International Orienteering Federation

Official results for Smaaleneneløpet

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Smaaleneneløpet
Organiser: Norway
Date: 14 April 2019

D 21-E

9 580 m, 73 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Kamilla OlaussenFredrikstad SKNorway1:07:21
2Anu TuomistoNTNUIFinland1:14:09+6:48
3Silje Ekroll JahrenNydalens SKNorway1:14:14+6:53
4Ingrid LundanesNTNUINorway1:15:06+7:45
5Susen LöschÄrla IFGermany1:17:00+9:39
6Ingeborg EideByåsen ILNorway1:17:34+10:13
7Elena RoosHalden SKSwitzerland1:17:41+10:20
8Denisa KosováCzech national teamCzech Republic1:17:44+10:23
9Anne M Hausken NordbergNydalens SKNorway1:18:42+11:21
10Adela IndrakovaCzech national teamCzech Republic1:19:08+11:47
11Anna HaatajaSK PohjantähtiFinland1:19:41+12:20
12Anna SerrallongaTrolSpain1:19:55+12:34
13Ingjerd MyhreKongsberg OLNorway1:20:35+13:14
14Synnøve BråtenVegårshei ILNorway1:20:43+13:22
15Vendula HorcickovaCzech national teamCzech Republic1:20:57+13:36
16Siri UlvestadNydalens SKNorway1:21:06+13:45
17Lone BrochmannBækkelagets SKNorway1:21:48+14:27
18Cecilie Friberg KlysnerDansk Orienterings-ForbundDenmark1:21:58+14:37
19Heini WennmanSK PohjantähtiFinland1:22:08+14:47
20Line CederbergDansk Orienterings-ForbundDenmark1:22:40+15:19
21Ida Marie Næss BjørgulHalden SKNorway1:23:03+15:42
22Mariann UlvestadBækkelagets SKNorway1:23:29+16:08
23Eva JurenikovaHalden SKCzech Republic1:23:46+16:25
24Kaja Winsnes NordhagenÅs-NMBU OrienteringNorway1:24:38+17:17
25Lizzie InghamHalden SKNew Zealand1:24:47+17:26
26Marie OlaussenFredrikstad SKNorway1:25:22+18:01
27Elin GranstedtNTNUISweden1:25:23+18:02
28Ragnhild HjermstadFossum IFNorway1:25:36+18:15
29Birte FriedrichsNational Team GermanyGermany1:25:58+18:37
30Barbora ZhanalovaCzech national teamCzech Republic1:27:32+20:11
31Barbora VyhnálkováCzech national teamCzech Republic1:27:56+20:35
32Anna UlvensøenNTNUINorway1:29:04+21:43
33Kine GulliksenBækkelagets SKNorway1:29:07+21:46
34Eveliina HirvonenHalden SKFinland1:29:10+21:49
35Emilie Westli AndersenLøten o-lagNorway1:29:20+21:59
36Tonje VassendNTNUINorway1:29:26+22:05
37Marthe GløersenBækkelagets SKNorway1:30:04+22:43
38Kerstin UiboupinOK VõruEstonia1:30:25+23:04
39Lenka MechlovaCzech national teamCzech Republic1:30:38+23:17
40Bodil HelgerudHalden SKFinland1:31:50+24:29
41Miri Thrane ØdumDansk Orienterings-ForbundDenmark1:32:54+25:33
42Åsne Skram TrømborgNTNUIUnited States1:33:15+25:54
43Dorothea MüllerNational Team GermanyGermany1:33:33+26:12
44Kine Hallan SteiwerHalden SKNorway1:33:50+26:29
45Christiane TrösseVaregg FleridrettGermany1:34:20+26:59
46Malin SørensenNydalens SKNorway1:36:33+29:12
47Evine Westli AndersenLøten o-lagNorway1:38:18+30:57
48Marie Line FurlandSandnes IL (Rogaland)Norway1:39:17+31:56
49Ingunn Egeberg VáriNTNUINorway1:39:36+32:15
50Kristine FjeldboTyrving ILNorway1:40:10+32:49
51Marion HuberNydalens SKNorway1:40:16+32:55
52Tereza CechovaCzech national teamCzech Republic1:40:36+33:15
53Margrethe WisløffNTNUINorway1:41:09+33:48
54Nina Asheim BirkelandNTNUINorway1:41:31+34:10
55Maiju OksanenSK PohjantähtiFinland1:44:46+37:25
56Silje ArntzenNTNUINorway1:45:39+38:18
57Tonje Aasheim NymarkNTNUINorway1:54:50+47:29
58Ingunn MartinsenVaregg FleridrettNorway1:55:43+48:22
59Kjersti Adéla WestinPorsgrunn OLNorway1:57:22+50:01
60Marit IsachsenAsker SkiklubbNorway2:00:51+53:30
61Sunniva OmdalNTNUINorway2:05:18+57:57
62Emilie WestinNydalens SKNorway2:16:34+1:09:13
Sofia HaajanenSK PohjantähtiFinlanddisqualified
Maiken Økern HågårdKonnerud ILNorwaydisqualified
Rannveig W. NordhagenÅs-NMBU OrienteringNorwaydisqualified
Dorthe Kühl PetersenLillomarka OLDenmarkdisqualified
Sara NivaSK PohjantähtiFinlanddisqualified
Ingrid GulbrandsenNTNUINorwaydisqualified
Arntraut GötschIL BUL-TromsøGermanydisqualified
Patricia NiekeNational Team GermanyGermanydisqualified
Jo ShepherdHalden SKGreat Britaindisqualified
Caroline GjøtterupDansk Orienterings-ForbundDenmarkdisqualified
Catherine TaylorOK SödertörnGreat Britaindisqualified
Tone Bergerud LyeNydalens SKNorwaydid not start
Oda J SikkelandTyrving ILNorwaydid not start
Tilla Farnes HennumNTNUINorwaydid not start
Ida TiltnesTyrving ILNorwaydid not start
Paula StarkeNational Team GermanyGermanydid not start
Emma JohanssonEmblem ILNorwaydid not start
Charlotte WatsonLillomarka OLGreat Britaindid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org