International Orienteering Federation

Official results for Smaaleneneløpet

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Smaaleneneløpet
Organiser: Norway
Date: 14 April 2019

H 21-E

13 560 m, 77 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Martin HubmannFredrikstad SKSwitzerland1:28:07
2Torgeir NørbechTyrving ILNorway1:28:34+0:27
3Gaute Hallan SteiwerFredrikstad SKNorway1:28:41+0:34
4Audun HeimdalNTNUINorway1:29:29+1:22
5Håkon Jarvis WestergårdTyrving ILNorway1:30:29+2:22
6Yngve SkogstadFrol ILNorway1:30:52+2:45
7Jon Aukrust OsmoenNydalens SKNorway1:32:12+4:05
8Pavel KubatKalevan rastiCzech Republic1:32:30+4:23
9Felix SpäthIFK Lidingö SOKGermany1:33:34+5:27
10Anders VisterNydalens SKNorway1:34:51+6:44
11Hans Petter MathisenFredrikstad SKNorway1:35:41+7:34
12Vojt¿ch KrálCzech national teamCzech Republic1:35:54+7:47
13Bjørn EkebergTyrving ILNorway1:36:01+7:54
14Elias T. MølnvikNTNUINorway1:36:02+7:55
15Marek MinarIFK Mora OKCzech Republic1:36:26+8:19
16Anders NordbergNydalens SKNorway1:36:34+8:27
17Håvard HagaNydalens SKNorway1:36:52+8:45
18Damien RenardKongsberg OLFrance1:37:42+9:35
19Bojan BlumensteinNydalens SKGermany1:37:58+9:51
20Håvard WedegeFredrikstad SKNorway1:38:04+9:57
21Isak BergsetFrol ILNorway1:39:43+11:36
22Daniel HájekMalungs OKCzech Republic1:39:44+11:37
23Dag BlandkjennKristiansand OKNorway1:40:20+12:13
24Ole HennselerNational Team GermanyGermany1:40:43+12:36
24Ivar LundanesTyrving ILNorway1:40:43+12:36
26Fredrik EliassonHalden SKSweden1:41:05+12:58
27Øystein Kvaal ØsterbøBækkelagets SKNorway1:41:18+13:11
28Rasmus Rørholt TheisenNTNUINorway1:41:25+13:18
29Vojtech KettnerIFK Mora OKCzech Republic1:41:44+13:37
30Eirik Kamstrup HovindNydalens SKNorway1:41:45+13:38
31Simen Hjalmar WästlundBækkelagets SKSweden1:43:28+15:21
32Vegard Jarvis WestergårdNTNUINorway1:43:35+15:28
33Gaute FriestadNTNUINorway1:44:05+15:58
33Emil ØbroDansk Orienterings-ForbundDenmark1:44:05+15:58
35Herman Ryen MartinsenNTNUINorway1:44:34+16:27
36Vegard Blomseth JohnsenNydalens SKNorway1:44:38+16:31
37Andreas SølbergIL LeikNorway1:45:44+17:37
38Markus HolterHalden SKNorway1:46:02+17:55
39Daniel VandasCzech national teamCzech Republic1:46:10+18:03
40Karl FremstadTyrving ILNorway1:47:43+19:36
41Jonáš Hubá¿ekCzech national teamCzech Republic1:48:23+20:16
42Jan BendákCzech national teamCzech Republic1:48:37+20:30
43Moritz DöllgastNational Team GermanyGermany1:49:17+21:10
44Mathias BlaiseBelgium TeamBelgium1:49:23+21:16
45František KolovskýNTNUICzech Republic1:50:30+22:23
46Matthias KretzschmarNational Team GermanyGermany1:50:46+22:39
47Anders Felde OlaussenNTNUINorway1:51:41+23:34
48Øyvind HelgerudHalden SKNorway1:51:43+23:36
49Bjarne FriedrichsNational Team GermanyGermany1:52:10+24:03
50Ulrik Astrup ArnesenNTNUINorway1:52:20+24:13
51Evert LeeuwsOMEGABelgium1:52:28+24:21
52Morten JørgensenKristiansand OKUnited States1:53:27+25:20
53Duncan CoombsTyrving ILGreat Britain1:57:16+29:09
54Thomas van der KleijHamokBelgium1:58:31+30:24
55Jonas Klausen EspedalNTNUINorway1:59:06+30:59
56Otakar HirsCzech national teamCzech Republic1:59:40+31:33
57Erik GustafssonNTNUISweden2:02:28+34:21
58Are WigaardNTNUINorway2:05:27+37:20
59Francois Van Der OuderaaBelgium TeamBelgium2:06:39+38:32
60Simon NavratilCzech national teamCzech Republic2:09:28+41:21
61Jakub GlonekCzech national teamCzech Republic2:12:08+44:01
62Ken PeetersOK LinnéBelgium2:18:42+50:35
Benjamin AnciauxHamokBelgiumdisqualified
Steinar KollerudLillomarka OLNorwaydisqualified
Olav Milian Schmitt GranNTNUIGermanydisqualified
Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOKSwedendisqualified
Oskar RøenVaregg FleridrettNorwaydisqualified
Matthew SpeakeBækkelagets SKGreat Britaindisqualified
Carl Petter LyngenFrol ILNorwaydisqualified
Vegard DanielsenKristiansand OKNorwaydisqualified
Tomas KubelkaCzech national teamCzech Republicdisqualified
Björn CederbergDansk Orienterings-ForbundDenmarkdisqualified
Riccardo ScaletHalden SKItalydisqualified
Tue LassenDansk Orienterings-ForbundDenmarkdisqualified
Olav LundanesHalden SKNorwaydisqualified
Sindre Østgulen DeiszNTNUINorwaydid not finish
Clement DemeuseBelgium TeamBelgiumdid not finish
Erik DöhlerNational Team GermanyGermanydid not start
Sverre Turter SandvoldNydalens SKNorwaydid not start
Henrik EijsinkNydalens SKNetherlandsdid not start
Colin KolbeAngelniemen AnkkuriGermanydid not start
Eirik Langedal BreivikNTNUINorwaydid not start
Håkon Raadal BjørloNTNUINorwaydid not start
Oskar StørmerFossum IFNorwaydid not start
Alan CherryNydalens SKGreat Britaindid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org