International Orienteering Federation

Official results for FinnSpring2018

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: FinnSpring2018
Organiser: Finland
Date: 21 April 2018

Angelniemen Ankkuri

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Orhan KutluM21EB (56)1:44:51+6:246:40
8Sanni KiveläW21E (43)1:27:10+5:137:23
9Selja KaartinenW21EB (27)1:48:13+20:499:14
13Bogdan RodionovM21EB (56)1:48:43+10:166:55
15Kaisa LylynperäW21EB (27)1:52:26+25:029:36
16Henna YliluikkiW21EB (27)1:52:39+25:159:37
26Mikko SirénM21E (43)1:41:23+9:396:25
27Sanna KauppilaW21E (43)1:36:26+14:298:10
Sergey DobryninM21E (43)did not start

Anttolan Urheilijat

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Jenna PajunenW21EB (27)1:52:51+25:279:38
35Sari NurmelaW21E (43)1:42:04+20:078:38
Henna-Riikka HaikonenW21E (43)did not start
Juha HyyryläinenM21EB (56)did not start

Espoon Suunta

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Ekaterina SavkinaW21EB (27)1:42:10+14:468:43
15Mikhail KuleshovM21EB (56)1:49:20+10:536:57
17Rinat GabitovM21EB (56)1:49:50+11:236:59
19Anssi VesantoM21EB (56)1:52:15+13:487:08
21Lari PernuM21E (43)1:40:21+8:376:21
33Josh BeechM21EB (56)2:01:48+23:217:45
37George MavchunM21EB (56)2:04:36+26:097:56
41Emilia StåhlbergW21E (43)1:49:57+28:009:19
48Juha RauhalaM21EB (56)2:21:57+43:309:02
Vladislav MalyshevM21E (43)disqualified
Kirill KomarovM21EB (56)did not finish

Hämeenlinnan Suunnistajat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Ari MeriläinenM21EB (56)2:00:51+22:247:41

Hämeenlinnan Suunnistajat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jere KommioM21EB (56)did not finish

Hauhon Sisu

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jaakko LiukkalaM21EB (56)did not start
Viljo OripeltoM21EB (56)did not start

Helsingin Suunnistajat

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Topi SyrjäläinenM21E (43)1:40:00+8:166:19
32Ollipekka HeikkiläM21E (43)1:43:59+12:156:34
36Pihla OtsamoW21E (43)1:42:26+20:298:40
38Milla MattilaW21E (43)1:43:49+21:528:47
38Tommaso ScaletM21EB (56)2:04:59+26:327:57
40Veli KangasM21E (43)1:48:31+16:476:52
42Elina LammiW21E (43)1:50:17+28:209:20
Oskari PesolaM21EB (56)did not finish
Tuomas HeikkiläM21E (43)did not start
Arttu SyrjäläinenM21E (43)did not start
Anton SalmenkyläM21EB (56)did not start
Einari HeinaroM21E (43)did not start

Hiidenkiertäjät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Leonid NovikovM21E (43)1:37:50+6:066:11

Hiidenkiertäjät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Oskari LiukkonenM21E (43)1:38:59+7:156:15

Hiidenkiertäjät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Olli-Pekka KoistinenM21E (43)1:49:29+17:456:55

Hiidenkiertäjät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Valentin NovikovM21E (43)did not finish

Hiidenkiertäjät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Roosa HämäläinenW21E (43)1:36:22+14:258:10

Hiidenkiertäjät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Annika RihmaW21E (43)1:49:54+27:579:18

Hiidenkiertäjät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Julia NovikovaW21E (43)did not finish

Hiidenkiertäjät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Eemeli SuominenM21EB (56)1:39:47+1:206:21

Hiidenkiertäjät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jukka-Pekka SeppänenM21EB (56)disqualified

Hiisirasti

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Ekaterina VlasovaW21EB (27)1:46:17+18:539:05
10Olga ElizarovaW21EB (27)1:50:14+22:509:25
15Natalia EfimovaW21E (43)1:31:48+9:517:46
18Aleksei AsmolovM21EB (56)1:50:12+11:457:01
23Dmitry NakonechnyiM21E (43)1:40:40+8:566:22
30Andrei HramovM21E (43)1:42:30+10:466:29
31Inna SomovaW21E (43)1:40:30+18:338:31
39Anna DvorianskaiaW21E (43)1:44:55+22:588:53
40Daniil ElizarovM21EB (56)2:08:00+29:338:09
42Joona HuilaM21EB (56)2:11:08+32:418:21
Igor PopovM21EB (56)disqualified
Sergei DetkovM21E (43)did not finish
Päivi AutioW21EB (27)did not start

IF Femman

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Alexandra EnlundW21E (43)1:43:18+21:218:45

IK Falken

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Christoffer MelinM21EB (56)did not finish

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Aleksi KarppinenM21E (43)1:33:42+1:585:55

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Mikko KnuuttilaM21E (43)1:36:58+5:146:08

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Ville ParkkinenM21E (43)1:48:25+16:416:51

Ikaalisten Nouseva-Voima

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Eetu SavolainenM21E (43)did not start

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Juho YlinenM21EB (56)2:07:49+29:228:08

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
52Hermanni SankeloM21EB (56)2:39:52+1:01:2510:10

Ikaalisten Nouseva-Voima

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Maiju OksanenW21EB (27)1:52:15+24:519:35

Kalevan Rasti

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Hannu AirilaM21E (43)1:31:445:48
5Netta RajamäkiW21EB (27)1:43:28+16:048:50
6Miika KirmulaM21E (43)1:36:50+5:066:07
14Santeri SilvennoinenM21E (43)1:39:00+7:166:15
20Lauri NenonenM21E (43)1:40:15+8:316:20
21Roope KoskinenM21EB (56)1:53:00+14:337:11
Markus RäsänenM21E (43)did not start
Silja KauppinenW21EB (27)did not start

Kangasala SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Tuomo IstolahtiM21EB (56)1:46:32+8:056:47

Keuruun Kisailijat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Sari AnttonenW21E (43)1:24:40+2:437:10

Koovee

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Joni HirvikallioM21E (43)1:37:16+5:326:09
12Jarno ParkkinenM21EB (56)1:47:45+9:186:51
14Miia NiittynenW21E (43)1:31:06+9:097:43
Ulrika UotilaW21E (43)did not start
Karoliina UkskoskiW21E (43)did not start

Kouvolan Suunnistajat

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Dmitriy KonovalovM21EB (56)1:54:53+16:267:19
25Kaisa VainikkaW21EB (27)2:30:19+1:02:5512:50
Noora HyyrynenW21E (43)did not finish

Kuopion Suunnistajat

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Anna MoilanenW21EB (27)1:50:52+23:289:28
26Noora KurriW21EB (27)2:32:32+1:05:0813:02
34Sampo HyppöläM21EB (56)2:01:58+23:317:46
47Arto NiiranenM21EB (56)2:16:12+37:458:40
Juliaana NäsiW21EB (27)did not finish

Kymin Suunnistajat

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Aino VäyrynenW21EB (27)did not start

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Aleksi AnttolainenM21E (43)1:40:46+9:026:22

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
46Valtteri RantalaM21EB (56)2:14:19+35:528:33

Lahden Suunnistajat-37

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
51Joni SolonenM21EB (56)2:33:55+55:289:48

Lappeen Riento

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Janne KuningasM21EB (56)2:01:31+23:047:44

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Janne MänkärläM21E (43)1:41:27+9:436:25

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Antti-Pekka LeskinenM21E (43)1:44:23+12:396:36

Lynx

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Mikko SalervoM21E (43)did not start

Lynx

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Aapo LeskinenM21E (43)did not start

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Karoliina SundbergW21E (43)1:30:54+8:577:42

Lynx

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Juuso MetsäläM21EB (56)1:46:23+7:566:46

MS Parma

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Maija SianojaW21E (43)1:21:576:56
4Peeter PihlM21EB (56)1:42:35+4:086:32
6Tuulia VibergW21E (43)1:26:55+4:587:21
7Akseli RuoholaM21E (43)1:36:54+5:106:07
11Anastasia RudnayaW21E (43)1:29:26+7:297:34
16Artem PopovM21E (43)1:39:38+7:546:18
31Sami HämäläinenM21E (43)1:43:35+11:516:33
34Tiia IstolahtiW21E (43)1:42:03+20:068:38
Essi HakalaW21EB (27)did not finish
Anni ValtonenW21EB (27)did not start
Henrik VäisänenM21EB (56)did not start

Navi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Olli-Markus TaivainenM21E (43)1:34:52+3:086:00

Navi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Joonas AholaM21E (43)1:41:38+9:546:25

Navi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Juho KorpiM21EB (56)1:55:55+17:287:22

Navi

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Petra AhoW21EB (27)did not start

Nord West

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Nikita StepanovM21EB (56)1:39:01+0:346:18
42Dmitrii PoliakovM21E (43)1:57:25+25:417:25
43Dmitry ZhitukhinM21EB (56)2:11:16+32:498:21

OK Raseborg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
53Erik HaajanenM21EB (56)2:49:28+1:11:0110:47

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Mikael FabritiusM21E (43)1:45:07+13:236:39

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Topi PenttinenM21E (43)1:45:08+13:246:39

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Otto SundM21E (43)did not finish

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24von Katja SchoultzW21E (43)1:35:50+13:538:07

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Petteri MuukkonenM21EB (56)1:42:46+4:196:32

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Jörgen WickholmM21EB (56)1:44:30+6:036:39

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Topi HasuM21EB (56)1:52:15+13:487:08

OK Trian

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Simo HasuM21EB (56)did not finish

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Jonathan RayM21EB (56)1:55:39+17:127:21

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Tobias JernM21EB (56)2:00:18+21:517:39

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Matias KankkunenM21EB (56)2:03:31+25:047:52

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Antti JärvenpääM21EB (56)2:11:19+32:528:21

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
49Matej HrabosM21EB (56)2:23:49+45:229:09

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Caj SnickarsM21EB (56)did not finish

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Isabel DonnerW21EB (27)1:47:22+19:589:10

OK77

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Vanda HosekovaW21EB (27)2:26:27+59:0312:31

Paimion Rasti

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Salla LaitinenW21EB (27)1:39:15+11:518:28
5Frederic TranchandM21E (43)1:36:06+4:226:04
10Emma SilvennoinenW21E (43)1:28:48+6:517:31
11Vili NiemiM21EB (56)1:47:23+8:566:50
15Ari-Pekka JoensuuM21EB (56)1:49:20+10:536:57
16Saara NorrgrannW21E (43)1:31:59+10:027:47
17Ina WesterlundW21E (43)1:32:44+10:477:51
19Inga DambeW21E (43)1:33:04+11:077:53
22Mikko HuhtinenM21E (43)1:40:37+8:536:22
31Jere SipponenM21EB (56)2:01:15+22:487:43
Nina TemjakovaW21EB (27)disqualified
Fredric PortinM21E (43)did not finish
Olav LundanesM21E (43)did not finish

Pargas IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Yvonne GunellW21E (43)1:33:37+11:407:56
23Amy NymalmW21E (43)1:35:37+13:408:06

Pellon Ponsi

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
50Juho-Matti TaivainenM21EB (56)2:27:23+48:569:23

Rajamäen Rykmentti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Sander VaherM21E (43)did not finish

Rajamäen Rykmentti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Suvi HeittolaW21EB (27)1:40:53+13:298:37

Rastikarhut

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Mira KaskinenW21EB (27)1:27:247:28
12Salla SaarijärviW21EB (27)1:51:18+23:549:30
18Sanna YlikyläW21EB (27)1:54:34+27:109:47
25Suvi YlikyläW21E (43)1:36:07+14:108:08
32Tuija KuuselaW21E (43)1:41:00+19:038:33
33Elli PeltomäkiW21E (43)1:41:04+19:078:33
Laura JakobssonW21E (43)did not finish
Petja PöyhönenM21EB (56)did not finish

Rasti-Kurikka

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Satu HeittolaW21EB (27)1:58:17+30:5310:06

Rasti-Lukko

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Kimmo MieskoskiM21EB (56)did not finish

Rastivarsat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Milla LohikainenW21EB (27)1:47:59+20:359:13

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Anna HaatajaW21E (43)1:23:56+1:597:06

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Sofia HaajanenW21E (43)1:24:55+2:587:11

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Marttiina JoensuuW21E (43)1:27:42+5:457:25

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Heini WennmanW21E (43)1:33:11+11:147:53

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Marika TeiniW21E (43)disqualified

SK Pohjantähti

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Iisak HelanderM21EB (56)1:58:28+20:017:32

Sotkamon Jymy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
54Ivan ZolkinM21EB (56)2:55:44+1:17:1711:11

S-Petersburg

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Svetlana RaikovaW21EB (27)did not start

Suunta Jyväskylä

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Otto KaarioM21E (43)1:47:10+15:266:46

Suunta Jyväskylä

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Veera KlemettinenW21E (43)1:29:36+7:397:35

Suunta Jyväskylä

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Pauli LeinonenM21EB (56)1:48:50+10:236:55

Suunta Jyväskylä

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Anton SulkulaM21EB (56)2:12:16+33:498:25

Suunta Jyväskylä

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Lauri PohjolaM21EB (56)did not finish

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Jere PajunenM21E (43)1:37:28+5:446:10

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Anna NärhiW21E (43)1:27:06+5:097:22

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Niina HulkkonenW21E (43)1:37:53+15:568:17

Sweden

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Kirsi NurmiW21E (43)did not start

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Andreas HallM21EB (56)1:38:276:16

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Elias KuukkaM21E (43)1:32:21+0:375:50

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Anton KuukkaM21E (43)1:39:13+7:296:16

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Aleksi SorsaM21E (43)1:40:01+8:176:19

Tampereen Pyrintö

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Otto SimosasM21E (43)did not start

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Lotta KarholaW21E (43)1:25:01+3:047:12

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Anni-Maija FinckeW21E (43)1:34:06+12:097:58

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Antti SaikkoM21EB (56)1:54:50+16:237:18

Tampereen Pyrintö

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Pyry MustonenM21EB (56)2:09:29+31:028:14

Turun Metsänkävijät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Marcos Eduardo GilM21E (43)1:37:13+5:296:09

Turun Metsänkävijät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Robert MerlM21E (43)1:44:10+12:266:35

Turun Metsänkävijät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Jussi SunaM21E (43)1:46:06+14:226:42

Turun Metsänkävijät

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Esa HuttunenM21EB (56)1:57:01+18:347:27

Turun Suunnistajat

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Enni JalavaW21E (43)1:32:59+11:027:52
19Riikka AjalinW21EB (27)1:55:50+28:269:54
20Emmi HaavistoW21EB (27)1:55:58+28:349:54
22Hanne ManderbackaW21EB (27)2:10:22+42:5811:08
24Anni LiimatainenW21EB (27)2:26:30+59:0612:31
Sonja JulkunenW21EB (27)disqualified
Laura JerkkuW21EB (27)did not finish

Vaajakosken Terä

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Toni SaariM21E (43)1:39:53+8:096:19

Vaajakosken Terä

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Juha SorvistoM21E (43)1:41:00+9:166:23

Vaajakosken Terä

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Lauri OikarinenM21E (43)1:42:16+10:326:28

Vaajakosken Terä

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Aki SaariM21E (43)did not finish

Vaajakosken Terä

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Ilari SulkulaM21EB (56)1:46:31+8:046:47

Vaajakosken Terä

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Tuukka JurvakainenM21EB (56)1:56:43+18:167:26

Vaasan Suunnistajat

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Anu TuomistoW21E (43)1:39:24+17:278:25

Vehkalahden Veikot

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Elina KilpeläinenW21E (43)1:39:31+17:348:26
35Janne OvaskaM21EB (56)2:03:22+24:557:51
Samu HeiskaM21E (43)did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org