International Orienteering Federation

Official results for World MTB Orienteering Championships & World Cup 2 & Junior World MTB Orienteering Championship - Long

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Long
Organiser: Austria
Date: 11 August 2018

Australia

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
57Ricky ThackrayMen (81)2:35:12+38:595:44
64Joel YoungMen (81)3:05:06+1:08:536:51
Glen CharltonMen (81)disqualified

Austria

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Andreas WaldmannMen (81)2:02:41+6:284:32
12Marina ReinerWomen (41)2:10:02+8:485:40
17Kevin HaselsbergerMen (81)2:07:51+11:384:44
19Nicolas KastnerMen Junior (36)1:49:46+24:075:26
19Michaela GigonWomen (41)2:15:12+13:585:54
20Sonja ZinklWomen (41)2:17:23+16:096:00
32Paul KratkyMen Junior (36)2:27:35+1:01:567:19
33Bernhard SchachingerMen (81)2:15:30+19:175:00
56Thomas KlimoMen (81)2:34:25+38:125:43
61Jakob FlachbergerMen (81)2:44:31+48:186:05
Tobias BreitschaedelMen (81)did not finish
Lea HnilicaWomen Junior (22)did not start

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Stanimir BelomazhevMen (81)2:14:49+18:364:59

Czech Republic

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jan HasekMen Junior (36)1:25:394:14
1Martina TichovskaWomen (41)2:01:145:17
1Krystof BogarMen (81)1:56:134:18
2Vilma KralovaWomen Junior (22)1:35:06+1:006:06
5Matyas LudvikMen Junior (36)1:32:53+7:144:36
6Veronika KubinovaWomen (41)2:07:00+5:465:32
6Vojtech LudvikMen (81)2:02:04+5:514:31
8Veronika GrycovaWomen Junior (22)1:49:13+15:077:01
13Ondrej HasmanMen Junior (36)1:43:40+18:015:08
13Alexandra SvobodovaWomen Junior (22)1:55:36+21:307:25
14Jan SvobodaMen (81)2:05:33+9:204:38
16Katerina NovakovaWomen (41)2:12:46+11:325:48
20Jiri HradilMen (81)2:10:22+14:094:49
22Vojtech StranskyMen (81)2:11:48+15:354:52
25Martin SevcikMen (81)2:12:43+16:304:54
Nadezda ReifovaWomen (41)disqualified

Danmark

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Thomas SteinthalMen Junior (36)1:27:49+2:104:21
8Camilla SoegaardWomen (41)2:08:12+6:585:36
18Rasmus SoegaardMen (81)2:09:32+13:194:47
20Sara BrinchWomen Junior (22)2:18:26+44:208:53
21Caecilie ChristoffersenWomen (41)2:21:48+20:346:11
37Oliver FriisMen (81)2:17:55+21:425:06

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Margus HallikMen (81)2:19:11+22:585:09

Finland

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Antonia HagaWomen (41)2:01:19+0:055:17
3Teemu KaksonenMen Junior (36)1:31:00+5:214:30
4Jussi LaurilaMen (81)2:01:16+5:034:29
7Mervi PesuWomen (41)2:08:05+6:515:35
10Juha LiljaMen Junior (36)1:42:33+16:545:05
10Ruska SaarelaWomen (41)2:09:39+8:255:39
13Pekka NiemiMen (81)2:05:30+9:174:38
14Tomi NykanenMen Junior (36)1:44:31+18:525:11
14Ingrid StengardWomen (41)2:10:38+9:245:42
15Eveliina ValimaaWomen Junior (22)1:57:33+23:277:33
16Pinja KoskinenWomen Junior (22)2:03:36+29:307:56
16Andre HagaMen (81)2:06:45+10:324:41
23Vaino VenetjokiMen Junior (36)1:57:54+32:155:50
32Samuel PokalaMen (81)2:15:05+18:525:00
34Kare KaskinenMen (81)2:15:35+19:225:01
Jutta NurminenWomen Junior (22)mispunched
Anders BlomsterMen (81)mispunched
Saara YliHietanenWomen Junior (22)did not finish
Henna SaarinenWomen (41)did not finish
Marika HaraWomen (41)did not finish

France

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Constance DevillersWomen Junior (22)1:34:066:02
3Lucie RudkiewiczWomen Junior (22)1:40:13+6:076:26
7Marine DenoualWomen Junior (22)1:47:45+13:396:55
7Jeremi PourreMen Junior (36)1:39:13+13:344:55
10Baptiste FuchsMen (81)2:03:05+6:524:33
17Anathael DottMen Junior (36)1:48:27+22:485:22
18Nicolas DelaireMen Junior (36)1:48:30+22:515:22
21Thibaud GuelennocMen (81)2:10:48+14:354:50
24Yoann GardeMen (81)2:12:28+16:154:54
30Samson DeriazMen (81)2:14:47+18:344:59
Lou DenaixWomen (41)disqualified
Lou GarcinWomen Junior (22)did not finish
Gaelle BarletWomen (41)did not start

Germany

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Anke DannowskiWomen (41)2:12:51+11:375:48
48Mark HusterMen (81)2:29:29+33:165:32
51Hendrik HessMen (81)2:30:29+34:165:34
55Denny AlbertMen (81)2:33:48+37:355:41
59Sebastian AndersMen (81)2:39:14+43:015:53

Great Britain

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Clare DallimoreWomen (41)2:10:27+9:135:41
Ian NixonMen (81)mispunched

Hong Kong

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Wing Man SoWomen (41)4:31:54+2:30:4011:52
68Yuk Tung ChengMen (81)3:58:06+2:01:538:48
Kwok Fung Edwin CheungMen (81)did not start

Hungary

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Anna FuzyWomen (41)2:14:16+13:025:51
Laszlo RozsaMen (81)did not finish

Italy

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Riccardo RossettoMen (81)2:06:18+10:054:40
28Giaime OriggiMen (81)2:14:30+18:174:58
40Fabiano BettegaMen (81)2:20:32+24:195:12
43Piero TurraMen (81)2:21:46+25:335:14
Luca DallavalleMen (81)did not finish

Japan

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Mihoko MoriWomen (41)2:58:38+57:247:48
Ryo AbeMen (81)disqualified
Kazushige HatoriMen (81)disqualified
Naoko KanoWomen (41)disqualified

Kyrgyzstan

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Sergei ChernobaevMen (81)disqualified
Aleksandr ReushMen (81)mispunched

Latvia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Edgars KruminsMen (81)2:20:18+24:055:11

Lithuania

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Algirda MickuvieneWomen (41)2:06:33+5:195:31
5Gabriele AndrasiunieneWomen (41)2:06:54+5:405:32
9Egle RubazeviciuteWomen Junior (22)1:49:34+15:287:02
10Austeja KalvaityteWomen Junior (22)1:50:29+16:237:06
12Juste UmbrasaiteWomen Junior (22)1:52:55+18:497:15
12Ignas AmbrazasMen Junior (36)1:42:44+17:055:05
12Jonas MaiselisMen (81)2:05:17+9:044:38
24Patricija Joana BabrauskaiteWomen (41)2:26:07+24:536:23
27Martynas JurgaitisMen Junior (36)2:05:47+40:086:14
29Azuolas MacijauskasMen Junior (36)2:11:56+46:176:32
36Petras AndrasiunasMen (81)2:17:39+21:265:05
41Nojus KalvaitisMen (81)2:20:44+24:315:12
54Julius JuodisiusMen (81)2:33:28+37:155:40
Sarunas DmukauskasMen (81)mispunched
Viktorija MichnovicWomen (41)did not start

New Zealand

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Tegan KnightbridgeWomen Junior (22)2:10:56+36:508:24
Conal Boland BristowMen (81)disqualified
Georgia SkeltonWomen Junior (22)mispunched

Norway

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Per Clemet WisloeffMen Junior (36)2:12:13+46:346:33
Trygve MyhrMen Junior (36)did not finish

Poland

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Bartosz NowakMen Junior (36)1:57:57+32:185:51
25Jan ByrczekMen Junior (36)1:58:15+32:365:51
Jakub JaroszekMen Junior (36)did not finish

Portugal

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Davide MachadoMen (81)2:14:24+18:114:58
47Paul RoothansMen (81)2:28:24+32:115:29
50Joao FerreiraMen (81)2:29:58+33:455:33
52Luis BarreiroMen (81)2:30:43+34:305:34
60Daniel MarquesMen (81)2:39:51+43:385:55
Ana Filipa SilvaWomen (41)disqualified

Russia

24 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Svetlana PoverinaWomen (41)2:05:11+3:575:28
3Anton FoliforovMen (81)1:59:31+3:184:25
4Uliana SukholovskayaWomen Junior (22)1:40:51+6:456:28
5Marina OparinaWomen Junior (22)1:43:54+9:486:40
5Valeriy GluhovMen (81)2:01:27+5:144:29
6Anastasia CherednikovaWomen Junior (22)1:46:13+12:076:49
7Grigory MedvedevMen (81)2:02:21+6:084:31
9Ivan GolubevMen Junior (36)1:42:26+16:475:04
9Ruslan GritsanMen (81)2:02:49+6:364:32
11Daniil SafronovMen Junior (36)1:42:35+16:565:05
11Alena FedoseevaWomen Junior (22)1:51:30+17:247:09
14Tatiana GubernatorovaWomen Junior (22)1:57:19+23:137:32
15Anastasiya SvirWomen (41)2:12:03+10:495:46
16Danil BuzovkinMen Junior (36)1:47:36+21:575:20
19Anna SemibabnovaWomen Junior (22)2:14:22+40:168:38
21Pavel RadyvanyukMen Junior (36)1:51:34+25:555:32
26Andrey ProzorovMen Junior (36)1:59:35+33:565:55
26Diana SalikhovaWomen (41)2:31:24+30:106:36
26Yuri BalevMen (81)2:13:24+17:114:56
28Yaroslav CheremnychMen Junior (36)2:09:04+43:256:24
29Dmitriy KuzminMen (81)2:14:34+18:214:58
34Nataliya BlagonravovaWomen (41)3:31:06+1:29:529:13
Anastasia TrifilenkovaWomen (41)disqualified
Olga ShipilovaVinogradovaWomen (41)did not finish

Slovakia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Matej MullerMen (81)2:23:45+27:325:19
46Stefan SurganMen (81)2:26:10+29:575:24

Slovenia

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Petja BalazicWomen (41)3:12:53+1:11:398:25
63Marko DudicMen (81)2:48:31+52:186:14
66Gregor RajMen (81)3:08:47+1:12:346:59
67Marot BlazMen (81)3:09:23+1:13:107:00

Spain

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Juandiego Marin barazaMen Junior (36)1:35:53+10:144:45
20Enrique Chousa EstebanMen Junior (36)1:51:01+25:225:30
23Monica Aguilera ViladomiuWomen (41)2:22:51+21:376:14
27Maria del Mar Delgado GonzalezWomen (41)2:33:44+32:306:42
31Martin Enrique AlvarezMen Junior (36)2:13:07+47:286:36
35Angel Garcia GarciaMen (81)2:17:24+21:115:05
49David Toll ClosMen (81)2:29:31+33:185:32
53Jesus Bermejo CristobalMen (81)2:31:25+35:125:36
Javier Munoz GuerreroMen (81)disqualified
Ana VarelaWomen (41)disqualified
Juan Francisco Marin VargasMen (81)disqualified
Jorge Garcia PardosMen (81)did not finish

Sweden

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Gustav JonssonMen Junior (36)1:39:51+14:124:57
9Nadia LarssonWomen (41)2:08:54+7:405:37
11Viktor LarssonMen (81)2:04:25+8:124:36
15Rasmus NordgrenMen Junior (36)1:47:02+21:235:18
17Erica OlssonWomen Junior (22)2:04:45+30:398:01
19Marcus JanssonMen (81)2:10:17+14:044:49
22Emil ArvidssonMen Junior (36)1:53:54+28:155:38
23Marcus WadellMen (81)2:12:15+16:024:53
25Linn BylarsWomen (41)2:26:55+25:416:25
33Martin SkarlenMen Junior (36)2:34:15+1:08:367:39
42Linus Karlsson MoodMen (81)2:21:01+24:485:13
45Sebastian SvardMen (81)2:25:26+29:135:23
Hampus LarssonMen (81)disqualified
Sara ForsgrenWomen (41)did not finish

Switzerland

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Simon BraendliMen (81)1:58:20+2:074:22
4Adrian JaeggiMen Junior (36)1:31:44+6:054:33
22Maja RothweilerWomen (41)2:22:02+20:486:12
Silas HotzMen Junior (36)did not finish

Turkey

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Emre CetinkayaMen Junior (36)2:50:07+1:24:288:26
35Can OzaslangozMen Junior (36)3:02:45+1:37:069:03
36Burak Mithat BayindirMen Junior (36)3:19:53+1:54:149:54

Ukraine

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Krystyna StryzhakWomen (41)2:09:47+8:335:40
58Renat KhasanshinMen (81)2:37:06+40:535:48
62Iurii RaskoMen (81)2:45:50+49:376:08
Artem StryzhakMen (81)disqualified

United States

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Rachel FurmanWomen (41)2:52:15+51:017:31
29Abra McNairWomen (41)2:53:30+52:167:34
31Susan GrandjeanWomen (41)3:02:12+1:00:587:57
33Sarah GinsbachWomen (41)3:17:57+1:16:438:38
65Dave SwansonMen (81)3:08:24+1:12:116:58

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org