International Orienteering Federation

Official results for Junior World Orienteering Championships 2019 - Middle qualification

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Middle qualification
Organisers: Denmark / OK Pan Aarhus / Silkeborg OK
Date: 10 July 2019

AUS

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Aston KeyM20-221:425:25A
5Tara MelhuishW20-125:36+0:407:49A
21Dante AfnanM20-226:06+4:246:31B
22Mikayla CooperW20-330:56+6:259:14B
22Alastair GeorgeM20-126:29+4:306:34B
26Angus HainesM20-327:50+4:416:49B
33Joanna GeorgeW20-232:55+10:0810:03B
37Caroline PigerreW20-136:08+11:1211:01B
41Duncan CurrieM20-330:30+7:217:29C
45Noah PolandM20-134:38+12:398:36C
Caitlin YoungW20-3mispunchedC
Ella CuthbertW20-2did not finishC

AUT

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
13Jasmina GassnerW20-226:49+4:028:11A
16Erik BonekM20-326:38+3:296:32A
17Maya KastnerW20-227:44+4:578:28A
24Marie MaierW20-131:20+6:249:34B
25Tina TiefenboeckW20-331:22+6:519:21B
25Lukas NovakM20-126:46+4:476:39B
27Leo HolperM20-327:54+4:456:50B
28Georg GroellM20-127:04+5:056:43B
32Ylvi KastnerW20-133:53+8:5710:20B
37Clemens WolframM20-228:23+6:417:05B

BEL

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
26Laurence DefraigneW20-331:28+6:579:23B
32Ems De SmulW20-334:43+10:1210:21B
34Lievin CrefcoeurM20-128:37+6:387:06B
34Simon ArnoM20-328:53+5:447:05B
36Cedric AmerijckxM20-228:20+6:387:05B
39Sandrine DefraigneW20-236:43+13:5611:12B
40Marine SillienW20-238:44+15:5711:49B
43Gaelle FronhoffsW20-142:42+17:4613:02C
46Aurelien Van AerschotM20-134:52+12:538:39C

BLR

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
35Yana VolkovaW20-233:41+10:5410:17B
36Olga TomashavaW20-136:02+11:0611:00B
36Dzmitry PapouM20-129:30+7:317:19B
46Nikita AlekseyonokM20-331:49+8:407:48C
52Uladzislau ViarynskiM20-237:28+15:469:22C

BRA

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
47Kailani Ecke dos SantosW20-248:24+25:3714:46C
48Thalia Cristine NatalliW20-11:15:30+50:3423:03C
50Julia Beltrao Nunes Dutra de OliveiraW20-21:07:33+44:4620:37C
50Larissa Monteiro MatosW20-11:26:28+1:01:3226:24C
50Geovanna Teles Cordeiro MineiroW20-359:53+35:2217:52C
51Rafaela Souza Liborio PetersenW20-31:15:07+50:3622:25C
51Joao Vitor Trogildo ForestiM20-152:33+30:3413:03C
52Larri Gabriel Hermes LemesM20-156:11+34:1213:57C
56Gabriel Azevedo Rodrigues FerreiraM20-257:10+35:2814:17C
57Lucas Cremonese JaegerM20-358:44+35:3514:24C
57Gean Carlos Soares da SilveiraM20-21:06:27+44:4516:36C
58Guilherme Teles Cordeiro MineiroM20-31:06:07+42:5816:13C

BUL

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
7Yasna PetrovaW20-327:18+2:478:08A
11Andreya DyaksovaW20-128:03+3:078:33A
15Boyan IvandjikovM20-326:34+3:256:31A
18Evangelina DyaksovaW20-228:01+5:148:33A
27Petar BorisovM20-226:34+4:526:38B
43Veselin ShterevM20-133:42+11:438:22C
46Aleksandar IvanovM20-230:41+8:597:40C
51Toma KotkovM20-336:02+12:538:50C

CAN

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
12Christian MichelsenM20-224:48+3:066:12A
18Michael SvobodaM20-326:44+3:356:33A
29Rachel MayW20-333:01+8:309:51B
43Keeya CorbettW20-240:20+17:3312:18C
44Sianna DorseyW20-145:24+20:2813:51C
46Brittany PanW20-348:05+23:3414:21C
47Tara DohertyW20-152:37+27:4116:03C
48Graeme FarrandM20-145:33+23:3411:19C
David SvobodaM20-3did not startC

CRO

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
31Olga Jerkovic PericW20-232:11+9:249:49B
34Ana TisljarW20-335:42+11:1110:39B
46Paula PavlinW20-150:06+25:1015:17C
53Jura KukecM20-344:49+21:4010:59C
Jan GobecM20-1mispunchedC

CZE

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Tereza JanosikovaW20-222:476:57A
1Barbora ChaloupskaW20-324:317:19A
2Tomas KrivdaM20-324:18+1:095:57A
9Anna KopeckaW20-225:24+2:377:45A
9Vit HorcickaM20-224:26+2:446:06A
12Jan GajdaM20-125:12+3:136:15A
12Eliska SieglovaW20-328:05+3:348:22A
17Jonas FenclM20-326:39+3:306:32A
22Nikola ThynovaW20-129:53+4:579:07B
23Ondrej HlavacM20-226:22+4:406:35B
27Jan RusinM20-126:53+4:546:40B
28Katerina GrycovaW20-132:25+7:299:53B

DEN

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Soren Thrane OdumM20-323:095:40A
2Agnes KrachtW20-223:29+0:427:10A
2Ida OebroW20-325:18+0:477:33A
2Andreas Bock BjoernsenM20-222:25+0:435:36A
5Annika SimonsenW20-224:35+1:487:30A
6Lise TermansenW20-125:45+0:497:51A
14Hedvig Valbjorn GydesenW20-128:25+3:298:40A
14Morten Ornhagen JorgensenM20-325:56+2:476:21A
16Malthe PoulsenM20-125:50+3:516:25A
18Mads SkaugM20-225:41+3:596:25A
21Mathilde Smedegaard MadsenW20-330:55+6:249:13B
21Mikkel Holm NielsenM20-126:28+4:296:34B

EGY

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
51Eman MagdyW20-11:48:31+1:23:3533:08C
Omnia SaidW20-2mispunchedC
Abd el Rahman EbrahiemM20-1mispunchedC
Abdelhadi GalalM20-2mispunchedC

ESP

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
12Ines Pozo PradaW20-226:48+4:018:10A
13Alvaro CasadoM20-325:52+2:436:20A
30David RojasM20-226:51+5:096:42B
33Juan SanzM20-128:23+6:247:03B
35Ana Isabel Toledo NavarroW20-135:50+10:5410:56B
39Elena Marti BarclayW20-337:51+13:2011:17B

EST

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Teele TelgmaW20-125:05+0:097:39A
16Andres RoomM20-125:50+3:516:25A
17Kaarel VesilindM20-225:25+3:436:21A
19Kristel KoivoW20-228:31+5:448:42A
30Kiur Erik EensaarM20-328:13+5:046:55B
40Hando AllmannM20-228:49+7:077:12B
47Lorely KorvelW20-349:07+24:3614:39C

FIN

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
3Aaro AhoM20-122:58+0:595:42A
5Inka NurminenW20-326:58+2:278:02A
6Mikko EerolaM20-224:09+2:276:02A
7Teemu OksanenM20-325:05+1:566:09A
9Siiri SilvennoinenW20-327:55+3:248:20A
12Melina LahdenperaW20-128:04+3:088:34A
15Samuli PeltolaM20-125:32+3:336:20A
15Ida HaapalaW20-227:22+4:358:21A
16Elisa MattilaW20-128:54+3:588:49A
22Anu TuomistoW20-229:09+6:228:54B
22Arttu LindqvistM20-226:13+4:316:33B
22Touko SeppaM20-327:10+4:016:40B

FRA

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Guilhem EliasM20-122:38+0:395:37A
5Antoine BecaertM20-324:48+1:396:05A
6Quentin MouletM20-224:09+2:276:02A
8Alina PalcauW20-126:28+1:328:04A
10Guilhem HaberkornM20-224:33+2:516:08A
10Cecile CalandryW20-226:04+3:177:57A
11Quentin AndrieuxM20-125:02+3:036:13A
12Julien VuittonM20-325:31+2:226:15A
23Tifenn MouletW20-331:07+6:369:17B
27Fanny ThonierW20-131:59+7:039:45B

GBR

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Fiona BunnW20-124:567:36A
3Grace MolloyW20-125:18+0:227:43A
6Alastair ThomasM20-123:35+1:365:51A
14Eilidh CampbellW20-227:17+4:308:19A
18Freddie CarcasM20-225:41+3:596:25A
23Megan KeithW20-229:19+6:328:57B
24Zac HuddM20-126:34+4:356:36B
25Eddie NarbettM20-327:49+4:406:49B
29Finlay ToddM20-328:11+5:026:54B
31Niamh HunterW20-333:52+9:2110:06B
35Peter MolloyM20-228:10+6:287:02B
Laura KingW20-3mispunchedC

GER

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
15Riccardo CasanovaM20-225:20+3:386:20A
16Ann Charlotte SpangenbergW20-328:53+4:228:37A
27Erik ScheuermannM20-226:34+4:526:38B
29Cedrk KleinM20-127:17+5:186:46B
32Timon LorenzM20-328:39+5:307:01B
34Hannah HaenselW20-135:34+10:3810:51B
35Martin ScheuermannM20-128:56+6:577:11B
37Lina BuchbergerW20-235:15+12:2810:45B
39Anton SilierM20-330:13+7:047:24B

HKG

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
42Ying Yau ChuW20-339:30+14:5911:47C
49Ho Yin ChungM20-146:30+24:3111:33C
49Yi Shan WongW20-11:21:00+56:0424:43C
49Cheuk Wang WongM20-232:38+10:568:09C
55Yau Man ChuM20-240:09+18:2710:02C
55Ka Wang SoM20-350:50+27:4112:28C
56Tsz Chun Jason WongM20-352:04+28:5512:46C

HUN

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
4Vanda VekonyW20-224:17+1:307:24A
4Csilla GardonyiW20-326:52+2:218:01A
10Ferenc JonasM20-325:16+2:076:12A
10Mihaly OrmayM20-124:25+2:266:03A
11Zsofia SarkozyW20-226:34+3:478:06A
21Dominika MeroW20-129:52+4:569:07B
29Erik KalmanM20-226:49+5:076:42B
30Zoltan BujdosoM20-127:39+5:406:52B
33Ambrus DemeterM20-328:52+5:437:05B
47Tamas BaranyM20-231:01+9:197:45C

IRL

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
29Eadaoin McCavanaW20-231:05+8:189:29B
31Ruairi LongM20-328:34+5:257:00B
39Emily SorensenW20-137:01+12:0511:18B
46Emer PerkinsW20-248:10+25:2314:42C
49Ciara SilbyW20-358:46+34:1517:32C
Clodagh MoranW20-1mispunchedC

ISR

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
36Rotem YasurM20-329:35+6:267:15B
39Matan IvriM20-130:42+8:437:37B
40Sela ZamirM20-131:33+9:347:50B
44Rotem YogevM20-229:47+8:057:26C

ITA

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
22Damiano BettegaM20-126:29+4:306:34B
24Ilian AngeliM20-327:27+4:186:44B
34Erica CeresaW20-233:04+10:1710:05B
36Alice SelemW20-336:21+11:5010:51B
41Lukas PatscheiderM20-229:20+7:387:20C
45Mattia ScopelM20-331:47+8:387:47C
Caterina DalleraW20-1did not startC

JPN

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
42Yosuke OishiM20-133:07+11:088:13C
43Fumika SeraW20-339:38+15:0711:49C
45Mizuho KatoriW20-145:39+20:4313:56C
48Yuki OguriW20-249:56+27:0915:14C
48Yu AbeW20-349:17+24:4614:42C
48Kenichiro TerashimaM20-232:19+10:378:04C
49Suzune KotajimaW20-21:05:57+43:1020:08C
49Ryo AsamaM20-334:02+10:538:21C
54Akihiro ShiinaM20-238:06+16:249:31C
Hana OchiaiW20-1mispunchedC
Satoshi KanekoM20-1mispunchedC

LAT

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
8Signe SirmaW20-327:21+2:508:09A
12Rihards KruminsM20-224:48+3:066:12A
17Eliza OzolaW20-329:02+4:318:40A
17Elza KuzeW20-129:15+4:198:55A
18Ilgvars CauneM20-126:02+4:036:28A
19Fricis SpektorsM20-327:05+3:566:38A
31Magda CigleW20-133:01+8:0510:04B
32Vilma AlberingaW20-232:32+9:459:56B
Davis SolmanisM20-2mispunchedC

LTU

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
13Ugne LieguteW20-128:19+3:238:38A
19Judita TraubaiteW20-330:16+5:459:02A
20Pranas GermanaviciusM20-126:24+4:256:33A
26Migle SusinskaiteW20-230:35+7:489:20B
35Viktorija DrazdauskaiteW20-336:16+11:4510:49B
38Rokas BarauskasM20-228:27+6:457:06B
42Augusts VeldeM20-229:26+7:447:21C
44Dovydas KausakysM20-331:23+8:147:42C

MDA

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
24Vladimir KabyshM20-226:26+4:446:36B
38Valeria NadragW20-236:09+13:2211:02B

NOR

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Kasper FosserM20-121:595:27A
3Jorgen BaklidM20-222:49+1:075:42A
5Einar MelsomM20-223:27+1:455:51A
6Lukas LilandM20-324:58+1:496:07A
9Elias JonssonM20-124:24+2:256:03A
10Victoria Haestad BjornstadW20-127:10+2:148:17A
15Synne StrandW20-128:52+3:568:48A
18Anine LomeW20-329:53+5:228:55A
20Hanne VassendW20-330:33+6:029:07A
27Idun Kristine Felde OlaussenW20-230:40+7:539:21B
28Niels Christian HellerudM20-327:55+4:466:51B
28Ane DyrkornW20-230:41+7:549:22B

NZL

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
15Katie CoryWrightW20-328:34+4:038:31A
16Will TidswellM20-225:23+3:416:20A
19Joseph LynchM20-126:23+4:246:33A
23Daniel MoncktonM20-327:12+4:036:40B
24Briana StevenW20-229:54+7:079:07B
26Kurtis ShukerM20-126:52+4:536:40B
29Marisol HunterW20-132:45+7:4910:00B
34Max GriffithsM20-227:39+5:576:54B
38Georgia SkeltonW20-136:16+11:2011:04B
40Tegan KnightbridgeW20-338:04+13:3311:21B
41Stephen HardingM20-330:30+7:217:29C
42Kaia JoergensenW20-240:19+17:3212:18C

POL

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
6Adrianna BiedermanW20-224:48+2:017:34A
7Kacper KucaM20-325:05+1:566:09A
11Agnieszka CychW20-328:04+3:338:22A
18Mikolaj KrawczynskiM20-225:41+3:596:25A
30Maria DeptulskaW20-133:00+8:0410:04B
37Katarzyna CiesiolkaW20-337:06+12:3511:04B
38Konrad PlociennikM20-130:24+8:257:33B
43Jakub KijakM20-330:50+7:417:33C

POR

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
45Helena LimaW20-346:06+21:3513:45C
50Andre Daniel FerreiraM20-234:01+12:198:30C
50Jose Pedro FernandesM20-335:10+12:018:37C
Tomas LimaM20-1did not startC

ROU

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
40Timea ViragW20-137:54+12:5811:34B
43Lorand VighM20-229:39+7:577:24C
44Csongor SzikszaiM20-134:02+12:038:27C
48Attila SzocsM20-333:30+10:218:13C

RSA

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
50Ryno GroveM20-146:33+24:3411:33C
53Andries SwartM20-237:57+16:159:29C
54Dylan FenthumM20-346:54+23:4511:30C

RUS

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
6Veronika KalininaW20-224:48+2:017:34A
8Alexey KorovinM20-224:11+2:296:02A
13Kristina SmirnovaW20-328:20+3:498:27A
18Daria PanchenkoW20-129:26+4:308:59A
19Viacheslav MartynovskiiM20-327:05+3:566:38A
20Irina LazarevaW20-129:49+4:539:06A
21Elizaveta RastegaevaW20-228:41+5:548:45B
26Anton LukashevichM20-226:32+4:506:38B
30Anastasiya GrigorevaW20-333:41+9:1010:03B
32Denis RemezovM20-127:56+5:576:56B
37Nikolai KudriavtcevM20-329:53+6:447:20B
Daniil BotyginM20-1mispunchedC

SLO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
35Zan RavnikarM20-329:17+6:087:11B

SRB

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
Dusan MarkovicM20-1mispunchedC

SUI

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
3Tino PolsiniM20-324:27+1:186:00A
3Elena PezzatiW20-224:09+1:227:22A
4Chamuel ZbindenM20-122:59+1:005:42A
4Eliane DeiningerW20-125:33+0:377:48A
8Fabian AebersoldM20-124:00+2:015:57A
11Nicola MuellerM20-224:34+2:526:08A
11Jonas SoldiniM20-325:26+2:176:14A
14Elisa BertozziW20-328:23+3:528:28A
14Reto EggerM20-224:58+3:166:14A
19Siri NyfelerW20-129:31+4:359:00A
24Siri SuterW20-331:13+6:429:19B
Eline GemperleW20-2did not startC

SVK

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
14Jakub ChupekM20-125:29+3:306:19A
21Adam JonasM20-327:06+3:576:39B
25Dorota SmelikovaW20-131:34+6:389:38B
25Luboslava WeissovaW20-230:34+7:479:20B
27Tereza MiklusovaW20-331:42+7:119:27B
30Tereza SmelikovaW20-232:03+9:169:47B
31Tobias GoldschmidtM20-226:59+5:176:44B
32Medard FederM20-227:07+5:256:46B
37Matus SimoM20-129:34+7:357:20B
38Tamara MiklusovaW20-337:40+13:0911:14B

SWE

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
3Tilda OstbergW20-326:37+2:067:56A
4Viktor SvenskM20-223:03+1:215:45A
4Emil AuseliusM20-324:35+1:266:01A
5Axel GranqvistM20-123:31+1:325:50A
7Hanna LundbergW20-126:08+1:127:58A
7Erik HerneM20-123:58+1:595:57A
8Isa EnvallW20-225:05+2:187:39A
9Johanna Kaellvik LeufvenW20-126:36+1:408:07A
9Gustav RuneforsM20-325:14+2:056:11A
10Ella OlssonW20-327:56+3:258:20A
19Alva SonessonW20-228:31+5:448:42A
25Samuel PihlstromM20-226:30+4:486:37B

TUR

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
26Zeynep OcakW20-131:45+6:499:41B
40Sahin DemirM20-330:16+7:077:25B
41Sumeyra GokculW20-239:30+16:4312:03C
41Betul EsnerW20-139:42+14:4612:07C
41Samet KossekM20-132:13+10:148:00C
41Ozlem ZirekW20-338:45+14:1411:34C
44Hilal ArslanW20-341:51+17:2012:29C
45Ozge BozcaW20-244:23+21:3613:33C
47Kalender Metehan KayaM20-135:53+13:548:54C
51Kadir BasarM20-236:12+14:309:03C

UKR

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
16Feia TsyvilskaW20-227:43+4:568:27A
28Polina SurkovaW20-332:19+7:489:38B
31Valentyn YaroshM20-127:43+5:446:53B
33Olha HupaloW20-134:01+9:0510:23B
45Mykyta ZviahinM20-229:56+8:147:29C
52Denys VoitanikM20-336:37+13:288:59C

USA

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
6Julia DoubsonW20-327:03+2:328:04A
13Thomas LaraiaM20-125:23+3:246:18A
23Siri ChristophersonW20-130:36+5:409:20B
33David RundeM20-227:16+5:346:49B
33Bridget HallW20-335:17+10:4610:31B
36Caroline SandboW20-234:48+12:0110:37B
38Peter ZakrevskiM20-330:05+6:567:22B
38Adrian VartiaM20-228:27+6:457:06B
42Kirsten MaylandW20-140:54+15:5812:29C
44Diana AleksievaW20-240:45+17:5812:26C
47Aidan MintoM20-332:11+9:027:53C
Anthony RileyM20-1mispunchedC

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements