International Orienteering Federation

Official results for European MTBO Championships and World Cup Round 1 - Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint
Organisers: Dolnoslaski Zwiazek Orientacji Sportowej / Poland
Date: 9 June 2019

Classes: Show all | MEN | WOMEN

Men

67 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Lauri MalsroosEstonia20:47
2Krystof BogarCzech Republic20:50+0:03
3Valeriy GluhovRussian Federation21:15+0:28
4Viktor LarssonSweden21:27+0:40
5Jonas MaiselisLithuania21:35+0:48
6Anton FoliforovRussian Federation21:38+0:51
7Jussi LaurilaFinland21:39+0:52
8Pekka NiemiFinland21:43+0:56
9Yuri BalevRussian Federation21:47+1:00
9Marcus JanssonSweden21:47+1:00
11Rasmus SogaardDenmark21:52+1:05
12Simon BraendliSwizerland21:55+1:08
13Yoann CourtoisFrance21:57+1:10
14Teemu KaksonenFinland22:04+1:17
15Kevin HaselsbergerAustria22:05+1:18
15Andreas WaldmannAustria22:05+1:18
17Jiri HradilCzech Republic22:10+1:23
18Riccardo RossettoItaly22:11+1:24
19Jan HasekCzech Republic22:12+1:25
20Adrian JaeggiSwizerland22:18+1:31
21Baptiste FuchsFrance22:25+1:38
22Luca DallavalleItaly22:27+1:40
23Angel GarciaSpain22:35+1:48
24Samson DeriazFrance22:57+2:10
24Paul RoothansPortugal22:57+2:10
26Regimantas KavaliauskasLithuania23:00+2:13
27Oliver FriisDenmark23:05+2:18
28Fabiano BettegaItaly23:07+2:20
29Daniel MarquesPortugal23:10+2:23
30Kare KaskinenFinland23:14+2:27
30Juha LiljaFinland23:14+2:27
32Tobias BreitschaedelAustria23:15+2:28
32Jeremi PourreFrance23:15+2:28
34Bartosz NiebielskiPoland23:22+2:35
35Thibaud GuelennocFrance23:29+2:42
36Davide MachadoPortugal23:32+2:45
36Bernhard SchachingerAustria23:32+2:45
38Petrus HanhijarviFinland23:34+2:47
38Matej MullerSlovakia23:34+2:47
40Julius JuodisiusLithuania23:38+2:51
41Marek KarmEstonia23:52+3:05
42Vojtech StranskyCzech Republic23:56+3:09
43Jaroslaw JaroszekPoland24:03+3:16
44Joao FerreiraPortugal24:08+3:21
45Richard WohankaCzech Republic24:18+3:31
46Renat KhasanshynUkraine24:31+3:44
47Ivan GolubevRussian Federation24:42+3:55
48Denny AlbertGermany24:48+4:01
49Florian ExlerAustria24:57+4:10
50Piero TurraItaly24:58+4:11
51Jakub JaroszekPoland25:01+4:14
52Juan Francisco MarinSpain25:06+4:19
53Petr RyabininRussian Federation25:20+4:33
54Grzegorz MarcinkiewiczPoland25:37+4:50
55Mark HusterGermany25:39+4:52
55Sebastian SvardSweden25:39+4:52
57Sebastian AndersGermany25:40+4:53
58Artem StryzhakUkraine25:56+5:09
59Hendrik HessGermany26:22+5:35
60Michal TowarekPoland26:44+5:57
61Antonio MarianiItaly28:08+7:21
62Damian HylaPoland28:56+8:09
Vojtech LudvikCzech Republicdisqualified
Grigory MedvedevRussian Federationdisqualified
Ruslan GritsanRussian Federationmispunched
Linus MoodSwedenmispunched
Javier MunozSpainmispunched

Women

49 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Veronika KubinovaCzech Republic21:06
2Camilla SogaardDenmark22:23+1:17
3Nadia LarssonSweden22:31+1:25
4Marika HaraFinland22:44+1:38
5Anastasiya SvirRussian Federation22:47+1:41
6Clare DallimoreUnited Kingdom23:00+1:54
7Marina ReinerAustria23:05+1:59
8Anastasia TrifilenkovaRussian Federation23:33+2:27
9Gabriele AndrasiunieneLithuania23:34+2:28
10Anastasiya BolshovaRussian Federation23:37+2:31
11Maja RothweilerSwizerland23:53+2:47
12Kaarina NurminenFinland24:00+2:54
13Linn BylarsSweden24:03+2:57
14Vilma KralovaCzech Republic24:35+3:29
15Marisa CostaPortugal24:36+3:30
16Anna KaminskaPoland24:39+3:33
17Krystyna StryzhakUkraine24:40+3:34
18Natalia TyszovaSlovakia24:45+3:39
19Anke DannowskiGermany24:47+3:41
20Stepanka StankovaCzech Republic24:49+3:43
21Marie BrezinovaCzech Republic24:50+3:44
22Monica AguileraSpain24:52+3:46
23Caecilie ChristoffersenDenmark24:58+3:52
23Lea HnilicaAustria24:58+3:52
25Ana Filipa SilvaPortugal24:59+3:53
26Katerina NovakovaCzech Republic25:02+3:56
27Lou DenaixFrance25:09+4:03
28Michaela GigonAustria25:11+4:05
29Ingrid StengardFinland25:14+4:08
30Viktorija MichnovicLithuania25:16+4:10
31Karolina Juodisiene-MickeLithuania25:28+4:22
32Constance DevillersFrance25:31+4:25
33Vendula MusilovaCzech Republic25:34+4:28
34Antonia HagaFinland25:36+4:30
35Sonja ZinklAustria25:42+4:36
36Alexandra DimovaRussian Federation26:20+5:14
37Eleri HirvEstonia26:25+5:19
38Austeja KalvaityteLithuania26:28+5:22
39Sara ForsgrenSweden26:48+5:42
40Lou GarcinFrance26:54+5:48
41Anastasia CherednikovaRussian Federation27:06+6:00
42Nerea GarciaSpain28:17+7:11
43Alena FedoseevaRussian Federation28:22+7:16
44Agnieszka LisewskaPoland28:37+7:31
45Julia NygaPoland30:12+9:06
46Karolina DammfeldPoland30:20+9:14
47Aleksandra PolewkaPoland30:23+9:17
48Aleksandra OleszekPoland30:56+9:50
49Viyaleta ChuikovaBelarus30:57+9:51

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World