International Orienteering Federation

Official results for Aguiar da Beira “O” Meeting 2019

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Aguiar da Beira “O” Meeting 2019
Organisers: Ori-Estarreja / Portugal
Date: 27 January 2019

ME

5 650 m, 79 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Gustav Bergman[11025] OPOR OK RavinenSweden35:246:15
2Olav Lundanes[11003] OPOR Halden SKNorway35:46+0:226:19
3Albin Ridefelt[10970] OK LinneSweden36:49+1:256:30
4Torgeir Noerbech[9739] TyrvingNorway37:39+2:156:39
5Magne Daehli[11003] OPOR Halden SKNorway39:37+4:137:00
6Jannis Bonek[10970] OK LinneAustria39:41+4:177:01
7Thomas Natvig Arstad[11003] OPOR Halden SKNorway40:12+4:487:06
8Oystein Kvaal Osterbo[10933] OPOR Baakkelagets SKNorway40:52+5:287:13
9Alvaro Prieto[7697] MALARRUTASpain41:10+5:467:17
10Simon Imark[10934] OPOR Tullinge SKSweden41:19+5:557:18
11Eduardo Gil Marcos[5316] FrontelaOSpain42:21+6:577:29
12Bartosz Pawlak[10978] PRPoland43:49+8:257:45
13Matthieu Puech[11003] OPOR Halden SKFrance43:55+8:317:46
14Aron Bako[10979] SPAHungary44:07+8:437:48
15Javier Ruiz de l Herran[2172] COMASpain45:17+9:538:00
16Victor Imark[10934] OPOR Tullinge SKSweden45:59+10:358:08
17Krisztian Liszka[10979] SPAHungary46:05+10:418:09
18Adrien Delenne[11003] OPOR Halden SKFrance46:27+11:038:13
19Raul Ferra[10996] UltraMaximusSpain46:38+11:148:15
20Colm Moran[7877] VladimirIreland46:57+11:338:18
21Fredrik Eliasson[11003] OPOR Halden SKSweden47:24+12:008:23
22Marco Seppi[1914] Individual SUIItaly47:30+12:068:24
23Pau Llorens[10358] CAT-OSpain47:34+12:108:25
24Niklas Sundqvist[10934] OPOR Tullinge SKSweden47:51+12:278:28
25Elias Backlund Ekvall[11003] OPOR Halden SKSweden48:06+12:428:30
26Carlos Raico Landa[2175] VeletaSpain48:15+12:518:32
27Van der Ouderaa Francois[10140] FRSOBelgium48:30+13:068:35
28Ferenc Jonas[10979] SPAHungary49:32+14:088:46
29Mikolaj Dutkowski[10955] UARPoland51:11+15:479:03
30Simon Lundin[10934] OPOR Tullinge SKSweden51:14+15:509:04
31Viktor Wassen[11003] OPOR Halden SKSweden51:57+16:339:11
32Miguel Silva[073] CMo FunchalPortugal52:29+17:059:17
33Alvaro Casado[2243] GOCANSpain52:49+17:259:20
34Eskil Sande Gullord[10933] OPOR Baakkelagets SKNorway53:06+17:429:23
35Zoltan Bujdoso[10979] SPAHungary54:01+18:379:33
36Michael Imhof[10904] OL Regio WilSwitzerland54:42+19:189:40
37Josep Morla Vanrell[11014] Aromon ESPSpain54:56+19:329:43
38Marvin Goericke[10911] BTSCGermany55:24+20:009:48
39Mark Stephens[1816] Individual GBRIreland56:28+21:049:59
40Magnus Glannefors[10934] OPOR Tullinge SKSweden56:31+21:0710:00
41Wolfgang Kampel[10933] OPOR Baakkelagets SKAustria56:39+21:1510:01
42Xoel Chamorro[6482] AROMONSpain57:14+21:5010:07
43Andre Ramos[070] COCPortugal58:05+22:4110:16
44Daniil Kashin[10916] NORD WEST CLUBRussian Federation58:20+22:5610:19
45Joao Ferreira[168] CABPortugal59:17+23:5310:29
46Olav Ekrheim[10933] OPOR Baakkelagets SKNorway59:27+24:0310:31
47Joao Bernardino[070] COCSlovakia59:43+24:1910:34
48Cillin Corbett[10942] CorkOIreland1:00:58+25:3410:47
49Sergi Oliveras[10358] CAT-OSpain1:01:33+26:0910:53
49Quim Vich[10358] CAT-OSpain1:01:33+26:0910:53
51Peter Divin[10979] SPAHungary1:02:02+26:3810:58
52Pablo Fernandez[2244] El ImperdibleSpain1:02:28+27:0411:03
53Mihaly Ormay[10979] SPAHungary1:02:32+27:0811:04
54Nelson Baroca[062] CA MadeiraPortugal1:02:44+27:2011:06
55Pedro Nogueira[090] ADFAPortugal1:03:01+27:3711:09
56Sindre Sandven[10933] OPOR Baakkelagets SKNorway1:03:57+28:3311:19
57Markus Adolfsson[10934] OPOR Tullinge SKSweden1:03:59+28:3511:19
58Augusts Velde[4802] OK AzuolasLithuania1:06:10+30:4611:42
59Jakub Chupek[10934] OPOR Tullinge SKSlovakia1:06:57+31:3311:50
60Kirill Pivovarov[10996] UltraMaximusRussian Federation1:07:29+32:0511:56
61Philippe CREFCOEUR[10940] ALTBelgium1:09:57+34:3312:22
62Luis Barreiro[054] NADAPortugal1:12:41+37:1712:51
63Paulo Franco[070] COCPortugal1:14:35+39:1113:12
64Luis Leite[052] GD4CPortugal1:14:47+39:2313:14
65Erik Herne[11025] OPOR OK RavinenSweden1:15:43+40:1913:24
66Tintin Karlberg[10934] OPOR Tullinge SKSweden1:19:05+43:4113:59
67Miguel Nobrega[056] NaturaPortugal1:19:48+44:2414:07
68Gildo Silva[070] COCPortugal1:21:02+45:3814:20
69Filipe Dias[052] GD4CPortugal1:21:21+45:5714:23
70Xavier Vieira[139] GDEPortugal1:23:51+48:2714:50
71Joao Real[159] COAALPortugal1:25:13+49:4915:04
72Angel Soto[052] GD4CSpain1:29:43+54:1915:52
73Domingos Martins[052] GD4CPortugal1:29:48+54:2415:53
74Joao Gomes[062] CA MadeiraPortugal1:36:45+1:01:2117:07
Emil Andersson[10934] OPOR Tullinge SKSwedenmispunched
Bradley Lund[2244] El ImperdibleSouth Africadid not finish
Nuno Evangelista[114] COAPortugaldid not finish
Jesse Laukkarinen[11003] OPOR Halden SKFinlanddid not finish
Joao Magalhaes[102] .COMPortugalnot competing
Lievin CREFCOEUR[10940] ALTBelgiumdid not start
Dawid Stefanski[7843] WKS Grunwald PoznaDPolanddid not start

WE

4 400 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Anastasia Rudnaya[10989] MS ParmaRussian Federation36:038:11
2Svetlana Mironova[10996] UltraMaximusRussian Federation36:48+0:458:21
3Aleksandra Hornik[10978] PRPoland38:49+2:468:49
4Lone Brochmann[10933] OPOR Baakkelagets SKNorway41:47+5:449:29
5Eva Jurenikova[11003] OPOR Halden SKCzech Republic41:54+5:519:31
6Eveliina Hirvonen[11003] OPOR Halden SKFinland42:04+6:019:33
7Jo Shepherd[11003] OPOR Halden SKGreat Britain44:42+8:3910:09
8Hanna Wisniewska[10886] WKSPoland45:01+8:5810:13
9Johanna Oberg[10970] OK LinneSweden46:35+10:3210:35
10Zlata Malysheva[10916] NORD WEST CLUBRussian Federation48:18+12:1510:58
11Triin Jaadmaa[10958] OK Voru- WoOEstonia49:18+13:1511:12
12Maiki Maalberg[10958] OK Voru- WoOEstonia50:05+14:0211:22
13Beatriz Sanguino[094] CPOCPortugal51:01+14:5811:35
13Salla Laitinen[10978] PRFinland51:01+14:5811:35
15Tatiana Bevza[10916] NORD WEST CLUBRussian Federation51:10+15:0711:37
16Michela Guizzardi[1914] Individual SUIItaly52:15+16:1211:52
17Ugne Liegute[4802] OK AzuolasLithuania54:58+18:5512:29
18Mariana Moreira[094] CPOCPortugal56:27+20:2412:49
19Marthe Gloersen[10933] OPOR Baakkelagets SKNorway58:45+22:4213:21
20Jessica Limpach[10140] FRSOBelgium1:07:52+31:4915:25
21Veronica Fradique[052] GD4CPortugal1:12:42+36:3916:31
22Ines Pinto[052] GD4CPortugal1:16:51+40:4817:27
23Mai Elin Watson[10933] OPOR Baakkelagets SKNorway1:26:40+50:3719:41
24Ines Alves[052] GD4CPortugal1:53:49+1:17:4625:52
Beatriz Moreira[094] CPOCPortugaldid not finish
Ines Domingues[070] COCPortugaldid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 banner
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org