Runesson33:1013+0:1633:1013
2. Emil Svensk33:004+1:121:06:103-10
3. Gustav Bergman34:3211:40:421-2

Switzerland

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
2SwitzerlandWomen (30)1:35:53
1. Sabine Hauswirth31:162+0:4431:162
2. Simona Aebersold31:0211:02:181-1
3. Julia Jakob33:354+0:221:35:532+1
6SwitzerlandMen (36)1:43:25
1. Florian Howald34:2914+1:3534:2914
2. Martin Hubmann33:245+1:361:07:535-9
3. Daniel Hubmann35:324+1:001:43:256+1

Turkey

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
33TurkeyMen (36)2:30:43
1. Ozgur Fettah46:5231+13:5846:5231
2. Cansel Sarac45:1830+13:301:32:1032+1
3. Ercan Dudak58:3333+24:012:30:4333+1

Ukraine

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
8UkraineMen (36)1:47:18
1. Denys Shcherbakov34:5715+2:0334:5715
2. Oleksandr Kratov35:3313+3:451:10:3014-1
3. Ruslan Glibov36:485+2:161:47:188-6
17UkraineWomen (30)1:58:06
1. Olena Pitirimova36:3919+6:0736:3919
2. Olha Panchenko40:3820+9:361:17:1718-1
3. Kateryna Dzema40:4917+7:361:58:0617-1

United States

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
20United StatesMen (36)2:01:54
1. Morten Jorgensen36:1321+3:1936:1321
2. Anton Salmenkyla39:0819+7:201:15:2119-2
3. Gregory Ahlswede46:3322+12:012:01:5420+1
22United StatesWomen (30)2:14:41
1. Alison Crocker39:4020+9:0839:4020
2. Asne Skram Troemborg40:1519+9:131:19:5521+1
3. Alison Campbell54:4622+21:332:14:4122+1

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport