International Orienteering Federation

Official results for Junior World Orienteering Championships - Middle qualification

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Middle qualification
Organisers: Hungary / Szegedi Vasutas SE
Date: 12 July 2018

AUS Australia

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Aston KeyM20-325:20+0:236:02A
22Tara MelhuishW20-230:06+5:268:38B
22Zoe DowlingW20-129:24+5:288:40B
31Joseph DickinsonM20-232:16+7:307:31B
32Patrick JaffeM20-131:18+5:567:23B
35Patrick MillerM20-131:45+6:237:30B
37Asha SteerW20-333:04+8:049:28B
40Alastair GeorgeM20-333:35+8:388:00B
42Zoe MelhuishW20-334:23+9:239:51C
47Angus HainesM20-239:06+14:209:06C
48Caroline PigerreW20-142:52+18:5612:38C

AUT Austria

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
9Jannis BonekM20-326:13+1:166:15A
11Jasmina GassnerW20-328:33+3:338:10A
14Antonia ErhartW20-228:53+4:138:17A
16Nicolas KastnerM20-228:31+3:456:38A
23Tina TiefenboeckW20-129:28+5:328:41B
26Georg GroellM20-129:32+4:106:58B
29Ylvi KastnerW20-232:06+7:269:13B
33Leo HolperM20-232:33+7:477:35B
34Rosa TrummerW20-332:21+7:219:16B
39Anna BergerW20-134:10+10:1410:04B

BEL Belgium

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
28Mathias BlaiseM20-329:55+4:587:08B
29Ems De SmulW20-331:54+6:549:08B
29Hannah ThielsW20-130:41+6:459:03B
34Klaas MellebeekM20-330:56+5:597:22B
38Marine SillienW20-234:40+10:009:57B
39Laurine HermanW20-333:36+8:369:37B
44Sandrine DefraigneW20-240:32+15:5211:38C
45Lucie ArnoW20-136:45+12:4910:50C
45Wout KeuppensM20-136:53+11:318:43C
46Cedric AmerijckxM20-138:08+12:469:00C
50Simon KrekelsM20-240:18+15:329:23C
52Simon ArnoM20-241:53+17:079:45C

BUL Bulgaria

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
12Andreya DyaksovaW20-328:37+3:378:11A
13Stefan YordanovM20-128:08+2:466:39A
24Yasna PetrovaW20-129:33+5:378:43B
38Evangelina DyaksovaW20-333:27+8:279:35B
39Toma KotkovM20-333:11+8:147:55B
40Borislava MitkovaW20-134:49+10:5310:16B
45Mariya DermendzhievaW20-240:57+16:1711:46C
48Petar BorisovM20-138:37+13:159:07C
49Boyan IvandzhikovM20-239:31+14:459:12C

CAN Canada

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
15Emma WaddingtonW20-329:16+4:168:23A
24Michael SvobodaM20-230:34+5:487:07B
44Jan Erik NaessM20-334:07+9:108:08C
45Tomas GrahamM20-237:43+12:578:47C
46Sianna DorseyW20-241:12+16:3211:50C
47David BakkerM20-138:35+13:139:07C
49Rachel MayW20-143:06+19:1012:42C
50Christian MichelsenM20-140:34+15:129:35C
52Graeme FarrandM20-339:21+14:249:23C

CRO Croatia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
54Jan GobecM20-341:11+16:149:49C

CZE Czech Republic

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Barbora ChaloupskaW20-124:44+0:487:17A
3Tereza JanosikovaW20-326:12+1:127:30A
6Tereza CechovaW20-326:30+1:307:35A
8Daniel VandasM20-326:12+1:156:15A
12Barbora VyhnalkovaW20-127:15+3:198:02A
14Jan BendakM20-327:52+2:556:39A
14Vojtech SykoraM20-128:12+2:506:39A
15Nikola ThynovaW20-228:59+4:198:19A
20Marketa FiresovaW20-229:45+5:058:32A
21Vit KostejnM20-128:38+3:166:46B
26Tomas KrivdaM20-230:45+5:597:10B
29Vit HorcickaM20-231:12+6:267:16B

DEN Denmark

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
7Ida OebroW20-227:01+2:217:45A
10Soren Thrane OdumM20-326:28+1:316:18A
10Agnes KrachtW20-328:01+3:018:01A
10Malthe PoulsenM20-127:04+1:426:23A
13Annika SimonsenW20-127:35+3:398:08A
20Lotte Jauhojarvi MarkussenW20-329:50+4:508:32A
21Malte Kjaer HemmingsenM20-328:52+3:556:53B
23Hedvig Valbjorn GydesenW20-230:17+5:378:42B
23Laurits Bidstrup MollerM20-230:29+5:437:06B
34Mikkel Holm NielsenM20-232:39+7:537:36B
37Andreas Bock BjoernsenM20-132:27+7:057:40B
43Alberte Kaae NielsenW20-136:00+12:0410:37C

ESP Spain

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
6Maria PrietoW20-126:03+2:077:41A
19Ana Isabel Toledo NavarroW20-329:45+4:458:31A
28Ines Pozo PradaW20-130:20+6:248:56B
36Abel HerreroM20-331:26+6:297:30B
39Alvaro CasadoM20-235:10+10:248:11B
42Elena Marti BarclayW20-239:46+15:0611:25C
44Juan SanzM20-135:38+10:168:25C
49David RojasM20-138:55+13:339:12C

EST Estonia

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
7Teele TelgmaW20-326:45+1:457:39A
10Kristel KoivoW20-127:14+3:188:02A
15Lauri PahnM20-128:17+2:556:41A
19Oliver KuttM20-228:56+4:106:44A
21Lorely KorvelW20-330:00+5:008:35B
24Emily RaudkeppW20-230:42+6:028:49B
25Kaarel VesilindM20-230:41+5:557:09B
26Kaarel Hendrik ZernantM20-329:41+4:447:05B
41Andres RoomM20-133:43+8:217:58C
57Kiur Erik EensaarM20-345:44+20:4710:54C

FIN Finland

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
3Tuomas HeikkilaM20-125:37+0:156:03A
4Veera KlemettinenW20-326:13+1:137:30A
4Anni HaanpaaW20-125:00+1:047:22A
5Amy NymalmW20-326:29+1:297:35A
7Jasmiina RantalaW20-126:07+2:117:42A
12Maria MaattanenW20-228:07+3:278:04A
13Leo MatinheikkiM20-327:37+2:406:35A
14Akseli RuoholaM20-228:19+3:336:36A
22Teemu OksanenM20-328:54+3:576:53B
23Otto KaarioM20-128:43+3:216:47B
31Anu TuomistoW20-232:29+7:499:20B
35Mikko EerolaM20-233:28+8:427:48B

FRA France

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Guilhem HaberkornM20-324:575:57A
4Benjamin LeducM20-325:40+0:436:07A
5Mathieu PerrinM20-226:33+1:476:11A
11Quentin MouletM20-127:13+1:516:26A
12Guilhem EliasM20-127:45+2:236:33A
13Raphael MasliahM20-228:15+3:296:35A
17Florence HanauerW20-229:16+4:368:24A
19Cecile CalandryW20-128:47+4:518:29A
27Juliette BassetW20-331:33+6:339:02B
32Chloe DudoignonW20-232:43+8:039:24B

GBR Great Britain

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
9Niamh HunterW20-227:29+2:497:53A
17Matthew FellbaumM20-228:47+4:016:42A
18Laura KingW20-329:44+4:448:31A
18Fiona BunnW20-128:36+4:408:26A
18Aidan RigbyM20-128:30+3:086:44A
18Alastair ThomasM20-328:07+3:106:42A
22Grace MolloyW20-330:46+5:468:48B
26Emma WilsonW20-230:55+6:158:53B
26Chloe PotterW20-129:58+6:028:50B
28Daniel SpencerM20-231:11+6:257:16B
29Alex CarcasM20-329:56+4:597:08B
31Eddie NarbettM20-130:53+5:317:18B

GER Germany

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
4Mareike SeegerW20-226:13+1:337:32A
9Birte FriedrichsW20-327:37+2:377:54A
15Erik DoehlerM20-128:17+2:556:41A
17Colin KolbeM20-328:02+3:056:41A
17Isabel SeegerW20-329:39+4:398:29A
21Ole HennselerM20-230:27+5:417:05B
30Ann Charlotte SpangenbergW20-232:25+7:459:18B
33Hannah HaenselW20-132:52+8:569:41B
43Cedrk KleinM20-333:56+8:598:05C

HKG Hong Kong

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
48Hoi Yi LawW20-246:57+22:1713:29C
48Chun Ho LiM20-239:08+14:229:07C
50Tsz Fung YuM20-336:56+11:598:48C
50Ying Yau ChuW20-352:11+27:1114:57C
51Yi Shan WongW20-152:24+28:2815:27C
52Wai Ching FungW20-21:05:26+40:4618:48C
52Hei tung LeungW20-357:45+32:4516:32C
53Chun Hei ChanM20-142:02+16:409:56C
55Chit Hei ShiuM20-145:46+20:2410:49C
55Yau Man ChuM20-341:49+16:529:58C
55Tsz Chun Jason WongM20-248:55+24:0911:24C

HUN Hungary

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Zsofia SarkozyW20-123:567:03A
2Csilla GardonyiW20-225:57+1:177:27A
8Hanga SzuromiW20-126:15+2:197:44A
8Csaba GerberM20-126:56+1:346:22A
11Marton ZacherM20-227:45+2:596:28A
12Mihaly OrmayM20-327:23+2:266:32A
16Vanda VekonyW20-329:19+4:198:24A
16Peter DivinM20-328:00+3:036:40A
27Tamas BaranyM20-129:34+4:126:59B
36Csenge GerberW20-332:53+7:539:25B
37Dorottya HajnalW20-234:09+9:299:48B
40Patrik EgeiM20-235:20+10:348:14B

IRL Ireland

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
22Conall WhelanM20-128:39+3:176:46B
42Eadaoin McCavanaW20-135:53+11:5710:35C
43Emer PerkinsW20-239:52+15:1211:27C
49Ruairi LongM20-335:46+10:498:32C
51Clodagh MoranW20-352:16+27:1614:58C
57Zac OSullivanHourihanM20-251:17+26:3111:57C

ITA Italy

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
30Alice SelemW20-130:53+6:579:06B
33Enrico MannocciM20-330:49+5:527:21B
34Damiano BettegaM20-131:28+6:067:26B
35Vera ChiusoleW20-332:49+7:499:24B
41Serena RausW20-237:26+12:4610:45C
45Fabio BrunetM20-334:59+10:028:20C
46Pietro PalumboM20-238:19+13:338:55C

JPN Japan

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
38Takumi KitamiM20-235:05+10:198:10B
39Yusuke SobueM20-132:40+7:187:43B
43Kotomi IbeW20-334:33+9:339:53C
44Akihiro ShiinaM20-236:51+12:058:35C
44Wakana MiyamotoW20-136:39+12:4310:48C
47Wakana SakumaW20-243:14+18:3412:25C
49Fumika SeraW20-351:01+26:0114:37C
50Kaori ItoW20-250:42+26:0214:34C
50Mizuho KatoriW20-148:50+24:5414:24C
51Satoshi KanekoM20-337:12+12:158:52C
52Hiroki KomakiM20-141:16+15:549:45C
53Seiya MorikiyoM20-340:51+15:549:44C

LAT Latvia

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
8Uldis UpitisM20-227:02+2:166:18A
20Ilgvars CauneM20-229:29+4:436:52A
21Agnija CauneW20-230:05+5:258:38B
23Matiss SliksjanisM20-329:15+4:186:58B
27Fricis SpektorsM20-329:54+4:577:08B
28Rihards KruminsM20-129:45+4:237:01B
28Magda CigleW20-331:41+6:419:04B
33Irbe Bluma AigiaW20-332:20+7:209:15B
33Edgars UstinovsM20-131:26+6:047:25B
36Eliza OzolaW20-133:33+9:379:53B
36Signe SirmaW20-233:58+9:189:45B
37Vilma AlberingaW20-133:49+9:539:58B

LTU Lithuania

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
14Judita TraubaiteW20-127:48+3:528:12A
15Rokas BarauskasM20-228:28+3:426:38A
16Akvile BartkeviciuteW20-229:13+4:338:23A
17Rokas LipnickasM20-128:22+3:006:42A
24Pranas GermanaviciusM20-329:16+4:196:59B
25Ugne LieguteW20-331:20+6:208:58B
33Ugne GineikaiteW20-233:05+8:259:30B
35Kaste RutkauskaiteW20-133:23+9:279:50B
53Rokas VaitkusM20-242:05+17:199:48C

NOR Norway

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Eirik Langedal BreivikM20-125:225:59A
1Kasper FosserM20-224:465:46A
3Ragne WiklundW20-124:59+1:037:22A
3Victoria Haestad BjornstadW20-226:11+1:317:31A
4Elias JonssonM20-226:21+1:356:08A
7Einar MelsomM20-126:45+1:236:19A
7Havard EidsmoM20-326:07+1:106:13A
8Tilla Farnes HennumW20-327:27+2:277:51A
9Ragnhild EideW20-127:01+3:057:58A
25Malin SandstadW20-230:51+6:118:51B
30Jenny BaklidW20-331:55+6:559:08B
42Lukas LilandM20-333:52+8:558:04C

NZL New Zealand

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
6Katie CoryWrightW20-226:59+2:197:45A
11Max GriffithsM20-327:10+2:136:29A
19Joseph LynchM20-328:32+3:356:48A
20Cameron de LIsleM20-128:32+3:106:44A
25Lara MolloyW20-129:34+5:388:43B
27Jenna TidswellW20-231:15+6:358:58B
32Marisol HunterW20-132:35+8:399:36B
35Will TidswellM20-131:45+6:237:30B
40Briana StevenW20-333:55+8:559:43B
42Callum HillM20-236:29+11:438:30C
43Daniel MoncktonM20-236:44+11:588:33C
47Meghan DrewW20-338:14+13:1410:57C

POL Poland

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Fryderyk PryjmaM20-125:23+0:016:00A
10Agnieszka CychW20-127:14+3:188:02A
10Marcin BiedermanM20-227:36+2:506:26A
13Adrianna BiedermanW20-228:18+3:388:07A
30Jan BednarskiM20-330:26+5:297:15B
41Piotr RzencaM20-236:19+11:338:27C
47Jan RutkaM20-335:36+10:398:29C
48Maja GarbacikW20-343:26+18:2612:26C
Kacper KucaM20-1mispunchedC

POR Portugal

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
5Ricardo Esteves FerreiraM20-325:57+1:006:11A
27Joao BernardinoM20-230:48+6:027:10B
31Beatriz SanguinoW20-332:11+7:119:13B
40Joao MagalhaesM20-132:49+7:277:45B
Helena LimaW20-1mispunchedC

ROM Romania

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
24Agnes Rebeka NedaW20-331:14+6:148:56B
32Lorand VighM20-232:17+7:317:31B
34Timea ViragW20-133:11+9:159:47B
51Dorottya BarthaW20-255:09+30:2915:50C
56Peter Knobloch EsztergarM20-147:23+22:0111:12C

RSA South Africa

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
35Christie CourtnageW20-233:53+9:139:44B
38Kirsten ChambersW20-134:06+10:1010:03B
57Andries SwartM20-148:16+22:5411:24C

RUS Russian Federation

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
1Veronika KalininaW20-224:407:05A
1Kristina SmirnovaW20-325:007:09A
6Daniil KashinM20-226:53+2:076:15A
8Semen PetrovM20-126:56+1:346:22A
14Anastasiya GrigorevaW20-329:11+4:118:21A
15Elena PisarenkoW20-128:20+4:248:21A
19Dasha PanchenkoW20-229:27+4:478:27A
24Daniil BotyginM20-129:06+3:446:52B
25Alexey KorovinM20-329:17+4:206:59B
31Nikolai KudriavtcevM20-330:31+5:347:16B
37Anton LukashevichM20-233:53+9:077:53B
46Elizaveta RastegaevaW20-137:47+13:5111:08C

SLO Slovenia

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
12Matic BlazM20-228:03+3:176:32A
30Mark BogatajM20-130:30+5:087:12B
56Zan RavnikarM20-343:08+18:1110:17C

SRB Serbia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
21Milos BilicM20-230:27+5:417:05B
47Olga StanojevicW20-141:28+17:3212:13C

SUI Switzerland

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
2Reto EggerM20-225:20+0:345:54A
2Simona AebersoldW20-325:06+0:067:11A
3Chamuel ZbindenM20-325:38+0:416:07A
6Timo SuterM20-126:11+0:496:11A
8Lea WidmerW20-227:11+2:317:48A
11Elisa BertozziW20-227:52+3:128:00A
13Anja ProbstW20-329:06+4:068:20A
15Eliane DeiningerW20-128:20+4:248:21A
15Fabian AebersoldM20-327:55+2:586:39A
17Elena PezzatiW20-128:30+4:348:24A
18Tino PolsiniM20-228:50+4:046:43A
43Nicola MuellerM20-135:30+10:088:23C

SVK Slovakia

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
10Tamara MiklusovaW20-227:51+3:118:00A
19Tereza SmelikovaW20-128:47+4:518:29A
19Jakub ChupekM20-128:31+3:096:44A
23Tereza MiklusovaW20-331:08+6:088:55B
35Dusan SlamaM20-331:02+6:057:24B
36Medard FederM20-233:40+8:547:50B
46Tobias GoldschmidtM20-335:22+10:258:26C
51Daniel PompuraM20-141:00+15:389:41C

SWE Sweden

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
4Simon ImarkM20-125:52+0:306:06A
4Sanna FastW20-226:13+1:337:32A
5Jesper SvenskM20-126:05+0:436:09A
5Hanna HugossonW20-125:15+1:197:26A
6Viktor SvenskM20-226:53+2:076:15A
6Henrik JohannessonM20-325:58+1:016:11A
9Axel GranqvistM20-227:28+2:426:24A
18Ella OlssonW20-229:20+4:408:25A
20Isac von KrusenstiernaM20-328:48+3:516:52A
21Alva SonessonW20-128:54+4:588:31B
32Johanna Borjesson ErikssonW20-332:14+7:149:14B
45Vilma von KrusenstiernaW20-335:49+10:4910:15C

TUR Turkey

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
30Mucahit OzkayaM20-231:27+6:417:19B
31Elif Gokce AvciW20-130:59+7:039:08B
38Mehmet Emin AvcilM20-332:10+7:137:40B
41Mehmet Can OzturkM20-333:36+8:398:01C
41Zeynep OcakW20-334:21+9:219:50C
42Talha GundayM20-134:14+8:528:05C
49Hilal OrucW20-249:04+24:2414:05C
54Ismail KilincM20-144:16+18:5410:27C
54Sahin DemirM20-242:28+17:429:53C

UKR Ukraine

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
3Stanislav PolianytsiaM20-226:16+1:306:07A
25Mykyta ZviahinM20-129:24+4:026:57B
26Polina SurkovaW20-331:22+6:228:59B
27Mariia TymoshchukW20-130:17+6:218:55B
32Taras RachukM20-330:42+5:457:19B
34Iulia TrokhymchukW20-233:52+9:129:43B
39Feia TsyvilskaW20-234:59+10:1910:03B

USA United States

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeFH
28Tyra ChristophersonW20-231:36+6:569:04B
29Martin Borge HeirM20-129:53+4:317:03B
37Thomas LaraiaM20-332:07+7:107:39B
38Peter ZakrevskiM20-132:39+7:177:43B
40Brigitte BordelonW20-236:17+11:3710:25B
41Julia DoubsonW20-135:18+11:2210:24C
44Siri ChristophersonW20-335:15+10:1510:06C
46Caroline SandboW20-338:09+13:0910:55C
48Aidan MintoM20-335:45+10:488:31C
51Anthony RileyM20-241:21+16:359:38C
52Diana AleksievaW20-157:06+33:1016:50C
56David RundeM20-249:49+25:0311:36C

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org