International Orienteering Federation

Official results for Danish Spring Middle distance

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Danish Spring Middle distance
Organiser: Denmark
Date: 30 March 2019

Women Elite WRE

5 900 m, 61 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Cecilie Friberg KlysnerFIF Hilleroed OrienteringDenmark33:365:41
2Silje Ekroll JahrenNydalens SKNorway34:05+0:295:46
3Ellinor TjernlundOK TisarenSweden34:56+1:205:55
4Merja RantanenJamsan Retki VeikotFinland35:20+1:445:59
5Miia NiittynenKooveeFinland35:43+2:076:03
6Denisa KosovaCzech RepublicCzech Republic35:46+2:106:03
7Laura VikeKooveeLatvia35:47+2:116:03
8Helena KarlssonIFK Lidingo SOKSweden36:24+2:486:10
9Anna Serrallonga ArquesTrolSpain36:34+2:586:11
10Caroline GjotterupFaaborg OKDenmark36:48+3:126:14
11Anastasiia BorovkovaRehnsBKRussian Federation36:49+3:136:14
12Miri Thrane OedumOK Øst BirkerødDenmark37:19+3:436:19
13Nicoline Friberg KlysnerFIF Hilleroed OrienteringDenmark37:30+3:546:21
14Tiia IstolahtiMS ParmaFinland37:33+3:576:21
15Aino MankarlaLynxFinland37:36+4:006:22
16Niina HulkkonenIFK Lidingo SOKFinland37:54+4:186:25
17Kirsi NurmiIFK GoteborgFinland37:59+4:236:26
18Karen Oline KolstadNTNUINorway38:15+4:396:28
19Ulrika UotilaKooveeFinland38:37+5:016:32
20Tatsiana VoverieneDevyni OSKBelarus38:48+5:126:34
21Simona AebersoldSwitzerlandSwitzerland39:05+5:296:37
22Noora KoskinenMS ParmaFinland39:25+5:496:40
23Katja von SchoultzPargas IFFinland39:34+5:586:42
24Siri Nyfelerol norskaSwitzerland40:03+6:276:47
25Emma KlingenbergFaaborg OKDenmark40:10+6:346:48
26Jannina GustafssonMS ParmaFinland40:33+6:576:52
27Emmi JokelaIFK GoteborgFinland40:54+7:186:55
28Masha SemakFarum OKUkraine41:46+8:107:04
29Filipa RodriguesJarla OrienteringPortugal41:50+8:147:05
30Synne StrandAsker SkiklubbNorway42:04+8:287:07
31Aasne Skram TroemborgNTNUIUnited States42:10+8:347:08
32Emma SilvennoinenPaimion RastiFinland42:28+8:527:11
33Henna YliluikkiAngelniemen AnkkuriFinland42:56+9:207:16
34Ellen MyrskogOK Pan AarhusFinland43:44+10:087:24
35Veronique RuppenthalOLG ChurSwitzerland43:52+10:167:26
36Milla MattilaHelsingin SuunnistajatFinland44:19+10:437:30
37Lea ReimeFarum OKDenmark44:30+10:547:32
38Mia TainiJamsan Retki VeikotFinland44:43+11:077:34
39Sanna YlikylaAngelniemen AnkkuriFinland44:45+11:097:35
40Anniina SuhonenHelsingin SuunnistajatFinland44:56+11:207:36
41Tilda JohanssonOK OrionSweden45:38+12:027:44
42Matilda MartinssonFalkenbergs OKSweden45:47+12:117:45
43Ems De SmulOmegaBelgium46:04+12:287:48
44Jonna JuvaFinlandFinland46:39+13:037:54
45Gabriella S BerganderEksjo SOKSweden46:42+13:067:54
46Ane LindeOK Pan AarhusDenmark47:32+13:568:03
47Hannah ThielsHOCBelgium48:50+15:148:16
48Selja KaartinenAngelniemen AnkkuriFinland50:29+16:538:33
49Roisin LongUCDOIreland52:21+18:458:52
50Clodagh Moran3RocIreland52:45+19:098:56
51Nevena SimeonovaFIF Hilleroed OrienteringBulgaria53:30+19:549:04
52Aoife McCavanaUCDOIreland53:54+20:189:08
53Pernille Bøch GyllingAarhus 1900 OrienteringDenmark54:20+20:449:12
54Henriette NygaardHerning OKDenmark55:07+21:319:20
55Eadaoin McCavanaGreat Eastern NavigatorsIreland59:02+25:2610:00
56Ingrid Kurzol biel seelandSwitzerland1:03:28+29:5210:45
57Ciara SilbyWATOIreland1:03:43+30:0710:47
58Jessica LimpachASUBBelgium1:07:56+34:2011:30
59Charmaine Kai Wing FungHKOXCCHong Kong1:11:11+37:3512:03
Hilla PitkanenJamsan Retki VeikotFinlandmispunched
Heini SaarimakiAngelniemen AnkkuriFinlandmispunched
Johanna HulkkonenKooveeFinlanddid not start
Inka NurminenJamsan Retki VeikotFinlanddid not start
Anna MoilanenKuopion SuunnistajatFinlanddid not start
Line CederbergTisvilde Hegn OKDenmarkdid not start

Men Elite WRE1

7 575 m, 63 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Anders NordbergNydalens SKNorway35:274:40
2Jon Aukrust OsmoenNydalens SKNorway36:16+0:494:47
3Emil OebroTisvilde Hegn OKDenmark36:57+1:304:52
4Bojan BlumensteinNydalens SKGermany37:14+1:474:54
5Bjoern CederbergTisvilde Hegn OKDenmark37:25+1:584:56
6Tue LassenFaaborg OKDenmark37:32+2:054:57
7Vojtech KralCzech RepublicCzech Republic38:07+2:405:01
8Severi KymalainenTampereen PyrintoFinland38:27+3:005:04
9Akseli RuoholaMS ParmaFinland38:29+3:025:04
10Jakob EdsenAarhus 1900 OrienteringDenmark38:30+3:035:04
11Reto EggerOLK RafzerfeldSwitzerland38:46+3:195:07
12Aleksi SorsaTampereen PyrintoFinland38:49+3:225:07
13Ulrik Astrup ArnesenNorwayNorway38:51+3:245:07
14Topi PenttinenOK TrianFinland39:20+3:535:11
15Otto SimosasTampereen PyrintoFinland39:26+3:595:12
16Maxime RauturierAngelniemen AnkkuriFrance39:27+4:005:12
17Sven AschwandenOLG GoldauSwitzerland39:32+4:055:13
18Einari HeinaroFinlandFinland39:34+4:075:13
19Rasmus DjurhuusOK PanDenmark39:56+4:295:16
20Joshua DudleyIFK Goteborg orientering Great Britain40:05+4:385:17
21Janne MankarlaLynxFinland40:21+4:545:19
22Terence RisseNydalens SKSwitzerland40:40+5:135:22
23Anssi VesantoEspoon SuuntaFinland40:45+5:185:22
24Nick GebertOK OrionSwitzerland40:49+5:225:23
24Mikael FabritiusOK TrianFinland40:49+5:225:23
26Isak BergsetFrol ILNorway41:03+5:365:25
27Ilari SulkulaVaajakosken TeraFinland41:12+5:455:26
28Henrik EijsinkNydalens SKNetherlands41:25+5:585:28
29Topi HasuOK TrianFinland41:48+6:215:31
30Antti SaikkoTampereen PyrintoFinland41:49+6:225:31
31Mikko SirenAngelniemen AnkkuriFinland42:05+6:385:33
32Benjamin AnciauxBelgiumBelgium42:12+6:455:34
33Aleksi SopoFinlandFinland42:22+6:555:35
34Pekka HyvonenAngelniemen AnkkuriFinland42:30+7:035:36
35Evert LeeuwsBelgiumBelgium42:40+7:135:37
36Aapo LeskinenLynxFinland42:55+7:285:39
37Gediminas JanusisOK LabirintasLithuania43:15+7:485:42
37Tim RobertsonKooveeNew Zealand43:15+7:485:42
39Quentin RauturierAngelniemen AnkkuriFrance43:38+8:115:45
40Petja PoyhonenFinlandFinland43:41+8:145:46
41Alvar PalmenEspoon SuuntaFinland43:48+8:215:46
42Stefan Frands PetersenAlleroed OKDenmark44:02+8:355:48
43Eero Matti VainioMS ParmaFinland44:17+8:505:50
44Mathias BlaiseBelgiumBelgium45:05+9:385:57
45Ats SonajalgHarju KEK RSKEstonia45:12+9:455:58
46Nick BarrableSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain45:18+9:515:58
47Thomas NipenBaekkelagets SKNorway45:30+10:036:00
48Niklas IngwersenHorsens OKDenmark45:31+10:046:00
49Andrin GruendlerSwitzerlandSwitzerland45:34+10:076:00
50Aaro RuoholaMS ParmaFinland45:45+10:186:02
51Atis ReskisSaldus OKLatvia45:50+10:236:03
52Francois Van der OuderaaASUBBelgium46:10+10:436:05
53Sergey BorovkovNovorossiskRussian Federation47:01+11:346:12
54Edgaras VoverisDevyni OSKLithuania47:22+11:556:15
55Luukas ValtonenHelsingin SuunnistajatFinland47:29+12:026:16
56Sergiu FalaMoldova, Republic ofMoldova, Republic of47:45+12:186:18
57Markku EloAngelniemen AnkkuriFinland49:03+13:366:28
58Desmond FranssenBelgiumBelgium50:34+15:076:40
59Viktors MateicsSaldus OKLatvia52:08+16:416:52
60Mathias NipenBaekkelagets SKNorway53:18+17:517:02
61Caj SnickarsOK 77Finland55:02+19:357:15
62Anton JohanssonOK OrionSweden1:11:37+36:109:27
Antti VainioMS ParmaFinlandmispunched
Samuel HeinonenPaimion RastiFinlanddid not start
Sverre Turter SandvoldNydalens SKNorwaydid not start
Colin KolbeAngelniemen AnkkuriGermanydid not start
Anssi HuostilaTampereen PyrintoFinlanddid not start
Toby ScottOLV SteinbergNew Zealanddid not start
Haavard HagaNydalens SKNorwaydid not start
Paul SirumNorwayNorwaydid not start

Men Elite WRE2

7 225 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Rico Hejlskov MogensenSt Binderup OKDenmark37:325:11
2Laurits Bidstrup MollerSilkeborg OKDenmark38:01+0:295:15
3Kalle BergmanOK RavinenSweden38:31+0:595:19
4Rasmus Thrane HansenSoelleroed OKDenmark40:10+2:385:33
5Rasmus Moeller JessOK RoskildeDenmark40:29+2:575:36
6Thomas van der KleijhamokBelgium41:37+4:055:45
7Jonas MuntheOK Pan AarhusDenmark42:04+4:325:49
8Tuomas KariAngelniemen AnkkuriFinland42:43+5:115:54
9Carl Emil Schoier KovstedFarumTisvilde OKDenmark43:37+6:056:02
10Jonas Falck WeberTisvilde Hegn OKDenmark44:03+6:316:05
11Simon KrekelsBelgiumBelgium44:43+7:116:11
12Eero LapilaMS ParmaFinland45:57+8:256:21
13Oskari SilvennoinenKalevan rastiFinland47:59+10:276:38
14Rune OstergaardSoelleroed OKDenmark48:41+11:096:44
15Atte NokkaLappeen RientoFinland49:03+11:316:47
16Mikkel SorensenOK MelfarDenmark49:12+11:406:48
17Andreas MikkelsenSoelleroed OKDenmark49:40+12:086:52
18Ville VierimaaEspoon AkillesFinland49:52+12:206:54
19Joel HakalaAngelniemen AnkkuriFinland51:01+13:297:03
20Ville HuomolinLappeen RientoFinland51:22+13:507:06
21Juha RauhalaEspoon SuuntaFinland51:31+13:597:07
22Lasse GronOK Pan AarhusDenmark52:56+15:247:19
23Tero HeikkilaPaimion RastiFinland53:41+16:097:25
24Matias KankkunenOK 77Finland53:46+16:147:26
25Jes Mose JensenAKIFDenmark55:33+18:017:41
26Beat RothNydalens SKSwitzerland56:24+18:527:48
27Ulrik StaugaardFIF Hilleroed OrienteringDenmark57:02+19:307:53
28Jeppe AndersenOK HTF HaderslevDenmark1:00:38+23:068:23
29Allan ReicheOK VendelboerneDenmark1:01:37+24:058:31
30Andreas Duc JorgensenTisvilde Hegn OKDenmark1:06:08+28:369:09
31Chit Hei ShiuHong KongHong Kong1:07:19+29:479:19
32Frederik E KroghOK Oest BirkeroedDenmark1:11:03+33:319:50
33Wei Yong YueHong KongHong Kong1:17:18+39:4610:41
34Himmy LauHong KongHong Kong1:28:47+51:1512:17
Rasmus SoesFarum OKDenmarkdisqualified
Paul PasdaUSV JenaGermanymispunched
Jason Krogh PedersenSilkeborg OKDenmarkmispunched
Mikkel Kaae NielsenSoelleroed OKDenmarkmispunched
Erik Barr ZeilonSkaneslattens OLSwedendid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org