International Orienteering Federation

Official results for Salming-Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Salming-Sprint
Organiser: Finland
Date: 13 April 2018

M21E

4 000 m, 84 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Olli OjanahoHelsingin SuunnistajatFinland14:553:43
2Aleksi NiemiTampereen PyrintöFinland15:11+0:163:47
3Fredric PortinPaimion RastiFinland15:15+0:203:48
4Topi RaitanenHelsingin SuunnistajatFinland15:17+0:223:49
5Mikko PatanaHiidenkiertäjätFinland15:19+0:243:49
6Jesse LaukkarinenPaimion RastiFinland15:22+0:273:50
7Elias KuukkaTampereen PyrintöFinland15:24+0:293:51
8Miika KirmulaKalevan RastiFinland15:25+0:303:51
9Otto KaarioSuunta JyväskyläFinland15:29+0:343:52
10Hannu AirilaKalevan RastiFinland15:31+0:363:52
11Tuomas HeikkiläHelsingin SuunnistajatFinland15:33+0:383:53
12Aleksi AnttolainenLahden Suunnistajat-37Finland15:35+0:403:53
13Joni HirvikallioKooveeFinland15:42+0:473:55
13Topias AholaNaviFinland15:42+0:473:55
15Einari HeinaroHelsingin SuunnistajatFinland15:43+0:483:55
16Sami HämäläinenMS ParmaFinland15:46+0:513:56
16Olli-Pekka KoistinenHiidenkiertäjätFinland15:46+0:513:56
18Eemeli SuominenHiidenkiertäjätFinland15:53+0:583:58
19Sergey DobryninAngelniemen AnkkuriRussian Federation15:54+0:593:58
20Juha SorvistoVaajakosken TeräFinland15:56+1:013:59
21Santeri SilvennoinenKalevan RastiFinland16:01+1:064:00
22Janne MänkärläLynxFinland16:03+1:084:00
23Alvar PalmenEspoon SuuntaFinland16:04+1:094:01
24Severi KymäläinenTampereen PyrintöFinland16:05+1:104:01
25Vili NiemiPaimion RastiFinland16:07+1:124:01
25Marten B BostromIFK Lidingo SOKFinland16:07+1:124:01
27Gleb TikhonovTurun MetsänkävijätRussian Federation16:08+1:134:02
28Markus RäsänenKalevan RastiFinland16:10+1:154:02
28Mikko HuhtinenPaimion RastiFinland16:10+1:154:02
30Oskari LiukkonenHiidenkiertäjätFinland16:11+1:164:02
30Arto TalvinenMS ParmaFinland16:11+1:164:02
32Topi PenttinenOK TrianFinland16:12+1:174:03
32Ville ParkkinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland16:12+1:174:03
34Andrei HramovHiisirastiRussian Federation16:13+1:184:03
35Jussi SunaTurun MetsänkävijätFinland16:17+1:224:04
36Lari PernuEspoon SuuntaFinland16:20+1:254:05
37Antti ParjanneLynxFinland16:23+1:284:05
38Samu HeiskaVehkalahden VeikotFinland16:24+1:294:06
38Sergei DetkovHiisirastiRussian Federation16:24+1:294:06
40Veli KangasHelsingin SuunnistajatFinland16:30+1:354:07
41Otto SundOK TrianFinland16:34+1:394:08
42Niklas HeikkiläTurun MetsänkävijätFinland16:36+1:414:09
43Arttu SyrjäläinenHelsingin SuunnistajatFinland16:37+1:424:09
43Aleksi SorsaTampereen PyrintöFinland16:37+1:424:09
45Miika SuominenKooveeFinland16:42+1:474:10
46Joonas AholaNaviFinland16:45+1:504:11
47Matti KiveläHiidenkiertäjätFinland16:46+1:514:11
47Toni-Antti ViitasaariKokkolan SuunnistajatFinland16:46+1:514:11
49Juho YlinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland16:51+1:564:12
50Toni SaariVaajakosken TeräFinland16:53+1:584:13
51Roope KoskinenKalevan RastiFinland16:55+2:004:13
52Aapo LeskinenLynxFinland16:56+2:014:14
53Tuomo LahtinenLahden Suunnistajat-37Finland16:57+2:024:14
54Aleksi KarppinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland17:01+2:064:15
54Ollipekka HeikkiläHelsingin SuunnistajatFinland17:01+2:064:15
56Jere SipponenPaimion RastiFinland17:02+2:074:15
57Will CritchleyVaajakosken TeräCanada17:15+2:204:18
58Ville SaikkoLappeen RientoFinland17:17+2:224:19
58Topi HasuOK TrianFinland17:17+2:224:19
60Tuukka JurvakainenVaajakosken TeräFinland17:24+2:294:21
61Antti-Pekka LeskinenLynxFinland17:29+2:344:22
62Aapo AaltioKuopion SuunnistajatFinland17:46+2:514:26
63Tommi HakuliSK UusiFinland17:59+3:044:29
64Aaro RuoholaMS ParmaFinland18:04+3:094:31
65Otto LoukkalahtiHiidenkiertäjätFinland18:10+3:154:32
66Marek KarmSK100Estonia18:11+3:164:32
67Iisak HelanderSK PohjantähtiFinland18:22+3:274:35
68Daniel BlomsterOK TrianFinland18:23+3:284:35
69Juho-Matti TaivainenPellon PonsiFinland18:29+3:344:37
70Simo HasuOK TrianFinland18:35+3:404:38
71Tomas SnellmanRasti-LukkoFinland18:39+3:444:39
72Lauri VuorinenVehkalahden VeikotFinland21:13+6:185:18
Antti SaikkoTampereen PyrintöFinlanddisqualified
Topi SyrjäläinenHelsingin SuunnistajatFinlanddisqualified
Lauri NenonenKalevan RastiFinlanddisqualified
Joni SolonenLahden Suunnistajat-37Finlanddisqualified
Bogdan RodionovAngelniemen AnkkuriRussian Federationdisqualified
Akseli RuoholaMS ParmaFinlanddisqualified
Petja PöyhönenRastikarhutFinlanddisqualified
Kirill KomarovEspoon SuuntaRussian Federationdisqualified
Igor PopovHiisirastiRussian Federationdisqualified
Sergei RjabyshkinSRDEstoniadisqualified
Ats SõnajalgLapuan VirkiäEstoniadisqualified
Maxime RauturierAngelniemen AnkkuriFrancedisqualified
Tuomo MäkeläAngelniemen AnkkuriFinlanddid not start
Santeri SainioKangasala SKFinlanddid not start
Vladislav MalyshevEspoon SuuntaRussian Federationdid not start
Dmitry NakonechnyiHiisirastiRussian Federationdid not start
Artem PopovMS ParmaRussian Federationdid not start
Otto SimosasTampereen PyrintöFinlanddid not start

W21E

3 300 m, 70 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Anna NärhiSwedenFinland14:174:19
2Kirsi NurmiSwedenFinland14:22+0:054:21
3Maija SianojaMS ParmaFinland14:48+0:314:29
4Alexandra EnlundIF FemmanFinland14:51+0:344:30
5Anna DvorianskaiaHiisirastiRussian Federation14:58+0:414:32
6Anastasia RudnayaMS ParmaRussian Federation15:08+0:514:35
7Sari AnttonenKeuruun KisailijatFinland15:12+0:554:36
8Tuulia VibergMS ParmaFinland15:24+1:074:40
9Heini WennmanSK PohjantähtiFinland15:31+1:144:42
10Sofia HaajanenSK PohjantähtiFinland15:32+1:154:42
11Lotta KarholaTampereen PyrintöFinland15:33+1:164:42
12Mira KaskinenRastikarhutFinland15:34+1:174:43
13Marttiina JoensuuSK PohjantähtiFinland15:36+1:194:43
14Miia NiittynenKooveeFinland15:37+1:204:43
15Jannina GustafssonMS ParmaFinland15:38+1:214:44
16Emma SilvennoinenPaimion RastiFinland15:44+1:274:46
16Tiia IstolahtiMS ParmaFinland15:44+1:274:46
18Veera KlemettinenSuunta JyväskyläFinland15:45+1:284:46
19Jenny PatanaHiidenkiertäjätFinland15:49+1:324:47
20Roosa HämäläinenHiidenkiertäjätFinland15:52+1:354:48
21Evely KaasikuKangasala SKEstonia15:55+1:384:49
22Sanni KiveläAngelniemen AnkkuriFinland15:57+1:404:50
23Sara KarvonenLynxFinland15:58+1:414:50
24Ina WesterlundPaimion RastiFinland16:02+1:454:51
24Tuija KuuselaRastikarhutFinland16:02+1:454:51
26Karoliina SundbergLynxFinland16:05+1:484:52
27von Katja SchoultzOK TrianFinland16:08+1:514:53
28Ekaterina SavkinaEspoon SuuntaRussian Federation16:09+1:524:53
29Niina HulkkonenSwedenFinland16:10+1:534:53
30Pihla OtsamoHelsingin SuunnistajatFinland16:12+1:554:54
31Enni JalavaTurun SuunnistajatFinland16:24+2:074:58
32Annika MatilainenHelsingin SuunnistajatFinland16:28+2:114:59
33Piia Latva-KiskolaRajamäen RykmenttiFinland16:35+2:185:01
34Milla MattilaHelsingin SuunnistajatFinland16:38+2:215:02
35Hanna RaitanenRajamäen RykmenttiFinland16:41+2:245:03
36Milla LohikainenRastivarsatFinland16:44+2:275:04
37Ekaterina VlasovaHiisirastiRussian Federation16:47+2:305:05
38Suvi YlikyläRastikarhutFinland16:51+2:345:06
39Laura ParjanneHiidenkiertäjätFinland16:53+2:365:06
40Anni HaanpääTampereen PyrintöFinland16:55+2:385:07
41Elina LammiHelsingin SuunnistajatFinland16:58+2:415:08
42Noora HyyrynenKouvolan SuunnistajatFinland17:01+2:445:09
42Matleena BostromIFK Lidingo SOKFinland17:01+2:445:09
44Suvi HeittolaRajamäen RykmenttiFinland17:10+2:535:12
45Aino VäyrynenKymin SuunnistajatFinland17:15+2:585:13
46Tuuli HeikkiläLynxFinland17:18+3:015:14
47Mari SeppänenOK77Finland17:25+3:085:16
48Julia JärveläinenIF FemmanFinland17:34+3:175:19
49Kaisa LylynperäAngelniemen AnkkuriFinland17:36+3:195:20
50Iida SavolainenKangasala SKFinland17:51+3:345:24
51Triin JaadmaaOK VoruEstonia18:04+3:475:28
52Miitu KorhonenKuopion SuunnistajatFinland18:06+3:495:29
53Saana-Maria RahkoSK PohjantähtiFinland18:10+3:535:30
54Anu UhotoinenHiidenkiertäjätFinland18:49+4:325:42
55Vivian LindholmOK77Finland19:07+4:505:47
56Aada ForsmanOK77Finland20:05+5:486:05
Henna-Riikka HaikonenAnttolan UrheilijatFinlanddisqualified
Emilia StåhlbergEspoon SuuntaFinlanddisqualified
Jasmiina RantalaRasti-LukkoFinlanddisqualified
Sanni NorrbackaLynxFinlanddisqualified
Tiia-Maria RauttolaEspoon SuuntaFinlanddisqualified
Outi HasuOK TrianFinlanddisqualified
Lotta KirvesmiesLahden Suunnistajat-37Finlanddisqualified
Elli PeltomäkiRastikarhutFinlanddisqualified
Sanna KauppilaAngelniemen AnkkuriFinlanddisqualified
Sanna YlikyläRastikarhutFinlanddisqualified
Irita PukiteLatviaLatviadisqualified
Inna SomovaHiisirastiRussian Federationdisqualified
Anna HaatajaSK PohjantähtiFinlanddisqualified
Marika TeiniSK PohjantähtiFinlanddisqualified
Anniina SuhonenHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Ulrika UotilaKooveeFinlanddid not start
Saara NorrgrannPaimion RastiFinlanddid not start
Juliaana NäsiKuopion SuunnistajatFinlanddid not start
Karoliina UkskoskiKooveeFinlanddid not start
Inka NurminenJämsän Retki-VeikotFinlanddid not start

M21EB

3 900 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Tommaso ScaletHelsingin SuunnistajatItaly15:474:02
2Otakar HirsHelsingin SuunnistajatCzech Republic15:52+0:054:04
3Fryderyk PryjmaKooveePoland16:10+0:234:08
4Ilari SulkulaVaajakosken TeräFinland16:17+0:304:10
5Luukas ValtonenHelsingin SuunnistajatFinland16:18+0:314:10
6Aleksi SopoKuopion SuunnistajatFinland16:30+0:434:13
7Antti JärvenpääOK77Finland16:33+0:464:14
8Tuukka MäkinenMS ParmaFinland16:42+0:554:16
9Sakari KoivuniemiTampereen PyrintöFinland16:54+1:074:20
10Anton SulkulaSuunta JyväskyläFinland17:09+1:224:23
11Tobias JernOK77Finland17:11+1:244:24
12Aleks HiidenhoviMS ParmaFinland17:16+1:294:25
13Anssi VesantoEspoon SuuntaFinland17:33+1:464:30
14Jukka-Pekka SeppänenHiidenkiertäjätFinland17:45+1:584:33
15Caj SnickarsOK77Finland17:53+2:064:35
16Antti VäyrynenKymin SuunnistajatFinland18:02+2:154:37
17Christopher MikanderOK TrianFinland18:39+2:524:46
18Matias KankkunenOK77Finland19:16+3:294:56
19Miika VehmasEspoon SuuntaFinland20:03+4:165:08
20Christoffer MelinIK FalkenFinland21:42+5:555:33
Matias SalonenHelsingin SuunnistajatFinlanddisqualified
Aapo SummanenHelsingin SuunnistajatFinlanddisqualified
Lassi VaismaaJämsän Retki-VeikotFinlanddisqualified
Atte NokkaRasti 88Finlanddid not start
Anton SalmenkyläHelsingin SuunnistajatUnited Statesdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

BML Print
WOC 2019 banner
Bryzos
Gran Canaria O-Meeting 2018
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org