International Orienteering Federation

Official results for FinnSpring 2019

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: FinnSpring 2019
Organisers: Finland / Paimion Rasti / Sauvon Urheilijat
Date: 20 April 2019

Alatornion Pirkat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
57Arttu TaulavuoriM21EB (66)1:43:37+25:377:54

Angelniemen Ankkuri

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Mikko SirénM21EB (66)1:18:005:57
9Pekka HyvönenM21EB (66)1:22:01+4:016:15
20Sanna KauppilaW21E (47)1:29:00+8:117:17

BUL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
56Dimitar ZhelyazkovM21EB (66)1:43:16+25:167:52

Espoon Akilles

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
51Petrus HanhijärviM21EB (66)1:40:05+22:057:38
58Ville VierimaaM21EB (66)1:44:24+26:247:58
61Veli-Pekka KuuttiM21EB (66)1:48:51+30:518:18

Espoon Suunta

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Ekaterina SavkinaW21EB (30)1:27:32+8:438:29
20George MavchunM21EB (66)1:27:25+9:256:40
21Anssi VesantoM21EB (66)1:27:34+9:346:41
22Rinat GabitovM21EB (66)1:28:06+10:066:43
36Kirill KomarovM21EB (66)1:34:24+16:247:12
40Lari PernuM21E (53)1:42:52+13:526:25

Great Britain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Hector HainesM21E (53)1:42:37+13:376:24

Hämeenlinnan Suunnistajat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
60Ari MeriläinenM21EB (66)1:45:43+27:438:04

Helsingin Suunnistajat

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Einari HeinaroM21E (53)1:33:46+4:465:51
33Topi SyrjäläinenM21E (53)1:41:38+12:386:21
34Tommaso ScaletM21EB (66)1:32:50+14:507:05
38Ollipekka HeikkiläM21E (53)1:42:40+13:406:25
39Tommi OksanenM21EB (66)1:34:45+16:457:13
40Milla MattilaW21E (47)1:47:45+26:568:49
42Arttu SyrjäläinenM21E (53)1:43:09+14:096:26
43Noora HyyrynenW21E (47)1:56:36+35:479:33
48Veli KangasM21E (53)1:46:03+17:036:37
52Anton SalmenkyläM21E (53)1:48:39+19:396:47
Luukas ValtonenM21EB (66)did not finish
Katja LahtinenW21EB (30)did not start
Olli OjanahoM21E (53)did not start

Hiidenkiertäjät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Valentin NovikovM21E (53)1:33:38+4:385:51

Hiidenkiertäjät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
51Eemeli SuominenM21E (53)1:47:50+18:506:44

Hiidenkiertäjät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Oskari LiukkonenM21E (53)disqualified

Hiidenkiertäjät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Julia NovikovaW21E (47)1:27:52+7:037:12

Hiidenkiertäjät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Annika RihmaW21E (47)1:36:12+15:237:53

Hiidenkiertäjät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Benjamin TulonenM21EB (66)1:32:16+14:167:02

Hiidenkiertäjät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
63Vesa LahtinenM21EB (66)1:55:16+37:168:47

Hiidenkiertäjät

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Tomi NärväM21EB (66)did not start

Hiisirasti

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Daria BorisovaW21EB (30)1:18:497:39
10Päivi AutioW21EB (30)1:27:05+8:168:27
12Igor PopovM21EB (66)1:23:22+5:226:21
13Natalia EfimovaW21E (47)1:26:44+5:557:06
16Mariia ZasimovskajaW21EB (30)1:29:36+10:478:41
23Dmitry NakonechnyiM21E (53)1:37:39+8:396:06
24Andrei HramovM21E (53)1:37:52+8:526:07
28Aleksei AsmolovM21EB (66)1:30:24+12:246:54
32Inna SomovaW21E (47)1:36:04+15:157:52
39Anna DvorianskaiaW21E (47)1:44:44+23:558:35
40Joona HuilaM21EB (66)1:35:15+17:157:16
45Sergei DetkovM21E (53)1:45:00+16:006:33
Ekaterina VlasovaW21EB (30)disqualified

IK Kronan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Ellen MyrskogW21EB (30)1:26:41+7:528:24

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Eetu SavolainenM21E (53)1:31:00+2:005:41

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Aleksi KarppinenM21E (53)1:32:12+3:125:45

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Mikko KnuuttilaM21E (53)1:32:14+3:145:45

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Dmitry TsvetkovM21E (53)1:36:42+7:426:02

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Lauri OikarinenM21E (53)1:42:16+13:166:23

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Vesa TaanilaM21EB (66)1:18:58+0:586:01

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Juho YlinenM21EB (66)1:26:16+8:166:35

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Tuomas KotroM21EB (66)1:28:15+10:156:44

Jämsän Retki-Veikot

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Merja RantanenW21E (47)1:23:00+2:116:48

Kalevan Rasti

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Silja TarvonenW21EB (30)1:23:57+5:088:09
6Mari VäänänenW21EB (30)1:24:16+5:278:10
7Roope KoskinenM21EB (66)1:21:04+3:046:11
14Markus RäsänenM21E (53)1:34:48+5:485:55
18Hannu AirilaM21E (53)1:36:40+7:406:02
26Santeri SilvennoinenM21E (53)1:38:50+9:506:10
28Silja KauppinenW21E (47)1:33:13+12:247:38
30Jere PajunenM21E (53)1:40:10+11:106:15
44Netta RajamäkiW21E (47)1:56:40+35:519:33
Lauri NenonenM21E (53)did not start
Arturs PaulinsM21E (53)did not start

Kangasala SK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Tuomo IstolahtiM21EB (66)1:26:50+8:506:37
22Anna KotkajuuriW21EB (30)1:33:14+14:259:03
32Kristo HeinmannM21E (53)1:40:54+11:546:18
62Jaakko IstolahtiM21EB (66)1:49:18+31:188:20
Jere AhonenM21EB (66)did not start

Koovee

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Marjo TaanilaW21EB (30)1:23:07+4:188:04
5Joni HirvikallioM21E (53)1:32:05+3:055:45
14Evely KaasikuW21E (47)1:26:52+6:037:07
19Miia NiittynenW21E (47)1:28:43+7:547:16
24Ulrika UotilaW21E (47)1:31:42+10:537:30
50Timo SildM21E (53)1:47:26+18:266:42
Johanna HulkkonenW21E (47)disqualified

Kouvolan Suunnistajat

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Kaisa VainikkaW21EB (30)1:48:49+30:0010:33
42Jukka TaniM21EB (66)1:36:04+18:047:20
53Patrik VäisänenM21EB (66)1:41:45+23:457:46

Kuopion Suunnistajat

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Aleksi SopoM21EB (66)1:24:28+6:286:26
15Aapo AaltioM21EB (66)1:24:29+6:296:26
59Arto NiiranenM21EB (66)1:45:24+27:248:02
65Janne KukkonenM21EB (66)2:01:21+43:219:15

Kuzmolovo

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Olga BorodulinaW21EB (30)1:28:10+9:218:33

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Aki SaariM21E (53)1:38:19+9:196:08

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Juha SorvistoM21E (53)1:38:50+9:506:10

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Aleksi AnttolainenM21E (53)did not finish

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Petteri HuikkoM21EB (66)1:22:27+4:276:17

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Pauli LeinonenM21EB (66)1:22:48+4:486:19

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
47Tatu LeirimaaM21EB (66)1:37:27+19:277:26

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
48Joni SolonenM21EB (66)1:39:10+21:107:34

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
49Valtteri RantalaM21EB (66)1:39:21+21:217:35

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
54Matias SankariM21EB (66)1:42:04+24:047:47

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Teemu NiskanenM21EB (66)did not finish

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Lotta KirvesmiesW21EB (30)disqualified

Lapuan Virkiä

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Dmitriy MaslovskiyM21EB (66)1:28:07+10:076:43

Lapuan Virkiä

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Juri KirjanovM21EB (66)1:29:56+11:566:51

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Antti ParjanneM21E (53)1:36:56+7:566:03

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Antti-Pekka LeskinenM21E (53)1:42:00+13:006:22

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
46Aapo LeskinenM21E (53)1:45:47+16:476:36

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Janne MänkärläM21E (53)did not finish

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Aino MänkärläW21E (47)1:27:40+6:517:11

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Juuso MetsäläM21EB (66)1:31:44+13:447:00

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Sanni NorrbackaW21EB (30)1:30:08+11:198:45

MS Parma

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Anastasia RudnayaW21E (47)1:20:496:37
3Anni HeikkonenW21EB (30)1:20:34+1:457:49
3Maija SianojaW21E (47)1:21:36+0:476:41
9Akseli RuoholaM21E (53)1:33:02+4:025:48
11Noora KoskinenW21EB (30)1:27:20+8:318:28
12Sanna PaukkunenW21EB (30)1:27:29+8:408:29
17Ferreira Ricardo EstevesM21EB (66)1:26:04+8:046:34
28Arto TalvinenM21E (53)1:39:10+10:106:11
35Aaro RuoholaM21EB (66)1:33:19+15:197:07
38Aaro JulkunenM21EB (66)1:34:44+16:447:13
49Artem PopovM21E (53)1:46:54+17:546:40
Henrik VäisänenM21EB (66)did not start
Tiia IstolahtiW21E (47)did not start

Navi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Olli-Markus TaivainenM21E (53)1:35:06+6:065:56

Navi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Joonas AholaM21E (53)1:35:38+6:385:58

Navi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Topias AholaM21E (53)1:40:36+11:366:17

Navi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Juho KorpiM21EB (66)1:20:49+2:496:10

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Jesse LaukkarinenM21E (53)1:39:32+10:326:13

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Eveliina HirvonenW21E (47)1:36:51+16:027:56

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
50Øyvind HelgerudM21EB (66)1:39:27+21:277:35

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Mikael FabritiusM21E (53)1:42:51+13:516:25

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Jörgen WickholmM21EB (66)1:21:53+3:536:15

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Topi HasuM21EB (66)1:30:21+12:216:53

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Simo HasuM21EB (66)1:34:28+16:287:12

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
43Emil SeveliusM21EB (66)1:36:15+18:157:20

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
52Daniel BlomsterM21EB (66)1:40:22+22:227:39

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Jonathan RayM21EB (66)1:28:16+10:166:44

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Caj SnickarsM21EB (66)1:35:15+17:157:16

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Tobias JernM21EB (66)1:36:47+18:477:23

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
46Antti JärvenpääM21EB (66)1:37:12+19:127:25

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
af Fabian HällströmM21EB (66)did not finish

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Isabel DonnerW21EB (30)1:29:48+10:598:43

Paimion Rasti

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Samuel HeinonenM21EB (66)1:18:45+0:456:00
4Frederic TranchandM21E (53)1:31:40+2:405:43
22Emma SilvennoinenW21E (47)1:30:23+9:347:24
30Lari TakanenM21EB (66)1:31:01+13:016:56
30Inga DambeW21E (47)1:34:44+13:557:45
36Ina WesterlundW21E (47)1:40:27+19:388:14
44Toni SaariM21E (53)1:44:25+15:256:31
Vili NiemiM21EB (66)did not start

Pargas IF

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Ida-Marie CederbergW21EB (30)1:19:55+1:067:45
2Tobias HenrikssonM21EB (66)1:18:31+0:315:59
3Fredric PortinM21E (53)1:31:27+2:275:42
7Amy NymalmW21E (47)1:24:27+3:386:55
8Laura PortinW21EB (30)1:26:11+7:228:22
10Alexandra EnlundW21E (47)1:25:55+5:067:02
13Erik HaajanenM21EB (66)1:24:22+6:226:26
27von Katja SchoultzW21E (47)1:33:07+12:187:37
Yvonne GunellW21E (47)did not finish

POR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
42Filipa RodriguesW21E (47)1:52:18+31:299:12

Rajamäen Rykmentti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
43Sander VaherM21E (53)1:43:36+14:366:28

Rajamäen Rykmentti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Suvi HeittolaW21E (47)1:41:57+21:088:21

Rajamäen Rykmentti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Hannu-Pekka PukemaM21EB (66)1:37:06+19:067:24

Rajamäen Rykmentti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Kseniia PenzinaW21EB (30)1:33:40+14:519:05

Rajamäen Rykmentti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Iida VarmavuoW21EB (30)2:22:01+1:03:1213:47

Rasti-Jussit

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
55Mikko LähdesmäkiM21EB (66)1:43:01+25:017:51

Rastikarhut

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Mira KaskinenW21E (47)1:32:30+11:417:34
37Elli PeltomäkiW21E (47)1:40:44+19:558:15
41Laura JakobssonW21E (47)1:51:08+30:199:06
Suvi YlikyläW21E (47)disqualified
Tuija KuuselaW21E (47)did not start

Rasti-Kurikka

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Satu HeittolaW21EB (30)1:31:27+12:388:52

Russia

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Daria KrasilnikovaW21EB (30)1:29:53+11:048:43
26Natalia KondrashovaW21EB (30)1:36:21+17:329:21
31Tatiana BevzaW21E (47)1:34:53+14:047:46
33Evgeniy GodlevskiyM21EB (66)1:32:25+14:257:03

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Sofia HaajanenW21E (47)1:23:20+2:316:49

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Anna HaatajaW21E (47)1:26:11+5:227:03

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Heini WennmanW21E (47)1:26:20+5:317:04

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Sari AnttonenW21E (47)1:27:39+6:507:11

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Sara NivaW21EB (30)1:25:25+6:368:17

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Maiju OksanenW21EB (30)1:28:49+10:008:37

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Saana-Maria RahkoW21EB (30)1:34:31+15:429:10

Suunta Jyväskylä

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Veera KlemettinenW21E (47)1:28:34+7:457:15

Suunta Jyväskylä

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Lauri PohjolaM21EB (66)1:25:36+7:366:32

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Mårten BoströmM21E (53)1:32:48+3:485:48

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Kirsi NurmiW21E (47)1:25:36+4:477:00

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Anna NärhiW21E (47)1:29:30+8:417:20

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Niina HulkkonenW21E (47)1:31:24+10:357:29

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Elias KuukkaM21E (53)1:29:005:33

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Otto SimosasM21E (53)1:33:02+4:025:48

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Johan RunessonM21E (53)1:33:32+4:325:50

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Anton KuukkaM21E (53)1:37:22+8:226:05

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Severi KymäläinenM21E (53)1:37:35+8:356:05

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
47Aleksi SorsaM21E (53)1:45:58+16:586:37

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Venla HarjuW21E (47)1:21:03+0:146:38

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Lotta KarholaW21E (47)1:21:57+1:086:43

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Saila KinniW21E (47)1:24:59+4:106:57

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Milla LohikainenW21E (47)1:39:45+18:568:10

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Anni HaanpääW21E (47)disqualified

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Antti SaikkoM21EB (66)did not finish

Tampereen Pyrintö

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Teemu EerolaM21EB (66)did not start

Turun Metsänkävijät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Yannick MichielsM21E (53)1:42:09+13:096:23

Turun Metsänkävijät

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jussi SunaM21E (53)did not start

Turun Suunnistajat

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Emmi HaavistoW21EB (30)1:30:19+11:308:46
25Sonja JulkunenW21EB (30)1:36:11+17:229:20
29Enni JalavaW21E (47)1:34:17+13:287:43
41Mikko HuhtinenM21E (53)1:43:07+14:076:26
Heini RintanenW21EB (30)did not start

Vaajakosken Terä

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Ilari SulkulaM21EB (66)1:19:56+1:566:06

Vaasan Suunnistajat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Anu TuomistoW21E (47)1:32:42+11:537:35

Vehkalahden Veikot

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Samu HeiskaM21E (53)1:35:35+6:355:58
29Valtteri HeikkinenM21EB (66)1:30:39+12:396:55
64Janne NiskanenM21EB (66)1:56:43+38:438:54
66Janne OvaskaM21EB (66)2:02:00+44:009:18
Andris JubelisM21E (53)did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org