International Orienteering Federation

Official results for Junior World Ski Orienteering Championships - Relay

Event informationShow result list by organisationHide team lineupsPrint

Name: Relay
Organiser: Bulgaria
Date: 8 February 2018

Men 20

16 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Russian Federation 11:39:29
1. Sergey Mizonov33:18233:182
2. Nicolai Vlasov33:1921:06:371-1
3. Igor Linkevich32:5211:39:2910
2Sweden 11:42:42+3:13
1. Robin Salen31:48131:481
2. Simon Eriksson36:3961:08:272+1
3. Henning Sjokvist34:1531:42:4220+3:13
3Norway 11:43:50+4:21
1. Isak Jonsson35:36435:364
2. Aslak Heimdal34:1131:09:473-1
3. Jorgen Baklid34:0321:43:5030+4:21
4Switzerland 11:49:21+9:52
1. Lukas Deininger40:361140:3611
2. Nicola Mueller30:4611:11:225-6
3. Corsin Boos37:5951:49:214-1+9:52
5Sweden 21:50:35+11:06
1. Edvin Nordstrom36:14636:146
2. Truls Lindholm38:1681:14:307+1
3. Rasmus Wickbom36:0541:50:355-2+11:06
6Finland 11:51:42+12:13
1. Aapo Viippola34:17334:173
2. Henrik Asklof36:0851:10:254+1
3. Elmeri Toivanen41:1781:51:426+2+12:13
7Finland 21:55:32+16:03
1. Vaino Kotro38:15838:158
2. RoniVille Rissanen35:5541:14:106-2
3. Tomi Nykanen41:2291:55:327+1+16:03
8Russian Federation 21:58:10+18:41
1. Vitaly Gulyaev38:45938:459
2. Vladimir Razumov38:3191:17:1690
3. German Sazykin40:5471:58:108-1+18:41
9Czech Republic2:01:42+22:13
1. Ondrej Hlavac36:08536:085
2. Vojtech Bartos39:30101:15:388+3
3. Jan Hasek46:04112:01:429+1+22:13
10Lithuania2:03:02+23:33
1. Ignas Ambrazas36:14636:146
2. Kasparas Sulcys44:10121:20:2410+4
3. Rokas Vaitkus42:38102:03:02100+23:33
11Switzerland 22:09:35+30:06
1. Severin Mueller40:151040:1510
2. Andri Jordi41:02111:21:1711+1
3. Gian Andri Mueller48:18122:09:35110+30:06
12Ukraine2:32:29+53:00
1. Andrii Poienko42:151342:1513
2. Ivan Rovnyi45:48141:28:03130
3. Maksym Trubenok1:04:26142:32:2912-1+53:00
13Bulgaria2:39:59+1:00:30
1. Pavel Krastev56:361556:3615
2. Tihomir Galov55:01151:51:37150
3. Tsvetan Ivanov48:22132:39:5913-2+1:00:30
14Italy2:54:35+1:15:06
1. Mattias Trettel47:371447:3714
2. Michele Deflorian1:02:09161:49:46140
3. Francesco Lauton1:04:49152:54:35140+1:15:06
Latviamispunched
1. Niks Plavins41:481241:4812
2. Rudolfs Matiss Vimba44:58131:26:46120
3. Andris Sarksnamispunchedmispunched
Norway 2mispunched
1. Styrk Hundseid Kamsvaagmispunchedmispunched
2. Per Clemet Wisloff37:247mispunched
3. Eskil Froisland40:286mispunched

Women 20

14 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Finland 11:37:28
1. Veera Klemettinen32:38132:381
2. Siiri Saalo33:0211:05:4010
3. Liisa Nenonen31:4811:37:2810
2Russian Federation 11:43:53+6:25
1. Daria Kuzminykh35:02735:027
2. Veronika Kalinina35:4641:10:484-3
3. Marina Vyatkina33:0521:43:532-2+6:25
3Russian Federation 21:44:31+7:03
1. Aleksandra Tregubets35:20835:208
2. Daria Shupikova34:2431:09:443-5
3. Ekaterina Stepanova34:4731:44:3130+7:03
4Norway 11:45:43+8:15
1. Marlin Haavengen35:00635:006
2. Synne Strand33:5521:08:552-4
3. Tilla Farnes Hennum36:4871:45:434+2+8:15
5Bulgaria1:53:35+16:07
1. Evangelina Dyaksova37:37937:379
2. Borislava Mitkova39:5781:17:346-3
3. Andreya Dyaksova36:0141:53:355-1+16:07
6Sweden 11:56:38+19:10
1. Elin Lundgren42:231242:2312
2. Sofia Westin37:5861:20:2110-2
3. Elin Schagerstrom36:1751:56:386-4+19:10
7Norway 21:57:33+20:05
1. Marit Melby Jacobsen32:39232:392
2. Anne Willkommen Eiken39:3171:12:105+3
3. Anniken Eriksrud Karlsen45:23101:57:337+2+20:05
8Finland 21:59:02+21:34
1. Henna Pylvanainen34:58534:585
2. Maiju Kovanen47:18121:22:1611+6
3. Satu Tuomisto36:4661:59:028-3+21:34
9Switzerland2:02:02+24:34
1. Lea Widmer34:37434:374
2. Flurina Bieri44:59111:19:368+4
3. Eliane Deininger42:2682:02:029+1+24:34
10Sweden 22:02:12+24:44
1. Sarah Persson40:201140:2011
2. Sofia Berglund37:1551:17:357-4
3. Elin Nordlund44:3792:02:1210+3+24:44
11Estonia2:16:13+38:45
1. Epp Paalberg37:451037:4510
2. Kaisa Rooba42:3591:20:209-1
3. Mari Linnus55:53122:16:1311+2+38:45
12Latvia2:20:54+43:26
1. Arta Renate Rulle43:441443:4414
2. Anna Emilija Suta44:55101:28:3912-2
3. Monika Baduna52:15112:20:54120+43:26
Austriadid not finish
1. Antonia Erhart42:4113not competing
2. Anna Lueger50:4913not competing
3. did not startdid not start
Lithuaniadid not finish
1. Judita Traubaite33:30333:303
2. Emilija Tamoseviciute55:13141:28:4313+10
3. Juste Umbrasaitedid not startdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org