International Orienteering Federation

Official results for Junior World Orienteering Championships - Middle final

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Middle final
Organisers: Hungary / Szegedi Vasutas SE
Date: 13 July 2018

AUS Australia

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Tara MelhuishW20B (56)29:08+1:429:14
6Caroline PigerreW20C (33)30:34+4:1410:48
7Zoe MelhuishW20C (33)31:53+5:3311:15
12Patrick JaffeM20B (52)35:10+4:569:09
13Zoe DowlingW20B (56)32:39+5:1310:21
25Aston KeyM20A (59)34:23+4:517:44
29Angus HainesM20C (49)32:31+11:209:32
32Asha SteerW20B (56)38:48+11:2212:19
38Patrick MillerM20B (52)43:24+13:1011:18
40Joseph DickinsonM20B (52)43:40+13:2611:22
43Alastair GeorgeM20B (52)45:47+15:3311:55

AUT Austria

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Tina TiefenboeckW20B (56)28:00+0:348:53
3Georg GroellM20B (52)32:13+1:598:23
7Jasmina GassnerW20A (59)29:59+1:008:19
15Ylvi KastnerW20B (56)33:04+5:3810:29
19Antonia ErhartW20A (59)33:50+4:519:23
29Jannis BonekM20A (59)35:33+6:018:00
30Rosa TrummerW20B (56)37:55+10:2912:02
32Nicolas KastnerM20A (59)35:56+6:248:05
37Leo HolperM20B (52)43:10+12:5611:14
53Anna BergerW20B (56)50:49+23:2316:07

BEL Belgium

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Lucie ArnoW20C (33)28:38+2:1810:07
4Ems De SmulW20B (56)29:32+2:069:22
8Sandrine DefraigneW20C (33)32:21+6:0111:25
12Simon ArnoM20C (49)27:33+6:228:04
15Cedric AmerijckxM20C (49)27:52+6:418:10
18Hannah ThielsW20B (56)33:52+6:2610:45
20Simon KrekelsM20C (49)29:08+7:578:32
26Mathias BlaiseM20B (52)38:26+8:1210:00
27Klaas MellebeekM20B (52)38:43+8:2910:04
44Marine SillienW20B (56)43:54+16:2813:56
49Wout KeuppensM20C (49)44:51+23:4013:09
50Laurine HermanW20B (56)48:56+21:3015:32

BUL Bulgaria

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Boyan IvandzhikovM20C (49)22:56+1:456:43
11Mariya DermendzhievaW20C (33)33:48+7:2811:56
20Yasna PetrovaW20B (56)35:05+7:3911:08
38Evangelina DyaksovaW20B (56)39:56+12:3012:40
44Petar BorisovM20C (49)38:29+17:1811:17
49Borislava MitkovaW20B (56)48:08+20:4215:16
51Toma KotkovM20B (52)1:06:37+36:2317:20
Andreya DyaksovaW20A (59)did not finish
Stefan YordanovM20A (59)did not finish

CAN Canada

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Jan Erik NaessM20C (49)22:02+0:516:27
8Christian MichelsenM20C (49)25:03+3:527:20
15Sianna DorseyW20C (33)38:59+12:3913:46
19Rachel MayW20C (33)40:39+14:1914:21
26Tomas GrahamM20C (49)31:05+9:549:06
28David BakkerM20C (49)32:14+11:039:27
30Michael SvobodaM20B (52)40:09+9:5510:27
36Graeme FarrandM20C (49)33:35+12:249:50
38Emma WaddingtonW20A (59)37:38+8:3910:27

CRO Croatia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Jan GobecM20C (49)33:44+12:339:53

CZE Czech Republic

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Tomas KrivdaM20B (52)30:147:52
3Barbora ChaloupskaW20A (59)29:25+0:268:10
4Tereza JanosikovaW20A (59)29:31+0:328:11
4Daniel VandasM20A (59)31:12+1:407:01
15Vit HorcickaM20B (52)35:30+5:169:14
34Barbora VyhnalkovaW20A (59)36:48+7:4910:13
41Vit KostejnM20B (52)44:23+14:0911:33
48Vojtech SykoraM20A (59)43:46+14:149:51
52Marketa FiresovaW20A (59)46:12+17:1312:50
52Jan BendakM20A (59)45:43+16:1110:17
Nikola ThynovaW20A (59)disqualified
Tereza CechovaW20A (59)disqualified

DEN Denmark

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Alberte Kaae NielsenW20C (33)29:52+3:3210:33
4Laurits Bidstrup MollerM20B (52)32:42+2:288:30
10Agnes KrachtW20A (59)32:03+3:048:54
13Andreas Bock BjoernsenM20B (52)35:16+5:029:11
14Ida OebroW20A (59)32:41+3:429:04
18Mikkel Holm NielsenM20B (52)36:11+5:579:25
21Annika SimonsenW20A (59)34:08+5:099:28
23Malte Kjaer HemmingsenM20B (52)37:42+7:289:49
24Lotte Jauhojarvi MarkussenW20A (59)34:26+5:279:33
33Malthe PoulsenM20A (59)35:57+6:258:05
40Hedvig Valbjorn GydesenW20B (56)41:08+13:4213:03
46Soren Thrane OdumM20A (59)42:48+13:169:38

ESP Spain

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Elena Marti BarclayW20C (33)30:14+3:5410:40
17Juan SanzM20C (49)28:24+7:138:19
22Alvaro CasadoM20B (52)37:33+7:199:46
28Abel HerreroM20B (52)39:10+8:5610:11
36Maria PrietoW20A (59)37:28+8:2910:24
48David RojasM20C (49)41:21+20:1012:07
52Ines Pozo PradaW20B (56)49:57+22:3115:51
55Ana Isabel Toledo NavarroW20A (59)1:04:38+35:3917:57

EST Estonia

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Kaarel VesilindM20B (52)33:17+3:038:40
11Andres RoomM20C (49)25:56+4:457:36
20Teele TelgmaW20A (59)34:00+5:019:26
26Emily RaudkeppW20B (56)37:01+9:3511:45
27Kristel KoivoW20A (59)34:59+6:009:43
33Kaarel Hendrik ZernantM20B (52)40:35+10:2110:34
36Oliver KuttM20A (59)37:38+8:068:28
46Kiur Erik EensaarM20C (49)39:42+18:3111:38
53Lauri PahnM20A (59)45:49+16:1710:19
54Lorely KorvelW20B (56)58:54+31:2818:41

FIN Finland

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Mikko EerolaM20B (52)30:28+0:147:56
5Amy NymalmW20A (59)29:32+0:338:12
8Veera KlemettinenW20A (59)30:09+1:108:22
20Tuomas HeikkilaM20A (59)33:53+4:217:37
23Akseli RuoholaM20A (59)34:14+4:427:42
26Jasmiina RantalaW20A (59)34:45+5:469:39
29Anni HaanpaaW20A (59)35:27+6:289:50
32Teemu OksanenM20B (52)40:32+10:1810:33
35Maria MaattanenW20A (59)36:54+7:5510:15
39Leo MatinheikkiM20A (59)38:21+8:498:38

FRA France

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Juliette BassetW20B (56)27:268:42
6Mathieu PerrinM20A (59)31:42+2:107:08
8Chloe DudoignonW20B (56)32:03+4:3710:10
18Guilhem EliasM20A (59)33:37+4:057:34
21Quentin MouletM20A (59)33:54+4:227:38
34Benjamin LeducM20A (59)36:16+6:448:10
37Raphael MasliahM20A (59)37:40+8:088:29
43Florence HanauerW20A (59)41:34+12:3511:32
47Guilhem HaberkornM20A (59)43:28+13:569:47
54Cecile CalandryW20A (59)50:02+21:0313:53

GBR Great Britain

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Matthew FellbaumM20A (59)38:44+9:128:43
41Niamh HunterW20A (59)40:14+11:1511:10
46Daniel SpencerM20B (52)49:48+19:3412:58
46Laura KingW20A (59)41:50+12:5111:37
50Aidan RigbyM20A (59)44:32+15:0010:01
Fiona BunnW20A (59)disqualified
Alastair ThomasM20A (59)disqualified

GER Germany

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Cedrk KleinM20C (49)25:41+4:307:31
10Ole HennselerM20B (52)33:31+3:178:43
15Mareike SeegerW20A (59)32:59+4:009:09
19Ann Charlotte SpangenbergW20B (56)34:24+6:5810:55
25Isabel SeegerW20A (59)34:32+5:339:35
32Birte FriedrichsW20A (59)36:16+7:1710:04
38Erik DoehlerM20A (59)38:00+8:288:33
41Hannah HaenselW20B (56)42:06+14:4013:21
55Colin KolbeM20A (59)49:54+20:2211:14

HKG Hong Kong

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Ying Yau ChuW20C (33)47:40+21:2016:50
24Tsz Fung YuM20C (49)29:32+8:218:39
27Hei tung LeungW20C (33)51:09+24:4918:04
28Yi Shan WongW20C (33)51:59+25:3918:22
31Wai Ching FungW20C (33)56:04+29:4419:48
32Hoi Yi LawW20C (33)1:07:36+41:1623:53
32Chun Ho LiM20C (49)32:58+11:479:40
38Chit Hei ShiuM20C (49)34:13+13:0210:02
39Tsz Chun Jason WongM20C (49)34:32+13:2110:07
42Chun Hei ChanM20C (49)36:52+15:4110:48
47Yau Man ChuM20C (49)39:52+18:4111:41

HUN Hungary

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Csilla GardonyiW20A (59)28:598:03
6Zsofia SarkozyW20A (59)29:53+0:548:18
7Marton ZacherM20A (59)31:43+2:117:08
18Vanda VekonyW20A (59)33:22+4:239:16
22Hanga SzuromiW20A (59)34:18+5:199:31
25Tamas BaranyM20B (52)38:08+7:549:55
31Mihaly OrmayM20A (59)35:49+6:178:04
43Csenge GerberW20B (56)43:47+16:2113:53
44Patrik EgeiM20B (52)46:33+16:1912:07
45Csaba GerberM20A (59)42:40+13:089:36
46Dorottya HajnalW20B (56)45:53+18:2714:33
56Peter DivinM20A (59)50:30+20:5811:22

IRL Ireland

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Emer PerkinsW20C (33)35:54+9:3412:41
25Eadaoin McCavanaW20C (33)49:14+22:5417:23
30Clodagh MoranW20C (33)55:14+28:5419:31
40Zac OSullivanHourihanM20C (49)35:44+14:3310:28
43Ruairi LongM20C (49)38:11+17:0011:11
47Conall WhelanM20B (52)50:25+20:1113:07

ITA Italy

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Damiano BettegaM20B (52)36:06+5:529:24
27Fabio BrunetM20C (49)31:43+10:329:18
29Serena RausW20C (33)52:53+26:3318:41
31Pietro PalumboM20C (49)32:50+11:399:37
34Vera ChiusoleW20B (56)38:53+11:2712:20
34Enrico MannocciM20B (52)41:50+11:3610:53
51Alice SelemW20B (56)49:10+21:4415:36

JPN Japan

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Kotomi IbeW20C (33)28:08+1:489:56
10Wakana MiyamotoW20C (33)33:33+7:1311:51
13Satoshi KanekoM20C (49)27:47+6:368:08
16Wakana SakumaW20C (33)39:49+13:2914:04
18Kaori ItoW20C (33)40:23+14:0314:16
21Mizuho KatoriW20C (33)42:22+16:0214:58
22Fumika SeraW20C (33)46:04+19:4416:16
22Seiya MorikiyoM20C (49)29:24+8:138:37
23Hiroki KomakiM20C (49)29:25+8:148:37
29Takumi KitamiM20B (52)40:07+9:5310:26
34Akihiro ShiinaM20C (49)33:15+12:049:45
52Yusuke SobueM20B (52)1:08:32+38:1817:50

LAT Latvia

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Fricis SpektorsM20B (52)33:19+3:058:40
9Eliza OzolaW20B (56)32:10+4:4410:12
9Rihards KruminsM20B (52)33:26+3:128:42
14Signe SirmaW20B (56)33:02+5:3610:29
15Uldis UpitisM20A (59)33:13+3:417:28
21Irbe Bluma AigiaW20B (56)35:07+7:4111:08
24Magda CigleW20B (56)35:58+8:3211:25
32Agnija CauneW20B (56)38:48+11:2212:19
45Vilma AlberingaW20B (56)44:07+16:4114:00
48Edgars UstinovsM20B (52)53:23+23:0913:54
54Ilgvars CauneM20A (59)46:50+17:1810:32

LTU Lithuania

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Ugne LieguteW20B (56)31:57+4:3110:08
9Rokas VaitkusM20C (49)25:13+4:027:23
23Kaste RutkauskaiteW20B (56)35:44+8:1811:20
27Ugne GineikaiteW20B (56)37:23+9:5711:52
30Akvile BartkeviciuteW20A (59)35:45+6:469:55
31Judita TraubaiteW20A (59)35:51+6:529:57
35Pranas GermanaviciusM20B (52)41:57+11:4310:55
51Rokas LipnickasM20A (59)45:09+15:3710:10
57Rokas BarauskasM20A (59)53:33+24:0112:03

NOR Norway

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Lukas LilandM20C (49)23:07+1:566:46
5Jenny BaklidW20B (56)29:39+2:139:24
6Malin SandstadW20B (56)31:41+4:1510:03
9Kasper FosserM20A (59)31:53+2:217:10
10Eirik Langedal BreivikM20A (59)32:01+2:297:12
12Tilla Farnes HennumW20A (59)32:06+3:078:55
16Ragnhild EideW20A (59)33:09+4:109:12
17Elias JonssonM20A (59)33:35+4:037:33
28Ragne WiklundW20A (59)35:16+6:179:47
28Einar MelsomM20A (59)35:27+5:557:59
35Havard EidsmoM20A (59)36:58+7:268:19
44Victoria Haestad BjornstadW20A (59)41:36+12:3711:33

NZL New Zealand

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Callum HillM20C (49)23:58+2:477:01
6Daniel MoncktonM20C (49)24:29+3:187:10
10Briana StevenW20B (56)32:24+4:5810:17
11Jenna TidswellW20B (56)32:28+5:0210:18
17Meghan DrewW20C (33)40:06+13:4614:10
17Marisol HunterW20B (56)33:47+6:2110:43
24Will TidswellM20B (52)37:56+7:429:52
36Lara MolloyW20B (56)39:07+11:4112:25
41Max GriffithsM20A (59)39:40+10:088:56
42Cameron de LIsleM20A (59)40:17+10:459:04
42Katie CoryWrightW20A (59)41:14+12:1511:27
44Joseph LynchM20A (59)42:21+12:499:32

POL Poland

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Maja GarbacikW20C (33)33:18+6:5811:46
11Agnieszka CychW20A (59)32:04+3:058:54
16Jan RutkaM20C (49)28:08+6:578:15
16Fryderyk PryjmaM20A (59)33:18+3:467:30
18Piotr RzencaM20C (49)28:36+7:258:23
21Jan BednarskiM20B (52)37:27+7:139:45
49Marcin BiedermanM20A (59)43:47+14:159:51
51Adrianna BiedermanW20A (59)45:17+16:1812:34
Kacper KucaM20C (49)not competing

POR Portugal

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Ricardo Esteves FerreiraM20A (59)31:48+2:167:09
25Beatriz SanguinoW20B (56)36:00+8:3411:25
42Joao BernardinoM20B (52)44:56+14:4211:42
49Joao MagalhaesM20B (52)59:09+28:5515:24
Helena LimaW20C (33)not competing

ROM Romania

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Lorand VighM20B (52)37:24+7:109:44
24Dorottya BarthaW20C (33)48:50+22:3017:15
39Agnes Rebeka NedaW20B (56)40:37+13:1112:53
41Peter Knobloch EsztergarM20C (49)35:54+14:4310:31
56Timea ViragW20B (56)1:09:59+42:3322:13

RSA South Africa

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Andries SwartM20C (49)30:09+8:588:50
28Christie CourtnageW20B (56)37:48+10:2212:00
37Kirsten ChambersW20B (56)39:27+12:0112:31

RUS Russian Federation

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Anton LukashevichM20B (52)32:43+2:298:31
5Daniil KashinM20A (59)31:24+1:527:04
8Nikolai KudriavtcevM20B (52)33:20+3:068:40
17Alexey KorovinM20B (52)36:08+5:549:24
17Kristina SmirnovaW20A (59)33:21+4:229:15
19Daniil BotyginM20B (52)36:37+6:239:32
23Veronika KalininaW20A (59)34:25+5:269:33
24Semen PetrovM20A (59)34:19+4:477:43
33Dasha PanchenkoW20A (59)36:20+7:2110:05
37Elena PisarenkoW20A (59)37:36+8:3710:26
49Anastasiya GrigorevaW20A (59)43:23+14:2412:03

SLO Slovenia

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Mark BogatajM20B (52)40:11+9:5710:27
33Zan RavnikarM20C (49)33:05+11:549:42
43Matic BlazM20A (59)42:06+12:349:28

SRB Serbia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Milos BilicM20B (52)34:15+4:018:55
14Olga StanojevicW20C (33)38:38+12:1813:39

SUI Switzerland

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Nicola MuellerM20C (49)21:116:12
11Timo SuterM20A (59)32:10+2:387:14
13Eliane DeiningerW20A (59)32:40+3:419:04
14Tino PolsiniM20A (59)33:01+3:297:26
19Chamuel ZbindenM20A (59)33:51+4:197:37
22Reto EggerM20A (59)34:03+4:317:40
30Fabian AebersoldM20A (59)35:36+6:048:01
39Elena PezzatiW20A (59)37:47+8:4810:29
45Lea WidmerW20A (59)41:39+12:4011:34
47Anja ProbstW20A (59)41:54+12:5511:38
50Elisa BertozziW20A (59)43:45+14:4612:09
Simona AebersoldW20A (59)disqualified

SVK Slovakia

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Tobias GoldschmidtM20C (49)24:30+3:197:11
14Daniel PompuraM20C (49)27:48+6:378:09
22Tereza MiklusovaW20B (56)35:38+8:1211:18
40Tereza SmelikovaW20A (59)38:26+9:2710:40
53Tamara MiklusovaW20A (59)49:10+20:1113:39
Jakub ChupekM20A (59)mispunched

SWE Sweden

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Vilma von KrusenstiernaW20C (33)26:209:18
1Jesper SvenskM20A (59)29:326:39
2Sanna FastW20A (59)29:07+0:088:05
2Simon ImarkM20A (59)29:49+0:176:42
3Henrik JohannessonM20A (59)30:08+0:366:47
9Hanna HugossonW20A (59)30:51+1:528:34
12Axel GranqvistM20A (59)32:21+2:497:17
16Alva SonessonW20B (56)33:07+5:4110:30
25Viktor SvenskM20A (59)34:23+4:517:44
27Isac von KrusenstiernaM20A (59)34:56+5:247:52
29Johanna Borjesson ErikssonW20B (56)37:54+10:2812:01
48Ella OlssonW20A (59)42:30+13:3111:48

TUR Turkey

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Sahin DemirM20C (49)28:40+7:298:24
26Hilal OrucW20C (33)50:56+24:3617:59
31Elif Gokce AvciW20B (56)38:17+10:5112:09
35Mehmet Can OzturkM20C (49)33:34+12:239:50
36Mucahit OzkayaM20B (52)42:20+12:0611:01
50Mehmet Emin AvcilM20B (52)1:03:40+33:2616:34
Ismail KilincM20C (49)did not finish

UKR Ukraine

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Stanislav PolianytsiaM20A (59)32:28+2:567:18
35Polina SurkovaW20B (56)39:01+11:3512:23
42Feia TsyvilskaW20B (56)43:36+16:1013:50
47Iulia TrokhymchukW20B (56)46:04+18:3814:37
48Mariia TymoshchukW20B (56)47:20+19:5415:01

USA United States

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Tyra ChristophersonW20B (56)32:30+5:0410:19
13Siri ChristophersonW20C (33)37:50+11:3013:22
14Martin Borge HeirM20B (52)35:19+5:059:11
19Caroline SandboW20C (33)40:39+14:1914:21
21Anthony RileyM20C (49)29:16+8:058:34
30David RundeM20C (49)32:43+11:329:35
33Diana AleksievaW20C (33)1:13:22+47:0225:55
39Thomas LaraiaM20B (52)43:32+13:1811:20
45Peter ZakrevskiM20B (52)47:12+16:5812:17
45Aidan MintoM20C (49)39:33+18:2211:35
55Brigitte BordelonW20B (56)1:08:14+40:4821:39

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org