International Orienteering Federation

Official results for Junior World Orienteering Championships - Middle final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Middle final
Organisers: Hungary / Szegedi Vasutas SE
Date: 13 July 2018

Classes: Show all | M20A | M20B | M20C | W20A | W20B | W20C

M20A

4 440 m, 60 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jesper SvenskSWE Sweden29:32
2Simon ImarkSWE Sweden29:49+0:17
3Henrik JohannessonSWE Sweden30:08+0:36
4Daniel VandasCZE Czech Republic31:12+1:40
5Daniil KashinRUS Russian Federation31:24+1:52
6Mathieu PerrinFRA France31:42+2:10
7Marton ZacherHUN Hungary31:43+2:11
8Ricardo Esteves FerreiraPOR Portugal31:48+2:16
9Kasper FosserNOR Norway31:53+2:21
10Eirik Langedal BreivikNOR Norway32:01+2:29
11Timo SuterSUI Switzerland32:10+2:38
12Axel GranqvistSWE Sweden32:21+2:49
13Stanislav PolianytsiaUKR Ukraine32:28+2:56
14Tino PolsiniSUI Switzerland33:01+3:29
15Uldis UpitisLAT Latvia33:13+3:41
16Fryderyk PryjmaPOL Poland33:18+3:46
17Elias JonssonNOR Norway33:35+4:03
18Guilhem EliasFRA France33:37+4:05
19Chamuel ZbindenSUI Switzerland33:51+4:19
20Tuomas HeikkilaFIN Finland33:53+4:21
21Quentin MouletFRA France33:54+4:22
22Reto EggerSUI Switzerland34:03+4:31
23Akseli RuoholaFIN Finland34:14+4:42
24Semen PetrovRUS Russian Federation34:19+4:47
25Viktor SvenskSWE Sweden34:23+4:51
25Aston KeyAUS Australia34:23+4:51
27Isac von KrusenstiernaSWE Sweden34:56+5:24
28Einar MelsomNOR Norway35:27+5:55
29Jannis BonekAUT Austria35:33+6:01
30Fabian AebersoldSUI Switzerland35:36+6:04
31Mihaly OrmayHUN Hungary35:49+6:17
32Nicolas KastnerAUT Austria35:56+6:24
33Malthe PoulsenDEN Denmark35:57+6:25
34Benjamin LeducFRA France36:16+6:44
35Havard EidsmoNOR Norway36:58+7:26
36Oliver KuttEST Estonia37:38+8:06
37Raphael MasliahFRA France37:40+8:08
38Erik DoehlerGER Germany38:00+8:28
39Leo MatinheikkiFIN Finland38:21+8:49
40Matthew FellbaumGBR Great Britain38:44+9:12
41Max GriffithsNZL New Zealand39:40+10:08
42Cameron de LIsleNZL New Zealand40:17+10:45
43Matic BlazSLO Slovenia42:06+12:34
44Joseph LynchNZL New Zealand42:21+12:49
45Csaba GerberHUN Hungary42:40+13:08
46Soren Thrane OdumDEN Denmark42:48+13:16
47Guilhem HaberkornFRA France43:28+13:56
48Vojtech SykoraCZE Czech Republic43:46+14:14
49Marcin BiedermanPOL Poland43:47+14:15
50Aidan RigbyGBR Great Britain44:32+15:00
51Rokas LipnickasLTU Lithuania45:09+15:37
52Jan BendakCZE Czech Republic45:43+16:11
53Lauri PahnEST Estonia45:49+16:17
54Ilgvars CauneLAT Latvia46:50+17:18
55Colin KolbeGER Germany49:54+20:22
56Peter DivinHUN Hungary50:30+20:58
57Rokas BarauskasLTU Lithuania53:33+24:01
Alastair ThomasGBR Great Britaindisqualified
Jakub ChupekSVK Slovakiamispunched
Stefan YordanovBUL Bulgariadid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World