International Orienteering Federation

Official results for Junior World Orienteering Championships 2019 - Middle final

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Middle final
Organisers: Denmark / OK Pan Aarhus / Silkeborg OK
Date: 11 July 2019

AUS

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Duncan CurrieMen C (48)27:14+1:327:15
5Aston KeyMen A (60)26:50+1:475:42
16Dante AfnanMen B (56)25:18+3:246:36
18Noah PolandMen C (48)31:19+5:378:21
18Mikayla CooperWomen B (55)31:27+3:359:31
38Caroline PigerreWomen B (55)35:13+7:2110:40
43Joanna GeorgeWomen B (55)37:47+9:5511:26
44Alastair GeorgeMen B (56)30:23+8:297:56
51Angus HainesMen B (56)32:49+10:558:34
55Tara MelhuishWomen A (59)41:00+11:019:28
Caitlin YoungWomen C (34)mispunched
Ella CuthbertWomen C (34)not competing

AUT

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Clemens WolframMen B (56)24:32+2:386:24
12Lukas NovakMen B (56)24:56+3:026:31
15Georg GroellMen B (56)25:08+3:146:34
19Ylvi KastnerWomen B (55)31:39+3:479:35
22Tina TiefenboeckWomen B (55)32:21+4:299:48
24Marie MaierWomen B (55)32:42+4:509:54
28Jasmina GassnerWomen A (59)35:23+5:248:10
39Leo HolperMen B (56)29:08+7:147:36
51Erik BonekMen A (60)34:47+9:447:24
54Maya KastnerWomen A (59)39:44+9:459:11

BEL

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Gaelle FronhoffsWomen C (34)36:36+4:4711:10
8Ems De SmulWomen B (55)29:35+1:438:57
15Aurelien Van AerschotMen C (48)30:05+4:238:01
16Laurence DefraigneWomen B (55)31:16+3:249:28
29Cedric AmerijckxMen B (56)27:06+5:127:05
33Marine SillienWomen B (55)34:45+6:5310:31
36Simon ArnoMen B (56)28:01+6:077:19
45Sandrine DefraigneWomen B (55)38:58+11:0611:48
53Lievin CrefcoeurMen B (56)32:55+11:018:36

BLR

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Nikita AlekseyonokMen C (48)28:21+2:397:33
9Uladzislau ViarynskiMen C (48)28:49+3:077:41
15Olga TomashavaWomen B (55)31:11+3:199:26
37Dzmitry PapouMen B (56)28:11+6:177:22
47Yana VolkovaWomen B (55)40:23+12:3112:14

BRA

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Thalia Cristine NatalliWomen C (34)55:02+23:1316:48
23Kailani Ecke dos SantosWomen C (34)55:13+23:2416:51
25Rafaela Souza Liborio PetersenWomen C (34)57:27+25:3817:32
27Larissa Monteiro MatosWomen C (34)1:09:39+37:5021:16
30Julia Beltrao Nunes Dutra de OliveiraWomen C (34)1:13:25+41:3622:25
30Larri Gabriel Hermes LemesMen C (48)37:09+11:279:54
31Geovanna Teles Cordeiro MineiroWomen C (34)1:16:07+44:1823:14
40Gabriel Azevedo Rodrigues FerreiraMen C (48)47:46+22:0412:44
42Lucas Cremonese JaegerMen C (48)51:01+25:1913:36
43Gean Carlos Soares da SilveiraMen C (48)1:02:56+37:1416:46
45Joao Vitor Trogildo ForestiMen C (48)1:21:40+55:5821:46
46Guilherme Teles Cordeiro MineiroMen C (48)1:24:14+58:3222:27

BUL

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Veselin ShterevMen C (48)32:50+7:088:45
26Aleksandar IvanovMen C (48)35:42+10:009:31
26Yasna PetrovaWomen A (59)35:16+5:178:09
29Toma KotkovMen C (48)37:00+11:189:52
39Boyan IvandjikovMen A (60)32:10+7:076:50
42Evangelina DyaksovaWomen A (59)37:37+7:388:41
44Andreya DyaksovaWomen A (59)37:42+7:438:43
52Petar BorisovMen B (56)32:52+10:588:35

CAN

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Sianna DorseyWomen C (34)47:13+15:2414:25
18Brittany PanWomen C (34)50:59+19:1015:34
20Tara DohertyWomen C (34)53:04+21:1516:12
26Keeya CorbettWomen C (34)1:08:31+36:4220:55
31Rachel MayWomen B (55)33:48+5:5610:14
32Christian MichelsenMen A (60)31:26+6:236:41
37Graeme FarrandMen C (48)41:33+15:5111:04
55Michael SvobodaMen A (60)35:30+10:277:33

CRO

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Paula PavlinWomen C (34)1:09:39+37:5021:16
32Jura KukecMen C (48)38:02+12:2010:08
39Ana TisljarWomen B (55)35:45+7:5310:50
52Olga Jerkovic PericWomen B (55)47:22+19:3014:21
Jan GobecMen C (48)not competing

CZE

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Ondrej HlavacMen B (56)22:38+0:445:55
3Tereza JanosikovaWomen A (59)31:23+1:247:15
9Katerina GrycovaWomen B (55)29:45+1:539:00
13Nikola ThynovaWomen B (55)30:40+2:489:17
21Barbora ChaloupskaWomen A (59)34:41+4:428:01
27Eliska SieglovaWomen A (59)35:19+5:208:09
27Tomas KrivdaMen A (60)30:36+5:336:30
29Vit HorcickaMen A (60)30:49+5:466:33
31Anna KopeckaWomen A (59)35:37+5:388:14
40Jan RusinMen B (56)29:33+7:397:43
45Jonas FenclMen A (60)33:21+8:187:05
46Jan GajdaMen A (60)33:25+8:227:06

DEN

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Agnes KrachtWomen A (59)32:16+2:177:27
9Soren Thrane OdumMen A (60)27:26+2:235:50
9Ida OebroWomen A (59)33:01+3:027:38
11Annika SimonsenWomen A (59)33:35+3:367:45
17Mikkel Holm NielsenMen B (56)25:22+3:286:37
22Andreas Bock BjoernsenMen A (60)29:28+4:256:16
36Mads SkaugMen A (60)31:59+6:566:48
37Morten Ornhagen JorgensenMen A (60)32:07+7:046:50
38Lise TermansenWomen A (59)36:33+6:348:27
48Hedvig Valbjorn GydesenWomen A (59)38:18+8:198:51
50Malthe PoulsenMen A (60)34:07+9:047:15
Mathilde Smedegaard MadsenWomen B (55)did not finish

EGY

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Eman MagdyWomen C (34)45:47+13:5813:58
47Abdelhadi GalalMen C (48)3:07:17+2:41:3549:56
Omnia SaidWomen C (34)mispunched
Abd el Rahman EbrahiemMen C (48)not competing

ESP

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Ana Isabel Toledo NavarroWomen B (55)28:06+0:148:30
28Juan SanzMen B (56)26:53+4:597:01
28Alvaro CasadoMen A (60)30:39+5:366:31
48Elena Marti BarclayWomen B (55)40:47+12:5512:21
49David RojasMen B (56)32:16+10:228:26
51Ines Pozo PradaWomen A (59)39:13+9:149:04

EST

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Lorely KorvelWomen C (34)41:33+9:4412:41
35Hando AllmannMen B (56)27:48+5:547:16
35Teele TelgmaWomen A (59)36:02+6:038:19
54Kiur Erik EensaarMen B (56)33:02+11:088:38
54Andres RoomMen A (60)35:26+10:237:32
56Kaarel VesilindMen A (60)36:22+11:197:44
57Kristel KoivoWomen A (59)45:55+15:5610:36

FIN

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Touko SeppaMen B (56)21:545:43
7Arttu LindqvistMen B (56)24:26+2:326:23
12Aaro AhoMen A (60)27:34+2:315:51
13Mikko EerolaMen A (60)27:40+2:375:53
14Inka NurminenWomen A (59)33:40+3:417:47
25Siiri SilvennoinenWomen A (59)35:13+5:148:08
29Elisa MattilaWomen A (59)35:27+5:288:11
30Samuli PeltolaMen A (60)30:56+5:536:34
31Ida HaapalaWomen A (59)35:37+5:388:14
33Melina LahdenperaWomen A (59)35:38+5:398:14
34Teemu OksanenMen A (60)31:44+6:416:45
Anu TuomistoWomen B (55)did not start

FRA

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Guilhem EliasMen A (60)26:12+1:095:34
14Tifenn MouletWomen B (55)30:48+2:569:20
14Guilhem HaberkornMen A (60)28:18+3:156:01
16Quentin MouletMen A (60)28:47+3:446:07
18Julien VuittonMen A (60)29:06+4:036:11
18Cecile CalandryWomen A (59)34:30+4:317:58
21Antoine BecaertMen A (60)29:25+4:226:15
24Quentin AndrieuxMen A (60)29:37+4:346:18
27Fanny ThonierWomen B (55)33:08+5:1610:02
46Alina PalcauWomen A (59)37:59+8:008:46

GBR

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Fiona BunnWomen A (59)30:53+0:547:08
12Grace MolloyWomen A (59)33:37+3:387:46
25Alastair ThomasMen A (60)29:52+4:496:21
42Freddie CarcasMen A (60)32:18+7:156:52
58Eilidh CampbellWomen A (59)48:01+18:0211:06
Laura KingWomen C (34)did not start
Peter MolloyMen B (56)did not start
Niamh HunterWomen B (55)did not start
Finlay ToddMen B (56)did not start
Eddie NarbettMen B (56)did not start
Zac HuddMen B (56)did not start
Megan KeithWomen B (55)did not start

GER

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Erik ScheuermannMen B (56)24:50+2:566:29
14Martin ScheuermannMen B (56)25:03+3:096:32
22Cedrk KleinMen B (56)25:56+4:026:46
26Hannah HaenselWomen B (55)33:06+5:1410:01
31Timon LorenzMen B (56)27:28+5:347:10
43Riccardo CasanovaMen A (60)32:28+7:256:54
48Anton SilierMen B (56)32:02+10:088:22
50Ann Charlotte SpangenbergWomen A (59)38:22+8:238:52
53Lina BuchbergerWomen B (55)51:18+23:2615:32

HKG

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Yi Shan WongWomen C (34)50:15+18:2615:20
19Ying Yau ChuWomen C (34)52:48+20:5916:07
31Cheuk Wang WongMen C (48)37:43+12:0110:03
34Ho Yin ChungMen C (48)38:32+12:5010:16
38Yau Man ChuMen C (48)42:13+16:3111:15
39Tsz Chun Jason WongMen C (48)44:13+18:3111:47
44Ka Wang SoMen C (48)1:13:10+47:2819:30

HUN

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Zoltan BujdosoMen B (56)23:29+1:356:08
10Ambrus DemeterMen B (56)24:43+2:496:27
13Vanda VekonyWomen A (59)33:38+3:397:46
20Tamas BaranyMen C (48)31:33+5:518:24
23Dominika MeroWomen B (55)32:39+4:479:53
30Erik KalmanMen B (56)27:12+5:187:06
30Zsofia SarkozyWomen A (59)35:33+5:348:13
39Mihaly OrmayMen A (60)32:10+7:076:50
53Csilla GardonyiWomen A (59)39:30+9:319:07
Ferenc JonasMen A (60)mispunched

IRL

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Ciara SilbyWomen C (34)39:42+7:5312:07
7Emer PerkinsWomen C (34)39:45+7:5612:08
38Ruairi LongMen B (56)28:14+6:207:22
40Eadaoin McCavanaWomen B (55)36:48+8:5611:09
54Emily SorensenWomen B (55)54:05+26:1316:23
Clodagh MoranWomen C (34)not competing

ISR

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Rotem YogevMen C (48)30:03+4:218:00
21Rotem YasurMen B (56)25:55+4:016:46
43Sela ZamirMen B (56)30:20+8:267:55
55Matan IvriMen B (56)38:52+16:5810:09

ITA

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Mattia ScopelMen C (48)28:49+3:077:41
10Alice SelemWomen B (55)30:05+2:139:06
18Ilian AngeliMen B (56)25:36+3:426:41
22Lukas PatscheiderMen C (48)32:42+7:008:43
26Damiano BettegaMen B (56)26:20+4:266:53
35Erica CeresaWomen B (55)34:49+6:5710:33

JPN

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Fumika SeraWomen C (34)38:53+7:0411:52
8Mizuho KatoriWomen C (34)41:21+9:3212:37
12Akihiro ShiinaMen C (48)28:55+3:137:42
12Yuki OguriWomen C (34)44:01+12:1213:26
13Yu AbeWomen C (34)44:44+12:5513:39
13Yosuke OishiMen C (48)29:19+3:377:49
27Kenichiro TerashimaMen C (48)36:05+10:239:37
29Suzune KotajimaWomen C (34)1:09:48+37:5921:18
35Ryo AsamaMen C (48)39:36+13:5410:33
Hana OchiaiWomen C (34)not competing
Satoshi KanekoMen C (48)not competing

LAT

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Magda CigleWomen B (55)30:09+2:179:08
12Vilma AlberingaWomen B (55)30:37+2:459:16
18Signe SirmaWomen A (59)34:30+4:317:58
24Elza KuzeWomen A (59)35:09+5:108:07
37Rihards KruminsMen A (60)32:07+7:046:50
41Ilgvars CauneMen A (60)32:13+7:106:51
56Eliza OzolaWomen A (59)42:28+12:299:49
Davis SolmanisMen C (48)mispunched
Fricis SpektorsMen A (60)mispunched

LTU

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Augusts VeldeMen C (48)31:22+5:408:21
20Migle SusinskaiteWomen B (55)32:05+4:139:43
21Dovydas KausakysMen C (48)31:45+6:038:28
32Rokas BarauskasMen B (56)27:32+5:387:11
37Viktorija DrazdauskaiteWomen B (55)35:08+7:1610:38
40Judita TraubaiteWomen A (59)36:56+6:578:32
41Ugne LieguteWomen A (59)37:23+7:248:38
44Pranas GermanaviciusMen A (60)32:48+7:456:58

MDA

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Vladimir KabyshMen B (56)25:49+3:556:44
44Valeria NadragWomen B (55)38:56+11:0411:47

NOR

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Idun Kristine Felde OlaussenWomen B (55)27:528:26
1Kasper FosserMen A (60)25:035:19
3Lukas LilandMen A (60)26:37+1:345:39
4Ane DyrkornWomen B (55)28:30+0:388:38
7Elias JonssonMen A (60)27:22+2:195:49
15Einar MelsomMen A (60)28:33+3:306:04
17Hanne VassendWomen A (59)34:24+4:257:57
17Jorgen BaklidMen A (60)29:02+3:596:10
22Anine LomeWomen A (59)35:01+5:028:05
24Niels Christian HellerudMen B (56)26:13+4:196:51
37Synne StrandWomen A (59)36:18+6:198:23
Victoria Haestad BjornstadWomen A (59)mispunched

NZL

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Kaia JoergensenWomen C (34)31:499:42
1Stephen HardingMen C (48)25:426:51
21Briana StevenWomen B (55)32:20+4:289:47
23Max GriffithsMen B (56)26:05+4:116:49
32Daniel MoncktonMen B (56)27:32+5:387:11
34Kurtis ShukerMen B (56)27:46+5:527:15
42Marisol HunterWomen B (55)37:33+9:4111:22
43Katie CoryWrightWomen A (59)37:38+7:398:42
46Tegan KnightbridgeWomen B (55)39:45+11:5312:02
49Georgia SkeltonWomen B (55)41:04+13:1212:26
49Joseph LynchMen A (60)33:58+8:557:13
57Will TidswellMen A (60)36:54+11:517:51

POL

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Jakub KijakMen C (48)26:28+0:467:03
25Katarzyna CiesiolkaWomen B (55)33:02+5:1010:00
33Mikolaj KrawczynskiMen A (60)31:31+6:286:42
34Adrianna BiedermanWomen A (59)36:00+6:018:19
41Konrad PlociennikMen B (56)29:51+7:577:48
45Agnieszka CychWomen A (59)37:52+7:538:45
47Kacper KucaMen A (60)33:27+8:247:07
55Maria DeptulskaWomen B (55)54:21+26:2916:28

POR

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Jose Pedro FernandesMen C (48)28:48+3:067:40
17Andre Daniel FerreiraMen C (48)30:44+5:028:11
24Helena LimaWomen C (34)55:59+24:1017:05

ROU

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Lorand VighMen C (48)27:34+1:527:21
16Attila SzocsMen C (48)30:31+4:498:08
23Csongor SzikszaiMen C (48)32:48+7:068:44
51Timea ViragWomen B (55)41:26+13:3412:33

RSA

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Andries SwartMen C (48)34:54+9:129:18
36Dylan FenthumMen C (48)41:15+15:3311:00
41Ryno GroveMen C (48)50:31+24:4913:28

RUS

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Anastasiya GrigorevaWomen B (55)28:26+0:348:36
4Anton LukashevichMen B (56)23:45+1:516:12
5Veronika KalininaWomen A (59)31:39+1:407:19
6Nikolai KudriavtcevMen B (56)24:17+2:236:20
8Irina LazarevaWomen A (59)32:57+2:587:37
15Kristina SmirnovaWomen A (59)34:18+4:197:55
34Alexey KorovinMen A (60)31:44+6:416:45
36Daria PanchenkoWomen A (59)36:05+6:068:20
58Viacheslav MartynovskiiMen A (60)37:45+12:428:01
Denis RemezovMen B (56)mispunched
Daniil BotyginMen C (48)not competing
Elizaveta RastegaevaWomen B (55)did not start

SLO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Zan RavnikarMen B (56)30:42+8:488:01

SRB

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Dusan MarkovicMen C (48)not competing

SUI

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Elena PezzatiWomen A (59)31:36+1:377:18
7Siri SuterWomen B (55)29:33+1:418:57
7Fabian AebersoldMen A (60)27:22+2:195:49
10Chamuel ZbindenMen A (60)27:27+2:245:50
16Elisa BertozziWomen A (59)34:22+4:237:56
20Tino PolsiniMen A (60)29:15+4:126:13
23Reto EggerMen A (60)29:34+4:316:17
31Nicola MuellerMen A (60)31:16+6:136:39
49Siri NyfelerWomen A (59)38:21+8:228:52
53Jonas SoldiniMen A (60)35:20+10:177:31
Eliane DeiningerWomen A (59)did not start

SVK

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Tereza SmelikovaWomen B (55)29:17+1:258:52
9Adam JonasMen B (56)24:39+2:456:26
17Luboslava WeissovaWomen B (55)31:17+3:259:28
28Tamara MiklusovaWomen B (55)33:15+5:2310:04
30Dorota SmelikovaWomen B (55)33:32+5:4010:09
32Tereza MiklusovaWomen B (55)33:49+5:5710:14
46Medard FederMen B (56)31:03+9:098:07
47Matus SimoMen B (56)31:17+9:238:10
48Jakub ChupekMen A (60)33:32+8:297:08
50Tobias GoldschmidtMen B (56)32:48+10:548:34

SWE

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Isa EnvallWomen A (59)29:596:55
4Erik HerneMen A (60)26:42+1:395:40
6Viktor SvenskMen A (60)27:18+2:155:48
7Hanna LundbergWomen A (59)32:40+2:417:33
10Ella OlssonWomen A (59)33:33+3:347:45
11Emil AuseliusMen A (60)27:28+2:255:50
13Samuel PihlstromMen B (56)24:57+3:036:31
19Axel GranqvistMen A (60)29:09+4:066:12
20Alva SonessonWomen A (59)34:33+4:347:59
26Gustav RuneforsMen A (60)29:59+4:566:22
39Tilda OstbergWomen A (59)36:45+6:468:29
47Johanna Kaellvik LeufvenWomen A (59)38:00+8:018:47

TUR

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Betul EsnerWomen C (34)32:52+1:0310:02
7Kadir BasarMen C (48)28:23+2:417:34
10Ozge BozcaWomen C (34)42:20+10:3112:55
11Ozlem ZirekWomen C (34)43:21+11:3213:14
14Hilal ArslanWomen C (34)45:00+13:1113:44
25Sahin DemirMen B (56)26:18+4:246:52
28Kalender Metehan KayaMen C (48)36:46+11:049:48
33Samet KossekMen C (48)38:06+12:2410:09
36Zeynep OcakWomen B (55)35:06+7:1410:38
Sumeyra GokculWomen C (34)mispunched

UKR

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Mykyta ZviahinMen C (48)26:59+1:177:11
23Feia TsyvilskaWomen A (59)35:06+5:078:06
27Valentyn YaroshMen B (56)26:23+4:296:53
29Olha HupaloWomen B (55)33:17+5:2510:05
33Polina SurkovaWomen B (55)34:45+6:5310:31
Denys VoitanikMen C (48)did not start

USA

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Kirsten MaylandWomen C (34)37:30+5:4111:27
5Adrian VartiaMen B (56)24:09+2:156:18
5Siri ChristophersonWomen B (55)29:09+1:178:50
11Aidan MintoMen C (48)28:51+3:097:41
20David RundeMen B (56)25:51+3:576:45
21Diana AleksievaWomen C (34)53:18+21:2916:16
41Caroline SandboWomen B (55)37:26+9:3411:20
42Peter ZakrevskiMen B (56)29:52+7:587:48
50Bridget HallWomen B (55)41:10+13:1812:28
52Thomas LaraiaMen A (60)35:00+9:577:26
52Julia DoubsonWomen A (59)39:26+9:279:07
Anthony RileyMen C (48)not competing

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements