International Orienteering Federation

Official results for World MTB Orienteering Championships & World Cup 2 & Junior World MTB Orienteering Championship - Long

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Long
Organiser: Austria
Date: 11 August 2018

Men

27 010 m, 85 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Krystof BogarCzech Republic1:56:134:18
2Simon BraendliSwitzerland1:58:20+2:074:22
3Anton FoliforovRussia1:59:31+3:184:25
4Jussi LaurilaFinland2:01:16+5:034:29
5Valeriy GluhovRussia2:01:27+5:144:29
6Vojtech LudvikCzech Republic2:02:04+5:514:31
7Grigory MedvedevRussia2:02:21+6:084:31
8Andreas WaldmannAustria2:02:41+6:284:32
9Ruslan GritsanRussia2:02:49+6:364:32
10Baptiste FuchsFrance2:03:05+6:524:33
11Viktor LarssonSweden2:04:25+8:124:36
12Jonas MaiselisLithuania2:05:17+9:044:38
13Pekka NiemiFinland2:05:30+9:174:38
14Jan SvobodaCzech Republic2:05:33+9:204:38
15Riccardo RossettoItaly2:06:18+10:054:40
16Andre HagaFinland2:06:45+10:324:41
17Kevin HaselsbergerAustria2:07:51+11:384:44
18Rasmus SoegaardDanmark2:09:32+13:194:47
19Marcus JanssonSweden2:10:17+14:044:49
20Jiri HradilCzech Republic2:10:22+14:094:49
21Thibaud GuelennocFrance2:10:48+14:354:50
22Vojtech StranskyCzech Republic2:11:48+15:354:52
23Marcus WadellSweden2:12:15+16:024:53
24Yoann GardeFrance2:12:28+16:154:54
25Martin SevcikCzech Republic2:12:43+16:304:54
26Yuri BalevRussia2:13:24+17:114:56
27Davide MachadoPortugal2:14:24+18:114:58
28Giaime OriggiItaly2:14:30+18:174:58
29Dmitriy KuzminRussia2:14:34+18:214:58
30Samson DeriazFrance2:14:47+18:344:59
31Stanimir BelomazhevBulgaria2:14:49+18:364:59
32Samuel PokalaFinland2:15:05+18:525:00
33Bernhard SchachingerAustria2:15:30+19:175:00
34Kare KaskinenFinland2:15:35+19:225:01
35Angel Garcia GarciaSpain2:17:24+21:115:05
36Petras AndrasiunasLithuania2:17:39+21:265:05
37Oliver FriisDanmark2:17:55+21:425:06
38Margus HallikEstonia2:19:11+22:585:09
39Edgars KruminsLatvia2:20:18+24:055:11
40Fabiano BettegaItaly2:20:32+24:195:12
41Nojus KalvaitisLithuania2:20:44+24:315:12
42Linus Karlsson MoodSweden2:21:01+24:485:13
43Piero TurraItaly2:21:46+25:335:14
44Matej MullerSlovakia2:23:45+27:325:19
45Sebastian SvardSweden2:25:26+29:135:23
46Stefan SurganSlovakia2:26:10+29:575:24
47Paul RoothansPortugal2:28:24+32:115:29
48Mark HusterGermany2:29:29+33:165:32
49David Toll ClosSpain2:29:31+33:185:32
50Joao FerreiraPortugal2:29:58+33:455:33
51Hendrik HessGermany2:30:29+34:165:34
52Luis BarreiroPortugal2:30:43+34:305:34
53Jesus Bermejo CristobalSpain2:31:25+35:125:36
54Julius JuodisiusLithuania2:33:28+37:155:40
55Denny AlbertGermany2:33:48+37:355:41
56Thomas KlimoAustria2:34:25+38:125:43
57Ricky ThackrayAustralia2:35:12+38:595:44
58Renat KhasanshinUkraine2:37:06+40:535:48
59Sebastian AndersGermany2:39:14+43:015:53
60Daniel MarquesPortugal2:39:51+43:385:55
61Jakob FlachbergerAustria2:44:31+48:186:05
62Iurii RaskoUkraine2:45:50+49:376:08
63Marko DudicSlovenia2:48:31+52:186:14
64Joel YoungAustralia3:05:06+1:08:536:51
65Dave SwansonUnited States3:08:24+1:12:116:58
66Gregor RajSlovenia3:08:47+1:12:346:59
67Marot BlazSlovenia3:09:23+1:13:107:00
68Yuk Tung ChengHong Kong3:58:06+2:01:538:48
Ryo AbeJapandisqualified
Glen CharltonAustraliadisqualified
Javier Munoz GuerreroSpaindisqualified
Kazushige HatoriJapandisqualified
Sergei ChernobaevKyrgyzstandisqualified
Conal Boland BristowNew Zealanddisqualified
Hampus LarssonSwedendisqualified
Artem StryzhakUkrainedisqualified
Juan Francisco Marin VargasSpaindisqualified
Aleksandr ReushKyrgyzstanmispunched
Anders BlomsterFinlandmispunched
Sarunas DmukauskasLithuaniamispunched
Ian NixonGreat Britainmispunched
Laszlo RozsaHungarydid not finish
Tobias BreitschaedelAustriadid not finish
Jorge Garcia PardosSpaindid not finish
Luca DallavalleItalydid not finish
Kwok Fung Edwin CheungHong Kongdid not start

Women

22 890 m, 45 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martina TichovskaCzech Republic2:01:145:17
2Antonia HagaFinland2:01:19+0:055:17
3Svetlana PoverinaRussia2:05:11+3:575:28
4Algirda MickuvieneLithuania2:06:33+5:195:31
5Gabriele AndrasiunieneLithuania2:06:54+5:405:32
6Veronika KubinovaCzech Republic2:07:00+5:465:32
7Mervi PesuFinland2:08:05+6:515:35
8Camilla SoegaardDanmark2:08:12+6:585:36
9Nadia LarssonSweden2:08:54+7:405:37
10Ruska SaarelaFinland2:09:39+8:255:39
11Krystyna StryzhakUkraine2:09:47+8:335:40
12Marina ReinerAustria2:10:02+8:485:40
13Clare DallimoreGreat Britain2:10:27+9:135:41
14Ingrid StengardFinland2:10:38+9:245:42
15Anastasiya SvirRussia2:12:03+10:495:46
16Katerina NovakovaCzech Republic2:12:46+11:325:48
17Anke DannowskiGermany2:12:51+11:375:48
18Anna FuzyHungary2:14:16+13:025:51
19Michaela GigonAustria2:15:12+13:585:54
20Sonja ZinklAustria2:17:23+16:096:00
21Caecilie ChristoffersenDanmark2:21:48+20:346:11
22Maja RothweilerSwitzerland2:22:02+20:486:12
23Monica Aguilera ViladomiuSpain2:22:51+21:376:14
24Patricija Joana BabrauskaiteLithuania2:26:07+24:536:23
25Linn BylarsSweden2:26:55+25:416:25
26Diana SalikhovaRussia2:31:24+30:106:36
27Maria del Mar Delgado GonzalezSpain2:33:44+32:306:42
28Rachel FurmanUnited States2:52:15+51:017:31
29Abra McNairUnited States2:53:30+52:167:34
30Mihoko MoriJapan2:58:38+57:247:48
31Susan GrandjeanUnited States3:02:12+1:00:587:57
32Petja BalazicSlovenia3:12:53+1:11:398:25
33Sarah GinsbachUnited States3:17:57+1:16:438:38
34Nataliya BlagonravovaRussia3:31:06+1:29:529:13
35Wing Man SoHong Kong4:31:54+2:30:4011:52
Ana VarelaSpaindisqualified
Nadezda ReifovaCzech Republicdisqualified
Naoko KanoJapandisqualified
Ana Filipa SilvaPortugaldisqualified
Anastasia TrifilenkovaRussiadisqualified
Lou DenaixFrancedisqualified
Sara ForsgrenSwedendid not finish
Henna SaarinenFinlanddid not finish
Marika HaraFinlanddid not finish
Olga ShipilovaVinogradovaRussiadid not finish
Viktorija MichnovicLithuaniadid not start
Gaelle BarletFrancedid not start

Men Junior

20 160 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jan HasekCzech Republic1:25:394:14
2Thomas SteinthalDanmark1:27:49+2:104:21
3Teemu KaksonenFinland1:31:00+5:214:30
4Adrian JaeggiSwitzerland1:31:44+6:054:33
5Matyas LudvikCzech Republic1:32:53+7:144:36
6Juandiego Marin barazaSpain1:35:53+10:144:45
7Jeremi PourreFrance1:39:13+13:344:55
8Gustav JonssonSweden1:39:51+14:124:57
9Ivan GolubevRussia1:42:26+16:475:04
10Juha LiljaFinland1:42:33+16:545:05
11Daniil SafronovRussia1:42:35+16:565:05
12Ignas AmbrazasLithuania1:42:44+17:055:05
13Ondrej HasmanCzech Republic1:43:40+18:015:08
14Tomi NykanenFinland1:44:31+18:525:11
15Rasmus NordgrenSweden1:47:02+21:235:18
16Danil BuzovkinRussia1:47:36+21:575:20
17Anathael DottFrance1:48:27+22:485:22
18Nicolas DelaireFrance1:48:30+22:515:22
19Nicolas KastnerAustria1:49:46+24:075:26
20Enrique Chousa EstebanSpain1:51:01+25:225:30
21Pavel RadyvanyukRussia1:51:34+25:555:32
22Emil ArvidssonSweden1:53:54+28:155:38
23Vaino VenetjokiFinland1:57:54+32:155:50
24Bartosz NowakPoland1:57:57+32:185:51
25Jan ByrczekPoland1:58:15+32:365:51
26Andrey ProzorovRussia1:59:35+33:565:55
27Martynas JurgaitisLithuania2:05:47+40:086:14
28Yaroslav CheremnychRussia2:09:04+43:256:24
29Azuolas MacijauskasLithuania2:11:56+46:176:32
30Per Clemet WisloeffNorway2:12:13+46:346:33
31Martin Enrique AlvarezSpain2:13:07+47:286:36
32Paul KratkyAustria2:27:35+1:01:567:19
33Martin SkarlenSweden2:34:15+1:08:367:39
34Emre CetinkayaTurkey2:50:07+1:24:288:26
35Can OzaslangozTurkey3:02:45+1:37:069:03
36Burak Mithat BayindirTurkey3:19:53+1:54:149:54
Silas HotzSwitzerlanddid not finish
Trygve MyhrNorwaydid not finish
Jakub JaroszekPolanddid not finish

Women Junior

15 560 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Constance DevillersFrance1:34:066:02
2Vilma KralovaCzech Republic1:35:06+1:006:06
3Lucie RudkiewiczFrance1:40:13+6:076:26
4Uliana SukholovskayaRussia1:40:51+6:456:28
5Marina OparinaRussia1:43:54+9:486:40
6Anastasia CherednikovaRussia1:46:13+12:076:49
7Marine DenoualFrance1:47:45+13:396:55
8Veronika GrycovaCzech Republic1:49:13+15:077:01
9Egle RubazeviciuteLithuania1:49:34+15:287:02
10Austeja KalvaityteLithuania1:50:29+16:237:06
11Alena FedoseevaRussia1:51:30+17:247:09
12Juste UmbrasaiteLithuania1:52:55+18:497:15
13Alexandra SvobodovaCzech Republic1:55:36+21:307:25
14Tatiana GubernatorovaRussia1:57:19+23:137:32
15Eveliina ValimaaFinland1:57:33+23:277:33
16Pinja KoskinenFinland2:03:36+29:307:56
17Erica OlssonSweden2:04:45+30:398:01
18Tegan KnightbridgeNew Zealand2:10:56+36:508:24
19Anna SemibabnovaRussia2:14:22+40:168:38
20Sara BrinchDanmark2:18:26+44:208:53
Jutta NurminenFinlandmispunched
Georgia SkeltonNew Zealandmispunched
Saara YliHietanenFinlanddid not finish
Lou GarcinFrancedid not finish
Lea HnilicaAustriadid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org