International Orienteering Federation

Official results for World Masters MTB Orienteering Championships 2018, long

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters MTB Orienteering Championships 2018
Organiser: Hungary
Date: 27 June 2018 - 1 July 2018

Mass startSprintSprint (overall)LongLong (overall)MiddleMiddle (overall)

W40

19 320 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Marina IskhakovaBennelong Northside OrienteersAustralia2:12:136:50
2Michaela ChmelikovaCzech MTBO mastersCzech Republic2:20:30+8:177:16
3Katja WaltherOLT TransdanubienAustria2:40:26+28:138:18
4Lenka VavrysovaCzech MTBO mastersCzech Republic3:09:17+57:049:47
5Marje VenelaineSK Saue TammedEstonia3:23:31+1:11:1810:32
6Alice MichalkovaCzech MTBO mastersCzech Republic3:42:15+1:30:0211:30
Jana VankovaCzech MTBO mastersCzech Republicdid not finish
Lenka HonsovaCzech MTBO mastersCzech Republicdid not finish

M40

22 900 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Pavel BuresCzech MTBO mastersCzech Republic2:10:285:41
2Mark HusterSV Sachsen 90 WerdauGermany2:14:40+4:125:52
3Mika HakkinenHiiltomiehetFinland2:20:09+9:416:07
4Milan RovenskyOLT TransdanubienCzech Republic2:21:14+10:466:10
5Martin StenhaCzech MTBO mastersCzech Republic2:22:27+11:596:13
6Petr JasekCzech MTBO mastersCzech Republic2:26:18+15:506:23
7Bertil EronnLinkopings OKSweden2:30:16+19:486:33
8Michal HonsCzech MTBO mastersCzech Republic2:30:59+20:316:35
9Pavel ZakCzech MTBO mastersCzech Republic2:40:33+30:057:00
10Ricky ThackrayBibbulmun OrienteersAustralia2:48:42+38:147:22
11Alistair PowellGB MTBOGreat Britain2:49:49+39:217:24
12Gregor RajOK Slovenj GradecSlovenia3:02:38+52:107:58
13David NedopilekCzech MTBO mastersCzech Republic3:02:52+52:247:59
14Agoston EmberMecsek Maraton TeamHungary3:02:58+52:307:59
15Gabor KarpatiMAFCHungary3:26:31+1:16:039:01
16Tamas MatheTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary3:31:01+1:20:339:12

W45

18 750 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Mia EronnLinkopings OKSweden1:58:406:19
2Aurelie VillarNoyon Course d OrientationFrance2:09:50+11:106:55
3Sanna WallenborgLunds OKSweden2:14:31+15:517:10
4Orsolya MarosffyOSCHungary2:25:18+26:387:44
5Katri NiittymakiHiiltomiehetFinland2:27:38+28:587:52
6Iva MedilkovaCzech MTBO mastersCzech Republic2:28:36+29:567:55
7Tamsin BarnesRange Runners Orienteering CluAustralia2:41:52+43:128:37
8Sylvia ThomasOL Team WehrsdorfGermany2:54:48+56:089:19
9Giedre RubazevicieneOK FORTUNALithuania3:00:18+1:01:389:36
Clizia ZambiasiASD Semiperdo Orienteering ManItalydid not finish
Milena CiprianiItalyItalydid not finish
Malin AgrenLunds OKSwedendid not finish

M45

22 300 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Bjorn VolckerLunds OKSweden2:16:026:06
2Magnus BlauddOK RodhenSweden2:16:29+0:276:07
3Jonny EngelOK RavinenSweden2:18:24+2:226:12
4Alexander TolochCzech MTBO mastersCzech Republic2:25:09+9:076:30
5Zoltan ViraszkoDiosgyori Tajekozodasi Futo ClHungary2:27:36+11:346:37
6Samuli KyyronenRajamaen RykmenttiFinland2:27:43+11:416:37
7Tomas ZrnikCzech MTBO mastersCzech Republic2:28:47+12:456:40
8Sebastien ThieryNoyon Course d OrientationFrance2:30:48+14:466:45
9Timofei GeraskoNovosibirskRussian Federation2:40:49+24:477:12
10Jan KralCzech MTBO mastersCzech Republic2:41:37+25:357:14
11Michael PoelzelbauerOLG Stroeck WienAustria2:48:20+32:187:32
12Magnus WallenborgLunds OKSweden2:48:28+32:267:33
13Arvydas ZvirblisOK FORTUNALithuania3:09:14+53:128:29
14Margus VenelaineLSF Pronoking TeamEstonia3:10:01+53:598:31
15Robert UrbanikCzech MTBO mastersCzech Republic3:43:23+1:27:2110:01
Jurgis RubazeviciusOK FORTUNALithuaniamispunched
Gabor BobokDiosgyori Tajekozodasi Futo ClHungarymispunched
Philippe GignacCO2Francemispunched
Miroslav RyglMiry MapholdersCzech Republicdid not finish
Alar ViitmaaOK LeholaEstoniadid not finish
Michael LindholmOK SoroDenmarkdid not finish
Tibor TamasDiosgyori Tajekozodasi Futo ClHungarydid not finish

W50

17 880 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Marquita GeldermanNorth WestNew Zealand1:53:356:21
2Eva MalinakovaCzech MTBO mastersCzech Republic2:11:23+17:487:20
3Weronica MorellOK KareSweden2:34:17+40:428:37
4Sarah BaylissGB MTBOGreat Britain2:34:33+40:588:38
5Sylvia GlatzOLC GrazAustria2:58:43+1:05:089:59
6Annika HaleOK KareSweden2:59:05+1:05:3010:00

M50

21 070 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Killian LomasGB MTBOGreat Britain1:55:535:29
2Kazushige HatoriJAPAN MTBO master teamJapan1:55:54+0:015:30
3Olli SavikkoTarpian SuuntaFinland2:06:06+10:135:59
4Andy ConnGB MTBOGreat Britain2:06:22+10:295:59
5Rickard AsplundAerla IFSweden2:06:34+10:416:00
6Christer MorellOK KareSweden2:11:12+15:196:13
7Tommy DamsgaardViborg OKDenmark2:14:41+18:486:23
8Patric OstergardOK TrianFinland2:16:16+20:236:28
9Frederic PinsardAS SamoisFrance2:19:22+23:296:36
10Radovan MachCzech MTBO mastersCzech Republic2:23:23+27:306:48
11Joern SvensenViborg OKDenmark2:24:41+28:486:52
12Magnus HellbergEskilstuna OLSweden2:26:01+30:086:55
13Petr SvobodaSKOB SlanyCzech Republic2:27:49+31:567:00
14Jarmo LaunonenKeravan UrheilijatFinland2:35:31+39:387:22
15Olaf Kadentomotion racing by black tuskGermany2:35:35+39:427:23
16Thomas BossiVELBOSSITYSwitzerland2:41:33+45:407:40
17Kazushi HiguchiJAPAN MTBO master teamJapan2:42:11+46:187:41
18Stefan JohanssonTrosabygdens OKSweden2:42:29+46:367:42
19Raitis MuiznieksAuseklis IKLatvia2:44:24+48:317:48
20Thomas HnilicaWiener SchulcupAustria2:49:16+53:238:02
21Klaus KramerGO HarzbergAustria2:52:37+56:448:11
22Benny LindgrenFinspangs SOKSweden2:53:26+57:338:13
23Francois LorangCO ColmarFrance2:56:38+1:00:458:22
24Sylvain BedryEsprit Raid Course OrientationFrance2:57:56+1:02:038:26
25Timo RaudusEksymaFinland3:01:37+1:05:448:37
26Ewald GlatzOLC GrazAustria3:13:23+1:17:309:10
27Staffan ZillingOK SodertornSweden3:19:22+1:23:299:27
28Fernando Angel GianniniOrientatlonArgentina4:43:09+2:47:1613:26
Petr VankaCzech MTBO mastersCzech Republicdid not finish
Svatopluk AntosCzech MTBO mastersCzech Republicdid not finish

W55

17 480 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Charlie Somers CocksGB MTBOGreat Britain1:53:026:27
2Monica KollbergEksjo SOKSweden1:58:14+5:126:45
3Soes Munch HansenOK SoroDenmark2:00:02+7:006:52
4Jindra DohnalovaCzech MTBO mastersCzech Republic2:09:25+16:237:24
5Tatjana JanoskovaTJ Rapid BratislavaSlovakia2:35:14+42:128:52
6Agnes TomordiHegyisport Szentendre EgyesuleHungary2:46:36+53:349:31
7Uta SpehrTUS Karlsruhe RueppurrGermany2:55:11+1:02:0910:01
8Luisa PospiskovaCzech MTBO mastersCzech Republic3:07:58+1:14:5610:45
9Sari JetsonenOC DUBHEFinland3:20:38+1:27:3611:28
10Irena BalazicOK Slovenj GradecSlovenia3:24:44+1:31:4211:42
11Ingela AnderssonLunds OKSweden3:26:49+1:33:4711:49
12Eva LindgrenFinspangs SOKSweden3:49:10+1:56:0813:06
Deborah MckayKulgun 225 OrienteersAustraliadid not finish

M55

19 450 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Jean-Charles LaleveeYCONE SensFrance1:37:495:01
2Dietmar DorflerGO HarzbergAustria1:41:50+4:015:14
3Asko SippolaKuortaneen KuntoFinland1:45:04+7:155:24
4Steven HaleOK KareSweden1:47:16+9:275:30
5Peter HeinrichSV TuR DresdenGermany1:58:57+21:086:06
6Juhani JetsonenOC DUBHEFinland1:59:06+21:176:07
7Pesho HedbergLunds OKSweden1:59:16+21:276:07
8Bjarke SucksdorffAlleroed OKDenmark1:59:55+22:066:09
9Magnus AasaOK KullingshofSweden2:00:32+22:436:11
10Jiri HejnaCzech MTBO mastersCzech Republic2:03:07+25:186:19
11Anders StjerndahlIFK Lidingo SOKSweden2:04:35+26:466:24
12Georges MahlerScapa NANCY OrientationFrance2:05:05+27:166:25
12Michel DenaixCOCSFrance2:05:05+27:166:25
14Allan ToppOK Oest BirkeroedDenmark2:05:10+27:216:26
15Giorgio MognatoPanda Or ValsuganaItaly2:14:42+36:536:55
16Timothy EvansCLAROGreat Britain2:18:28+40:397:07
17Didzis CakursNaukseniLatvia2:18:35+40:467:07
18Bjarne ToppOK Oest BirkeroedDenmark2:19:08+41:197:09
19Rudolf KolarCzech MTBO mastersCzech Republic2:20:09+42:207:12
20Ismo SaariIPRFinland2:21:46+43:577:17
21Jaroslav ArgalasCzech MTBO mastersCzech Republic2:22:22+44:337:19
22Zbynek PospisekCzech MTBO mastersCzech Republic2:24:18+46:297:25
23Jozef JanoskaTJ Rapid BratislavaSlovakia2:31:39+53:507:47
24Timo NykanenSOC AsikkalaFinland2:34:32+56:437:56
25Jaroslav FajtlCzech MTBO mastersCzech Republic2:38:22+1:00:338:08
26Edmundas KaseviciusOK JaunysteLithuania2:50:45+1:12:568:46
27Guenter KradischnigOLC GrazAustria2:57:43+1:19:549:08
28Vesa SaariIPRFinland3:37:14+1:59:2511:10
Stefan KillbergKvarnsvedens GoIF OKSwedenmispunched
Michael MelcherNaturfreunde SteiermarkAustriamispunched
Hakan LangLanna IFSwedendid not finish
Pasi MartikainenIPRFinlanddid not finish
Per LeidevallDomnarvets GoIFSwedendid not finish
Stefan KollbergEksjo SOKSwedendid not finish

W60

19 500 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Carolyn JacksonBayside Kangaroos OrienteersAustralia1:29:084:34
2Tove AndersenOK Oest BirkeroedDenmark1:54:28+25:205:52
3Ruta StanevicieneOK LabirintasLithuania2:20:35+51:277:12
4Olga SonnenbergOsnabruecker TBGermany2:30:21+1:01:137:42
5Caroline DallimoreGB MTBOGreat Britain2:57:05+1:27:579:04
6Margareta MeitonIFK Lidingo SOKSweden3:01:42+1:32:349:19
Linda CairnsGB MTBOGreat Britaindid not finish

M60

18 750 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Finn JohannsenBallerup OKDenmark1:53:396:03
2Peter MuellerOLV ZugSwitzerland1:55:08+1:296:08
3Franck GarcinBOL DAIRFrance2:03:19+9:406:34
4Troels Bent HansenAlleroed OKDenmark2:04:01+10:226:36
5Nick DallimoreGB MTBOGreat Britain2:05:59+12:206:43
6Harald MaennelOL Team WehrsdorfGermany2:12:05+18:267:02
7Lemmie RotvingBallerup OKDenmark2:15:47+22:087:14
8Heikki PeltonenIPRFinland2:19:12+25:337:25
9John RawdenGB MTBOGreat Britain2:19:45+26:067:27
10Bob CherryAyrocGreat Britain2:22:17+28:387:35
11Sergej SonnenbergOsnabruecker TBGermany2:25:58+32:197:47
12Inacio SerralheiroCOC Clube de Orientacao do CenPortugal2:27:25+33:467:51
13Jens Peter GundorfOK Oest BirkeroedDenmark2:32:11+38:328:06
14Esa JuuraKankaanpaan SuunnistajatFinland2:38:04+44:258:25
15Karl ThierHSV FeldbachAustria2:43:00+49:218:41
16Richard RobinsonSunshine Orienteers ClubAustralia2:54:57+1:01:189:19
17Paul GruenOLG Stroeck WienAustria3:02:55+1:09:169:45
18Eero O NiemiSkogsloparnaSweden3:27:31+1:33:5211:04
19Richard BegleyKulgun 225 OrienteersAustralia3:33:52+1:40:1311:24
Stuart NormanBritish Army OCGreat Britainmispunched
Mirko VodovnikOK Slovenj GradecSloveniamispunched
Laus Seir HansenHSOKDenmarkdid not finish

W65

17 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Monika BonafiniSLOW BernSwitzerland1:29:255:15
2Beatrice ZurcherANCOSwitzerland2:07:41+38:167:30
3Annelise MacLassenRold Skov OKDenmark2:20:19+50:548:15
4Birgit HausnerOK Oest BirkeroedDenmark2:20:54+51:298:17
5Bea RahmOLG PfaeffikonSwitzerland2:28:11+58:468:43
Maarit JuuraKankaanpaan SuunnistajatFinlandmispunched

M65

17 880 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Seppo OllikainenIPRFinland1:56:446:31
2Rob GardenNorth WestNew Zealand1:57:11+0:276:33
3Lars PontenIF ThorSweden1:59:03+2:196:39
4Esbjorn AndrenKvarnsvedens GoIF OKSweden2:04:47+8:036:58
5Heikki SaarinenSOC AsikkalaFinland2:07:24+10:407:07
6Paul TimmermansHOCBelgium2:19:50+23:067:49
7Anders ThomassonUlricehamns OKSweden2:25:56+29:128:09
8Peter CusworthBayside Kangaroos OrienteersAustralia2:31:16+34:328:27
9Kestutis KviecinskasOK DainavaLithuania3:02:55+1:06:1110:13
Marco BonafiniSLOW BernSwitzerlandmispunched
Joergen NielsenAlleroed OKDenmarkdid not finish
Walter RahmOLG PfaeffikonSwitzerlanddid not finish

W70

15 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Eva KralovaSK VAZKA BratislavaSlovakia1:56:257:45
2Licia KalcichPolisportiva Besanese AsdItaly2:04:18+7:538:17
3Kirsten BrunstedtOK Oest BirkeroedDenmark2:05:02+8:378:20

M70

19 500 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Hans OlevikEdsbyns OKSweden1:40:365:09
2Teuvo LehtinenSOC AsikkalaFinland1:41:24+0:485:12
3Jes SteenOK Oest BirkeroedDenmark1:43:53+3:175:19
4Leigh PrivettAlbury-Wodonga Orienteering ClAustralia1:54:36+14:005:52
5Curt MaierASKOE OLC KaerntenAustria1:56:37+16:015:58
6Heikki NurminenIPRFinland2:02:19+21:436:16
7Per Allan PedersenOK FROSDenmark2:03:37+23:016:20
8Alberto ZambiasiPunto K Orienteering ASDItaly2:30:05+49:297:41
9LarsAke SjokvistVarend GNSweden2:39:24+58:488:10
10Zoltan BorosHegyisport Szentendre EgyesuleHungary3:25:18+1:44:4210:31
11Gerzson KeriSzegedi Bokorugro Tajfuto SEHungary4:42:16+3:01:4014:28
Niels DuedahlOK Oest BirkeroedDenmarkdid not finish
Risto OrpanaSOC AsikkalaFinlanddid not finish
Rob TimmermansASUBBelgiumdid not finish

M75

17 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Ole HoffmannOK FROSDenmark1:43:516:06
2Jukka LuukkoLahden Suunnistajat 37Finland1:57:36+13:456:55
3Ronny HedlundOK SodertornSweden2:09:30+25:397:37
4Laszlo DeseoHegyvidek SE-MOMHungary4:03:29+2:19:3814:19

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 banner
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org