International Orienteering Federation

Official results for Junior World Orienteering Championships - Sprint

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint
Organisers: Hungary / Szegedi Vasutas SE
Date: 10 July 2018

AUS Australia

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Aston KeyM20 (160)16:22+0:344:01
30Patrick JaffeM20 (160)16:56+1:084:09
48Zoe MelhuishW20 (148)18:48+3:135:08
50Tara MelhuishW20 (148)18:52+3:175:09
53Caroline PigerreW20 (148)19:02+3:275:12
56Angus HainesM20 (160)17:49+2:014:22
69Asha SteerW20 (148)19:20+3:455:16
75Patrick MillerM20 (160)18:27+2:394:31
100Alastair GeorgeM20 (160)19:01+3:134:40
125Rachel AllenW20 (148)22:48+7:136:13
141Joseph DickinsonM20 (160)21:47+5:595:21
Zoe DowlingW20 (148)mispunched

AUT Austria

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Jasmina GassnerW20 (148)17:21+1:464:44
31Nicolas KastnerM20 (160)17:00+1:124:10
31Ylvi KastnerW20 (148)18:14+2:394:58
37Tina TiefenboeckW20 (148)18:24+2:495:01
37Georg GroellM20 (160)17:19+1:314:15
38Antonia ErhartW20 (148)18:28+2:535:02
74Jannis BonekM20 (160)18:20+2:324:30
97Leo HolperM20 (160)18:54+3:064:38
114Rosa TrummerW20 (148)21:38+6:035:54
127Anna BergerW20 (148)23:16+7:416:21

BEL Belgium

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
57Mathias BlaiseM20 (160)17:51+2:034:23
93Ems De SmulW20 (148)20:26+4:515:34
95Simon ArnoM20 (160)18:50+3:024:37
105Marine SillienW20 (148)20:56+5:215:43
106Simon KrekelsM20 (160)19:20+3:324:45
108Hannah ThielsW20 (148)21:08+5:335:46
112Wout KeuppensM20 (160)19:47+3:594:51
115Laurine HermanW20 (148)21:49+6:145:57
117Lucie ArnoW20 (148)21:54+6:195:59
117Cedric AmerijckxM20 (160)20:01+4:134:55
118Sandrine DefraigneW20 (148)21:56+6:215:59
126Klaas MellebeekM20 (160)20:26+4:385:01

BUL Bulgaria

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Yasna PetrovaW20 (148)18:02+2:274:55
28Andreya DyaksovaW20 (148)18:08+2:334:57
51Stefan YordanovM20 (160)17:38+1:504:19
68Boyan IvandzhikovM20 (160)18:07+2:194:27
100Mariya DermendzhievaW20 (148)20:41+5:065:39
101Petar BorisovM20 (160)19:03+3:154:40
102Borislava MitkovaW20 (148)20:47+5:125:40
121Evangelina DyaksovaW20 (148)22:06+6:316:02
Toma KotkovM20 (160)mispunched

CAN Canada

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Emma WaddingtonW20 (148)16:53+1:184:36
53Jan Erik NaessM20 (160)17:42+1:544:20
57Christian MichelsenM20 (160)17:51+2:034:23
108David BakkerM20 (160)19:28+3:404:46
124Sianna DorseyW20 (148)22:43+7:086:12
142Graeme FarrandM20 (160)21:57+6:095:23
144Michael SvobodaM20 (160)22:17+6:295:28
146Tomas GrahamM20 (160)22:59+7:115:38
Rachel MayW20 (148)mispunched

CRO Croatia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jan GobecM20 (160)mispunched

CZE Czech Republic

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Tereza JanosikovaW20 (148)16:01+0:264:22
12Vit HorcickaM20 (160)16:25+0:374:02
19Vojtech SykoraM20 (160)16:38+0:504:05
20Tereza CechovaW20 (148)17:48+2:134:51
26Daniel VandasM20 (160)16:51+1:034:08
37Jan BendakM20 (160)17:19+1:314:15
45Barbora ChaloupskaW20 (148)18:40+3:055:06
73Nikola ThynovaW20 (148)19:26+3:515:18
75Barbora VyhnalkovaW20 (148)19:30+3:555:19
81Tomas KrivdaM20 (160)18:33+2:454:33
88Vit KostejnM20 (160)18:37+2:494:34
98Marketa FiresovaW20 (148)20:37+5:025:37

DEN Denmark

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Hedvig Valbjorn GydesenW20 (148)17:31+1:564:47
31Agnes KrachtW20 (148)18:14+2:394:58
34Ida OebroW20 (148)18:18+2:435:00
40Annika SimonsenW20 (148)18:35+3:005:04
41Malthe PoulsenM20 (160)17:23+1:354:16
61Soren Thrane OdumM20 (160)17:56+2:084:24
65Mikkel Holm NielsenM20 (160)17:59+2:114:25
82Alberte Kaae NielsenW20 (148)19:51+4:165:25
84Malte Kjaer HemmingsenM20 (160)18:36+2:484:34
90Lotte Jauhojarvi MarkussenW20 (148)20:20+4:455:33
98Laurits Bidstrup MollerM20 (160)18:55+3:074:38
Andreas Bock BjoernsenM20 (160)mispunched

ESP Spain

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Maria PrietoW20 (148)17:03+1:284:39
26Alvaro CasadoM20 (160)16:51+1:034:08
58Ana Isabel Toledo NavarroW20 (148)19:07+3:325:13
76Ines Pozo PradaW20 (148)19:31+3:565:19
108David RojasM20 (160)19:28+3:404:46
115Abel HerreroM20 (160)20:00+4:124:54
131Juan SanzM20 (160)20:49+5:015:06
138Elena Marti BarclayW20 (148)24:58+9:236:49

EST Estonia

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Teele TelgmaW20 (148)17:56+2:214:53
69Kaarel Hendrik ZernantM20 (160)18:11+2:234:28
86Kristel KoivoW20 (148)20:05+4:305:29
94Kaarel VesilindM20 (160)18:48+3:004:37
103Andres RoomM20 (160)19:09+3:214:42
111Lauri PahnM20 (160)19:36+3:484:48
111Emily RaudkeppW20 (148)21:23+5:485:50
118Kiur Erik EensaarM20 (160)20:03+4:154:55
139Lorely KorvelW20 (148)25:25+9:506:56
Oliver KuttM20 (160)mispunched

FIN Finland

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Otto KaarioM20 (160)15:57+0:093:55
9Veera KlemettinenW20 (148)17:15+1:404:42
16Anu TuomistoW20 (148)17:34+1:594:47
19Amy NymalmW20 (148)17:45+2:104:50
20Tuomas HeikkilaM20 (160)16:40+0:524:05
21Jasmiina RantalaW20 (148)17:55+2:204:53
31Maria MaattanenW20 (148)18:14+2:394:58
34Akseli RuoholaM20 (160)17:10+1:224:13
40Anni HaanpaaW20 (148)18:35+3:005:04
42Teemu OksanenM20 (160)17:24+1:364:16
43Mikko EerolaM20 (160)17:26+1:384:17
46Leo MatinheikkiM20 (160)17:28+1:404:17

FRA France

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Florence HanauerW20 (148)16:40+1:054:33
13Mathieu PerrinM20 (160)16:30+0:424:03
15Guilhem EliasM20 (160)16:35+0:474:04
33Benjamin LeducM20 (160)17:04+1:164:11
36Quentin MouletM20 (160)17:12+1:244:13
50Juliette BassetW20 (148)18:52+3:175:09
60Cecile CalandryW20 (148)19:09+3:345:13
63Raphael MasliahM20 (160)17:58+2:104:24

GBR Great Britain

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Matthew FellbaumM20 (160)15:56+0:083:54
15Fiona BunnW20 (148)17:33+1:584:47
17Grace MolloyW20 (148)17:44+2:094:50
28Aidan RigbyM20 (160)16:52+1:044:08
37Alex CarcasM20 (160)17:19+1:314:15
46Eddie NarbettM20 (160)17:28+1:404:17
65Chloe PotterW20 (148)19:15+3:405:15
86Emma WilsonW20 (148)20:05+4:305:29
Laura KingW20 (148)mispunched

GER Germany

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Colin KolbeM20 (160)15:483:52
30Ann Charlotte SpangenbergW20 (148)18:10+2:354:57
31Erik DoehlerM20 (160)17:00+1:124:10
43Ole HennselerM20 (160)17:26+1:384:17
47Mareike SeegerW20 (148)18:45+3:105:07
53Birte FriedrichsW20 (148)19:02+3:275:12
56Isabel SeegerW20 (148)19:06+3:315:13
104Hannah HaenselW20 (148)20:55+5:205:42
122Cedrk KleinM20 (160)20:16+4:284:58

HKG Hong Kong

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
104Chun Hei ChanM20 (160)19:13+3:254:43
105Tsz Fung YuM20 (160)19:16+3:284:44
112Chun Ho LiM20 (160)19:47+3:594:51
126Hoi Yi LawW20 (148)22:59+7:246:16
127Chit Hei ShiuM20 (160)20:29+4:415:01
128Hei tung LeungW20 (148)23:31+7:566:25
130Yi Shan WongW20 (148)23:39+8:046:27
132Ying Yau ChuW20 (148)23:53+8:186:31
138Tsz Chun Jason WongM20 (160)21:41+5:535:19
141Wai Ching FungW20 (148)30:37+15:028:21
143Yau Man ChuM20 (160)22:02+6:145:24

HUN Hungary

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Csilla GardonyiW20 (148)16:37+1:024:32
8Tamas BaranyM20 (160)16:20+0:324:00
11Zsofia SarkozyW20 (148)17:20+1:454:44
23Vanda VekonyW20 (148)17:57+2:224:54
25Hanga SzuromiW20 (148)18:02+2:274:55
29Mihaly OrmayM20 (160)16:54+1:064:09
48Marton ZacherM20 (160)17:30+1:424:17
50Csaba GerberM20 (160)17:36+1:484:19
60Peter DivinM20 (160)17:55+2:074:24
65Patrik EgeiM20 (160)17:59+2:114:25
85Csenge GerberW20 (148)19:58+4:235:27
90Dorottya HajnalW20 (148)20:20+4:455:33

IRL Ireland

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
83Ruairi LongM20 (160)18:34+2:464:33
124Conall WhelanM20 (160)20:17+4:294:59
129Emer PerkinsW20 (148)23:38+8:036:27
132Zac OSullivanHourihanM20 (160)20:55+5:075:08
136Eadaoin McCavanaW20 (148)24:15+8:406:37

ITA Italy

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
43Damiano BettegaM20 (160)17:26+1:384:17
60Vera ChiusoleW20 (148)19:09+3:345:13
84Serena RausW20 (148)19:57+4:225:27
93Fabio BrunetM20 (160)18:46+2:584:36
110Enrico MannocciM20 (160)19:32+3:444:47
120Pietro PalumboM20 (160)20:09+4:214:57
123Alice SelemW20 (148)22:14+6:396:04

JPN Japan

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
66Kotomi IbeW20 (148)19:17+3:425:16
79Takumi KitamiM20 (160)18:32+2:444:33
116Mizuho KatoriW20 (148)21:50+6:155:57
119Fumika SeraW20 (148)21:57+6:225:59
122Wakana MiyamotoW20 (148)22:09+6:346:03
124Yusuke SobueM20 (160)20:17+4:294:59
128Akihiro ShiinaM20 (160)20:33+4:455:02
131Kaori ItoW20 (148)23:45+8:106:29
134Wakana SakumaW20 (148)24:02+8:276:33
136Hiroki KomakiM20 (160)21:32+5:445:17
Satoshi KanekoM20 (160)mispunched

LAT Latvia

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Uldis UpitisM20 (160)16:40+0:524:05
48Agnija CauneW20 (148)18:48+3:135:08
70Matiss SliksjanisM20 (160)18:14+2:264:28
92Ilgvars CauneM20 (160)18:44+2:564:36
94Signe SirmaW20 (148)20:31+4:565:36
102Rihards KruminsM20 (160)19:04+3:164:41
109Eliza OzolaW20 (148)21:16+5:415:48
112Vilma AlberingaW20 (148)21:26+5:515:51
115Fricis SpektorsM20 (160)20:00+4:124:54
120Irbe Bluma AigaW20 (148)22:02+6:276:01
Edgars UstinovsM20 (160)mispunched
Magda CigleW20 (148)mispunched

LTU Lithuania

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Kaste RutkauskaiteW20 (148)17:59+2:244:54
72Rokas LipnickasM20 (160)18:17+2:294:29
74Ugne GineikaiteW20 (148)19:27+3:525:18
79Pranas GermanaviciusM20 (160)18:32+2:444:33
81Ugne LieguteW20 (148)19:47+4:125:24
90Rokas BarauskasM20 (160)18:39+2:514:34
96Judita TraubaiteW20 (148)20:32+4:575:36
99Rokas VaitkusM20 (160)18:56+3:084:39

NOR Norway

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Kasper FosserM20 (160)15:57+0:093:55
7Elias JonssonM20 (160)16:14+0:263:59
10Victoria Haestad BjornstadW20 (148)17:19+1:444:43
15Einar MelsomM20 (160)16:35+0:474:04
18Eirik Langedal BreivikM20 (160)16:37+0:494:04
39Jenny BaklidW20 (148)18:29+2:545:03
40Lukas LilandM20 (160)17:22+1:344:16
44Tilla Farnes HennumW20 (148)18:39+3:045:05
52Ragnhild EideW20 (148)18:57+3:225:10
80Ragne WiklundW20 (148)19:45+4:105:23
Havard EidsmoM20 (160)mispunched
Malin SandstadW20 (148)mispunched

NZL New Zealand

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Joseph LynchM20 (160)16:35+0:474:04
46Lara MolloyW20 (148)18:42+3:075:06
53Cameron de LIsleM20 (160)17:42+1:544:20
64Marisol HunterW20 (148)19:14+3:395:15
67Max GriffithsM20 (160)18:06+2:184:26
71Jenna TidswellW20 (148)19:25+3:505:18
72Daniel MoncktonM20 (160)18:17+2:294:29
79Briana StevenW20 (148)19:37+4:025:21
96Callum HillM20 (160)18:53+3:054:38
97Katie CoryWrightW20 (148)20:34+4:595:37
107Meghan DrewW20 (148)21:07+5:325:46
129Will TidswellM20 (160)20:38+4:505:04

POL Poland

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Fryderyk PryjmaM20 (160)16:42+0:544:06
27Agnieszka CychW20 (148)18:07+2:324:56
55Piotr RzencaM20 (160)17:47+1:594:22
56Maja GarbacikW20 (148)19:06+3:315:13
61Marcin BiedermanM20 (160)17:56+2:084:24
63Jan RutkaM20 (160)17:58+2:104:24
78Adrianna BiedermanW20 (148)19:35+4:005:21
121Jan BednarskiM20 (160)20:13+4:254:58

POR Portugal

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
71Joao BernardinoM20 (160)18:15+2:274:29
98Beatriz SanguinoW20 (148)20:37+5:025:37
106Helena LimaW20 (148)21:00+5:255:44
118Joao MagalhaesM20 (160)20:03+4:154:55
130Ricardo Esteves FerreiraM20 (160)20:46+4:585:06

ROM Romania

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
66Agnes Rebeka NedaW20 (148)19:17+3:425:16
101Timea ViragW20 (148)20:42+5:075:39
134Dorottya BarthaW20 (148)24:02+8:276:33
Lorand VighM20 (160)mispunched
Peter Knobloch EsztergarM20 (160)mispunched
George Emilian MinoiuM20 (160)mispunched

RSA South Africa

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
53Christie CourtnageW20 (148)19:02+3:275:12
110Kirsten ChambersW20 (148)21:22+5:475:50
140Andries SwartM20 (160)21:43+5:555:20

SLO Slovenia

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
78Mark BogatajM20 (160)18:31+2:434:32
145Zan RavnikarM20 (160)22:34+6:465:32
Matic BlazM20 (160)mispunched

SRB Serbia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Milos BilicM20 (160)16:48+1:004:07
94Olga StanojevicW20 (148)20:31+4:565:36

SUI Switzerland

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Simona AebersoldW20 (148)15:354:15
8Lea WidmerW20 (148)17:07+1:324:40
9Timo SuterM20 (160)16:22+0:344:01
11Reto EggerM20 (160)16:23+0:354:01
12Elisa BertozziW20 (148)17:21+1:464:44
17Elena PezzatiW20 (148)17:44+2:094:50
23Tino PolsiniM20 (160)16:47+0:594:07
36Eliane DeiningerW20 (148)18:21+2:465:00
40Anja ProbstW20 (148)18:35+3:005:04
49Nicola MuellerM20 (160)17:33+1:454:18
Fabian AebersoldM20 (160)mispunched
Chamuel ZbindenM20 (160)mispunched

SVK Slovakia

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
58Tamara MiklusovaW20 (148)19:07+3:325:13
70Tereza MiklusovaW20 (148)19:23+3:485:17
81Jakub ChupekM20 (160)18:33+2:454:33
84Tobias GoldschmidtM20 (160)18:36+2:484:34
114Medard FederM20 (160)19:52+4:044:52
135Daniel PompuraM20 (160)21:31+5:435:17
Tereza SmelikovaW20 (148)mispunched

SWE Sweden

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Jesper SvenskM20 (160)16:00+0:123:55
5Vilma von KrusenstiernaW20 (148)16:46+1:114:34
6Simon ImarkM20 (160)16:13+0:253:59
14Axel GranqvistM20 (160)16:34+0:464:04
24Henrik JohannessonM20 (160)16:48+1:004:07
28Hanna HugossonW20 (148)18:08+2:334:57
35Sanna FastW20 (148)18:19+2:445:00
43Alva SonessonW20 (148)18:38+3:035:05
71Ella OlssonW20 (148)19:25+3:505:18
76Johanna Borjesson ErikssonW20 (148)19:31+3:565:19
84Viktor SvenskM20 (160)18:36+2:484:34
Isac von KrusenstiernaM20 (160)mispunched

TUR Turkey

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
51Ismail KilincM20 (160)17:38+1:504:19
76Mucahit OzkayaM20 (160)18:28+2:404:32
84Talha GundayM20 (160)18:36+2:484:34
88Elif Gokce AvciW20 (148)20:14+4:395:31
103Zeynep OcakW20 (148)20:51+5:165:41
107Sahin DemirM20 (160)19:22+3:344:45
122Mehmet Emin AvcilM20 (160)20:16+4:284:58
137Hilal OrucW20 (148)24:32+8:576:42
138Mehmet Can OzturkM20 (160)21:41+5:535:19

UKR Ukraine

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Taras RachukM20 (160)17:10+1:224:13
59Stanislav PolianytsiaM20 (160)17:53+2:054:23
83Feia TsyvilskaW20 (148)19:53+4:185:25
89Polina SurkovaW20 (148)20:16+4:415:32
90Iulia TrokhymchukW20 (148)20:20+4:455:33
91Mykyta ZviahinM20 (160)18:40+2:524:35
Mariia TymoshchukW20 (148)mispunched

USA United States

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
62Julia DoubsonW20 (148)19:11+3:365:14
63Tyra ChristophersonW20 (148)19:12+3:375:14
68Siri ChristophersonW20 (148)19:19+3:445:16
76David RundeM20 (160)18:28+2:404:32
88Peter ZakrevskiM20 (160)18:37+2:494:34
112Brigitte BordelonW20 (148)21:26+5:515:51
133Aidan MintoM20 (160)20:56+5:085:08
133Caroline SandboW20 (148)23:54+8:196:31
134Anthony RileyM20 (160)21:07+5:195:11
137Thomas LaraiaM20 (160)21:36+5:485:18
140Diana AleksievaW20 (148)26:18+10:437:11

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org