International Orienteering Federation

Official results for World MTB Orienteering Championships & World Cup 2 & Junior World MTB Orienteering Championship - Mass start

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Mass start
Organiser: Austria
Date: 7 August 2018

Australia

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
58Ricky ThackrayMen (82)1:45:36+24:504:04
74Glen CharltonMen (82)1:59:52+39:064:37
76Joel YoungMen (82)2:07:24+46:384:55

Austria

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Kevin HaselsbergerMen (82)1:20:50+0:043:07
3Sonja ZinklWomen (44)1:21:12+3:304:19
4Lea HnilicaWomen junior (26)1:20:19+8:025:14
7Marina ReinerWomen (44)1:23:55+6:134:27
10Michaela GigonWomen (44)1:24:27+6:454:29
12Tobias MickoMen junior (36)1:21:34+7:314:16
19Andreas WaldmannMen (82)1:26:19+5:333:19
30Paul KratkyMen junior (36)1:40:52+26:495:16
38Bernhard SchachingerMen (82)1:34:33+13:473:39
40Tobias BreitschaedelMen (82)1:34:51+14:053:39
45Florian ExlerMen (82)1:36:30+15:443:43
63Thomas KlimoMen (82)1:47:54+27:084:09

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
48Stanimir BelomazhevMen (82)1:39:45+18:593:51

Czech Republic

18 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jan HasekMen junior (36)1:14:033:52
2Martina TichovskaWomen (44)1:19:03+1:214:12
5Veronika KubinovaWomen (44)1:22:28+4:464:23
8Matyas LudvikMen junior (36)1:20:18+6:154:12
9Ondrej HasmanMen junior (36)1:20:47+6:444:13
10Jiri HradilMen (82)1:23:19+2:333:13
15Katerina NovakovaWomen (44)1:26:37+8:554:36
16Alexandra SvobodovaWomen junior (26)1:26:27+14:105:39
16Krystof BogarMen (82)1:24:15+3:293:15
18Vilma KralovaWomen junior (26)1:26:52+14:355:40
19Veronika GrycovaWomen junior (26)1:28:18+16:015:46
21Martin SevcikMen (82)1:26:30+5:443:20
23Rozalie KucharovaWomen junior (26)1:49:07+36:507:07
36Jan SvobodaMen (82)1:34:32+13:463:38
Nadezda ReifovaWomen (44)disqualified
Richard WohankaMen junior (36)did not finish
Radek LacigaMen (82)did not finish
Vojtech LudvikMen (82)did not finish

Danmark

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Camilla SoegaardWomen (44)1:17:424:07
5Thomas SteinthalMen junior (36)1:17:39+3:364:03
18Caecilie ChristoffersenWomen (44)1:28:51+11:094:43
22Christine Reibert HansenWomen junior (26)1:39:20+27:036:29
31Rasmus SoegaardMen (82)1:29:51+9:053:28
36Oliver FriisMen (82)1:34:32+13:463:38
Sara BrinchWomen junior (26)mispunched

Estonia

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Lauri MalsroosMen (82)1:23:18+2:323:12
46Margus HallikMen (82)1:36:32+15:463:43
54Marek KarmMen (82)1:44:06+23:204:01

Finland

21 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jussi LaurilaMen (82)1:20:463:07
3Kaarina NurminenWomen junior (26)1:13:36+1:194:48
6Tomi NykanenMen junior (36)1:18:09+4:064:05
8Pekka NiemiMen (82)1:23:18+2:323:12
9Saara Yli-HietanenWomen junior (26)1:22:14+9:575:22
11Juha LiljaMen junior (36)1:21:28+7:254:15
12Jutta NurminenWomen junior (26)1:22:21+10:045:22
13Pinja KoskinenWomen junior (26)1:22:38+10:215:24
13Andre HagaMen (82)1:23:38+2:523:13
14Teemu KaksonenMen junior (36)1:21:53+7:504:17
16Ingrid StengardWomen (44)1:28:27+10:454:42
17Anders BlomsterMen (82)1:24:38+3:523:16
17Henna SaarinenWomen (44)1:28:32+10:504:42
18Vaino VenetjokiMen junior (36)1:22:54+8:514:20
19Ruska SaarelaWomen (44)1:30:54+13:124:50
21Eveliina ValimaaWomen junior (26)1:35:00+22:436:12
22Kare KaskinenMen (82)1:26:31+5:453:20
35Samuel PokalaMen (82)1:34:30+13:443:38
Antonia HagaWomen (44)disqualified
Mervi PesuWomen (44)disqualified
Marika HaraWomen (44)mispunched

France

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Anathael DottMen junior (36)1:17:38+3:354:03
7Lou GarcinWomen junior (26)1:21:23+9:065:19
8Lucie RudkiewiczWomen junior (26)1:22:09+9:525:22
10Jeremi PourreMen junior (36)1:21:18+7:154:15
10Marine DenoualWomen junior (26)1:22:14+9:575:22
13Lou DenaixWomen (44)1:26:10+8:284:35
15Baptiste FuchsMen (82)1:23:41+2:553:13
17Nicolas DelaireMen junior (36)1:22:49+8:464:20
20Constance DevillersWomen junior (26)1:30:59+18:425:56
23Yoann GardeMen (82)1:26:55+6:093:21
30Samson DeriazMen (82)1:29:21+8:353:26
55Thibaud GuelennocMen (82)1:44:13+23:274:01
Gaelle BarletWomen (44)did not finish

Germany

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Anke DannowskiWomen (44)1:26:04+8:224:34
61Sebastian AndersMen (82)1:47:27+26:414:08
64Mark HusterMen (82)1:48:12+27:264:10
70Denny AlbertMen (82)1:51:15+30:294:17
73Hendrik HessMen (82)1:55:54+35:084:28

Great Britain

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Clare DallimoreWomen (44)1:26:07+8:254:34
53Ian NixonMen (82)1:44:04+23:184:01

Hong Kong

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Wing Man SoWomen (44)3:02:45+1:45:039:43
Yuk Tung ChengMen (82)over max time
Kwok Fung Edwin CheungMen (82)did not finish

Hungary

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Anna FuzyWomen (44)1:30:58+13:164:50
41Agoston FeketeMen (82)1:35:06+14:203:40
Laszlo RozsaMen (82)did not start

Italy

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Riccardo RossettoMen (82)1:23:31+2:453:13
28Fabiano BettegaMen (82)1:28:58+8:123:26
42Piero TurraMen (82)1:35:27+14:413:41
Luca DallavalleMen (82)disqualified
Giaime OriggiMen (82)did not finish

Japan

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Naoko KanoWomen (44)1:43:13+25:315:29
35Mihoko MoriWomen (44)2:52:08+1:34:269:09
66Kazushige HatoriMen (82)1:48:25+27:394:11
77Ryo AbeMen (82)2:15:13+54:275:13

Kyrgyzstan

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Sergei ChernobaevMen (82)over max time
Aleksandr ReushMen (82)over max time

Latvia

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Edgars KruminsMen (82)1:28:51+8:053:25
59Martins LasmanisMen (82)1:46:24+25:384:06
60Janis LacisMen (82)1:47:13+26:274:08

Lithuania

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Ignas AmbrazasMen junior (36)1:17:05+3:024:02
7Martynas JurgaitisMen junior (36)1:20:06+6:034:11
8Viktorija MichnovicWomen (44)1:24:02+6:204:28
14Algirda MickuvieneWomen (44)1:26:28+8:464:35
15Austeja KalvaityteWomen junior (26)1:25:45+13:285:36
17Egle RubazeviciuteWomen junior (26)1:26:49+14:325:40
27Patricija Joana BabrauskaiteWomen (44)1:39:12+21:305:16
29Sarunas DmukauskasMen (82)1:29:19+8:333:26
31Azuolas MacijauskasMen junior (36)1:42:12+28:095:21
32Jonas MaiselisMen (82)1:33:25+12:393:36
33Regimantas KavaliauskasMen (82)1:34:01+13:153:37
34Nojus KalvaitisMen (82)1:34:21+13:353:38
49Petras AndrasiunasMen (82)1:40:50+20:043:53
Gabriele AndrasiunieneWomen (44)mispunched
Juste UmbrasaiteWomen junior (26)did not finish

New Zealand

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Georgia SkeltonWomen junior (26)1:22:16+9:595:22
69Conal Boland BristowMen (82)1:50:36+29:504:16
Tegan KnightbridgeWomen junior (26)did not finish

Norway

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Trygve MyhrMen junior (36)1:30:06+16:034:43
Per Clemet WisloeffMen junior (36)did not finish

Poland

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Jakub JaroszekMen junior (36)1:24:11+10:084:24
22Bartosz NowakMen junior (36)1:27:58+13:554:36
23Bartosz NiebielskiMen junior (36)1:28:03+14:004:36
28Jan ByrczekMen junior (36)1:36:23+22:205:02

Portugal

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Davide MachadoMen (82)1:20:49+0:033:07
21Ana Filipa SilvaWomen (44)1:32:05+14:234:53
39Joao FerreiraMen (82)1:34:47+14:013:39
56Luis BarreiroMen (82)1:44:46+24:004:02
67Paul RoothansMen (82)1:48:29+27:434:11
68Daniel MarquesMen (82)1:48:44+27:584:11

Russia

24 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Uliana SukholovskayaWomen junior (26)1:12:174:43
2Alena FedoseevaWomen junior (26)1:13:10+0:534:46
4Anton FoliforovMen (82)1:20:51+0:053:07
5Anastasia CherednikovaWomen junior (26)1:20:44+8:275:16
6Tatiana GubernatorovaWomen junior (26)1:21:00+8:435:17
6Grigory MedvedevMen (82)1:21:06+0:203:07
7Ruslan GritsanMen (82)1:23:16+2:303:12
9Anastasiya SvirWomen (44)1:24:09+6:274:28
11Valeriy GluhovMen (82)1:23:30+2:443:13
14Marina OparinaWomen junior (26)1:25:12+12:555:34
14Yuri BalevMen (82)1:23:40+2:543:13
16Danil BuzovkinMen junior (36)1:22:32+8:294:19
21Andrey ProzorovMen junior (36)1:27:18+13:154:34
22Olga MikhaylovaWomen (44)1:33:50+16:084:59
24Daniil SafronovMen junior (36)1:28:07+14:044:36
24Anna SemibabnovaWomen junior (26)2:08:48+56:318:25
24Anastasia TrifilenkovaWomen (44)1:34:35+16:535:01
25Diana SalikhovaWomen (44)1:34:55+17:135:02
29Yaroslav CheremnychMen junior (36)1:36:36+22:335:03
47Dmitriy KuzminMen (82)1:39:13+18:273:49
Olga ShipilovaVinogradovaWomen (44)disqualified
Ivan GolubevMen junior (36)mispunched
Svetlana PoverinaWomen (44)mispunched
Pavel RadyvanyukMen junior (36)did not finish

Slovakia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
56Matej MullerMen (82)1:44:46+24:004:02
71Stefan SurganMen (82)1:52:52+32:064:21

Spain

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Juandiego Marin barazaMen junior (36)1:21:35+7:324:16
18Angel Garcia GarciaMen (82)1:25:09+4:233:17
28Maria del Mar Delgado GonzalezWomen (44)1:41:31+23:495:23
29Monica Aguilera ViladomiuWomen (44)1:43:06+25:245:29
50David Toll ClosMen (82)1:42:09+21:233:56
65Jesus Bermejo CristobalMen (82)1:48:22+27:364:11
72Jorge Garcia PardosMen (82)1:55:27+34:414:27
75Javier Munoz GuerreroMen (82)2:07:05+46:194:54
Martin Enrique AlvarezMen junior (36)did not finish
Enrique Chousa EstebanMen junior (36)did not finish
Juan Francisco Marin VargasMen (82)did not finish
Ana VarelaWomen (44)did not finish

Sweden

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Nadia LarssonWomen (44)1:23:50+6:084:27
15Rasmus NordgrenMen junior (36)1:22:12+8:094:18
19Gustav JonssonMen junior (36)1:22:55+8:524:20
20Marcus JanssonMen (82)1:26:25+5:393:20
22Sara ForsgrenWomen (44)1:33:50+16:084:59
24Linus Karlsson MoodMen (82)1:27:09+6:233:21
25Emil ArvidssonMen junior (36)1:28:26+14:234:37
26Viktor LarssonMen (82)1:28:17+7:313:24
26Linn BylarsWomen (44)1:35:26+17:445:04
32Martin SkarlenMen junior (36)2:13:07+59:046:58
43Marcus WadellMen (82)1:36:04+15:183:42
44Sebastian SvardMen (82)1:36:23+15:373:43
52Hampus LarssonMen (82)1:43:43+22:574:00
Erica OlssonWomen junior (26)mispunched

Switzerland

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Adrian JaeggiMen junior (36)1:16:44+2:414:01
4Maja RothweilerWomen (44)1:21:29+3:474:20
5Simon BraendliMen (82)1:20:52+0:063:07
26Silas HotzMen junior (36)1:28:42+14:394:38

Turkey

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Burak Mithat BayindirMen junior (36)2:27:02+1:12:597:41
34Emre CetinkayaMen junior (36)2:34:15+1:20:128:04
Can OzaslangozMen junior (36)mispunched

Ukraine

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Artem StryzhakMen (82)1:27:24+6:383:22
51Renat KhasanshinMen (82)1:42:53+22:073:58
62Iurii RaskoMen (82)1:47:36+26:504:09
Krystyna StryzhakWomen (44)mispunched

United States

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Abra McNairWomen (44)1:53:19+35:376:01
32Rachel FurmanWomen (44)1:56:17+38:356:11
33Susan GrandjeanWomen (44)2:08:55+51:136:51
34Sarah GinsbachWomen (44)2:09:41+51:596:53
78Dave SwansonMen (82)2:26:45+1:05:595:39

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 Banner 2
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org