International Orienteering Federation

Official results for EM uttak lang

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: EM uttak lang
Organiser: Norway
Date: 5 May 2019

Asker Skiklubb

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Synne StrandD 21-E (33)1:33:35+19:339:46
39Vegard GulbrandsenH 21-E (60)1:45:08+20:367:43
43Sander ArntzenH 21-E (60)1:50:36+26:048:07

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Øystein Kvaal ØsterbøH 21-E (60)1:33:30+8:586:52

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Nicolas SimoninH 21-E (60)1:40:14+15:427:21

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Simen Hjalmar WästlundH 21-E (60)1:43:20+18:487:35

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
49Thomas NipenH 21-E (60)1:57:28+32:568:37

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
51Daniel MarstonH 21-E (60)2:01:10+36:388:54

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Henry McNultyH 21-E (60)did not finish

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Lone BrochmannD 21-E (33)1:44:30+30:2810:55

Bækkelagets SK

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Mariann UlvestadD 21-E (33)did not start

Byåsen IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
55Øyvind WiggenH 21-E (60)2:13:07+48:359:46

Byåsen IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Ingeborg EideD 21-E (33)1:25:04+11:028:53

Dansk Orienterings-Forbund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Laurits Bidstrup MøllerH 21-E (60)1:51:56+27:248:13

Dansk Orienterings-Forbund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
47Emil ØbroH 21-E (60)1:55:49+31:178:30

Dansk Orienterings-Forbund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
50Kristian VadH 21-E (60)1:59:11+34:398:45

Dansk Orienterings-Forbund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Björn CederbergH 21-E (60)did not finish

Dansk Orienterings-Forbund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Tue LassenH 21-E (60)did not finish

Dansk Orienterings-Forbund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Cecilie Friberg KlysnerD 21-E (33)1:33:37+19:359:46

Dansk Orienterings-Forbund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Caroline GjøtterupD 21-E (33)1:33:48+19:469:48

Estonian national team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Timo SildH 21-E (60)1:27:45+3:136:26

Estonian national team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Lauri SildH 21-E (60)1:38:10+13:387:12

Estonian national team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Kristo HeinmannH 21-E (60)1:44:10+19:387:39

Estonian national team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Annika RihmaD 21-E (33)1:29:08+15:069:18

Estonian national team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Margret ZimmermannD 21-E (33)1:36:58+22:5610:07

Estonian national team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Evely KaasikuD 21-E (33)1:37:01+22:5910:08

Estonian national team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Marianne HaugD 21-E (33)1:39:38+25:3610:24

Estonian national team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Kerstin UiboupinD 21-E (33)1:47:59+33:5711:17

FIF Hillerød Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Nicoline Friberg KlysnerD 21-E (33)1:41:02+27:0010:33

Fossum IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Ragnhild HjermstadD 21-E (33)1:33:43+19:419:47
Emil AhlbäckH 21-E (60)did not finish
Einar MelsomH 21-E (60)did not start

Fredrikstad SK

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Marianne AndersenD 21-E (33)1:14:027:44
2Gaute Hallan SteiwerH 21-E (60)1:25:05+0:336:15
6Marie OlaussenD 21-E (33)1:24:24+10:228:49
15Hans Petter MathisenH 21-E (60)1:32:17+7:456:46
32Håvard WedegeH 21-E (60)1:41:10+16:387:25
Kamilla OlaussenD 21-E (33)did not start

Freidig

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Håvard Sandstad EidsmoH 21-E (60)did not start

Frol IL

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Yngve SkogstadH 21-E (60)1:26:08+1:366:19
26Jo Forseth IndgaardH 21-E (60)1:37:03+12:317:07
32Eirin Svanøe-HafstadD 21-E (33)1:48:54+34:5211:22
Simon JakobssonH 21-E (60)did not finish
Paul SirumH 21-E (60)did not start

Göteborg Majorna OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Line CederbergD 21-E (33)1:24:47+10:458:51

Halden SK

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Magne DæhliH 21-E (60)1:24:326:12
5Kine Hallan SteiwerD 21-E (33)1:22:10+8:088:35
5Olav LundanesH 21-E (60)1:26:22+1:506:20
58Csaba GerberH 21-E (60)2:25:22+1:00:5010:40
Lizzie InghamD 21-E (33)did not finish
Jo ShepherdD 21-E (33)did not start
Ida Marie Næss BjørgulD 21-E (33)did not start

Heming Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Kasper FosserH 21-E (60)1:25:25+0:536:16

IFK Göteborg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Eskil KinnebergH 21-E (60)did not finish

IL BUL-Tromsø

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
KyongSa RiH 21-E (60)disqualified

IL BUL-Tromsø

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Arntraut GötschD 21-E (33)1:35:51+21:4910:00

IL Leik

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Andreas SølbergH 21-E (60)1:35:19+10:477:00

Kongsberg OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Ingjerd MyhreD 21-E (33)1:26:31+12:299:02

Kristiansand OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Vegard DanielsenH 21-E (60)1:32:56+8:246:49
31Dag BlandkjennH 21-E (60)1:40:24+15:527:22

Lillomarka OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Charlotte WatsonD 21-E (33)1:31:50+17:489:35

National Team Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Ole HennselerH 21-E (60)1:36:29+11:577:05

National Team Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Erik DöhlerH 21-E (60)1:46:17+21:457:48

National Team Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Matthias KretzschmarH 21-E (60)1:52:08+27:368:14

National Team Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
54Marvin GoerickeH 21-E (60)2:10:54+46:229:37

National Team Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Moritz DöllgastH 21-E (60)disqualified

National Team Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Paula StarkeD 21-E (33)1:38:52+24:5010:19

National Team Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Birte FriedrichsD 21-E (33)1:41:38+27:3610:37

National Team Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Dorothea MüllerD 21-E (33)1:42:33+28:3110:42

National Team Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Patricia NiekeD 21-E (33)1:59:27+45:2512:28

NTNUI

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Audun HeimdalH 21-E (60)1:27:14+2:426:24
9Ingrid LundanesD 21-E (33)1:25:54+11:528:58
12Eirik Langedal BreivikH 21-E (60)1:31:19+6:476:42
13Vegard Jarvis WestergårdH 21-E (60)1:31:45+7:136:44
18Karen Oline KolstadD 21-E (33)1:33:48+19:469:48
22Håkon Raadal BjørloH 21-E (60)1:35:56+11:247:02
25Margrethe WisløffD 21-E (33)1:40:20+26:1810:29
33Rasmus Rørholt TheisenH 21-E (60)1:41:14+16:427:26
34Gaute FriestadH 21-E (60)1:42:33+18:017:32
38Ulrik Astrup ArnesenH 21-E (60)1:45:06+20:347:43
42Olai Stensland LillevoldH 21-E (60)1:49:17+24:458:01
46Marius PyttenH 21-E (60)1:53:38+29:068:20
57Olav Milian Schmitt GranH 21-E (60)2:18:34+54:0210:10
Åsne Skram TrømborgD 21-E (33)did not finish
Herman Ryen MartinsenH 21-E (60)did not finish
Sigrid AlexandersenD 21-E (33)did not finish
Elias T. MølnvikH 21-E (60)did not start

Nydalens SK

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Anne M Hausken NordbergD 21-E (33)1:18:53+4:518:14
3Silje Ekroll JahrenD 21-E (33)1:20:04+6:028:21
10Jon Aukrust OsmoenH 21-E (60)1:27:52+3:206:27
11Siri UlvestadD 21-E (33)1:26:45+12:439:03
13Håvard HagaH 21-E (60)1:31:45+7:136:44
24Eirik Kamstrup HovindH 21-E (60)1:36:40+12:087:06
24Bojan BlumensteinH 21-E (60)1:36:40+12:087:06
30Marion HuberD 21-E (33)1:46:43+32:4111:09
36Sindre RønningH 21-E (60)1:43:41+19:097:37
40Vegard Blomseth JohnsenH 21-E (60)1:46:17+21:457:48
53Andreas G. PoldenH 21-E (60)2:07:53+43:219:23
56Sverre Waaler KaasH 21-E (60)2:13:35+49:039:48
Sander H. RogndokkenH 21-E (60)did not finish
Anders VisterH 21-E (60)did not start
Tone Bergerud LyeD 21-E (33)did not start

OK Linné

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
52Rasmus Møller JessH 21-E (60)2:03:13+38:419:03

Raumar Orientering

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Vetle Ruud BråtenH 21-E (60)1:27:13+2:416:24
20Anders HagaH 21-E (60)1:35:07+10:356:59

Turun Metsänkävijät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Jussi SunaH 21-E (60)1:38:57+14:257:16

Tyrving IL

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Maren Jansson HaverstadD 21-E (33)1:21:50+7:488:33
6Torgeir NørbechH 21-E (60)1:26:52+2:206:22
11Håkon Jarvis WestergårdH 21-E (60)1:28:00+3:286:27
17Bjørn EkebergH 21-E (60)1:33:22+8:506:51
19Olle BoströmH 21-E (60)1:34:28+9:566:56
29Anders TiltnesH 21-E (60)1:39:15+14:437:17

Varegg Fleridrett

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
48Oskar RøenH 21-E (60)1:57:22+32:508:37
Christiane TrösseD 21-E (33)did not finish
Per Harald Löfgren JohansenH 21-E (60)did not finish

Vegårshei IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Synnøve BråtenD 21-E (33)1:26:53+12:519:04

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org