International Orienteering Federation

Official results for World MTB Orienteering Championships & World Cup 2 & Junior World MTB Orienteering Championship - Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint
Organiser: Austria
Date: 12 August 2018

Men

9 760 m, 92 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anton FoliforovRussia20:392:06
2Grigory MedvedevRussia20:51+0:122:08
3Krystof BogarCzech Republic20:53+0:142:08
4Vojtech LudvikCzech Republic20:59+0:202:08
5Valeriy GluhovRussia21:01+0:222:09
6Ruslan GritsanRussia21:09+0:302:10
7Pekka NiemiFinland21:15+0:362:10
8Rasmus SoegaardDanmark21:20+0:412:11
9Riccardo RossettoItaly21:21+0:422:11
10Jonas MaiselisLithuania21:24+0:452:11
10Jussi LaurilaFinland21:24+0:452:11
12Lauri MalsroosEstonia21:33+0:542:12
13Andre HagaFinland21:34+0:552:12
14Simon BraendliSwitzerland21:38+0:592:12
15Andreas WaldmannAustria21:42+1:032:13
16Baptiste FuchsFrance21:46+1:072:13
17Radek LacigaCzech Republic21:55+1:162:14
18Viktor LarssonSweden21:56+1:172:14
19Jiri HradilCzech Republic22:01+1:222:15
20Davide MachadoPortugal22:09+1:302:16
21Regimantas KavaliauskasLithuania22:15+1:362:16
22Tobias BreitschaedelAustria22:17+1:382:16
23Kare KaskinenFinland22:29+1:502:18
24Fabiano BettegaItaly22:30+1:512:18
25Jan SvobodaCzech Republic22:34+1:552:18
26Thibaud GuelennocFrance22:36+1:572:18
27Angel Garcia GarciaSpain22:37+1:582:19
28Dmitriy KuzminRussia22:45+2:062:19
29Anders BlomsterFinland22:48+2:092:20
30Sarunas DmukauskasLithuania22:53+2:142:20
31Yoann GardeFrance23:02+2:232:21
32Linus Karlsson MoodSweden23:09+2:302:22
33Sebastian SvardSweden23:22+2:432:23
34Marcus WadellSweden23:23+2:442:23
35Kevin HaselsbergerAustria23:26+2:472:24
36Margus HallikEstonia23:33+2:542:24
37Oliver FriisDanmark23:36+2:572:25
38Matej MullerSlovakia23:44+3:052:25
39Nojus KalvaitisLithuania23:46+3:072:26
40Ian NixonGreat Britain23:48+3:092:26
41Bernhard SchachingerAustria23:50+3:112:26
42Agoston FeketeHungary23:52+3:132:26
43Juan Francisco Marin VargasSpain23:55+3:162:27
44Joao FerreiraPortugal23:57+3:182:27
45Petras AndrasiunasLithuania23:59+3:202:27
46Marek KarmEstonia24:04+3:252:27
47Florian ExlerAustria24:07+3:282:28
48Edgars KruminsLatvia24:14+3:352:28
49Stefan SurganSlovakia24:28+3:492:30
50Laszlo RozsaHungary24:29+3:502:30
51Vojtech StranskyCzech Republic24:33+3:542:30
52Yuri BalevRussia24:34+3:552:31
53Artem StryzhakUkraine24:35+3:562:31
54David Toll ClosSpain24:39+4:002:31
55Andrey KornevRussia24:44+4:052:32
56Piero TurraItaly24:55+4:162:33
57Ricky ThackrayAustralia24:58+4:192:33
58Stanimir BelomazhevBulgaria24:59+4:202:33
59Paul RoothansPortugal25:19+4:402:35
60Martins LasmanisLatvia25:34+4:552:37
61Jesus Bermejo CristobalSpain25:38+4:592:37
62Daniel MarquesPortugal25:39+5:002:37
63Julius JuodisiusLithuania25:50+5:112:38
64Hendrik HessGermany26:03+5:242:40
65Javier Munoz GuerreroSpain26:13+5:342:41
66Mark HusterGermany26:26+5:472:42
67Jorge Garcia PardosSpain27:08+6:292:46
67Denny AlbertGermany27:08+6:292:46
69Dave SwansonUnited States27:40+7:012:50
70Janis LacisLatvia28:03+7:242:52
71Sebastian AndersGermany28:12+7:332:53
72Kazushige HatoriJapan28:41+8:022:56
73Gregor RajSlovenia29:55+9:163:03
74Ryo AbeJapan30:04+9:253:04
75Blaz MarotSlovenia30:39+10:003:08
76Yuk Tung ChengHong Kong38:39+18:003:57
77Aleksandr ReushKyrgyzstan39:14+18:354:01
78Sergei ChernobaevKyrgyzstan40:22+19:434:08
79Conal Boland BristowNew Zealand44:01+23:224:30
80Kwok Fung Edwin CheungHong Kong45:50+25:114:41
Giaime OriggiItalydisqualified
Joel YoungAustraliadisqualified
Samson DeriazFrancedisqualified
Marcus JanssonSwedendisqualified
Glen CharltonAustraliamispunched
Hampus LarssonSwedenmispunched
Iurii RaskoUkrainemispunched
Samuel PokalaFinlandmispunched
Marko DudicSloveniamispunched
Renat KhasanshinUkrainemispunched
Luis BarreiroPortugalmispunched
Luca DallavalleItalydid not finish

Women

8 420 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Henna SaarinenFinland20:052:23
2Martina TichovskaCzech Republic20:14+0:092:24
2Camilla SoegaardDanmark20:14+0:092:24
4Antonia HagaFinland20:25+0:202:25
5Marika HaraFinland20:29+0:242:25
6Veronika KubinovaCzech Republic20:39+0:342:27
7Olga ShipilovaVinogradovaRussia20:40+0:352:27
8Anastasiya SvirRussia20:45+0:402:27
9Ruska SaarelaFinland20:55+0:502:29
10Clare DallimoreGreat Britain20:56+0:512:29
11Marina ReinerAustria21:03+0:582:30
12Algirda MickuvieneLithuania21:14+1:092:31
13Anke DannowskiGermany21:20+1:152:32
14Nadia LarssonSweden21:33+1:282:33
15Mervi PesuFinland21:39+1:342:34
16Sonja ZinklAustria21:40+1:352:34
17Gabriele AndrasiunieneLithuania21:42+1:372:34
18Maja RothweilerSwitzerland21:51+1:462:35
19Lou DenaixFrance22:00+1:552:36
19Gaelle BarletFrance22:00+1:552:36
21Olga MikhaylovaRussia22:05+2:002:37
22Caecilie ChristoffersenDanmark22:06+2:012:37
23Anastasia TrifilenkovaRussia22:11+2:062:38
24Svetlana PoverinaRussia22:16+2:112:38
25Michaela GigonAustria22:18+2:132:38
26Nadezda ReifovaCzech Republic22:29+2:242:40
27Krystyna StryzhakUkraine22:35+2:302:40
28Katerina NovakovaCzech Republic22:39+2:342:41
29Anna FuzyHungary22:46+2:412:42
30Linn BylarsSweden22:54+2:492:43
31Monica Aguilera ViladomiuSpain23:27+3:222:47
32Sara ForsgrenSweden23:28+3:232:47
33Patricija Joana BabrauskaiteLithuania23:43+3:382:49
34Ana Filipa SilvaPortugal24:13+4:082:52
35Naoko KanoJapan24:46+4:412:56
36Susan GrandjeanUnited States25:17+5:123:00
37Maria del Mar Delgado GonzalezSpain25:29+5:243:01
38Abra McNairUnited States25:33+5:283:02
39Julia RitterAustria26:00+5:553:05
40Ana VarelaSpain27:24+7:193:15
41Rachel FurmanUnited States29:45+9:403:31
42Sarah GinsbachUnited States31:30+11:253:44
43Petja BalazicSlovenia31:57+11:523:47
44Mihoko MoriJapan32:31+12:263:51
45Wing Man SoHong Kong34:52+14:474:08
Viktorija MichnovicLithuaniadisqualified
Diana SalikhovaRussiamispunched
Ingrid StengardFinlanddid not start

Men junior

7 480 m, 41 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Thomas SteinthalDanmark16:012:08
2Jan HasekCzech Republic16:27+0:262:11
3Juha LiljaFinland17:04+1:032:16
4Juandiego Marin barazaSpain17:12+1:112:17
5Tobias MickoAustria17:15+1:142:18
6Jeremi PourreFrance17:16+1:152:18
7Teemu KaksonenFinland17:34+1:332:20
8Jakub JaroszekPoland17:38+1:372:21
9Adrian JaeggiSwitzerland17:39+1:382:21
10Gustav JonssonSweden17:42+1:412:21
11Anathael DottFrance18:07+2:062:25
12Nicolas DelaireFrance18:15+2:142:26
12Ignas AmbrazasLithuania18:15+2:142:26
14Ivan GolubevRussia18:19+2:182:26
15Matyas LudvikCzech Republic18:27+2:262:27
16Emil ArvidssonSweden18:29+2:282:28
17Danil BuzovkinRussia18:30+2:292:28
18Silas HotzSwitzerland18:34+2:332:28
19Ondrej HasmanCzech Republic18:39+2:382:29
20Vaino VenetjokiFinland18:51+2:502:31
21Per Clemet WisloeffNorway18:56+2:552:31
22Martynas JurgaitisLithuania18:58+2:572:32
23Trygve MyhrNorway19:42+3:412:38
24Rasmus NordgrenSweden19:46+3:452:38
25Bartosz NowakPoland19:57+3:562:40
26Enrique Chousa EstebanSpain20:05+4:042:41
27Daniil SafronovRussia20:51+4:502:47
28Paul KratkyAustria20:52+4:512:47
29Yaroslav CheremnychRussia20:53+4:522:47
30Jan ByrczekPoland21:06+5:052:49
31Martin SkarlenSweden21:32+5:312:52
32Markus FinderAustria21:42+5:412:54
33Azuolas MacijauskasLithuania22:15+6:142:58
34Martin Enrique AlvarezSpain23:23+7:223:07
35Emre CetinkayaTurkey23:56+7:553:11
36Burak Mithat BayindirTurkey26:27+10:263:32
37Can OzaslangozTurkey26:33+10:323:32
Pavel RadyvanyukRussiadisqualified
Tomi NykanenFinlanddid not finish
Nicolas KastnerAustriadid not finish
Andrey ProzorovRussiadid not finish

Women junior

6 060 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vilma KralovaCzech Republic16:192:41
2Uliana SukholovskayaRussia16:53+0:342:47
3Lea HnilicaAustria17:08+0:492:49
4Lucie RudkiewiczFrance17:19+1:002:51
5Alena FedoseevaRussia17:27+1:082:52
6Georgia SkeltonNew Zealand17:36+1:172:54
7Saara YliHietanenFinland17:50+1:312:56
8Lou GarcinFrance17:51+1:322:56
9Austeja KalvaityteLithuania18:01+1:422:58
10Constance DevillersFrance18:08+1:492:59
11Eveliina ValimaaFinland18:10+1:512:59
12Pinja KoskinenFinland18:17+1:583:01
13Jutta NurminenFinland18:25+2:063:02
14Alexandra SvobodovaCzech Republic18:45+2:263:05
15Marine DenoualFrance18:52+2:333:06
16Sara BrinchDanmark18:53+2:343:06
17Erica OlssonSweden18:58+2:393:07
18Veronika GrycovaCzech Republic19:06+2:473:09
19Tegan KnightbridgeNew Zealand19:27+3:083:12
20Egle RubazeviciuteLithuania19:51+3:323:16
21Anna SemibabnovaRussia20:24+4:053:21
22Juste UmbrasaiteLithuania20:39+4:203:24
Marina OparinaRussiadisqualified
Anastasia CherednikovaRussiadisqualified
Tatiana GubernatorovaRussiadid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org