International Orienteering Federation

Official results for Nokian Tyres World Orienteering Championships 2019 - Middle qualification

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Middle qualification
Organisers: Fredrikstad SK / Gimle IF / Halden SK / Indre Ostfold OK / Norway / OK Moss / Sarpsborg OL / Trosken IL / Varteig Orienteringslag
Date: 13 August 2019

Argentina

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Gerardo GarciaMen 3 (40)1:24:30+59:0919:58

Australia

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Simon UppillMen 3 (40)28:26+3:056:43
12Bridget AndersonWomen 1 (35)34:35+5:368:49
13Krystal NeumannWomen 2 (35)33:04+3:488:26
18Matt DoyleMen 2 (40)30:30+5:417:15
20Belinda LawfordWomen 3 (34)39:16+10:3110:05
26Patrick JaffeMen 1 (41)34:25+10:058:09

Austria

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Gernot YmsenMen 1 (41)27:10+2:506:26
13Matthias GroellMen 2 (40)29:23+4:346:59
13Ursula KadanWomen 3 (34)34:38+5:538:54
18Anja ArbterWomen 2 (35)35:49+6:339:08
18Laura RamsteinWomen 1 (35)36:47+7:489:23
22Matthias ReinerMen 3 (40)31:23+6:027:25

Belarus

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Andrey SalinMen 1 (41)27:35+3:156:32
16Kristina YakubkinaWomen 3 (34)36:43+7:589:26
25Tatsiana VoverieneWomen 1 (35)40:00+11:0110:12
29Anton NavichenkaMen 2 (40)34:22+9:338:10
Aleksei AlekseyonokMen 3 (40)mispunched

Belgium

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Mathias BlaiseMen 1 (41)30:07+5:477:08
21Fanny TilkinWomen 1 (35)37:43+8:449:37
26Evert LeeuwsMen 2 (40)33:42+8:538:01
31Francois Van der OuderaaMen 3 (40)34:31+9:108:09

Brazil

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Edineia Roniak dos SantosWomen 2 (35)54:37+25:2113:55
32Leticia SaltoriWomen 1 (35)56:37+27:3814:26
36Juliano PasturizaMen 1 (41)45:53+21:3310:52
37Ironir EvMen 2 (40)45:56+21:0710:56

Bulgaria

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Liliana GotsevaWomen 3 (34)36:28+7:439:22
17Ivan SirakovMen 1 (41)29:45+5:257:02
22Antoaneta DyaksovaWomen 2 (35)39:23+10:0710:02
24Dimitar ZhelyazkovMen 2 (40)33:01+8:127:51
24Kristina IvanovaWomen 1 (35)39:31+10:3210:04
30Ivaylo KamenarovMen 3 (40)33:41+8:207:57

Canada

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Emily KempWomen 3 (34)34:58+6:138:59
23Jan Erik NaessMen 3 (40)31:39+6:187:28
23Emma WaddingtonWomen 1 (35)39:27+10:2810:03
27Pia BlakeWomen 2 (35)41:56+12:4010:41
27Robert GrahamMen 2 (40)33:45+8:568:02
29Michael SvobodaMen 1 (41)37:39+13:198:55
32Jennifer MacKeiganWomen 3 (34)1:11:26+42:4118:21

China

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Xueqin YangWomen 1 (35)49:20+20:2112:35
31Wu JianFeiWomen 3 (34)1:03:39+34:5416:21
31YongYu LIWomen 2 (35)51:26+22:1013:07
33Li ZhuoYeMen 3 (40)35:28+10:078:23
34YaoWen HUMen 2 (40)38:52+14:039:15
37Xiaoming LiangMen 1 (41)48:19+23:5911:26

Colombia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Santiago Isaza HurtadoMen 1 (41)54:04+29:4412:48
Angie Hurtado RojasWomen 2 (35)disqualified

Croatia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Matija RazumMen 2 (40)30:43+5:547:18
29Mirja PavicWomen 1 (35)46:16+17:1711:48

Cyprus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Nicolas KourtellisMen 2 (40)mispunched

Czech Republic

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Vojtech KralMen 3 (40)26:27+1:066:15
6Denisa KosovaWomen 1 (35)32:04+3:058:10
7Vendula HorcickovaWomen 2 (35)30:41+1:257:49
9Lenka MechlovaWomen 3 (34)32:25+3:408:20
10Pavel KubatMen 1 (41)27:49+3:296:35
11Milos NykodymMen 2 (40)28:42+3:536:50

Denmark

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Cecilie Friberg KlysnerWomen 3 (34)28:457:23
8Caroline GjotterupWomen 2 (35)30:45+1:297:50
8Tue LassenMen 2 (40)27:24+2:356:31
10Bjoern CederbergMen 3 (40)28:18+2:576:41
13Miri Thrane OedumWomen 1 (35)35:00+6:018:55
27Emil OebroMen 1 (41)36:10+11:508:34

Estonia

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Evely KaasikuWomen 1 (35)30:13+1:147:42
12Timo SildMen 1 (41)27:58+3:386:37
14Laura JoonasWomen 2 (35)33:26+4:108:31
16Kristo HeinmannMen 3 (40)29:37+4:167:00
19Lauri SildMen 2 (40)30:37+5:487:17
21Marianne HaugWomen 3 (34)39:24+10:3910:07

Finland

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Aleksi NiemiMen 3 (40)26:17+0:566:12
3Marika TeiniWomen 2 (35)29:57+0:417:38
4Merja RantanenWomen 1 (35)30:31+1:327:47
4Venla HarjuWomen 3 (34)29:28+0:437:34
5Miika KirmulaMen 2 (40)26:03+1:146:12
6Topi SyrjalainenMen 1 (41)26:42+2:226:19
9Saila KinniWomen 2 (35)31:00+1:447:54

France

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Lucas BassetMen 2 (40)24:495:54
4Frederic TranchandMen 3 (40)26:23+1:026:14
10Isia BassetWomen 3 (34)33:14+4:298:32
15Nicolas RioMen 1 (41)28:37+4:176:46
15Florence HanauerWomen 1 (35)35:49+6:509:08
16Maelle BeauvirWomen 2 (35)34:53+5:378:53

Germany

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Susen LoeschWomen 3 (34)30:08+1:237:44
16Bojan BlumensteinMen 1 (41)28:46+4:266:49
17Erik DoehlerMen 3 (40)30:24+5:037:11
19Birte FriedrichsWomen 1 (35)37:12+8:139:29
25Dorothea MuellerWomen 2 (35)40:14+10:5810:15
32Ole HennselerMen 2 (40)36:12+11:238:37

Great Britain

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Jo ShepherdWomen 2 (35)30:02+0:467:39
6Ralph StreetMen 3 (40)26:29+1:086:15
7Catherine TaylorWomen 3 (34)30:56+2:117:57
9Peter HodkinsonMen 1 (41)27:39+3:196:33
10Megan Carter DaviesWomen 1 (35)33:14+4:158:28
17Matthew SpeakeMen 2 (40)30:18+5:297:12

Hong Kong

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Cho Yu LamWomen 3 (34)1:26:16+57:3122:10
34Sze Wing YeeWomen 2 (35)1:39:25+1:10:0925:21
38Sam Choi LamMen 3 (40)1:03:26+38:0514:59
38Kin Kwan KwokMen 2 (40)52:42+27:5312:32
39Tsz Wai YuMen 1 (41)51:50+27:3012:16
Pui Fung ChanWomen 1 (35)mispunched

Hungary

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Csaba GossweinMen 2 (40)29:45+4:567:05
15Aron BakoMen 3 (40)29:24+4:036:57
17Zsofia SarkozyWomen 2 (35)35:00+5:448:55
21Krisztian LiszkaMen 1 (41)30:31+6:117:13
26Julia GoldmannWomen 1 (35)42:59+14:0010:57
28Hanga MorandiniWomen 3 (34)46:50+18:0512:02

Ireland

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Nicolas SimoninMen 2 (40)29:47+4:587:05
23Ruairi ShortMen 1 (41)33:00+8:407:49
23Aoife McCavanaWomen 2 (35)39:37+10:2110:06
26Niamh CorbettWomen 3 (34)42:32+13:4710:56
28Roisin LongWomen 1 (35)45:18+16:1911:33
32Conor ShortMen 3 (40)35:22+10:018:21

Israel

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Nitsan YasurMen 3 (40)31:57+6:367:33
28Guy SaboMen 1 (41)36:11+11:518:34
33Itay ManorMen 2 (40)37:51+13:029:00

Italy

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Riccardo ScaletMen 2 (40)28:39+3:506:49
13Sebastian InderstMen 3 (40)28:52+3:316:49
16Verena TroiWomen 1 (35)36:06+7:079:12
21Francesca TauferWomen 2 (35)39:21+10:0510:02
22Nicole ScaletWomen 3 (34)39:27+10:4210:08
32Marco SeppiMen 1 (41)38:42+14:229:10

Japan

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Sebastian Ken BaumannMen 3 (40)30:44+5:237:15
24Mie MoriaiWomen 3 (34)42:10+13:2510:50
28Hinako InageWomen 2 (35)43:15+13:5911:01
29Suzu MasuzawaWomen 2 (35)45:04+15:4811:29
29Itsuki ItoMen 3 (40)32:52+7:317:46
31Yoshie KatsuyamaWomen 1 (35)54:33+25:3413:54
31Hiroki KomakiMen 1 (41)37:58+13:388:59
36Kohei KamijimaMen 2 (40)42:24+17:3510:05

Korea, Democratic People's Republic of

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34KyongSa RiMen 1 (41)44:11+19:5110:28

Korea, Republic of

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Soon hee KimWomen 2 (35)1:36:10+1:06:5424:31
34Anna JoWomen 3 (34)1:28:21+59:3622:42
34Yoon sun ChaWomen 1 (35)1:22:31+53:3221:03
35Geun Hee HongMen 3 (40)42:12+16:519:58
39Cheol jin KangMen 2 (40)54:05+29:1612:52
41Chang bum KimMen 1 (41)1:08:18+43:5816:11

Latvia

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Sandra GrosbergaWomen 2 (35)31:49+2:338:06
11Rudolfs ZernisMen 1 (41)27:51+3:316:35
12Martins SirmaisMen 3 (40)28:27+3:066:43
12Liga ValdmaneWomen 3 (34)33:29+4:448:36
12Arturs PaulinsMen 2 (40)28:54+4:056:52
14Laura VikeWomen 1 (35)35:24+6:259:01

Lithuania

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Jonas Vytautas GvildysMen 2 (40)25:53+1:046:09
11Gabija RazaityteWomen 3 (34)33:18+4:338:33
17Ausrine KutkaiteWomen 1 (35)36:26+7:279:17
18Algirdas BartkeviciusMen 1 (41)29:48+5:287:03
20Sandra PauzaiteWomen 2 (35)38:02+8:469:42
20Mantas MartinkusMen 3 (40)30:48+5:277:16

Moldova, Republic of

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Galina RibediucWomen 2 (35)36:33+7:179:19
25Vasili FomiciovMen 1 (41)34:15+9:558:06
27Ivan FomiciovMen 3 (40)32:27+7:067:40
28Sergiu FalaMen 2 (40)34:08+9:198:07

Netherlands

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Henrik EijsinkMen 2 (40)31:31+6:427:30
37Mark HeikoopMen 3 (40)59:04+33:4313:57

New Zealand

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Lizzie InghamWomen 2 (35)32:40+3:248:20
14Tim RobertsonMen 3 (40)29:04+3:436:52
19Kate MorrisonWomen 3 (34)38:59+10:1410:01
22Greta KnarstonWomen 1 (35)38:42+9:439:52
22Tommy HayesMen 1 (41)32:02+7:427:35
31Cameron de LIsleMen 2 (40)35:40+10:518:29

North Macedonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Meri ChkripeskaWomen 3 (34)52:10+23:2513:24

Norway

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Anne Margrethe Hausken NordbergWomen 1 (35)28:597:23
1Kamilla OlaussenWomen 2 (35)29:167:27
1Olav LundanesMen 1 (41)24:205:45
2Magne DaehliMen 2 (40)25:40+0:516:06
3Marianne AndersenWomen 3 (34)29:20+0:357:32
26Paul SirumMen 3 (40)32:12+6:517:36

Poland

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Aleksandra HornikWomen 1 (35)33:14+4:158:28
13Michal OlejnikMen 1 (41)28:20+4:006:42
15Hanna WisniewskaWomen 2 (35)33:38+4:228:34
19Krzysztof WolowczykMen 3 (40)30:47+5:267:16
21Kuba DragowskiMen 2 (40)31:00+6:117:22
23Ewa GwozdzWomen 3 (34)40:17+11:3210:21

Portugal

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Manuel HortaMen 3 (40)32:10+6:497:36
26Filipa RodriguesWomen 2 (35)40:46+11:3010:23

Romania

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Andra Cecilia AnghelWomen 1 (35)44:32+15:3311:21
35Alexandru BlejdeaMen 2 (40)41:07+16:189:47

Russian Federation

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Natalia GemperleWomen 1 (35)29:28+0:297:31
5Tatyana RiabkinaWomen 1 (35)30:41+1:427:49
5Leonid NovikovMen 1 (41)26:30+2:106:16
6Anastasia RudnayaWomen 3 (34)30:52+2:077:56
6Svetlana MironovaWomen 2 (35)30:17+1:017:43
7Dmitry TsvetkovMen 3 (40)26:39+1:186:18
9Konstantin SerebryanitskiyMen 2 (40)27:31+2:426:33

Serbia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Dragana DokmanovicWomen 3 (34)42:45+14:0010:59

Slovakia

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Jakub ChupekMen 2 (40)30:12+5:237:11
24Tomas MusinskyMen 1 (41)34:01+9:418:03
28Michal KrajcikMen 3 (40)32:41+7:207:43

Slovenaia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Simon StanonikMen 1 (41)37:46+13:268:56

South Africa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Bradley LundMen 1 (41)40:53+16:339:41

Spain

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Eduardo Gil MarcosMen 3 (40)27:25+2:046:28
9Anna Serrallonga ArquesWomen 1 (35)33:00+4:018:25
14Pau Llorens CaellasMen 1 (41)28:35+4:156:46
17Violeta Feliciano SanjuanWomen 3 (34)38:09+9:249:48
23Alvaro PrietoMen 2 (40)32:43+7:547:47
30Maria PrietoWomen 2 (35)49:49+20:3312:42

Sweden

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Lina StrandWomen 2 (35)29:23+0:077:29
2Tove AlexanderssonWomen 3 (34)28:51+0:067:24
2Gustav BergmanMen 3 (40)25:38+0:176:03
4Martin RegbornMen 1 (41)26:27+2:076:16
6Emil SvenskMen 2 (40)26:22+1:336:16
7Karolin OhlssonWomen 1 (35)32:23+3:248:15

Switzerland

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Matthias KyburzMen 3 (40)25:215:59
2Daniel HubmannMen 1 (41)25:12+0:525:58
4Simona AebersoldWomen 2 (35)30:00+0:447:39
7Florian HowaldMen 2 (40)26:47+1:586:22
8Elena RoosWomen 3 (34)32:04+3:198:14
8Sabine HauswirthWomen 1 (35)32:32+3:338:17
9Andreas KyburzMen 3 (40)28:10+2:496:39

Turkey

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Elif Gokce AvciWomen 3 (34)42:30+13:4510:55
25Ozgur FettahMen 2 (40)33:10+8:217:53
36Cansel SaracMen 3 (40)46:39+21:1811:01
38Ercan DudakMen 1 (41)48:22+24:0211:27

Ukraine

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Oleksandr KratovMen 1 (41)26:25+2:056:15
4Ruslan GlibovMen 2 (40)25:58+1:096:10
12Olha PanchenkoWomen 2 (35)32:55+3:398:23
18Olena PitirimovaWomen 3 (34)38:12+9:279:49
20Kateryna DzemaWomen 1 (35)37:19+8:209:31
21Artem PanchenkoMen 3 (40)31:00+5:397:19

United States

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Anton SalmenkylaMen 1 (41)30:25+6:057:12
24Asne Skram TroemborgWomen 2 (35)39:39+10:2310:06
29Alison CampbellWomen 3 (34)49:40+20:5512:46
30Eric BoneMen 2 (40)34:41+9:528:15
33Sydney FisherWomen 1 (35)1:01:14+32:1515:37
34Gregory AhlswedeMen 3 (40)37:54+12:338:57
35Jordan LaughlinMen 1 (41)44:41+20:2110:35

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
Gran Canaria O-Meeting 2019
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org