International Orienteering Federation

Official results for EM uttak mellom

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: EM uttak mellom
Organiser: Norway
Date: 4 May 2019

Anttolan Urheilijat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Henna-Riikka HaikonenD 21-E (52)disqualified

Asker Skiklubb

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Synne StrandD 21-E (52)38:07+7:248:04
31Lotte Jauhojärvi MarkussenD 21-E (52)39:50+9:078:26
32Vegard GulbrandsenH 21-E (96)38:32+5:316:27
84Erling SommerfeldtH 21-E (96)48:17+15:168:06
88Henrik Fredriksen AasH 21-E (96)50:46+17:458:31

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Øystein Kvaal ØsterbøH 21-E (96)39:37+6:366:38

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
49Simen Hjalmar WästlundH 21-E (96)40:49+7:486:50

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
61Nicolas SimoninH 21-E (96)42:37+9:367:09

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
66Vetle ChristiansenH 21-E (96)43:34+10:337:18

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Mathias GløersenH 21-E (96)disqualified

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Lone BrochmannD 21-E (52)37:11+6:287:52

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Mariann UlvestadD 21-E (52)38:57+8:148:15

Bækkelagets SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Marthe GløersenD 21-E (52)disqualified

Byåsen IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
81Øyvind WiggenH 21-E (96)46:59+13:587:52

Byåsen IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
47Ingeborg EideD 21-E (52)48:36+17:5310:17

Dansk Orienterings-Forbund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Björn CederbergH 21-E (96)36:56+3:556:11

Dansk Orienterings-Forbund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Tue LassenH 21-E (96)38:23+5:226:26

Dansk Orienterings-Forbund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Emil ØbroH 21-E (96)40:28+7:276:47

Dansk Orienterings-Forbund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
55Søren BobachH 21-E (96)41:24+8:236:56

Dansk Orienterings-Forbund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
67Laurits Bidstrup MøllerH 21-E (96)43:44+10:437:20

Dansk Orienterings-Forbund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
85Kristian VadH 21-E (96)48:31+15:308:08

Dansk Orienterings-Forbund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
86Niklas IngwersenH 21-E (96)49:36+16:358:19

Dansk Orienterings-Forbund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
90Jason Krogh-PedersenH 21-E (96)54:50+21:499:12

Dansk Orienterings-Forbund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Cecilie Friberg KlysnerD 21-E (52)34:42+3:597:21

Dansk Orienterings-Forbund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Caroline GjøtterupD 21-E (52)41:57+11:148:53

Estonian national team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Timo SildH 21-E (96)35:33+2:325:57

Estonian national team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Lauri SildH 21-E (96)36:38+3:376:08

Estonian national team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
74Olle KärmerH 21-E (96)45:04+12:037:33

Estonian national team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
78Kristo HeinmannH 21-E (96)45:44+12:437:40

Estonian national team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
82Kenny KivikasH 21-E (96)47:05+14:047:53

Estonian national team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Annika RihmaD 21-E (52)38:37+7:548:10

Estonian national team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Kerstin UiboupinD 21-E (52)38:54+8:118:14

Estonian national team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Evely KaasikuD 21-E (52)40:26+9:438:33

Estonian national team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Margret ZimmermannD 21-E (52)41:48+11:058:51

Estonian national team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Marianne HaugD 21-E (52)42:58+12:159:06

FIF Hillerød Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Nicoline Friberg KlysnerD 21-E (52)43:44+13:019:15

Fossum IF

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Ragnhild HjermstadD 21-E (52)38:08+7:258:04
30Emil AhlbäckH 21-E (96)38:22+5:216:26
48Oskar StørmerH 21-E (96)40:45+7:446:50
59Erling HjermstadH 21-E (96)42:23+9:227:06
70Øyvind HjermstadH 21-E (96)44:05+11:047:23
Einar MelsomH 21-E (96)did not start

Fredrikstad SK

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Marianne AndersenD 21-E (52)30:436:30
2Kamilla OlaussenD 21-E (52)30:56+0:136:33
3Gaute Hallan SteiwerH 21-E (96)33:43+0:425:39
14Olli-Markus TaivainenH 21-E (96)36:05+3:046:03
19Hans Petter MathisenH 21-E (96)36:41+3:406:09
46Marie OlaussenD 21-E (52)48:15+17:3210:13
65Håvard WedegeH 21-E (96)43:22+10:217:16
Andreas HøyeH 21-E (96)did not start
Göran WinbladH 21-E (96)did not start

Freidig

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Håvard Sandstad EidsmoH 21-E (96)did not start

Frol IL

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Yngve SkogstadH 21-E (96)34:42+1:415:49
25Jo Forseth IndgaardH 21-E (96)37:44+4:436:19
27Paul SirumH 21-E (96)37:54+4:536:21
42Simon JakobssonH 21-E (96)40:07+7:066:43
Eirin Svanøe-HafstadD 21-E (52)did not finish

Göteborg Majorna OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Line CederbergD 21-E (52)43:46+13:039:16

Göteborg Majorna OK

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jennie RunessonD 21-E (52)did not start

Halden SK

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Magne DæhliH 21-E (96)33:35+0:345:38
6Kine Hallan SteiwerD 21-E (52)33:42+2:597:08
6Olav LundanesH 21-E (96)34:27+1:265:46
14Ida Marie Næss BjørgulD 21-E (52)35:48+5:057:35
16Lizzie InghamD 21-E (52)36:05+5:227:38
19Eveliina HirvonenD 21-E (52)36:46+6:037:47
47Markus HolterH 21-E (96)40:44+7:436:50
80Csaba GerberH 21-E (96)46:00+12:597:43
83Jesse LaukkarinenH 21-E (96)47:09+14:087:54
Jo ShepherdD 21-E (52)did not start

Heming Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Kasper FosserH 21-E (96)33:015:32

IFK Göteborg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Eskil KinnebergH 21-E (96)33:48+0:475:40

IFK Göteborg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Miri Thrane ØdumD 21-E (52)33:14+2:317:02

IFK Göteborg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Kirsi NurmiD 21-E (52)34:26+3:437:17

IL BUL-Tromsø

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
KyongSa RiH 21-E (96)disqualified

IL BUL-Tromsø

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Arntraut GötschD 21-E (52)39:21+8:388:20

IL Leik

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Andreas SølbergH 21-E (96)40:34+7:336:48

Kongsberg OL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Ingjerd MyhreD 21-E (52)36:08+5:257:39
46Damien RenardH 21-E (96)40:37+7:366:48
49Linnea OlofssonD 21-E (52)49:25+18:4210:28

Konnerud IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Jørgen BaklidH 21-E (96)39:13+6:126:34

Kristiansand OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Vegard DanielsenH 21-E (96)38:14+5:136:24
33Dag BlandkjennH 21-E (96)38:42+5:416:29

Lillomarka OL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Charlotte WatsonD 21-E (52)39:05+8:228:16
68Steinar KollerudH 21-E (96)43:49+10:487:21
89Elias Skjolden SørensenH 21-E (96)54:29+21:289:08

Løten o-lag

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Marius ØieH 21-E (96)did not start

Løten o-lag

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Evine Westli AndersenD 21-E (52)39:30+8:478:22

Løten o-lag

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Emilie Westli AndersenD 21-E (52)42:52+12:099:04

National Team Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
56Erik DöhlerH 21-E (96)41:29+8:286:57

National Team Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
57Ole HennselerH 21-E (96)41:37+8:366:58

National Team Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
60Matthias KretzschmarH 21-E (96)42:29+9:287:07

National Team Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
62Moritz DöllgastH 21-E (96)42:40+9:397:09

National Team Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
73Marvin GoerickeH 21-E (96)44:54+11:537:32

National Team Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Paula StarkeD 21-E (52)37:22+6:397:55

National Team Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Birte FriedrichsD 21-E (52)41:43+11:008:50

National Team Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Patricia NiekeD 21-E (52)46:26+15:439:50

National Team Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
48Dorothea MüllerD 21-E (52)48:48+18:0510:20

Navi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Janis TamuzsH 21-E (96)39:12+6:116:34

NTNUI

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Audun HeimdalH 21-E (96)33:59+0:585:42
10Ingrid LundanesD 21-E (52)34:53+4:107:23
13Eirik Langedal BreivikH 21-E (96)35:49+2:486:00
22Sigrid AlexandersenD 21-E (52)37:46+7:038:00
29Vegard Jarvis WestergårdH 21-E (96)38:21+5:206:26
37Karen Oline KolstadD 21-E (52)42:50+12:079:04
37Elias T. MølnvikH 21-E (96)39:14+6:136:34
45Åsne Skram TrømborgD 21-E (52)47:51+17:0810:08
51Marius PyttenH 21-E (96)40:55+7:546:51
53Håkon Raadal BjørloH 21-E (96)41:20+8:196:56
58Rasmus Rørholt TheisenH 21-E (96)41:55+8:547:01
69Gaute FriestadH 21-E (96)44:04+11:037:23
75Ulrik Astrup ArnesenH 21-E (96)45:15+12:147:35
76Olav Milian Schmitt GranH 21-E (96)45:34+12:337:38
79Olai Stensland LillevoldH 21-E (96)45:46+12:457:40
Herman Ryen MartinsenH 21-E (96)did not finish

Nydalens SK

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Anne M Hausken NordbergD 21-E (52)32:06+1:236:48
7Silje Ekroll JahrenD 21-E (52)33:54+3:117:10
9Jon Aukrust OsmoenH 21-E (96)35:13+2:125:54
15Eirik Kamstrup HovindH 21-E (96)36:08+3:076:03
16Anders NordbergH 21-E (96)36:18+3:176:05
17Bojan BlumensteinH 21-E (96)36:30+3:296:07
18Siri UlvestadD 21-E (52)36:21+5:387:42
23Håvard HagaH 21-E (96)37:23+4:226:16
26Anders VisterH 21-E (96)37:49+4:486:20
34Lukas LilandH 21-E (96)38:51+5:506:31
43Elias JonssonH 21-E (96)40:19+7:186:45
63Vegard Blomseth JohnsenH 21-E (96)42:57+9:567:12
71Sverre Turter SandvoldH 21-E (96)44:47+11:467:30
77Alan CherryH 21-E (96)45:43+12:427:40
87Beat RothH 21-E (96)50:40+17:398:30
91Sander H. RogndokkenH 21-E (96)58:32+25:319:49
Andreas G. PoldenH 21-E (96)disqualified
Tone Bergerud LyeD 21-E (52)did not start

OK Linné

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
64Rasmus Møller JessH 21-E (96)43:12+10:117:14

OK Moss

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
92Thomas TubbehaugenH 21-E (96)1:06:30+33:2911:09

Østmarka OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
93Kim Aleksander Hammer IversenH 21-E (96)1:43:34+1:10:3317:22

Østmarka OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
50Marie Hammer IversenD 21-E (52)1:14:26+43:4315:46

Raumar Orientering

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Vetle Ruud BråtenH 21-E (96)34:46+1:455:50
24Anders HagaH 21-E (96)37:37+4:366:18
54Magne HagaH 21-E (96)41:23+8:226:56

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Sofia HaajanenD 21-E (52)32:35+1:526:54

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Severi KymäläinenH 21-E (96)39:51+6:506:41

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Saila KinniD 21-E (52)35:29+4:467:31

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Lotta KarholaD 21-E (52)35:34+4:517:32

Tyrving IL

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Maren Jansson HaverstadD 21-E (52)35:22+4:397:29
11Håkon Jarvis WestergårdH 21-E (96)35:43+2:425:59
12Torgeir NørbechH 21-E (96)35:48+2:476:00
21Olle BoströmH 21-E (96)37:06+4:056:13
22Bjørn EkebergH 21-E (96)37:22+4:216:16
33Ida TiltnesD 21-E (52)41:33+10:508:48
43Solveig BlandkjennD 21-E (52)45:48+15:059:42
52Espen JakobsenH 21-E (96)41:09+8:086:54
72Styrk Hundseid KamsvågH 21-E (96)44:52+11:517:31
Karl FremstadH 21-E (96)did not start

Varegg Fleridrett

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Oskar RøenH 21-E (96)39:22+6:216:36
40Per Harald Löfgren JohansenH 21-E (96)39:46+6:456:40
42Christiane TrösseD 21-E (52)45:08+14:259:33
50Morten Jarvis WestergårdH 21-E (96)40:54+7:536:51

Vegårshei IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Synnøve BråtenD 21-E (52)35:54+5:117:36

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org