International Orienteering Federation

Official results for World Masters MTB Orienteering Championships 2018, middle

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters MTB Orienteering Championships 2018
Organiser: Hungary
Date: 27 June 2018 - 1 July 2018

Mass startSprintSprint (overall)LongLong (overall)MiddleMiddle (overall)

W40

15 800 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Marina IskhakovaBennelong Northside OrienteersAustralia1:06:484:13
2Lenka HonsovaCzech MTBO mastersCzech Republic1:07:16+0:284:15
3Michaela ChmelikovaCzech MTBO mastersCzech Republic1:10:41+3:534:28
4Katja WaltherOLT TransdanubienAustria1:21:22+14:345:08
5Lenka VavrysovaCzech MTBO mastersCzech Republic1:22:10+15:225:12
6Jana VankovaCzech MTBO mastersCzech Republic1:22:36+15:485:13
7Marje VenelaineSK Saue TammedEstonia1:28:04+21:165:34
8Sarka JaskovaCzech MTBO mastersCzech Republic1:32:17+25:295:50
9Alice MichalkovaCzech MTBO mastersCzech Republic1:35:46+28:586:03

M40

17 800 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Martin StenhaCzech MTBO mastersCzech Republic58:123:16
2Petr JasekCzech MTBO mastersCzech Republic1:01:49+3:373:28
3Michal HonsCzech MTBO mastersCzech Republic1:03:58+5:463:35
4Mika HakkinenHiiltomiehetFinland1:04:10+5:583:36
5Pavel BuresCzech MTBO mastersCzech Republic1:07:00+8:483:45
6Mark HusterSV Sachsen 90 WerdauGermany1:07:06+8:543:46
7Ricky ThackrayBibbulmun OrienteersAustralia1:07:27+9:153:47
8Bertil EronnLinkopings OKSweden1:12:54+14:424:05
9Alistair PowellGB MTBOGreat Britain1:14:39+16:274:11
10Aliaksei ShylakOrionBelarus1:20:18+22:064:30
11Gregor RajOK Slovenj GradecSlovenia1:20:26+22:144:31
12Tamas MatheTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary1:21:10+22:584:33
13David NedopilekCzech MTBO mastersCzech Republic1:23:10+24:584:40
14Gabor KarpatiMAFCHungary1:26:10+27:584:50
15Agoston EmberMecsek Maraton TeamHungary1:29:41+31:295:02
16Pavel ZakCzech MTBO mastersCzech Republic1:55:57+57:456:30
Milan RovenskyOLT TransdanubienCzech Republicmispunched

W45

14 900 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Mia EronnLinkopings OKSweden56:023:45
2Sanna WallenborgLunds OKSweden1:02:06+6:044:10
3Aurelie VillarNoyon Course d OrientationFrance1:03:18+7:164:14
4Milena CiprianiItalyItaly1:06:31+10:294:27
5Sylvia ThomasOL Team WehrsdorfGermany1:11:50+15:484:49
6Iva MedilkovaCzech MTBO mastersCzech Republic1:14:27+18:254:59
7Tamsin BarnesRange Runners Orienteering CluAustralia1:15:20+19:185:03
7Orsolya MarosffyOSCHungary1:15:20+19:185:03
9Giedre RubazevicieneOK FORTUNALithuania1:19:20+23:185:19
10Clizia ZambiasiASD Semiperdo Orienteering ManItaly1:20:35+24:335:24
11Malin AgrenLunds OKSweden1:24:20+28:185:39
12Anu OksanenSaarijarven PullistusFinland1:42:33+46:316:52
Katri NiittymakiHiiltomiehetFinlanddid not finish

M45

17 500 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Jonny EngelOK RavinenSweden57:243:16
2Miroslav RyglMiry MapholdersCzech Republic57:37+0:133:17
3Sebastien ThieryNoyon Course d OrientationFrance1:02:53+5:293:35
4Timofei GeraskoNovosibirskRussian Federation1:04:53+7:293:42
5Tomas ZrnikCzech MTBO mastersCzech Republic1:05:19+7:553:43
6Alexander TolochCzech MTBO mastersCzech Republic1:05:20+7:563:44
7Alar ViitmaaOK LeholaEstonia1:06:30+9:063:48
8Jan KralCzech MTBO mastersCzech Republic1:07:35+10:113:51
9Bjorn VolckerLunds OKSweden1:07:49+10:253:52
10Samuli KyyronenRajamaen RykmenttiFinland1:09:09+11:453:57
11Tibor TamasDiosgyori Tajekozodasi Futo ClHungary1:12:12+14:484:07
12Michael LindholmOK SoroDenmark1:12:34+15:104:08
13Philippe GignacCO2France1:12:50+15:264:09
14Jan SkoupyCzech MTBO mastersCzech Republic1:14:51+17:274:16
15Zoltan ViraszkoDiosgyori Tajekozodasi Futo ClHungary1:17:54+20:304:27
16Michael PoelzelbauerOLG Stroeck WienAustria1:18:02+20:384:27
17Margus VenelaineLSF Pronoking TeamEstonia1:18:06+20:424:27
18Magnus BlauddOK RodhenSweden1:18:10+20:464:28
19Arvydas ZvirblisOK FORTUNALithuania1:18:56+21:324:30
20Gabor BobokDiosgyori Tajekozodasi Futo ClHungary1:34:58+37:345:25
21Robert UrbanikCzech MTBO mastersCzech Republic1:37:07+39:435:32
Magnus WallenborgLunds OKSwedenmispunched
Jurgis RubazeviciusOK FORTUNALithuaniamispunched

W50

13 500 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Marquita GeldermanNorth WestNew Zealand55:264:06
2Eva MalinakovaCzech MTBO mastersCzech Republic1:10:42+15:165:14
3Weronica MorellOK KareSweden1:10:44+15:185:14
4Sarah BaylissGB MTBOGreat Britain1:21:44+26:186:03
5Gabriele FinderNaturfreunde SteiermarkAustria1:32:12+36:466:49
6Szilvia VaradyDiosgyori Tajekozodasi Futo ClHungary1:34:55+39:297:01
7Annika HaleOK KareSweden1:45:24+49:587:48

M50

17 000 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Kazushige HatoriJAPAN MTBO master teamJapan1:02:413:41
2Andy ConnGB MTBOGreat Britain1:03:03+0:223:42
3Joern SvensenViborg OKDenmark1:05:09+2:283:49
4Petr VankaCzech MTBO mastersCzech Republic1:05:19+2:383:50
5Petr SvobodaSKOB SlanyCzech Republic1:05:33+2:523:51
6Frederic PinsardAS SamoisFrance1:07:19+4:383:57
7Killian LomasGB MTBOGreat Britain1:07:51+5:103:59
8Thomas BossiVELBOSSITYSwitzerland1:07:57+5:163:59
9Tommy DamsgaardViborg OKDenmark1:08:19+5:384:01
10Patric OstergardOK TrianFinland1:09:25+6:444:05
11Kazushi HiguchiJAPAN MTBO master teamJapan1:11:08+8:274:11
12Christer MorellOK KareSweden1:11:35+8:544:12
13Olaf Kadentomotion racing by black tuskGermany1:12:14+9:334:14
14Raitis MuiznieksAuseklis IKLatvia1:12:23+9:424:15
15Olli SavikkoTarpian SuuntaFinland1:12:53+10:124:17
16Rickard AsplundAerla IFSweden1:14:47+12:064:23
17Stefan JohanssonTrosabygdens OKSweden1:16:21+13:404:29
18Jarmo LaunonenKeravan UrheilijatFinland1:16:35+13:544:30
19Timo RaudusEksymaFinland1:16:47+14:064:31
20Benny LindgrenFinspangs SOKSweden1:18:49+16:084:38
21Svatopluk AntosCzech MTBO mastersCzech Republic1:19:52+17:114:41
22Francois LorangCO ColmarFrance1:24:03+21:224:56
23Michael Sturmesv bitterfeldGermany1:24:21+21:404:57
24Magnus HellbergEskilstuna OLSweden1:33:58+31:175:31
25Kalman KindeVeszpremi Honved SEHungary1:38:52+36:115:48
26Staffan ZillingOK SodertornSweden1:51:47+49:066:34
27Fernando Angel GianniniOrientatlonArgentina2:07:19+1:04:387:29
28Klaus KramerGO HarzbergAustria2:45:48+1:43:079:45
Sylvain BedryEsprit Raid Course OrientationFrancemispunched

W55

11 700 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Charlie Somers CocksGB MTBOGreat Britain49:434:14
2Jindra DohnalovaCzech MTBO mastersCzech Republic53:44+4:014:35
3Monica KollbergEksjo SOKSweden57:06+7:234:52
4Tatjana JanoskovaTJ Rapid BratislavaSlovakia1:08:00+18:175:48
5Uta SpehrTUS Karlsruhe RueppurrGermany1:12:36+22:536:12
6Agnes TomordiHegyisport Szentendre EgyesuleHungary1:19:13+29:306:46
7Ingela AnderssonLunds OKSweden1:19:24+29:416:47
8Eva LindgrenFinspangs SOKSweden1:31:16+41:337:48
9Luisa PospiskovaCzech MTBO mastersCzech Republic1:32:27+42:447:54
10Irena BalazicOK Slovenj GradecSlovenia1:52:05+1:02:229:34
Sari JetsonenOC DUBHEFinlandmispunched
Deborah MckayKulgun 225 OrienteersAustraliamispunched

M55

15 800 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Steven HaleOK KareSweden50:553:13
2Jean-Charles LaleveeYCONE SensFrance53:47+2:523:24
3Pesho HedbergLunds OKSweden56:01+5:063:32
4Peter HeinrichSV TuR DresdenGermany56:13+5:183:33
5Stefan KollbergEksjo SOKSweden57:01+6:063:36
6Stefan KillbergKvarnsvedens GoIF OKSweden58:33+7:383:42
7Juhani JetsonenOC DUBHEFinland59:14+8:193:44
8Anders StjerndahlIFK Lidingo SOKSweden59:20+8:253:45
9Magnus AasaOK KullingshofSweden1:00:56+10:013:51
9Michel DenaixCOCSFrance1:00:56+10:013:51
11Rudolf KolarCzech MTBO mastersCzech Republic1:01:52+10:573:54
11Timothy EvansCLAROGreat Britain1:01:52+10:573:54
13Ismo SaariIPRFinland1:02:25+11:303:57
14Joel PoiretteAS SamoisFrance1:02:58+12:033:59
15Hakan LangLanna IFSweden1:04:28+13:334:04
16Bjarke SucksdorffAlleroed OKDenmark1:07:47+16:524:17
17Timo NykanenSOC AsikkalaFinland1:08:26+17:314:19
18Georges MahlerScapa NANCY OrientationFrance1:08:38+17:434:20
19Allan ToppOK Oest BirkeroedDenmark1:10:37+19:424:28
20Per LeidevallDomnarvets GoIFSweden1:10:44+19:494:28
21Pasi MartikainenIPRFinland1:14:56+24:014:44
22Didzis CakursNaukseniLatvia1:15:56+25:014:48
23Jaroslav FajtlCzech MTBO mastersCzech Republic1:18:37+27:424:58
24Guenter KradischnigOLC GrazAustria1:27:25+36:305:31
25Jozef JanoskaTJ Rapid BratislavaSlovakia1:28:14+37:195:35
26Jaroslav ArgalasCzech MTBO mastersCzech Republic1:33:06+42:115:53
27Michael MelcherNaturfreunde SteiermarkAustria1:36:16+45:216:05
28Edmundas KaseviciusOK JaunysteLithuania1:38:28+47:336:13
29Vesa SaariIPRFinland1:50:11+59:166:58
30Giorgio MognatoPanda Or ValsuganaItaly1:51:56+1:01:017:05
Asko SippolaKuortaneen KuntoFinlandmispunched
Zbynek PospisekCzech MTBO mastersCzech Republicmispunched
Jiri HejnaCzech MTBO mastersCzech Republicmispunched
Vladimir MalinakCzech MTBO mastersCzech Republicdid not finish
Bjarne ToppOK Oest BirkeroedDenmarkdid not finish

W60

10 200 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Carolyn JacksonBayside Kangaroos OrienteersAustralia36:323:34
2Tove AndersenOK Oest BirkeroedDenmark40:38+4:063:59
3Katalin KarmanHegyisport Szentendre EgyesuleHungary52:54+16:225:11
4Ruta StanevicieneOK LabirintasLithuania55:28+18:565:26
5Olga SonnenbergOsnabruecker TBGermany57:00+20:285:35
6Margareta MeitonIFK Lidingo SOKSweden1:07:35+31:036:37
7Caroline DallimoreGB MTBOGreat Britain1:09:31+32:596:48
8Linda CairnsGB MTBOGreat Britain1:34:06+57:349:13

M60

14 900 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Laus Seir HansenHSOKDenmark55:183:42
2Finn JohannsenBallerup OKDenmark56:45+1:273:48
3Peter MuellerOLV ZugSwitzerland57:08+1:503:50
4Troels Bent HansenAlleroed OKDenmark57:18+2:003:50
5Franck GarcinBOL DAIRFrance57:47+2:293:52
6Sergej SonnenbergOsnabruecker TBGermany59:36+4:184:00
7Heikki PeltonenIPRFinland59:43+4:254:00
8Tamas JankoHegyisport Szentendre EgyesuleHungary1:00:14+4:564:02
9Bob CherryAyrocGreat Britain1:00:18+5:004:02
10Inacio SerralheiroCOC Clube de Orientacao do CenPortugal1:02:55+7:374:13
11Harald MaennelOL Team WehrsdorfGermany1:03:45+8:274:16
12Lemmie RotvingBallerup OKDenmark1:04:42+9:244:20
13Esa JuuraKankaanpaan SuunnistajatFinland1:05:07+9:494:22
14Paul GruenOLG Stroeck WienAustria1:06:27+11:094:27
15Jens Peter GundorfOK Oest BirkeroedDenmark1:06:28+11:104:27
16Karl ThierHSV FeldbachAustria1:12:17+16:594:51
17Keith DawsonInterlopersGreat Britain1:14:10+18:524:58
18Eero O NiemiSkogsloparnaSweden1:15:52+20:345:05
19John RawdenGB MTBOGreat Britain1:17:04+21:465:10
20Richard BegleyKulgun 225 OrienteersAustralia1:17:12+21:545:10
21Steven SmirthwaiteMoravianGreat Britain1:20:03+24:455:22
22Tamas GajdosTabani Spartacus SKEHungary1:24:17+28:595:39
23Richard RobinsonSunshine Orienteers ClubAustralia1:24:39+29:215:40
24Mirko VodovnikOK Slovenj GradecSlovenia2:04:45+1:09:278:22
Nick DallimoreGB MTBOGreat Britainmispunched

W65

7 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Monika BonafiniSLOW BernSwitzerland33:584:21
2Beatrice ZurcherANCOSwitzerland38:05+4:074:52
3Birgit HausnerOK Oest BirkeroedDenmark39:48+5:505:06
4Maarit JuuraKankaanpaan SuunnistajatFinland42:33+8:355:27
5Annelise MacLassenRold Skov OKDenmark45:15+11:175:48
6Traude FesselhoferHSV OL Wiener NeustadtAustria47:20+13:226:04
7Bea RahmOLG PfaeffikonSwitzerland1:22:15+48:1710:32

M65

13 500 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Anders ThomassonUlricehamns OKSweden1:01:074:31
2Lars PontenIF ThorSweden1:01:12+0:054:32
3Rob GardenNorth WestNew Zealand1:02:12+1:054:36
4Walter RahmOLG PfaeffikonSwitzerland1:04:06+2:594:44
5Joergen NielsenAlleroed OKDenmark1:04:14+3:074:45
6Heikki SaarinenSOC AsikkalaFinland1:04:41+3:344:47
7Peter CusworthBayside Kangaroos OrienteersAustralia1:11:40+10:335:18
8Paul TimmermansHOCBelgium1:15:32+14:255:35
9Kestutis KviecinskasOK DainavaLithuania1:24:43+23:366:16
10Marco BonafiniSLOW BernSwitzerland1:33:08+32:016:53
Seppo OllikainenIPRFinlandmispunched
Esbjorn AndrenKvarnsvedens GoIF OKSwedendid not finish

W70

6 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Eva KralovaSK VAZKA BratislavaSlovakia54:379:06
2Licia KalcichPolisportiva Besanese AsdItaly1:15:31+20:5412:35
Kirsten BrunstedtOK Oest BirkeroedDenmarkmispunched

M70

11 700 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Risto OrpanaSOC AsikkalaFinland51:174:22
2Niels DuedahlOK Oest BirkeroedDenmark52:37+1:204:29
3Teuvo LehtinenSOC AsikkalaFinland1:02:31+11:145:20
4Hans OlevikEdsbyns OKSweden1:02:35+11:185:20
5Claesgoran LundbergUlricehamns OKSweden1:02:54+11:375:22
6Leigh PrivettAlbury-Wodonga Orienteering ClAustralia1:04:14+12:575:29
7Heikki NurminenIPRFinland1:05:43+14:265:37
8Jes SteenOK Oest BirkeroedDenmark1:07:09+15:525:44
9Per Allan PedersenOK FROSDenmark1:12:20+21:036:10
10Rob TimmermansASUBBelgium1:28:47+37:307:35
11LarsAke SjokvistVarend GNSweden1:31:06+39:497:47
12Sandor HidasSilvanus SportegyesuletHungary1:43:20+52:038:49
13Ferenc KardosOSCHungary2:06:18+1:15:0110:47
14Gerzson KeriSzegedi Bokorugro Tajfuto SEHungary2:09:25+1:18:0811:03
Alberto ZambiasiPunto K Orienteering ASDItalymispunched
Jan HausnerOK Oest BirkeroedDenmarkmispunched
Curt MaierASKOE OLC KaerntenAustriadid not finish

M75

10 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Ronny HedlundOK SodertornSweden57:355:38
2Ole HoffmannOK FROSDenmark1:05:51+8:166:27
3Jukka LuukkoLahden Suunnistajat 37Finland1:22:06+24:318:02
Laszlo DeseoHegyvidek SE-MOMHungarymispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org