International Orienteering Federation

Official results for European MTBO Championships and World Cup Round 1 - Mixed Relay

Event informationShow result list by classHide team lineupsPrint

Name: Mixed Relay
Organisers: Dolnoslaski Zwiazek Orientacji Sportowej / Poland
Date: 8 June 2019

Austria

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
10AUT 1Relay (16)2:05:16+9:45
1. Marina Reiner47:566+3:4147:566+3:41
2. Tobias Breitschaedel40:4814+5:301:28:4412+6+8:58+5:17
3. Kevin Haselsberger36:327+2:032:05:1610-2+9:45+0:47
12AUT 1All (33)2:05:16+9:45
1. Marina Reiner47:567+3:4147:567+3:41
2. Tobias Breitschaedel40:4821+5:301:28:4415+8+8:58+5:17
3. Kevin Haselsberger36:329+2:032:05:1612-3+9:45+0:47
16AUT 2All (33)2:07:13+11:42
1. Michaela Gigon50:0322+5:4850:0322+5:48
2. Andreas Waldmann39:1317+3:551:29:1616-6+9:30+3:42
3. Bernhard Schachinger37:5714+3:282:07:13160+11:42+2:12
AUT 3All (33)mispunched
1. Sonja Zinklmispunchedmispunched
2. Florian Exler42:3325+7:15mispunched
3. Lea Hnilica49:4030+15:11mispunched

Czech Republic

5 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1CZE 1Relay (16)1:55:31
1. Veronika Kubinova44:282+0:1344:282+0:13
2. Vojtech Ludvik35:1811:19:461-1-0:13
3. Krystof Bogar35:453+1:161:55:31100:00
1CZE 1All (33)1:55:31
1. Veronika Kubinova44:282+0:1344:282+0:13
2. Vojtech Ludvik35:1811:19:461-1-0:13
3. Krystof Bogar35:454+1:161:55:31100:00
5CZE 2All (33)2:01:05+5:34
1. Stepanka Stankova47:365+3:2147:365+3:21
2. Jiri Hradil37:448+2:261:25:206+1+5:34+2:13
3. Vojtech Stransky35:454+1:162:01:055-1+5:340:00
14CZE 3All (33)2:06:59+11:28
1. Katerina Novakova49:3418+5:1949:3418+5:19
2. Richard Wohanka38:4514+3:271:28:1913-5+8:33+3:14
3. Jan Hasek38:4018+4:112:06:5914+1+11:28+2:55
26CZE 4All (33)2:26:44+31:13
1. Vendula Musilova50:1023+5:5550:1023+5:55
2. Vilma Kralova48:1128+12:531:38:2125+2+18:35+12:40
3. Marie Brezinova48:2328+13:542:26:4426+1+31:13+12:38

Denmark

3 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
5DEN 1Relay (16)2:01:50+6:19
1. Camilla Sogaard44:15144:151
2. Oliver Friis40:2313+5:051:24:384+3+4:52+4:52
3. Rasmus Sogaard37:129+2:432:01:505+1+6:19+1:27
7DEN 1All (33)2:01:50+6:19
1. Camilla Sogaard44:15144:151
2. Oliver Friis40:2320+5:051:24:384+3+4:52+4:52
3. Rasmus Sogaard37:1212+2:432:01:507+3+6:19+1:27
FS 1All (33)not competing
1. Ingrid Stengardnot competingnot competing
2. Sara Forsgrennot competingnot competing
3. Caecilie Christoffersennot competingnot competing

Estonia

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
11EST 1Relay (16)2:06:32+11:01
1. Eleri Hirv49:3413+5:1949:3413+5:19
2. Lauri Malsroos35:443+0:261:25:185-8+5:32+0:13
3. Marek Karm41:1413+6:452:06:3211+6+11:01+5:29
13EST 1All (33)2:06:32+11:01
1. Eleri Hirv49:3418+5:1949:3418+5:19
2. Lauri Malsroos35:443+0:261:25:185-13+5:32+0:13
3. Marek Karm41:1421+6:452:06:3213+8+11:01+5:29

Finland

5 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
3FIN 1Relay (16)1:58:26+2:55
1. Marika Hara45:273+1:1245:273+1:12
2. Jussi Laurila37:035+1:451:22:3030+2:44+1:32
3. Pekka Niemi35:565+1:271:58:2630+2:55+0:11
3FIN 1All (33)1:58:26+2:55
1. Marika Hara45:273+1:1245:273+1:12
2. Jussi Laurila37:036+1:451:22:3030+2:44+1:32
3. Pekka Niemi35:567+1:271:58:2630+2:55+0:11
15FIN 2All (33)2:07:10+11:39
1. Antonia Haga51:1024+6:5551:1024+6:55
2. Kare Kaskinen39:1016+3:521:30:2017-7+10:34+3:39
3. Teemu Kaksonen36:5010+2:212:07:1015-2+11:39+1:05
18FIN 3All (33)2:09:55+14:24
1. Kaarina Nurminen49:5021+5:3549:5021+5:35
2. Juha Lilja41:3923+6:211:31:29210+11:43+6:08
3. Petrus Hanhijarvi38:2616+3:572:09:5518-3+14:24+2:41
FS 1All (33)not competing
1. Ingrid Stengardnot competingnot competing
2. Sara Forsgrennot competingnot competing
3. Caecilie Christoffersennot competingnot competing

France

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
9FRA 1Relay (16)2:04:14+8:43
1. Lou Garcin49:2212+5:0749:2212+5:07
2. Samson Deriaz38:008+2:421:27:229-3+7:36+2:29
3. Baptiste Fuchs36:528+2:232:04:1490+8:43+1:07
11FRA 1All (33)2:04:14+8:43
1. Lou Garcin49:2216+5:0749:2216+5:07
2. Samson Deriaz38:0010+2:421:27:2211-5+7:36+2:29
3. Baptiste Fuchs36:5211+2:232:04:14110+8:43+1:07
17FRA 2All (33)2:08:53+13:22
1. Lou Denaix51:4325+7:2851:4325+7:28
2. Jeremi Pourre39:3419+4:161:31:1720-5+11:31+4:03
3. Yoann Courtois37:3613+3:072:08:5317-3+13:22+1:51
FI 1All (33)not competing
1. Constance Devillersnot competingnot competing
2. Thibaud Guelennocnot competingnot competing
3. Antonio Marianinot competingnot competing

Germany

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
15GER 1Relay (16)2:15:23+19:52
1. Anke Dannowski49:109+4:5549:109+4:55
2. Denny Albert43:1215+7:541:32:2215+6+12:36+7:41
3. Mark Huster43:0116+8:322:15:23150+19:52+7:16
23GER 1All (33)2:15:23+19:52
1. Anke Dannowski49:1012+4:5549:1012+4:55
2. Denny Albert43:1226+7:541:32:2224+12+12:36+7:41
3. Mark Huster43:0126+8:322:15:2323-1+19:52+7:16

Italy

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
16ITA 1Relay (16)2:19:32+24:01
1. Laura Scaravonati1:02:1516+18:001:02:1516+18:00
2. Riccardo Rossetto38:3710+3:191:40:52160+21:06+3:06
3. Luca Dallavalle38:4012+4:112:19:32160+24:01+2:55
24ITA 1All (33)2:19:32+24:01
1. Laura Scaravonati1:02:1530+18:001:02:1530+18:00
2. Riccardo Rossetto38:3712+3:191:40:5226-4+21:06+3:06
3. Luca Dallavalle38:4018+4:112:19:3224-2+24:01+2:55
FI 1All (33)not competing
1. Constance Devillersnot competingnot competing
2. Thibaud Guelennocnot competingnot competing
3. Antonio Marianinot competingnot competing
GI 1All (33)not competing
1. Clare Dallimorenot competingnot competing
2. Fabiano Betteganot competingnot competing
3. Piero Turranot competingnot competing

Lithuania

3 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
7LTU 1Relay (16)2:03:23+7:52
1. Karolina Juodisiene-Micke48:508+4:3548:508+4:35
2. Regimantas Kavaliauskas38:339+3:151:27:2310+2+7:37+3:02
3. Jonas Maiselis36:006+1:312:03:237-3+7:52+0:15
9LTU 1All (33)2:03:23+7:52
1. Karolina Juodisiene-Micke48:5010+4:3548:5010+4:35
2. Regimantas Kavaliauskas38:3311+3:151:27:2312+2+7:37+3:02
3. Jonas Maiselis36:008+1:312:03:239-3+7:52+0:15
25LTU 2All (33)2:25:57+30:26
1. Austeja Kalvaityte52:2227+8:0752:2227+8:07
2. Julius Juodisius39:2018+4:021:31:4222-5+11:56+3:49
3. Gabriele Andrasiuniene54:1532+19:462:25:5725+3+30:26+18:30

Poland

5 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
14POL 1Relay (16)2:13:34+18:03
1. Anna Kaminska52:2115+8:0652:2115+8:06
2. Bartosz Niebielski38:4311+3:251:31:0413-2+11:18+3:12
3. Jaroslaw Jaroszek42:3015+8:012:13:3414+1+18:03+6:45
22POL 1All (33)2:13:34+18:03
1. Anna Kaminska52:2126+8:0652:2126+8:06
2. Bartosz Niebielski38:4313+3:251:31:0418-8+11:18+3:12
3. Jaroslaw Jaroszek42:3025+8:012:13:3422+4+18:03+6:45
27POL 2All (33)2:30:03+34:32
1. Aleksandra Polewka1:02:0129+17:461:02:0129+17:46
2. Grzegorz Marcinkiewicz40:5022+5:321:42:5127-2+23:05+5:19
3. Jakub Jaroszek47:1227+12:432:30:03270+34:32+11:27
29POL 3All (33)2:43:10+47:39
1. Julia Nyga1:02:4231+18:271:02:4231+18:27
2. Michal Towarek50:0129+14:431:52:4329-2+32:57+14:30
3. Damian Hyla50:2731+15:582:43:10290+47:39+14:42
30POL 4All (33)3:14:22+1:18:51
1. Karolina Dammfeld1:02:4932+18:341:02:4932+18:34
2. Agnieszka Lisewska57:1931+22:012:00:0830-2+40:22+21:48
3. Aleksandra Oleszek1:14:1433+39:453:14:22300+1:18:51+38:29

Portugal

3 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
8POR 1Relay (16)2:03:31+8:00
1. Ana Filipa Silva49:1810+5:0349:1810+5:03
2. Davide Machado36:054+0:471:25:236-4+5:37+0:34
3. Daniel Marques38:0810+3:392:03:318+2+8:00+2:23
10POR 1All (33)2:03:31+8:00
1. Ana Filipa Silva49:1814+5:0349:1814+5:03
2. Davide Machado36:054+0:471:25:237-7+5:37+0:34
3. Daniel Marques38:0815+3:392:03:3110+3+8:00+2:23
POR 2All (33)mispunched
1. Marisa Costa49:1413+4:5949:1413+4:59
2. Joao Ferreiramispunchedmispunched
3. Paul Roothans41:2322+6:54mispunched

Russian Federation

5 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
2RUS 1Relay (16)1:56:45+1:14
1. Anastasiya Svir46:544+2:3946:544+2:39
2. Valeriy Gluhov35:222+0:041:22:162-2+2:30-0:09
3. Anton Foliforov34:2911:56:4520+1:14-1:16
2RUS 1All (33)1:56:45+1:14
1. Anastasiya Svir46:544+2:3946:544+2:39
2. Valeriy Gluhov35:222+0:041:22:162-2+2:30-0:09
3. Anton Foliforov34:2911:56:4520+1:14-1:16
4RUS 2All (33)2:00:32+5:01
1. Anastasia Trifilenkova48:5211+4:3748:5211+4:37
2. Ruslan Gritsan36:445+1:261:25:369-2+5:50+1:13
3. Grigory Medvedev34:562+0:272:00:324-5+5:01-0:49
28RUS 4All (33)2:33:59+38:28
1. Anastasiya Bolshova48:329+4:1748:329+4:17
2. Anastasia Cherednikova56:3530+21:171:45:0728+19+25:21+21:04
3. Alexandra Dimova48:5229+14:232:33:59280+38:28+13:07
RUS 3All (33)mispunched
1. Alena Fedoseeva53:0928+8:5453:0928+8:54
2. Petr Ryabininmispunchedmispunched
3. Yuri Balev41:2823+6:59mispunched

Spain

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
12ESP 1Relay (16)2:10:09+14:38
1. Monica Aguilera49:4614+5:3149:4614+5:31
2. Angel Garcia38:4612+3:281:28:3211-3+8:46+3:15
3. Juan Francisco Marin41:3714+7:082:10:0912+1+14:38+5:52
19ESP 1All (33)2:10:09+14:38
1. Monica Aguilera49:4620+5:3149:4620+5:31
2. Angel Garcia38:4615+3:281:28:3214-6+8:46+3:15
3. Juan Francisco Marin41:3724+7:082:10:0919+5+14:38+5:52

Sweden

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
6SWE 1Relay (16)2:02:46+7:15
1. Nadia Larsson49:2111+5:0649:2111+5:06
2. Marcus Jansson37:577+2:391:27:188-3+7:32+2:26
3. Viktor Larsson35:282+0:592:02:466-2+7:15-0:17
8SWE 1All (33)2:02:46+7:15
1. Nadia Larsson49:2115+5:0649:2115+5:06
2. Marcus Jansson37:579+2:391:27:1810-5+7:32+2:26
3. Viktor Larsson35:283+0:592:02:468-2+7:15-0:17
21SWE 2All (33)2:12:22+16:51
1. Linn Bylars49:3117+5:1649:3117+5:16
2. Linus Mood41:4324+6:251:31:1419+2+11:28+6:12
3. Sebastian Svard41:0820+6:392:12:2221+2+16:51+5:23
FS 1All (33)not competing
1. Ingrid Stengardnot competingnot competing
2. Sara Forsgrennot competingnot competing
3. Caecilie Christoffersennot competingnot competing

Swizerland

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
4SUI 1Relay (16)2:01:21+5:50
1. Maja Rothweiler48:157+4:0048:157+4:00
2. Adrian Jaeggi37:116+1:531:25:2670+5:40+1:40
3. Simon Braendli35:554+1:262:01:214-3+5:50+0:10
6SUI 1All (33)2:01:21+5:50
1. Maja Rothweiler48:158+4:0048:158+4:00
2. Adrian Jaeggi37:117+1:531:25:2680+5:40+1:40
3. Simon Braendli35:556+1:262:01:216-2+5:50+0:10

Ukraine

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
13UKR 1Relay (16)2:10:20+14:49
1. Krystyna Stryzhak47:485+3:3347:485+3:33
2. Renat Khasanshyn43:5416+8:361:31:4214+9+11:56+8:23
3. Artem Stryzhak38:3811+4:092:10:2013-1+14:49+2:53
20UKR 1All (33)2:10:20+14:49
1. Krystyna Stryzhak47:486+3:3347:486+3:33
2. Renat Khasanshyn43:5427+8:361:31:4222+16+11:56+8:23
3. Artem Stryzhak38:3817+4:092:10:2020-2+14:49+2:53

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
GI 1All (33)not competing
1. Clare Dallimorenot competingnot competing
2. Fabiano Betteganot competingnot competing
3. Piero Turranot competingnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Nokian Tyres World Orienteering Championships 2021
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport