International Orienteering Federation

Official results for Sprint

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint
Organiser: Czech Republic
Date: 7 October 2018

Australia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
45Mary FlemingWomen B (52)15:38+2:49
Brodie NankervisMen B (72)mispunched

Austria

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
5Ursula KadanWomen (40)15:38+0:47
6Matthias ReinerMen B (72)14:18+0:31
11Robert MerlMen (39)15:36+0:43
19Gernot Ymsen KerschbaumerMen (39)15:52+0:59
19Laura RamsteinWomen B (52)13:58+1:09
30Anja ArbterWomen (40)17:11+2:20
33Matthias GroellMen B (72)15:07+1:20
43Mathias PeterMen B (72)15:27+1:40
46Johanna TrummerWomen B (52)16:07+3:18
52Christian WartbichlerMen B (72)15:58+2:11

Belgium

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Yannick MichielsMen (39)15:00+0:07
4Tristan BloemenMen B (72)14:12+0:25
43Fanny TilkinWomen B (52)15:19+2:30
51Lievin CrefcoeurMen B (72)15:57+2:10
60Wouter HusMen B (72)16:57+3:10
66Tom DrygalskiMen B (72)18:03+4:16
Francois Van derMen B (72)mispunched

Brazil

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
51Elaine LenzWomen B (52)17:44+4:55
52Edineia Roniak dosWomen B (52)18:42+5:53
64Douglas SchmitzMen B (72)17:13+3:26

Czech Republic

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
5Tomas KubelkaMen B (72)14:15+0:28
10Tereza JanosikovaWomen (40)15:57+1:06
14Vojtech KralMen (39)15:43+0:50
14Jana KnapovaWomen (40)16:14+1:23
16Jakub GlonekMen B (72)14:39+0:52
19Marek MinarMen (39)15:52+0:59
19Vendula HorcickovaWomen (40)16:22+1:31
22Milos NykodymMen (39)15:53+1:00
26Karolina SikovaWomen B (52)14:18+1:29
27Adela IndrakovaWomen (40)16:59+2:08
28Simon NavratilMen B (72)15:01+1:14
29Denisa KosovaWomen (40)17:07+2:16
33Pavel KubatMen (39)16:55+2:02
35Anna StickovaWomen B (52)14:46+1:57
38Jan PetrzelaMen (39)18:01+3:08
44Tereza CechovaWomen B (52)15:31+2:42

Denmark

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
25Andreas Hougaard BoesenMen B (72)14:56+1:09
36Emil OebroMen B (72)15:11+1:24
37Jakob EdsenMen (39)17:11+2:18
Amanda Falck WeberWomen (40)mispunched
Caroline GjotterupWomen B (52)did not start

Estonia

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
5Annika RihmaWomen B (52)13:19+0:30
25Evely KaasikuWomen B (52)14:16+1:27
31Kerstin UiboupinWomen B (52)14:26+1:37
43Kristo HeinmannMen B (72)15:27+1:40
47Triin JaadmaaWomen B (52)16:18+3:29
48Maiki MaalbergWomen B (52)16:19+3:30
50Reigo TeervaltMen B (72)15:49+2:02
58Sergei RjabyshkinMen B (72)16:32+2:45
Ats SonajalgMen B (72)mispunched

Finland

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Maija SianojaWomen (40)15:13+0:22
6Aleksi NiemiMen (39)15:19+0:26
7Anna NarhiWomen (40)15:43+0:52
7Alexandra EnlundWomen B (52)13:21+0:32
11Marika TeiniWomen (40)16:05+1:14
13Sari AnttonenWomen (40)16:12+1:21
13Joni HirvikallioMen B (72)14:37+0:50
20Anna HaatajaWomen (40)16:25+1:34
20Severi KymalainenMen B (72)14:49+1:02
21Otto KaarioMen B (72)14:50+1:03
25Sofia HaajanenWomen (40)16:46+1:55
27Sami HamalainenMen B (72)15:00+1:13
31Olli OjanahoMen (39)16:45+1:52
32Elias KuukkaMen (39)16:54+2:01
39Topi SyrjalainenMen B (72)15:17+1:30
Henna Riikka HaikonenWomen (40)mispunched

France

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Adrien DelenneMen B (72)13:47
9Arnaud PerrinMen B (72)14:26+0:39
12Mathieu PerrinMen B (72)14:36+0:49
14Vincent CoupatMen B (72)14:38+0:51
15Lea VercellottiWomen B (52)13:51+1:02
22Isia BassetWomen (40)16:33+1:42
24Maxime RauturierMen B (72)14:54+1:07
26Florence HanauerWomen B (52)14:18+1:29
28Frederic TranchandMen (39)16:22+1:29
41Quentin RauturierMen B (72)15:21+1:34
47Corentin RouxMen B (72)15:33+1:46
Cecile FoltzerWomen B (52)did not start

Germany

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
10Marvin GoerickeMen B (72)14:33+0:46
24Susen LoeschWomen (40)16:41+1:50
29Matthias KretzschmarMen B (72)15:03+1:16
29Paula StarkeWomen B (52)14:22+1:33
34Bjarne FriedrichsMen B (72)15:08+1:21
38Dorothea MuellerWomen B (52)14:50+2:01

Hungary

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
41Hanga MorandiniWomen B (52)15:13+2:24
56Tamas TolgyesiMen B (72)16:17+2:30
57Mate BaumholczerMen B (72)16:19+2:32
67Viktor MorandiniMen B (72)18:06+4:19
Eszter MantuanoWomen B (52)did not start

Italy

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
14Riccardo ScaletMen (39)15:43+0:50
29Mattia DebertolisMen B (72)15:03+1:16
36Francesca TauferWomen B (52)14:48+1:59
40Carlotta ScaletWomen B (52)15:05+2:16

Latvia

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Sandra GrosbergaWomen B (52)12:58+0:09
24Liga ValdmaneWomen B (52)14:05+1:16
32Inga DambeWomen (40)17:46+2:55
34Rudolfs ZernisMen (39)16:59+2:06
35Arturs PaulinsMen (39)17:00+2:07
42Elizabete BlumentaleWomen B (52)15:16+2:27
49Janis TamuzsMen B (72)15:45+1:58
53Uldis UpitisMen B (72)16:02+2:15
61Matiss SliksjanisMen B (72)17:02+3:15

Lithuania

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
16Gabija RazaityteWomen B (52)13:52+1:03
29Jonas Vytautas GvildysMen (39)16:41+1:48
38Vilius AleliunasMen B (72)15:14+1:27

New Zeeland

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
8Tim RobertsonMen (39)15:25+0:32
18Laura RobertsonWomen B (52)13:55+1:06
19Lizzie InghamWomen B (52)13:58+1:09
55Toby ScottMen B (72)16:11+2:24
Cameron de LIsleMen B (72)did not start

Norway

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Emil AhlbeckMen B (72)14:10+0:23
10Trond Einar MoenMen (39)15:30+0:37
10Elias Thorsdal MolnvikMen B (72)14:33+0:46
12Siri UlvestadWomen B (52)13:32+0:43
14Kristine FjellangerWomen B (52)13:46+0:57
17Kasper FosserMen (39)15:49+0:56
18Kamilla OlaussenWomen (40)16:20+1:29
19Einar MelsomMen B (72)14:45+0:58
21Andrine BenjaminsenWomen (40)16:28+1:37
21Lone Karin BrochmannWomen B (52)13:59+1:10
22Ingjerd MyhreWomen (40)16:33+1:42
23Oystein Kvaal OsterboMen (39)15:55+1:02
23Ingrid LundanesWomen B (52)14:00+1:11
24Olav LundanesMen (39)15:58+1:05
25Jon Aukrust OsmoenMen (39)15:59+1:06
33Marthe GloersenWomen B (52)14:36+1:47
46Oskar StormerMen B (72)15:29+1:42

Poland

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
8Aleksandra HornikWomen (40)15:48+0:57
16Agata StankiewiczWomen B (52)13:52+1:03
17Michal OlejnikMen B (72)14:41+0:54
21Paulina CyglerWomen B (52)13:59+1:10
23Kuba DragowskiMen B (72)14:53+1:06
25Marcin BiedermanMen B (72)14:56+1:09
32Katarzyna SlusarczykWomen B (52)14:27+1:38
40Krzysztof WolowczykMen B (72)15:19+1:32
Agnieszka CychWomen B (52)did not start

Romania

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
31Roman CiobanuMen B (72)15:04+1:17
63Mihai Andrei TintarMen B (72)17:04+3:17

Russian Federation

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Anna DvorianskaiaWomen B (52)13:02+0:13
8Anastasiia BorovkovaWomen B (52)13:25+0:36
11Artem PopovMen (39)15:36+0:43
11Irina NybergWomen B (52)13:31+0:42
12Svetlana MironovaWomen (40)16:08+1:17
16Galina VinogradovaWomen (40)16:15+1:24
26Anastasia RudnayaWomen (40)16:53+2:02
28Ekaterina SavkinaWomen B (52)14:21+1:32
34Daniil KashinMen B (72)15:08+1:21
39Tatiana BevzaWomen B (52)14:53+2:04
Natalia GemperleWomen (40)mispunched
Dmitry TsvetkovMen B (72)mispunched

Serbia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
61Stefan BilicMen B (72)17:02+3:15

Slovakia

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
37Ondrej PijakMen B (72)15:13+1:26
59Michal KrajcikMen B (72)16:51+3:04
65Tomas MusinskyMen B (72)17:35+3:48

South Africa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
45Timothy ChambersMen B (72)15:28+1:41

Spain

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
9Maria PrietoWomen B (52)13:30+0:41
49Alicia FribergWomen B (52)16:33+3:44
54Alvaro PrietoMen B (72)16:07+2:20

Sweden

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Jonas LeanderssonMen (39)14:53
1Tove AlexanderssonWomen (40)14:51
1Emma BjessmoWomen B (52)12:49
2Eric BorjeskogMen B (72)13:59+0:12
4Martin RegbornMen (39)15:12+0:19
4Karolin OhlssonWomen (40)15:34+0:43
6Josefin TjernlundWomen B (52)13:20+0:31
9Alva OlssonWomen (40)15:55+1:04
13Emil SvenskMen (39)15:38+0:45
13Elin ManssonWomen B (52)13:43+0:54
17Johan HogstrandMen B (72)14:41+0:54
19Gustav BergmanMen (39)15:52+0:59
28Sara HagstromWomen (40)17:04+2:13
36Max Peter BejmerMen (39)17:02+2:09
Albin RidefeltMen (39)mispunched
Lisa RisbyWomen (40)mispunched
Lina StrandWomen (40)mispunched
William LindMen (39)did not start

Swizerland

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Matthias KyburzMen (39)15:01+0:08
3Judith WyderWomen (40)15:17+0:26
4Deborah StadlerWomen B (52)13:12+0:23
5Martin HubmannMen (39)15:16+0:23
5Julia JakobWomen (40)15:38+0:47
6Daniel HubmannMen (39)15:19+0:26
9Joey HadornMen (39)15:28+0:35
9Sofie BachmannWomen B (52)13:30+0:41
14Jonas EggerMen (39)15:43+0:50
14Sabine HauswirthWomen (40)16:14+1:23
14Remo RuchMen B (72)14:38+0:51
17Martina RuchWomen (40)16:18+1:27
18Andreas KyburzMen (39)15:50+0:57
26Florian HowaldMen (39)16:03+1:10
30Sarina JenzerWomen (40)17:11+2:20
31Thomas CurigerMen B (72)15:04+1:17
Paula GrossWomen (40)mispunched

Turkey

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
48Orhan KutluMen B (72)15:38+1:51

Ukraine

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
27Ruslan GlibovMen (39)16:11+1:18
30Olena FedorovaWomen B (52)14:23+1:34

United Kingdom

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
6Jamie ParkinsonMen B (72)14:18+0:31
8Jonathan CrickmoreMen B (72)14:19+0:32
22Alex CarcasMen B (72)14:52+1:05
30Peter HodkinsonMen (39)16:43+1:50
33Catherine TaylorWomen (40)18:01+3:10
34Charlotte WardWomen B (52)14:38+1:49
37Kirstin MaxwellWomen B (52)14:49+2:00
42Matthew FellbaumMen B (72)15:26+1:39
50Jo ShepherdWomen B (52)17:40+4:51
Alice LeakeWomen (40)mispunched
Alexander ChepelinMen B (72)mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

BML Print
WOC 2019 banner
Guangdong Historical Road 2018
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org