International Orienteering Federation

Official results for European Youth Ski Orienteering Championships - Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint
Organiser: Bulgaria
Date: 4 February 2018

Classes: Show all | Men17 | Women17

Men 17

33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Artemiy DormaRussian Federation13:42
2Danila BykovRussian Federation14:05+0:23
3Matias MaijalaFinland14:16+0:34
4Ivan TokarevRussian Federation14:18+0:36
5Samuli PeltolaFinland14:21+0:39
6Ilja GlukhikhRussian Federation14:50+1:08
7Andri JordiSwitzerland15:25+1:43
8Emils ZernisLatvia15:41+1:59
9Gian Andri MuellerSwitzerland15:42+2:00
10Akseli VirtanenFinland15:50+2:08
11Maksim ZhilinRussian Federation15:58+2:16
12Elias RostinSweden16:58+3:16
13Vit StefanCzech Republic17:00+3:18
14Olle Ilmar JaamaEstonia17:11+3:29
15Ugis BekerisLatvia17:40+3:58
16Tomas MilanCzech Republic18:26+4:44
17Matyas StreglCzech Republic18:30+4:48
18Alexandru CatanaRomania18:43+5:01
19Ragnar RoobaEstonia18:51+5:09
20Andrii PoienkoUkraine19:08+5:26
21Adrian IacobRomania19:40+5:58
22Ivan RovnyiUkraine19:55+6:13
23Vasil ZashevBulgaria20:15+6:33
24Mihail MihailovBulgaria20:25+6:43
25Pauls AlberingsLatvia20:42+7:00
26Tihomir GalovBulgaria21:11+7:29
27Denis MilkovBulgaria21:13+7:31
28Gytis DauknysLithuania22:59+9:17
29Catalin VadeanRomania25:51+12:09
Sergei MikhailovskiiRussian Federationmispunched
Sander PritsikEstoniamispunched
Jonathan StahlSwedenmispunched
Seeti SalonenFinlanddid not finish

Women 17

33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Zoya ChernykhRussian Federation14:13
2Olesia RiazanovaRussian Federation14:26+0:13
3Alina NiggliSwitzerland14:31+0:18
4Aino RantalaFinland14:58+0:45
5Cofia KuznetsovaRussian Federation15:01+0:48
6Anastasiia ShchukinaRussian Federation15:25+1:12
7Liisa PeltonenFinland16:00+1:47
8Maria HoskariFinland16:21+2:08
9Anna Emilija SutaLatvia16:40+2:27
10Flurina MuellerSwitzerland16:48+2:35
11Tilde EngbergSweden17:21+3:08
11Katerina CernaCzech Republic17:21+3:08
13Heta VirtanenFinland17:23+3:10
14Rozalie KucharovaCzech Republic17:42+3:29
15Natalja NiggliSwitzerland18:08+3:55
15Lena EnnemoserAustria18:08+3:55
17Mari LinnusEstonia19:06+4:53
18Aija Denija TrezinaLatvia19:10+4:57
19Evangelina DyaksovaBulgaria19:16+5:03
20Elin EdstromSweden19:24+5:11
21Ellen BlennowSweden19:30+5:17
22Eva SimeonovaBulgaria20:23+6:10
23Delia GiezendannerSwitzerland20:25+6:12
24Lisa EnnemoserAustria20:27+6:14
25Emilija TamoseviciuteLithuania20:34+6:21
26Aleksandra VlahovaBulgaria21:22+7:09
27Anezka HlavacovaCzech Republic21:40+7:27
28Kalina NedyalkovaBulgaria23:06+8:53
29Liza MashchenkoUkraine23:36+9:23
30Elizaveta MurakaevaRussian Federation24:37+10:24
31Varvara ErmolaevaRussian Federation25:07+10:54
Lisa MoosmannAustriamispunched
Julia WannerSwedenmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World