International Orienteering Federation

Official results for Junior World Orienteering Championships 2019 - Relay

Event informationShow result list by organisationHide team lineupsPrint

Name: Relay
Organisers: Denmark / OK Pan Aarhus / Silkeborg OK
Date: 12 July 2019

W20

31 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Great Britain 11:34:35
1. Megan Keith (GBR)30:583+0:2130:583+0:21
2. Fiona Bunn (GBR)31:444+0:521:02:422-1+1:05+0:44
3. Grace Molloy (GBR)31:532+0:251:34:351-1-1:05
2Russian Federation 11:34:53+0:18
1. Irina Lazareva (RUS)30:452+0:0830:452+0:08
2. Kristina Smirnova (RUS)30:5211:01:371-1-0:08
3. Veronika Kalinina (RUS)33:168+1:481:34:532+1+0:18+0:18
3Sweden 21:35:28+0:53
1. Ella Olsson (SWE)30:37130:371
2. Johanna Kaellvik Leufven (SWE)32:335+1:411:03:103+2+1:33+1:33
3. Alva Sonesson (SWE)32:186+0:501:35:2830+0:53-0:40
4Finland 11:35:29+0:54
1. Inka Nurminen (FIN)32:215+1:4432:215+1:44
2. Anu Tuomisto (FIN)31:403+0:481:04:014-1+2:24+0:40
3. Ida Haapala (FIN)31:2811:35:2940+0:54-1:30
5Czech Republic 11:37:50+3:15
1. Anna Kopecka (CZE)33:018+2:2433:018+2:24
2. Barbora Chaloupska (CZE)32:556+2:031:05:567-1+4:19+1:55
3. Tereza Janosikova (CZE)31:543+0:261:37:505-2+3:15-1:04
6Norway 11:37:58+3:23
1. Hanne Vassend (NOR)32:587+2:2132:587+2:21
2. Victoria Haestad Bjornstad (NOR)31:042+0:121:04:025-2+2:25+0:04
3. Anine Lome (NOR)33:5610+2:281:37:586+1+3:23+0:58
7Denmark 11:39:08+4:33
1. Hedvig Valbjorn Gydesen (DEN)32:346+1:5732:346+1:57
2. Annika Simonsen (DEN)34:2210+3:301:06:568+2+5:19+3:22
3. Ida Oebro (DEN)32:125+0:441:39:087-1+4:33-0:46
8Switzerland 11:39:21+4:46
1. Eliane Deininger (SUI)33:399+3:0233:399+3:02
2. Elisa Bertozzi (SUI)33:408+2:481:07:1990+5:42+2:40
3. Elena Pezzati (SUI)32:024+0:341:39:218-1+4:46-0:56
9Bulgaria 11:43:52+9:17
1. Yasna Petrova (BUL)30:583+0:2130:583+0:21
2. Andreya Dyaksova (BUL)34:2911+3:371:05:276+3+3:50+3:29
3. Evangelina Dyaksova (BUL)38:2519+6:571:43:529+3+9:17+5:27
10Hungary 11:43:58+9:23
1. Zsofia Sarkozy (HUN)34:0110+3:2434:0110+3:24
2. Csilla Gardonyi (HUN)37:0217+6:101:11:0313+3+9:26+6:02
3. Vanda Vekony (HUN)32:557+1:271:43:5810-3+9:23-0:03
11Latvia 11:45:26+10:51
1. Signe Sirma (LAT)35:0013+4:2335:0013+4:23
2. Vilma Alberinga (LAT)35:1512+4:231:10:1511-2+8:38+4:15
3. Elza Kuze (LAT)35:1113+3:431:45:26110+10:51+2:13
12Ukraine 11:46:08+11:33
1. Polina Surkova (UKR)34:5112+4:1434:5112+4:14
2. Olha Hupalo (UKR)36:0114+5:091:10:52120+9:15+5:01
3. Feia Tsyvilska (UKR)35:1614+3:481:46:08120+11:33+2:18
13Lithuania 11:47:28+12:53
1. Ugne Liegute (LTU)34:1511+3:3834:1511+3:38
2. Judita Traubaite (LTU)33:277+2:351:07:4210-1+6:05+2:27
3. Migle Susinskaite (LTU)39:4621+8:181:47:2813+3+12:53+6:48
14Poland 11:50:10+15:35
1. Katarzyna Ciesiolka (POL)35:5715+5:2035:5715+5:20
2. Agnieszka Cych (POL)35:1813+4:261:11:15150+9:38+4:18
3. Adrianna Biederman (POL)38:5520+7:271:50:1014-1+15:35+5:57
15France 11:51:16+16:41
1. Cecile Calandry (FRA)38:2919+7:5238:2919+7:52
2. Alina Palcau (FRA)36:5916+6:071:15:2816-3+13:51+5:59
3. Tifenn Moulet (FRA)35:4816+4:201:51:1615-1+16:41+2:50
16Slovakia 11:51:23+16:48
1. Tamara Miklusova (SVK)41:2524+10:4841:2524+10:48
2. Tereza Miklusova (SVK)36:1015+5:181:17:3520-4+15:58+5:10
3. Tereza Smelikova (SVK)33:489+2:201:51:2316-4+16:48+0:50
17Estonia 11:52:48+18:13
1. Lorely Korvel (EST)41:2725+10:5041:2725+10:50
2. Kristel Koivo (EST)37:0318+6:111:18:3021-4+16:53+6:03
3. Teele Telgma (EST)34:1812+2:501:52:4817-4+18:13+1:20
18Germany 11:54:13+19:38
1. Ann Charlotte Spangenberg (GER)37:1018+6:3337:1018+6:33
2. Hannah Haensel (GER)33:579+3:051:11:0714-4+9:30+2:57
3. Lina Buchberger (GER)43:0622+11:381:54:1318+4+19:38+10:08
19Belgium 11:54:24+19:49
1. Marine Sillien (BEL)37:0716+6:3037:0716+6:30
2. Laurence Defraigne (BEL)39:3921+8:471:16:4617+1+15:09+8:39
3. Ems De Smul (BEL)37:3818+6:101:54:2419+2+19:49+4:40
20Australia 12:00:39+26:04
1. Ella Cuthbert (AUS)40:0023+9:2340:0023+9:23
2. Mikayla Cooper (AUS)45:1126+14:191:25:1124+1+23:34+14:11
3. Tara Melhuish (AUS)35:2815+4:002:00:3920-4+26:04+2:30
21Spain 12:04:14+29:39
1. Ana Isabel Toledo Navarro (ESP)35:4414+5:0735:4414+5:07
2. Ines Pozo Prada (ESP)41:5023+10:581:17:3419+5+15:57+10:50
3. Elena Marti Barclay (ESP)46:4024+15:122:04:1421+2+29:39+13:42
22United States 12:04:45+30:10
1. Siri Christopherson (USA)39:1521+8:3839:1521+8:38
2. Julia Doubson (USA)37:5020+6:581:17:0518-3+15:28+6:50
3. Caroline Sandbo (USA)47:4026+16:122:04:4522+4+30:10+14:42
23Ireland 12:13:39+39:04
1. Eadaoin McCavana (IRL)38:5920+8:2238:5920+8:22
2. Emer Perkins (IRL)44:0824+13:161:23:0722+2+21:30+13:08
3. Clodagh Moran (IRL)50:3227+19:042:13:3923+1+39:04+17:34
24Turkey 12:21:15+46:40
1. Zeynep Ocak (TUR)39:3922+9:0239:3922+9:02
2. Ozge Bozca (TUR)45:0325+14:111:24:4223+1+23:05+14:03
3. Ozlem Zirek (TUR)56:3328+25:052:21:1524+1+46:40+23:35
25Japan 12:35:53+1:01:18
1. Mizuho Katori (JPN)43:3427+12:5743:3427+12:57
2. Fumika Sera (JPN)53:4427+22:521:37:1825-2+35:41+22:44
3. Yu Abe (JPN)58:3529+27:072:35:53250+1:01:18+25:37
26Croatia 12:36:48+1:02:13
1. Ana Tisljar (CRO)45:5928+15:2245:5928+15:22
2. Paula Pavlin (CRO)1:04:0429+33:121:50:0327-1+48:26+33:04
3. Olga Jerkovic Peric (CRO)46:4525+15:172:36:4826-1+1:02:13+13:47
27Canada 12:48:29+1:13:54
1. Rachel May (CAN)42:4426+12:0742:4426+12:07
2. Sianna Dorsey (CAN)57:4128+26:491:40:25260+38:48+26:41
3. Brittany Pan (CAN)1:08:0430+36:362:48:2927+1+1:13:54+35:06
28Brazil 13:32:07+1:57:32
1. Rafaela Souza Liborio Petersen (BRA)1:01:5729+31:201:01:5729+31:20
2. Thalia Cristine Natalli (BRA)1:43:5830+1:13:062:45:5528-1+1:44:18+1:12:58
3. Kailani Ecke dos Santos (BRA)46:1223+14:443:32:07280+1:57:32+13:14
Austria 1mispunched
1. Ylvi Kastner (AUT)mispunchedmispunched
2. Tina Tiefenboeck (AUT)37:3019+6:38mispunched
3. Jasmina Gassner (AUT)34:0011+2:32mispunched
Italy 1mispunched
1. Alice Selem (ITA)37:0917+6:3237:0917+6:32
2. Caterina Dallera (ITA)mispunchedmispunched
3. Erica Ceresa (ITA)mispunchedmispunched
New Zealand 1mispunched
1. Briana Steven (NZL)mispunchedmispunched
2. Marisol Hunter (NZL)40:5222+10:00mispunched
3. Katie CoryWright (NZL)37:1217+5:44mispunched

M20

36 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Norway 11:30:52
1. Lukas Liland (NOR)31:285+0:2131:285+0:21
2. Elias Jonsson (NOR)31:152+0:241:02:432-3+0:08-0:13
3. Kasper Fosser (NOR)28:0911:30:521-1-0:08
2Sweden 21:33:01+2:09
1. Samuel Pihlstrom (SWE)31:082+0:0131:082+0:01
2. Gustav Runefors (SWE)31:374+0:461:02:453+1+0:10+0:09
3. Axel Granqvist (SWE)30:162+2:071:33:012-1+2:09+1:59
3France 11:34:15+3:23
1. Guilhem Haberkorn (FRA)31:113+0:0431:113+0:04
2. Quentin Moulet (FRA)31:243+0:331:02:351-2-0:04
3. Guilhem Elias (FRA)31:404+3:311:34:153+2+3:23+3:23
4Switzerland 11:36:09+5:17
1. Chamuel Zbinden (SUI)31:07131:071
2. Reto Egger (SUI)34:0312+3:121:05:108+7+2:35+2:35
3. Fabian Aebersold (SUI)30:593+2:501:36:094-4+5:17+2:42
5Czech Republic 11:36:27+5:35
1. Vit Horcicka (CZE)31:124+0:0531:124+0:05
2. Ondrej Hlavac (CZE)32:287+1:371:03:4040+1:05+1:00
3. Tomas Krivda (CZE)32:478+4:381:36:275+1+5:35+4:30
6Great Britain 11:36:51+5:59
1. Freddie Carcas (GBR)32:206+1:1332:206+1:13
2. Eddie Narbett (GBR)31:466+0:551:04:0660+1:31+0:18
3. Alastair Thomas (GBR)32:457+4:361:36:5160+5:59+4:28
7Denmark 11:37:01+6:09
1. Morten Ornhagen Jorgensen (DEN)33:4012+2:3333:4012+2:33
2. Andreas Bock Bjoernsen (DEN)30:5111:04:317-5+1:56-0:37
3. Soren Thrane Odum (DEN)32:305+4:211:37:0170+6:09+4:13
8Finland 11:38:06+7:14
1. Teemu Oksanen (FIN)32:247+1:1732:247+1:17
2. Aaro Aho (FIN)31:385+0:471:04:025-2+1:27+0:10
3. Mikko Eerola (FIN)34:0410+5:551:38:068+3+7:14+5:47
9Hungary 11:41:09+10:17
1. Mihaly Ormay (HUN)33:039+1:5633:039+1:56
2. Ferenc Jonas (HUN)33:479+2:561:06:5010+1+4:15+2:19
3. Zoltan Bujdoso (HUN)34:1912+6:101:41:099-1+10:17+6:02
10Germany 11:41:57+11:05
1. Cedrik Klein (GER)34:4515+3:3834:4515+3:38
2. Erik Scheuermann (GER)33:5111+3:001:08:3614-1+6:01+2:23
3. Riccardo Casanova (GER)33:219+5:121:41:5710-4+11:05+5:04
11Latvia 11:42:02+11:10
1. Rihards Krumins (LAT)32:258+1:1832:258+1:18
2. Fricis Spektors (LAT)33:479+2:561:06:129+1+3:37+2:19
3. Ilgvars Caune (LAT)35:5017+7:411:42:0211+2+11:10+7:33
12Russian Federation 11:43:41+12:49
1. Nikolai Kudriavtcev (RUS)34:5616+3:4934:5616+3:49
2. Anton Lukashevich (RUS)32:398+1:481:07:3512-4+5:00+1:11
3. Alexey Korovin (RUS)36:0618+7:571:43:41120+12:49+7:49
13Australia 11:43:49+12:57
1. Angus Haines (AUS)37:0124+5:5437:0124+5:54
2. Alastair George (AUS)34:1115+3:201:11:1219-5+8:37+2:43
3. Aston Key (AUS)32:376+4:281:43:4913-6+12:57+4:20
14Italy 11:43:50+12:58
1. Lukas Patscheider (ITA)34:3113+3:2434:3113+3:24
2. Damiano Bettega (ITA)34:3216+3:411:09:0315+2+6:28+3:04
3. Ilian Angeli (ITA)34:4714+6:381:43:5014-1+12:58+6:30
15Slovakia 11:45:19+14:27
1. Tobias Goldschmidt (SVK)36:1019+5:0336:1019+5:03
2. Jakub Chupek (SVK)34:5719+4:061:11:0718-1+8:32+3:29
3. Jakub Dekret (SVK)34:1211+6:031:45:1915-3+14:27+5:55
16Austria 11:45:27+14:35
1. Clemens Wolfram (AUT)36:2021+5:1336:2021+5:13
2. Erik Bonek (AUT)34:4518+3:541:11:0517-4+8:30+3:17
3. Georg Groell (AUT)34:2213+6:131:45:2716-1+14:35+6:05
17Poland 11:45:43+14:51
1. Kacper Kuca (POL)33:3511+2:2833:3511+2:28
2. Mikolaj Krawczynski (POL)34:0913+3:181:07:4413+2+5:09+2:41
3. Jakub Kijak (POL)37:5921+9:501:45:4317+4+14:51+9:42
18Estonia 11:47:10+16:18
1. Andres Room (EST)36:1019+5:0336:1019+5:03
2. Kiur Erik Eensaar (EST)35:4422+4:531:11:5422+3+9:19+4:16
3. Kaarel Vesilind (EST)35:1615+7:071:47:1018-4+16:18+6:59
19Canada 11:48:35+17:43
1. Christian Michelsen (CAN)33:2010+2:1333:2010+2:13
2. Michael Svoboda (CAN)34:1014+3:191:07:3011+1+4:55+2:42
3. Graeme Farrand (CAN)41:0527+12:561:48:3519+8+17:43+12:48
20Spain 11:48:47+17:55
1. Juan Sanz (ESP)35:5917+4:5235:5917+4:52
2. David Rojas (ESP)35:5023+4:591:11:4921+4+9:14+4:22
3. Alvaro Casado (ESP)36:5819+8:491:48:4720-1+17:55+8:41
21New Zealand 21:50:26+19:34
1. Kurtis Shuker (NZL)34:4314+3:3634:4314+3:36
2. Max Griffiths (NZL)35:3021+4:391:10:1316+2+7:38+4:02
3. Stephen Harding (NZL)40:1325+12:041:50:2621+5+19:34+11:56
22Ukraine 11:51:44+20:52
1. Valentyn Yarosh (UKR)36:0718+5:0036:0718+5:00
2. Mykyta Zviahin (UKR)35:0920+4:181:11:1620+2+8:41+3:41
3. Denys Voitanik (UKR)40:2826+12:191:51:4422+2+20:52+12:11
23Lithuania 11:51:50+20:58
1. Rokas Barauskas (LTU)36:5923+5:5236:5923+5:52
2. Dovydas Kausakys (LTU)39:1024+8:191:16:0924+1+13:34+7:42
3. Pranas Germanavicius (LTU)35:4116+7:321:51:5023-1+20:58+7:24
24United States 11:52:24+21:32
1. Thomas Laraia (USA)40:4329+9:3640:4329+9:36
2. Adrian Vartia (USA)34:4117+3:501:15:2423-6+12:49+3:13
3. David Runde (USA)37:0020+8:511:52:2424+1+21:32+8:43
25Israel 11:57:15+26:23
1. Rotem Yogev (ISR)38:3326+7:2638:3326+7:26
2. Rotem Yasur (ISR)40:2825+9:371:19:0125-1+16:26+9:00
3. Sela Zamir (ISR)38:1422+10:051:57:15250+26:23+9:57
26Belgium 12:02:17+31:25
1. Simon Arno (BEL)40:3327+9:2640:3327+9:26
2. Aurelien Van Aerschot (BEL)42:4728+11:561:23:2028+1+20:45+11:19
3. Cedric Amerijckx (BEL)38:5723+10:482:02:1726-2+31:25+10:40
27Portugal 12:05:27+34:35
1. Andre Daniel Ferreira (POR)36:5822+5:5136:5822+5:51
2. Jose Pedro Fernandes (POR)46:0230+15:111:23:0027+5+20:25+14:34
3. Tomas Lima (POR)42:2728+14:182:05:27270+34:35+14:10
28Japan 12:12:40+41:48
1. Yosuke Oishi (JPN)42:1832+11:1142:1832+11:11
2. Kenichiro Terashima (JPN)50:5233+20:011:33:10320+30:35+19:24
3. Satoshi Kaneko (JPN)39:3024+11:212:12:4028-4+41:48+11:13
29Bulgaria 12:12:48+41:56
1. Boyan Ivandjikov (BUL)40:5130+9:4440:5130+9:44
2. Petar Borisov (BUL)41:0227+10:111:21:5326-4+19:18+9:34
3. Toma Kotkov (BUL)50:5531+22:462:12:4829+3+41:56+22:38
30Belarus 12:13:52+43:00
1. Dzmitry Papou (BLR)47:3135+16:2447:3135+16:24
2. Nikita Alekseyonok (BLR)40:3926+9:481:28:1031-4+25:35+9:11
3. Uladzislau Viarynski (BLR)45:4229+17:332:13:5230-1+43:00+17:25
31Turkey 12:16:04+45:12
1. Sahin Demir (TUR)40:3628+9:2940:3628+9:29
2. Samet Kossek (TUR)47:0531+16:141:27:4130+2+25:06+15:37
3. Kadir Basar (TUR)48:2330+20:142:16:0431+1+45:12+20:06
32Romania 12:16:56+46:04
1. Attila Szocs (ROM)42:1531+11:0842:1531+11:08
2. Csongor Szikszai (ROM)43:1029+12:191:25:2529-2+22:50+11:42
3. Lorand Vigh (ROM)51:3132+23:222:16:5632+3+46:04+23:14
33Hong Kong 12:30:38+59:46
1. Yau Man Chu (HKG)45:5934+14:5245:5934+14:52
2. Cheuk Wang Wong (HKG)50:4132+19:501:36:4033-1+34:05+19:13
3. Tsz Chun Jason Wong (HKG)53:5833+25:492:30:38330+59:46+25:41
34South Africa 12:38:49+1:07:57
1. Andries Swart (RSA)45:5833+14:5145:5833+14:51
2. Ryno Grove (RSA)55:1635+24:251:41:1435+2+38:39+23:48
3. Dylan Fenthum (RSA)57:3534+29:262:38:4934-1+1:07:57+29:18
35Ireland 13:00:27+1:29:35
1. Ruairi Long (IRL)37:0325+5:5637:0325+5:56
2. Emily Sorensen (IRL)59:5836+29:071:37:0134+9+34:26+28:30
3. Ciara Silby (IRL)1:23:2636+55:173:00:2735+1+1:29:35+55:09
36Brazil 13:19:37+1:48:45
1. Lucas Cremonese Jaeger (BRA)1:03:4636+32:391:03:4636+32:39
2. Gabriel Azevedo Rodrigues Ferreira (BRA)53:3234+22:411:57:18360+54:43+22:04
3. Larri Gabriel Hermes Lemes (BRA)1:22:1935+54:103:19:37360+1:48:45+54:02

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org