International Orienteering Federation

Official results for World Cup round 3 & Pre-WOC - Relay

Event informationShow result list by classHide team lineupsPrint

Name: Relay
Organiser: Norway
Date: 2 September 2018

Austrian Orienteering Federation

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
7Austria 1Women2:05:55
1. Carina Polzer41:2611+3:5941:2611
2. Anja Arbter43:109+4:471:24:367-4
3. Ursula Kadan41:198+4:272:05:5570
14Austria 1Men2:03:57
1. Mathias Peter44:0624+5:5544:0624
2. Gernot Ymsen Kerschbaumer39:568+2:081:24:0216-8
3. Robert Merl39:559+2:372:03:5714-2
17Austria 2Women2:19:09
1. Johanna Trummer41:0010+3:3341:0010
2. Anna Nilsson Simkovics51:5326+13:301:32:5317+7
3. Anika Gassner46:1620+9:242:19:09170
23Austria / Czech RepublicMen2:19:35
1. Vojtech Sykora40:4015+2:2940:4015
2. Matthias Reiner48:5425+11:061:29:3423+8
3. Helmut Gremmel50:0125+12:432:19:35230

Belarus Orienteering Federation

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
22Belarus 1Men2:19:20
1. Aleksei Alekseyonok40:0213+1:5140:0213
2. Andrei Zhuravlev50:0327+12:151:30:0525+12
3. Anton Navichenka49:1524+11:572:19:2022-3
Czech Republic / BelarusWomenmispunched
1. Karolina Sikova48:3130+11:0448:3130
2. Kristina Yakubkina48:1718+9:541:36:4822-8
3. Jana Knapovadid not startmispunched

Belgian Orienteering Federation ABSO BVOS

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
30Belgium 1Men2:54:34
1. Tristan Bloemen55:2135+17:1055:2135
2. Clement Demeuse54:5131+17:031:50:1232-3
3. Francois Van der Ouderaa1:04:2230+27:042:54:3430-2

British Orienteering

5 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
13Great Britain 1Men2:03:52
1. Hector Haines41:4520+3:3441:4520
2. Alasdair McLeod42:1114+4:231:23:5614-6
3. Ralph Street39:5610+2:382:03:5213-1
19Great Britain 2Men2:10:32
1. Matthew Speake41:4922+3:3841:4922
2. Peter Hodkinson44:3020+6:421:26:1919-3
3. William Gardner44:1320+6:552:10:32190
22Great Britain 2Women2:23:42
1. Jo Shepherd52:4732+15:2052:4732
2. Hollie Orr46:3616+8:131:39:2327-5
3. Megan Carter Davies44:1916+7:272:23:4222-5
Great Britain 1Womenmispunched
1. Charlotte Watson40:568+3:2940:568
2. Catherine Taylor1:00:3228+22:091:41:2828+20
3. Jessica Tulliemispunchedmispunched
Great Britain 3Menmispunched
1. Matthew Fellbaum48:0128+9:5048:0128
2. Ben Mitchell47:1623+9:281:35:1726-2
3. Alexander Chepelindid not startmispunched

Czech Orienteering Federation

7 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
4Czech Republic 1Men1:55:36
1. Jan Petrzela39:039+0:5239:039
2. Milos Nykodym37:4811:16:513-6
3. Vojtech Kral38:455+1:271:55:364+1
12Czech Republic 1Women2:10:23
1. Tereza Janosikova42:3815+5:1142:3815
2. Vendula Horcickova44:0110+5:381:26:399-6
3. Denisa Kosova43:4415+6:522:10:2312+3
16Czech Republic 2Men2:04:37
1. Marek Minar41:4319+3:3241:4319
2. Jan Sedivy42:3516+4:471:24:1817-2
3. Daniel Hajek40:1912+3:012:04:3716-1
23Czech Republic 2Women2:26:40
1. Adela Indrakova45:4023+8:1345:4023
2. Lenka Mechlova51:1025+12:471:36:50230
3. Barbora Zhanalova49:5023+12:582:26:40230
23Austria / Czech RepublicMen2:19:35
1. Vojtech Sykora40:4015+2:2940:4015
2. Matthias Reiner48:5425+11:061:29:3423+8
3. Helmut Gremmel50:0125+12:432:19:35230
Czech Republic / BelarusWomenmispunched
1. Karolina Sikova48:3130+11:0448:3130
2. Kristina Yakubkina48:1718+9:541:36:4822-8
3. Jana Knapovadid not startmispunched
Italy / Czech RepublicMenmispunched
1. Riccardo Scalet48:0629+9:5548:0629
2. Sebastian Inderst57:5033+20:021:45:5628-1
3. Tomas Kubelkamispunchedmispunched

Danish Orienteering Federation DOF

3 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
15Denmark 1Women2:15:08
1. Amanda Falck Weber43:4818+6:2143:4818
2. Caroline Gjotterup48:4119+10:181:32:2916-2
3. Miri Thrane Oedum42:3911+5:472:15:0815-1
Denmark / Germany / Ukraine 2Womenmispunched
1. Olena Pitirimova48:0827+10:4148:0827
2. Paula Starke1:00:4929+22:261:48:5729+2
3. Line Cederbergdid not startmispunched
Denmark / New Zealand 1Menmispunched
1. Tue Lassen40:4717+2:3640:4717
2. Tim Robertson43:0618+5:181:23:5313-4
3. Cameron de LIslemispunchedmispunched

Deutscher Turner Bund

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
21Germany 1Women2:21:42
1. Susen Loesch45:1019+7:4345:1019
2. Arntraut Goetsch50:0323+11:401:35:1321+2
3. Patricia Nieke46:2921+9:372:21:42210
21Germany 1Men2:14:55
1. Felix Spaeth39:006+0:4939:006
2. Bjarne Friedrichs47:2524+9:371:26:2520+14
3. Bojan Blumenstein48:3022+11:122:14:5521+1
Denmark / Germany / Ukraine 2Womenmispunched
1. Olena Pitirimova48:0827+10:4148:0827
2. Paula Starke1:00:4929+22:261:48:5729+2
3. Line Cederbergdid not startmispunched
Germany / France / Japan 4Menmispunched
1. Matthias Kretzschmar48:2931+10:1848:2931
2. Hirokazu Osaki1:05:2234+27:341:53:5133+2
3. Loic Capberndid not startmispunched

Estonian Orienteering Federation EOL

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
16Estonia 1Women2:19:04
1. Annika Rihma45:3922+8:1245:3922
2. Kerstin Uiboupin53:3727+15:141:39:1626+4
3. Evely Kaasiku39:487+2:562:19:0416-10
20Estonia 1Men2:14:04
1. Kristo Heinmann45:0526+6:5445:0526
2. Kenny Kivikas44:5321+7:051:29:5824-2
3. Timo Sild44:0619+6:482:14:0420-4
24Estonia 2Women2:31:48
1. Marianne Haug47:0625+9:3947:0625
2. Laura Joonas44:0812+5:451:31:1415-10
3. Maiki Maalberg1:00:3424+23:422:31:4824+9
29Estonia / PolandMen2:45:02
1. Reigo Teervalt1:00:1436+22:031:00:1436
2. Mikolaj Dutkowski54:3030+16:421:54:4434-2
3. Lauri Sild50:1827+13:002:45:0229-5

Finnish Orienteering Federation

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
3Finland 1Women1:56:27
1. Sari Anttonen38:496+1:2238:496
2. Lotta Karhola39:463+1:231:18:354-2
3. Henna Riikka Haikonen37:523+1:001:56:273-1
4Finland 2Women1:58:01
1. Maija Sianoja37:353+0:0837:353
2. Miia Niittynen40:544+2:311:18:2930
3. Anna Narhi39:325+2:401:58:014+1
7Finland 1Men2:02:23
1. Miika Kirmula41:3818+3:2741:3818
2. Fredric Portin41:1612+3:281:22:5412-6
3. Aleksi Niemi39:297+2:112:02:237-5
10Finland 3Men2:03:19
1. Einari Heinaro40:0213+1:5140:0213
2. Olli Markus Taivainen41:3513+3:471:21:3710-3
3. Hannu Airila41:4215+4:242:03:19100
14Finland / France / New ZeelandWomen2:13:28
1. Kirsi Nurmi42:1413+4:4742:1413
2. Florence Hanauer47:3117+9:081:29:45130
3. Lizzie Ingham43:4314+6:512:13:2814+1
18Finland 2Men2:09:43
1. Elias Kuukka38:593+0:4838:593
2. Aleksi Karppinen49:2726+11:391:28:2621+18
3. Olli Ojanaho41:1714+3:592:09:4318-3

French Orienteering Federation

5 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
17France 1Men2:07:17
1. Mathieu Perrin40:4416+2:3340:4416
2. Frederic Tranchand39:527+2:041:20:369-7
3. Vincent Coupat46:4121+9:232:07:1717+8
20France 1Women2:21:34
1. Maelle Beauvir48:2629+10:5948:2629
2. Lea Vercellotti44:3213+6:091:32:5818-11
3. Isia Basset48:3622+11:442:21:3420+2
24France 2Men2:19:46
1. Quentin Rauturier44:1225+6:0144:1225
2. Theo Radondy45:1922+7:311:29:3122-3
3. Raphael Masliah50:1526+12:572:19:4624+2
France 3Menmispunched
1. Arnaud Perrin48:3032+10:1948:3032
2. Lucas Bassetdid not startdid not start
3. Nicolas Riodid not startmispunched
Germany / France / Japan 4Menmispunched
1. Matthias Kretzschmar48:2931+10:1848:2931
2. Hirokazu Osaki1:05:2234+27:341:53:5133+2
3. Loic Capberndid not startmispunched

Hungarian Orienteering Federation

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
Hungary 1Menmispunched
1. Aron Bako48:2030+10:0948:2030
2. Mate Baumholczermispunchedmispunched
3. Zsofia Sarkozydid not startmispunched

Italian Orienteering Federation FISO

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
25Italy 1Women2:39:06
1. Anna Caglio47:1726+9:5047:1726
2. Verena Troi49:3821+11:151:36:5524-2
3. Francesca Taufer1:02:1125+25:192:39:0625+1
Italy / Czech RepublicMenmispunched
1. Riccardo Scalet48:0629+9:5548:0629
2. Sebastian Inderst57:5033+20:021:45:5628-1
3. Tomas Kubelkamispunchedmispunched

Japanese Orienteering Federation

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
27Hong Kong / Japan 2Women3:07:40
1. Hinako Inage51:3731+14:1051:3731
2. Ka Ki Leung1:51:2131+1:12:582:42:5830-1
3. Sze Wing Yee1:17:4027+40:483:07:4027-3
Germany / France / Japan 4Menmispunched
1. Matthias Kretzschmar48:2931+10:1848:2931
2. Hirokazu Osaki1:05:2234+27:341:53:5133+2
3. Loic Capberndid not startmispunched

Latvian Orienteering Federation

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
12Latvia 1Men2:03:31
1. Rudolfs Zernis39:5011+1:3939:5011
2. Edgars Bertuks40:029+2:141:19:528-3
3. Arturs Paulins43:3918+6:212:03:3112+4
13Latvia 1Women2:11:57
1. Inga Dambe43:4617+6:1943:4617
2. Sandra Grosberga42:356+4:121:26:218-9
3. Liga Valdmane45:3618+8:442:11:5713+5

Moldavian Orienteering Federation

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
27Moldova, Republic of 1Men2:37:50
1. Vasili Fomiciov53:0834+14:5753:0834
2. Anatoli Fomiciov53:5229+16:041:47:0030-4
3. Ivan Fomiciov50:5028+13:322:37:5027-3

Norwegian Orienteering Federation

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Norway 1Men1:54:12
1. Eskil Kinneberg39:017+0:5039:017
2. Olav Lundanes37:534+0:051:16:545-2
3. Magne Daehli37:1811:54:121-4
2Norway 1Women1:55:18
1. Silje Ekroll Jahren39:077+1:4039:077
2. Marianne Andersen38:2311:17:302-5
3. Kamilla Olaussen37:482+0:561:55:1820
5Norway 2Men1:58:28
1. Hakon Jarvis Westergard39:1210+1:0139:1210
2. Gaute Hallan Steiwer40:3810+2:501:19:507-3
3. Paul Sirum38:384+1:201:58:285-2
6Norway 3Men1:58:37
1. Jo Forseth Indgaard38:593+0:4838:593
2. Jon Aukrust Osmoen37:523+0:041:16:5130
3. Yngve Skogstad41:4616+4:281:58:376+3
9Norway 2Women2:09:32
1. Kine Hallan Steiwer42:4616+5:1942:4616
2. Ingjerd Myhre44:0611+5:431:26:5211-5
3. Marie Olaussen42:4012+5:482:09:329-2
10Norway 3Women2:10:03
1. Ingrid Lundanes45:2720+8:0045:2720
2. Ingeborg Eide42:577+4:341:28:2412-8
3. Siri Ulvestad41:399+4:472:10:0310-2

Orienteering Association of Hong Kong

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
26Hong Kong 1Women3:06:16
1. Wai Lan Iris Lui1:29:0033+51:331:29:0033
2. Cho Yu Lam1:15:4530+37:222:44:4531-2
3. Hau Wah Brenda Chan1:16:1626+39:243:06:1626-5
27Hong Kong / Japan 2Women3:07:40
1. Hinako Inage51:3731+14:1051:3731
2. Ka Ki Leung1:51:2131+1:12:582:42:5830-1
3. Sze Wing Yee1:17:4027+40:483:07:4027-3
31Hong Kong 2Men3:30:44
1. Kin Kwan Kwok1:05:1338+27:021:05:1338
2. Wing Chung Tam1:41:0136+1:03:132:46:1435-3
3. Sing Wai Li44:30313:30:4431-4
Hong Kong 1Mendid not finish
1. Gerald Yip1:30:3140+52:201:30:3140
2. Kin Wai Lee1:24:1135+46:232:54:4236-4
3. did not startdid not start

Orienteering Australia

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
Australia 1Menmispunched
1. Michele Dawson1:13:0239+34:511:13:0239
2. Bryan RusselKeelydid not startdid not start
3. Henry McNultydid not startmispunched

Orienteering New Zealand

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
Denmark / New Zealand 1Menmispunched
1. Tue Lassen40:4717+2:3640:4717
2. Tim Robertson43:0618+5:181:23:5313-4
3. Cameron de LIslemispunchedmispunched

Orienteering USA

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
28United States 1Men2:41:11
1. Morten Jorgensen50:5633+12:4550:5633
2. Giacomo Barbone57:1232+19:241:48:0831-2
3. Anton Salmenkyla53:0329+15:452:41:1128-3

Polish Orienteering Federation

3 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
15Poland 1Men2:04:03
1. Michal Olejnik41:4520+3:3441:4520
2. Bartosz Pawlak42:3415+4:461:24:1918-2
3. Krzysztof Wolowczyk39:448+2:262:04:0315-3
19Poland 1Women2:21:26
1. Agata Stankiewicz48:1328+10:4648:1328
2. Hanna Wisniewska50:0222+11:391:38:1525-3
3. Aleksandra Hornik43:1113+6:192:21:2619-6
29Estonia / PolandMen2:45:02
1. Reigo Teervalt1:00:1436+22:031:00:1436
2. Mikolaj Dutkowski54:3030+16:421:54:4434-2
3. Lauri Sild50:1827+13:002:45:0229-5

Russian Orienteering Federation

5 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
11Russian Federation 2Women2:10:10
1. Galina Vinogradova45:3421+8:0745:3421
2. Yulia Novikova44:5414+6:311:30:2814-7
3. Natalia Efimova39:426+2:502:10:1011-3
25Russian Federation 2Men2:26:00
1. Daniil Kashin46:5027+8:3946:5027
2. Nikita Stepanov50:1528+12:271:37:05270
3. Dmitrii Poliakov48:5523+11:372:26:0025-2
Russian Federation 1Womenmispunched
1. Anastasia Rudnaya37:353+0:0837:353
2. Svetlana Mironovamispunchedmispunched
3. Tatyana Riabkinamispunchedmispunched
Russian Federation 3Womenmispunched
1. Anna Dvorianskaia42:3614+5:0942:3614
2. Anastasiia Borovkova50:4524+12:221:33:2119+5
3. Natalia Gemperledid not startmispunched
Russian Federation 1Menmispunched
1. Artem Popovmispunchedmispunched
2. Sergey Dobryninmispunchedmispunched
3. Dmitrii Nakonechnyimispunchedmispunched

Swedish Orienteering Federation

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Sweden 1Women1:52:55
1. Lina Strand37:27137:271
2. Karolin Ohlsson38:362+0:131:16:0310
3. Tove Alexandersson36:5211:52:5510
2Sweden 1Men1:54:15
1. Albin Ridefelt38:11138:111
2. Gustav Bergman38:055+0:171:16:1610
3. William Lind37:593+0:411:54:152+1
3Sweden 2Men1:54:36
1. Martin Regborn39:028+0:5139:028
2. Jonas Leandersson37:4811:16:502-6
3. Emil Svensk37:462+0:281:54:363+1
8Sweden 3Women2:08:54
1. Lilian Forsgren41:4112+4:1441:4112
2. Josefin Tjernlund45:0015+6:371:26:4110-2
3. Elin Månsson42:1310+5:212:08:548-2
Sweden 2Womenmispunched
1. Lisa Risby37:302+0:0337:302
2. Sara Hagströmmispunchedmispunched
3. Alva Olssonmispunchedmispunched
Sweden 3Mendid not finish
1. Anton Sjökvist38:593+0:4838:593
2. did not startdid not start
3. did not startdid not start

Swiss Orienteering

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
5Switzerland 1Women2:03:36
1. Julia Jakob40:589+3:3140:589
2. Simona Aebersold43:078+4:441:24:056-3
3. Sabine Hauswirth39:314+2:392:03:365-1
6Switzerland 2Women2:04:41
1. Paula Gross37:485+0:2137:485
2. Sofie Bachmann42:205+3:571:20:0850
3. Sarina Jenzer44:3317+7:412:04:416+1
8Switzerland 2Men2:02:44
1. Florian Schneider38:542+0:4338:542
2. Jonas Egger42:5117+5:031:21:4511+9
3. Andreas Kyburz40:5913+3:412:02:448-3
11Switzerland 1Men2:03:20
1. Daniel Hubmann42:4823+4:3742:4823
2. Florian Howald41:1211+3:241:24:0015-8
3. Matthias Kyburz39:206+2:022:03:2011-4
18Switzerland 3Women2:20:53
1. Sina Tommer46:0724+8:4046:0724
2. Lisa Holer49:0420+10:411:35:1120-4
3. Martina Ruch45:4219+8:502:20:5318-2
26Switzerland 3Men2:26:12
1. Joey Hadorn1:02:0037+23:491:02:0037
2. Noah Zbinden43:5819+6:101:45:5829-8
3. Martin Hubmann40:1411+2:562:26:1226-3

Ukrainian Orienteering Federation

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
9Ukraine 1Men2:02:49
1. Denys Shcherbakov39:5112+1:4039:5112
2. Ruslan Glibov39:306+1:421:19:216-6
3. Artem Panchenko43:2817+6:102:02:499+3
Denmark / Germany / Ukraine 2Womenmispunched
1. Olena Pitirimova48:0827+10:4148:0827
2. Paula Starke1:00:4929+22:261:48:5729+2
3. Line Cederbergdid not startmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Nokian Tyres World Orienteering Championships 2021
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport