International Orienteering Federation

Official results for Swedish League #2

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Swedish League #2
Organisers: OK Algen / OK Tyr / Skattkarrs SOK / Sweden
Date: 13 April 2019

Classes: Show all | M21 | W21 | M21-2 | W21-2

M21

6 220 m, 91 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Gustav BergmanOK RavinenSweden32:015:08
2Emil SvenskStora Tuna OKSweden32:45+0:445:15
3Johan RunessonTampereen PyrintöSweden33:18+1:175:21
4Martin RegbornHagaby GoIF ÖrebroSweden33:25+1:245:22
5Albin RidefeltOK LinnéSweden33:50+1:495:26
6Max Peter BejmerIFK Göteborg OrienteringSweden34:14+2:135:30
7Simon ImarkTullinge SKSweden34:22+2:215:31
8William LindMalungs OK SkogsmårdarnaSweden34:40+2:395:34
9Oleksandr KratovKooveeUkraine34:57+2:565:37
10Jens RönnolsJärla OrienteringSweden35:09+3:085:39
11Filip DahlgrenHagaby GoIF ÖrebroSweden35:26+3:255:41
11Henrik JohannessonStora Tuna OKSweden35:26+3:255:41
13Anton SjökvistStora Tuna OKSweden35:29+3:285:42
14Jerker LysellRehns BKSweden35:32+3:315:42
15Simon HectorSnättringe SKSweden35:34+3:335:43
16Emil GranqvistOK RavinenSweden35:36+3:355:43
17Bartosz PawlakPaimion RastiPoland36:04+4:035:47
18Fredrik BakkmanIFK Göteborg OrienteringSweden36:28+4:275:51
19Frédéric TranchandPaimion RastiFrance36:45+4:445:54
20Leonid NovikovHiidenkiertäjätRussian Federation36:46+4:455:54
21Anton JohanssonOK OrionSweden36:48+4:475:54
22Isac von KrusenstiernaOK KåreSweden36:55+4:545:56
23Artem PanchenkoIFK Mora OKUkraine36:59+4:585:56
24Rassmus AnderssonOK LinnéSweden37:04+5:035:57
25Michal OlejnikSödertälje-Nykvarn OFPoland37:10+5:095:58
26Aleksi AnttolainenLahden Suunnistajat-37Finland37:11+5:105:58
27Jesper SvenskStora Tuna OKSweden37:26+5:256:01
28Rickard BörjessonMalungs OK SkogsmårdarnaSweden37:28+5:276:01
29Hector HainesIFK Lidingö SOKGreat Britain37:34+5:336:02
30Denys ShcherbakovRonneby OKUkraine37:35+5:346:02
31Mats TroengOK LinnéSweden37:40+5:396:03
32Filip GrahnHestra IFSweden37:42+5:416:03
33Morten Jarvis WestergårdIFK Göteborg OrienteringNorway37:43+5:426:03
34Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OFSweden37:50+5:496:04
35Viktor LarssonÄrla IFSweden37:55+5:546:05
36Matthias GroellOK Pan-KristianstadAustria37:59+5:586:06
37Olle KaleredStora Tuna OKSweden38:04+6:036:07
38Ville JohanssonOK KolmårdenSweden38:20+6:196:09
38Ludvig ÅhlundMalungs OK SkogsmårdarnaSweden38:20+6:196:09
40Rudolfs ZernisÄrla IFLatvia38:26+6:256:10
41Toni SaariPaimion RastiFinland38:34+6:336:12
42Joakim SvenskStora Tuna OKSweden38:35+6:346:12
43Henrik JonssonÄrla IFSweden38:37+6:366:12
44Filip WadstenMalungs OK SkogsmårdarnaSweden38:41+6:406:13
45Daniel AttåsOK TisarenSweden38:47+6:466:14
46Emil LjungemyrOK KolmårdenSweden38:50+6:496:14
47Algirdas BartkeviciusOK DenselnLithuania39:02+7:016:16
48Andreas JanssonIK HakarpspojkarnaSweden39:03+7:026:16
49Mårten BoströmIFK Lidingö SOKFinland39:15+7:146:18
50Jonas GustafssonOK KåreSweden39:21+7:206:19
51Marcus MillegårdSävedalens AIKSweden39:24+7:236:20
52Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OFSweden39:31+7:306:21
52Aleksei AlekseyonokIK HakarpspojkarnaBelarus39:31+7:306:21
54Ludvig ErikssonKils OKSweden39:36+7:356:21
55Mathias HallménOK DenselnSweden39:38+7:376:22
56Peter ÖbergOK HällenSweden39:43+7:426:23
57MiloŇ° NykodýmOK LinnéCzech Republic40:24+8:236:29
58Bryan Russel-KeelyIFK Lidingö SOKAustralia40:28+8:276:30
59Anton ForsbergStora Tuna OKSweden40:31+8:306:30
60Erik ClassonOK OrintoSweden40:38+8:376:31
61Axel WrådheAttunda OKSweden40:40+8:396:32
62Lukas LundgrenVäxjö OKSweden40:56+8:556:34
62Rasmus SvantessonOK Pan-KristianstadSweden40:56+8:556:34
62Arnaud PerrinGöteborg-Majorna OKFrance40:56+8:556:34
65Erik AnderssonOK OrionSweden41:22+9:216:39
66Oliwer LundbergFreidigSweden41:27+9:266:39
67Ola MartnerOK Pan-KristianstadSweden41:32+9:316:40
68Julian DentIFK Lidingö SOKAustralia41:33+9:326:40
69Lucas SundbladEksjö SOKSweden41:34+9:336:40
70Krzysztof WolowczykOK DenselnPoland41:40+9:396:41
71Mikolaj DutkowskiRonneby OKPoland41:45+9:446:42
72Andreas UllerKils OKSweden41:48+9:476:43
73Rasmus ElmelidOK OrionSweden42:11+10:106:46
74Arvid NordIK HakarpspojkarnaSweden42:32+10:316:50
75Thomas LandqvistMalungs OK SkogsmårdarnaSweden42:35+10:346:50
76Anton NovichenkoSävedalens AIKBelarus42:54+10:536:53
77Simon LundinOK KolmårdenSweden43:03+11:026:55
78Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OFSweden43:08+11:076:56
79Johan TörnrothHestra IFSweden43:20+11:196:58
80Oskar LeinonenOK KolmårdenSweden43:23+11:226:58
81Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OFSweden43:37+11:367:00
82Vojtech SýkoraKooveeCzech Republic44:57+12:567:13
83Ivan SirakovBulgaria National TeamBulgaria45:18+13:177:16
84Oskar SandbergMalungs OK SkogsmårdarnaSweden45:34+13:337:19
85Victor ImarkTullinge SKSweden45:40+13:397:20
85Elias Bäcklund EkvallHalden SKSweden45:40+13:397:20
85Andrey SalinSävedalens AIKBelarus45:40+13:397:20
88Filip OssianssonIK HakarpspojkarnaSweden46:24+14:237:27
89Linus BohmanMalungs OK SkogsmårdarnaSweden46:51+14:507:31
90Tim RobertsonKooveeNew Zealand56:10+24:099:01
Albin AxelssonIK HakarpspojkarnaSwedenmispunched
Roman RyapolovIFK Mora OKRussian Federationcancelled
Oskar DanielsAttunda OKSwedencancelled

W21

4 790 m, 76 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Tove AlexanderssonStora Tuna OKSweden31:166:31
2Anna BachmanIFK Lidingö SOKSweden32:09+0:536:42
3Elin MånssonIFK Göteborg OrienteringSweden32:32+1:166:47
4Lilian ForsgrenOK TisarenSweden32:38+1:226:48
5Sara HagströmIFK Göteborg OrienteringSweden32:52+1:366:51
6Alva OlssonLinköpings OKSweden32:57+1:416:52
7Lisa RisbyOK KåreSweden33:58+2:427:05
8Karolin OhlssonJärla OrienteringSweden34:16+3:007:09
9Johanna ÖbergOK LinnéSweden34:34+3:187:12
10Ursula KadanOK Pan-KristianstadAustria34:40+3:247:14
11Helena KarlssonIFK Lidingö SOKSweden34:42+3:267:14
12Anna NärhiIFK Göteborg OrienteringFinland35:10+3:547:20
13Tatyana RiabkinaHellas OrienteringRussian Federation35:17+4:017:21
14Rebecka HeinrupTullinge SKSweden35:50+4:347:28
15Emma BjessmoIFK Lidingö SOKSweden37:08+5:527:45
16Olha PanchenkoIFK Mora OKUkraine37:18+6:027:47
17Jeanette Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OFSweden37:34+6:187:50
18Anna Dahlgren-RosénJärla OrienteringSweden37:46+6:307:53
19Maria MagnussonSävedalens AIKSweden38:02+6:467:56
20Irina NybergAlfta-Ösa OKRussian Federation38:12+6:567:58
21Josefin TjernlundOK TisarenSweden38:28+7:128:01
22Louise LundgrenVäxjö OKSweden38:40+7:248:04
23Gabriella GustafssonIK HakarpspojkarnaSweden39:02+7:468:08
24Aleksandra HornikPaimion RastiPoland39:07+7:518:09
25Elin CarlssonOK Pan-KristianstadSweden39:17+8:018:12
26Vilma BlennowFalköpings AIK OKSweden39:32+8:168:15
27Magdalena OlssonStora Tuna OKSweden39:35+8:198:15
28Anna WallinGöteborg-Majorna OKSweden40:05+8:498:22
29Jessica HallidayDomnarvets GOIFGreat Britain40:08+8:528:22
30Anna WehlinLinköpings OKSweden40:11+8:558:23
31Galina RibediucHellas OrienteringMoldova, Republic of40:21+9:058:25
32Kajsa RisbyOK KåreSweden40:48+9:328:31
33Tilda JohanssonOK OrionSweden40:50+9:348:31
34Hanna WisniewskaOK OrionPoland40:52+9:368:31
35Rahela BrunnerGöteborg-Majorna OKSwitzerland40:55+9:398:32
36Malin Leijon LindOK KolmårdenSweden41:01+9:458:33
37Ellinor TjernlundOK TisarenSweden41:07+9:518:35
38Lovisa PerssonOK TisarenSweden41:12+9:568:36
39Olivia NilssonOK Pan-KristianstadSweden41:51+10:358:44
40Hanna HugossonSundsvalls OKSweden41:55+10:398:45
41Carina PolzerLinköpings OKAustria42:05+10:498:47
42Johanna ÖbergOK HällenSweden42:30+11:148:52
43Frida SandbergStora Tuna OKSweden42:49+11:338:56
44Johanna TrummerOK LinnéAustria42:53+11:378:57
45Kristina YakubkinaLillomarka OLBelarus42:55+11:398:57
46Louise BeechIK HakarpspojkarnaSweden43:00+11:448:58
47Jannie HagårdOK Pan-KristianstadSweden43:05+11:498:59
48Tova OlssonIK HakarpspojkarnaSweden43:31+12:159:05
49Elin ClassonOK OrintoSweden43:32+12:169:05
50Kristin HylanderNyköpings OKSweden43:43+12:279:07
51Nelly CarlssonOK Pan-KristianstadSweden43:55+12:399:10
52Susanna TervoIFK Lidingö SOKFinland44:00+12:449:11
53Anika GassnerLinköpings OKAustria44:01+12:459:11
54Lisa JohanssonOK TrananSweden44:05+12:499:12
55Ausrine KutkaiteIFK Lidingö SOKLithuania44:23+13:079:15
56Kateryna DzemaSävedalens AIKUkraine44:46+13:309:20
57Jenny ErikssonOK KåreSweden44:48+13:329:21
58Rebecka LindbergOK RoslagenSweden44:58+13:429:23
59Filipa RodriguesJärla OrienteringPortugal45:01+13:459:23
60Jennie Börjesson ErikssonMalungs OK SkogsmårdarnaSweden45:18+14:029:27
61Agnes LeoGöteborg-Majorna OKSweden45:20+14:049:27
62Emma BergmanOK Pan-KristianstadSweden45:29+14:139:29
63Kristin OlovssonOK LinnéSweden47:20+16:049:52
64Johanna Börjesson ErikssonMalungs OK SkogsmårdarnaSweden47:32+16:169:55
65Ewa GwozdzOK OrionPoland48:10+16:5410:03
66Linnéa GolsäterGöteborg-Majorna OKSweden48:28+17:1210:07
67Kristina IvanovaBulgaria National TeamBulgaria50:34+19:1810:33
68Kate MorrisonOK LinnéNew Zealand51:41+20:2510:47
69Aina EdgrenGöteborg-Majorna OKSweden51:48+20:3210:48
70Cécile FoltzerOK LinnéFrance53:09+21:5311:05
71Hanna HänströmGöteborg-Majorna OKSweden59:37+28:2112:26
72Francesca TauferIK HakarpspojkarnaItaly59:51+28:3512:29
Sara SjökvistJärla OrienteringSwedenmispunched
Moa EnmarkGöteborg-Majorna OKSwedenmispunched
Runa FremstadGöteborg-Majorna OKNorwaymispunched
Marianne HaugIK HakarpspojkarnaEstoniamispunched
Evgeniya RyapolovaIFK Mora OKRussian Federationcancelled
Ida HylanderNyköpings OKSwedencancelled
Gabriella S BerganderEksjö SOKSwedencancelled
Andrea SvenssonOK TisarenSwedencancelled
Natalia GemperleAlfta-Ösa OKRussian Federationcancelled
Emma JohanssonDomnarvets GOIFSwedencancelled

M21-2

5 390 m, 93 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Göran WinbladFredrikstad SKSweden32:065:57
2David BejbomJärla OrienteringSweden32:09+0:035:57
3Daniel MartinssonGöteborg-Majorna OKSweden32:33+0:276:02
4Oskar AndrénOK TisarenSweden32:47+0:416:04
5Måns ÖstmanGöteborg-Majorna OKSweden32:58+0:526:06
6Simon HedlundÄrla IFSweden33:25+1:196:11
7Filip JacobssonOK TisarenSweden33:26+1:206:12
8Vitalii HychkoSävedalens AIKUkraine33:36+1:306:14
9Anders HedbergGöteborg-Majorna OKSweden33:39+1:336:14
10Markus HederskogIK HakarpspojkarnaSweden34:08+2:026:19
11Erik MalmbergLinköpings OKSweden34:09+2:036:20
12Mikael EliassonGöteborg-Majorna OKSweden34:15+2:096:21
13Simon SchusterIFK Lidingö SOKSweden34:22+2:166:22
14Albin LillieströmMalungs OK SkogsmårdarnaSweden34:25+2:196:23
15Josef NordlundOK LinnéSweden34:49+2:436:27
16Henrik HåkanssonGöteborg-Majorna OKSweden34:50+2:446:27
17Nicolas SimoninBækkelagets SKIreland35:04+2:586:30
18Niclas JonassonIFK Göteborg OrienteringSweden35:08+3:026:31
19Johannes RidefeltOK LinnéSweden35:17+3:116:32
20Timo MähönenIFK Lidingö SOKFinland35:18+3:126:32
21Viktor JanrikOK LinnéSweden35:20+3:146:33
22Harrison McCartneySävedalens AIKGreat Britain35:25+3:196:34
23Jacob LindstamOK RavinenSweden35:33+3:276:35
24Didrik HallNyköpings OKSweden35:37+3:316:36
25Joakim HederskogIK HakarpspojkarnaSweden35:44+3:386:37
26Simon WikströmOK Pan-KristianstadSweden35:48+3:426:38
27Martin DjerfIK HakarpspojkarnaSweden35:49+3:436:38
28Stepan MudrakStora Tuna OKCzech Republic36:22+4:166:44
29Johan AronssonOK TisarenSweden36:25+4:196:45
30Karl EngesAttunda OKSweden36:26+4:206:45
31Markus AdolfssonTullinge SKSweden36:39+4:336:47
32Pontus KarlssonMarkbygdens OKSweden36:57+4:516:51
33Viktor WassénHalden SKSweden37:11+5:056:53
34Charlie StoltRehns BKSweden37:14+5:086:54
35Henrik VäisänenMS ParmaFinland37:36+5:306:58
36Kevin StåhlGöteborg-Majorna OKSweden37:40+5:346:59
37Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OKSweden37:41+5:356:59
38Johan SöderlundOK TyrSweden37:54+5:487:01
39Aleksander BernaciakOK OrionPoland38:32+6:267:08
40Jesper Kullin AlfredssonLånghundra IFSweden38:53+6:477:12
41Erik LindgrenOK TisarenSweden39:02+6:567:14
42Fritjof AxelssonFK GöingarnaSweden39:04+6:587:14
43Tuve MöllerOK LinnéSweden39:14+7:087:16
44Joshua DudleyIFK Göteborg OrienteringGreat Britain39:34+7:287:20
45Jesper SjögrenHestra IFSweden39:57+7:517:24
46Nils Hammaräng GripOK OrionSweden39:59+7:537:25
47Tom CampbellOK KolmårdenSweden40:17+8:117:28
48Oskar LundqvistMalungs OK SkogsmårdarnaSweden40:22+8:167:29
49Simon MarteliusAttunda OKSweden40:32+8:267:31
50Torbjörn JacobssonOK RodhenSweden40:33+8:277:31
51David SundströmSöderhamns OKSweden40:34+8:287:31
52Gustav ÖhgrenOK KåreSweden40:41+8:357:32
53Rasmus Møller JessOK LinnéDenmark40:58+8:527:36
54Josh BeechEspoon SuuntaGreat Britain40:59+8:537:36
55Anders AxlingSundsvalls OKSweden41:07+9:017:37
56Johan WennermarkOK TyrSweden41:09+9:037:38
57Daniel DuhlboIFK Mora OKSweden41:21+9:157:40
58Sixten HillerhagOK LinnéSweden41:22+9:167:40
59Sergiu FalaOK RavinenMoldova, Republic of41:26+9:207:41
60Heino OllinSävedalens AIKEstonia41:44+9:387:44
61Jacob ErikssonKFUM Örebro OKSweden41:55+9:497:46
62Gustav SparrevikIK HakarpspojkarnaSweden42:12+10:067:49
63Manuel Mexia de Almeida HortaMalungs OK SkogsmårdarnaPortugal42:14+10:087:50
64Csaba GössweinOK LinnéHungary42:18+10:127:50
65Sven EngströmLinköpings OKSweden42:36+10:307:54
66Kristian DahlströmIFK Mora OKSweden42:37+10:317:54
67Christoffer JohanssonTrollhättans SOKSweden42:46+10:407:56
68Anton NilssonJärla OrienteringSweden43:04+10:587:59
69Pontus LindblomOK RoxenSweden43:13+11:078:01
70Markus LangStora Tuna OKAustria43:33+11:278:04
71Teodor YordanovKils OKBulgaria43:41+11:358:06
72Jonas AnderssonStora Tuna OKSweden44:06+12:008:10
73Hugo ErikssonOK NolaskogsarnaSweden44:13+12:078:12
74Oskar EngmanNyköpings OKSweden44:56+12:508:20
75Johan HallgrenBjursås OKSweden44:58+12:528:20
76Eric HanssonIK HakarpspojkarnaSweden44:59+12:538:20
77Johan WikströmSävedalens AIKSweden45:06+13:008:22
78Adrian DahlströmIFK Mora OKSweden45:14+13:088:23
79Jakob WallenhammarHagaby GoIF ÖrebroSweden45:43+13:378:28
80Viktor SkoogKils OKSweden46:34+14:288:38
81Jonas HammarskiöldOK SkogsfalkenSweden46:45+14:398:40
82Adam SegerslättSkåneslättens OLSweden47:59+15:538:54
83Johan PerssonAttunda OKSweden49:03+16:579:06
84Stefan YordanovBulgaria National TeamBulgaria49:05+16:599:06
85Viacheslav MatiashOK TisarenUkraine49:24+17:189:09
86Christian RedtzerAttunda OKSweden49:45+17:399:13
87Thomas PetterssonAttunda OKSweden50:03+17:579:17
88Jakob FranssonOK MilanSweden50:26+18:209:21
89Liutauras BileviciusOK RoslagenLithuania50:39+18:339:23
90Marcus BeckiusOK TyrSweden53:33+21:279:56
91Apostol AtanasovBulgaria National TeamBulgaria1:09:08+37:0212:49
Stanislav PolianytsiaOK DenselnUkrainemispunched
Per CarlborgHagaby GoIF ÖrebroSwedenmispunched
Pasi IkonenPaimion RastiFinlanddid not start
Albin BergkvistOK LinnéSwedendid not start
Johan HögstrandIFK Göteborg OrienteringSwedencancelled
Arvid VågIFK Göteborg OrienteringSwedencancelled
Erik BomanGävle OKSwedencancelled

W21-2

4 180 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Anna KindlundhSödertälje-Nykvarn OFSweden36:468:47
2Frida BakkmanIFK Göteborg OrienteringSweden37:02+0:168:51
3Linnea GustafssonUddevalla OKSweden37:16+0:308:54
4Emma HelmerssonOK RoxenSweden37:31+0:458:58
5Sara KindlundIFK Mora OKSweden38:00+1:149:05
6Liliana GotsevaBulgaria National TeamBulgaria38:08+1:229:07
7Anni HeikkonenMS ParmaFinland38:30+1:449:12
8Josefin ErlandssonOK MilanSweden39:12+2:269:22
9Inga KazlauskaitéOK RoslagenLithuania39:13+2:279:22
10Alice HugossonIFK Lidingö SOKSweden39:37+2:519:28
11Sanna SkoogKils OKSweden39:52+3:069:32
12Sara JohanssonDomnarvets GOIFSweden40:34+3:489:42
13Elin DahlinDomnarvets GOIFSweden40:54+4:089:47
14Rebecka HylanderNyköpings OKSweden40:57+4:119:47
15Hedwig HaasOK LinnéSweden41:22+4:369:53
16Carolina DelgadoMalungs OK SkogsmårdarnaPortugal42:31+5:4510:10
17Alice AronengHestra IFSweden43:00+6:1410:17
18Stina NordinSundsvalls OKSweden43:17+6:3110:21
19Tone AlbrektssonOK RavinenSweden43:21+6:3510:22
20Frida NeroGöteborg-Majorna OKSweden45:06+8:2010:47
21Erica PetterssonIFK Göteborg OrienteringSweden45:55+9:0910:59
22Angelica EngströmSkåneslättens OLSweden45:58+9:1210:59
23Josefine WallenhammarHagaby GoIF ÖrebroSweden46:28+9:4211:06
24Emma PetterssonOK RoxenSweden47:17+10:3111:18
25Elisabeth AhlgrenLinköpings OKSweden48:43+11:5711:39
26Maria BjörklundStora Tuna OKSweden48:47+12:0111:40
27Rebecka NylinOK TisarenSweden50:10+13:2412:00
28Helen HanstockÖstersunds OKGreat Britain51:26+14:4012:18
29Stina NeroLinköpings OKSweden53:35+16:4912:49
30Wilma JanssonVänersborgs SKSweden1:02:50+26:0415:01
31Linnea GustafssonOK GyngeSweden1:04:10+27:2415:21
32Martina WalchIK HakarpspojkarnaAustria1:04:55+28:0915:31
33Alicia FribergIF HagenSpain1:15:44+38:5818:07
34Isabella TapperIFK Lidingö SOKSweden1:15:51+39:0518:08
Pim HedbergOK Pan-KristianstadSwedenmispunched
Lucyna WiktorGöteborg-Majorna OKPolanddid not start
Tsz Ying YuMetropolitan Orienteering ClubHong Kongdid not start
Frida JunegardTullinge SKSwedendid not start
Linnea ClaesdotterIFK Lidingö SOKSwedencancelled
Lina StrandGöteborg-Majorna OKSwedencancelled
Elin PetterssonIFK Göteborg OrienteringSwedencancelled

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport