International Orienteering Federation

Official results for World Masters MTB Orienteering Championships 2018, sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters MTB Orienteering Championships 2018
Organiser: Hungary
Date: 27 June 2018 - 1 July 2018

Mass startSprintSprint (overall)LongLong (overall)MiddleMiddle (overall)

W40

7 100 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Michaela GigonAustriaAustria25:353:36
2Monica Aguilera ViladomiuCOCatalunyaSpain27:00+1:253:48
3Marina IskhakovaBennelong Northside OrienteersAustralia28:15+2:403:58
4Marje VenelaineSK Saue TammedEstonia31:16+5:414:24
5Lenka VavrysovaCzech MTBO mastersCzech Republic32:01+6:264:30
6Sarka JaskovaCzech MTBO mastersCzech Republic34:12+8:374:49
7Michaela ChmelikovaCzech MTBO mastersCzech Republic35:31+9:565:00
8Jana VankovaCzech MTBO mastersCzech Republic36:11+10:365:05
9Alice MichalkovaCzech MTBO mastersCzech Republic38:30+12:555:25
Katja WaltherOLT TransdanubienAustriamispunched

M40

8 300 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Tobias BreitschaedelASKOE Henndorf OrienteeringAustria23:482:52
2Pavel BuresCzech MTBO mastersCzech Republic24:46+0:582:59
3Mika HakkinenHiiltomiehetFinland25:06+1:183:01
4Martin StenhaCzech MTBO mastersCzech Republic25:29+1:413:04
5Ricky ThackrayBibbulmun OrienteersAustralia26:48+3:003:13
6Petr JasekCzech MTBO mastersCzech Republic26:59+3:113:15
7Ilkka NurminenHelsingin SuunnistajatFinland27:09+3:213:16
8Bertil EronnLinkopings OKSweden27:33+3:453:19
9Mark HusterSV Sachsen 90 WerdauGermany27:53+4:053:21
10Aliaksei ShylakOrionBelarus28:10+4:223:23
11Gregor RajOK Slovenj GradecSlovenia30:52+7:043:43
12Gabor KarpatiMAFCHungary30:54+7:063:43
13David NedopilekCzech MTBO mastersCzech Republic31:01+7:133:44
14Zoltan TothSilvanus SportegyesuletHungary31:09+7:213:45
15Pavel ZakCzech MTBO mastersCzech Republic33:57+10:094:05
16Tamas MatheTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary34:39+10:514:10
17Alistair PowellGB MTBOGreat Britain38:42+14:544:39
18Milan RovenskyOLT TransdanubienCzech Republic39:19+15:314:44
19Agoston EmberMecsek Maraton TeamHungary39:56+16:084:48

W45

6 800 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Aurelie VillarNoyon Course d OrientationFrance30:004:24
2Katri NiittymakiHiiltomiehetFinland30:06+0:064:25
3Mia EronnLinkopings OKSweden32:02+2:024:42
4Orsolya MarosffyOSCHungary34:04+4:045:00
5Milena CiprianiItalyItaly34:53+4:535:07
6Sanna WallenborgLunds OKSweden35:21+5:215:11
7Sylvia ThomasOL Team WehrsdorfGermany36:08+6:085:18
8Malin AgrenLunds OKSweden36:49+6:495:24
9Clizia ZambiasiASD Semiperdo Orienteering ManItaly36:58+6:585:26
10Iva MedilkovaCzech MTBO mastersCzech Republic37:00+7:005:26
11Anu OksanenSaarijarven PullistusFinland37:36+7:365:31
12Tamsin BarnesRange Runners Orienteering CluAustralia40:12+10:125:54
Giedre RubazevicieneOK FORTUNALithuaniamispunched

M45

8 000 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Jonny EngelOK RavinenSweden23:342:56
2Magnus BlauddOK RodhenSweden23:36+0:022:57
3Miroslav RyglMiry MapholdersCzech Republic23:37+0:032:57
4Samuli KyyronenRajamaen RykmenttiFinland24:31+0:573:03
5Bjorn VolckerLunds OKSweden24:55+1:213:06
6Alexander TolochCzech MTBO mastersCzech Republic24:57+1:233:07
7Alar ViitmaaOK LeholaEstonia25:02+1:283:07
8Tomas ZrnikCzech MTBO mastersCzech Republic25:13+1:393:09
9Michael LindholmOK SoroDenmark25:26+1:523:10
10Daniel MarosffyOSCHungary25:48+2:143:13
11Jan SkoupyCzech MTBO mastersCzech Republic26:07+2:333:15
12Zoltan ViraszkoDiosgyori Tajekozodasi Futo ClHungary28:18+4:443:32
13Margus VenelaineLSF Pronoking TeamEstonia29:03+5:293:37
14Jurgis RubazeviciusOK FORTUNALithuania29:18+5:443:39
15Sebastien ThieryNoyon Course d OrientationFrance29:27+5:533:40
16Timofei GeraskoNovosibirskRussian Federation29:50+6:163:43
17Magnus WallenborgLunds OKSweden30:25+6:513:48
18Robert UrbanikCzech MTBO mastersCzech Republic30:33+6:593:49
19Jan KralCzech MTBO mastersCzech Republic30:49+7:153:51
20Arvydas ZvirblisOK FORTUNALithuania33:22+9:484:10
21Tibor TamasDiosgyori Tajekozodasi Futo ClHungary34:31+10:574:18
Michael PoelzelbauerOLG Stroeck WienAustriamispunched

W50

6 300 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Marquita GeldermanNorth WestNew Zealand25:013:58
2Sonja HnilicaWiener SchulcupAustria30:09+5:084:47
3Weronica MorellOK KareSweden31:35+6:345:00
4Sarah BaylissGB MTBOGreat Britain33:14+8:135:16
5Eva MalinakovaCzech MTBO mastersCzech Republic37:22+12:215:55
6Gabriele FinderNaturfreunde SteiermarkAustria38:57+13:566:10
7Annika HaleOK KareSweden41:58+16:576:39
8Szilvia VaradyDiosgyori Tajekozodasi Futo ClHungary46:57+21:567:27
9Sylvia GlatzOLC GrazAustria1:21:33+56:3212:56

M50

7 600 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Manfred StockmayerHSV OL Wiener NeustadtAustria24:183:11
2Petr SvobodaSKOB SlanyCzech Republic26:26+2:083:28
3Joern SvensenViborg OKDenmark26:34+2:163:29
4Killian LomasGB MTBOGreat Britain26:59+2:413:33
5Petr VankaCzech MTBO mastersCzech Republic27:07+2:493:34
6Patric OstergardOK TrianFinland27:14+2:563:35
7Tommy DamsgaardViborg OKDenmark27:17+2:593:35
8Olli SavikkoTarpian SuuntaFinland27:29+3:113:36
9Timo RaudusEksymaFinland27:55+3:373:40
10Andy ConnGB MTBOGreat Britain28:16+3:583:43
11Christer MorellOK KareSweden28:50+4:323:47
12Raitis MuiznieksAuseklis IKLatvia28:57+4:393:48
13Rickard AsplundAerla IFSweden29:02+4:443:49
14Klaus KramerGO HarzbergAustria29:37+5:193:53
15Kazushi HiguchiJAPAN MTBO master teamJapan31:03+6:454:05
16Svatopluk AntosCzech MTBO mastersCzech Republic31:15+6:574:06
17Stefan PfisterSkiO SwissSwitzerland31:19+7:014:07
18Magnus HellbergEskilstuna OLSweden31:23+7:054:07
19Jarmo LaunonenKeravan UrheilijatFinland31:30+7:124:08
20Stefan JohanssonTrosabygdens OKSweden32:16+7:584:14
21Sylvain BedryEsprit Raid Course OrientationFrance32:25+8:074:15
22Kazushige HatoriJAPAN MTBO master teamJapan32:26+8:084:16
23Olaf Kadentomotion racing by black tuskGermany32:40+8:224:17
24Michael Sturmesv bitterfeldGermany32:59+8:414:20
25Benny LindgrenFinspangs SOKSweden34:07+9:494:29
26Frederic PinsardAS SamoisFrance34:51+10:334:35
27Francois LorangCO ColmarFrance38:15+13:575:01
28Kalman KindeVeszpremi Honved SEHungary39:34+15:165:12
29Ewald GlatzOLC GrazAustria39:38+15:205:12
30Staffan ZillingOK SodertornSweden49:24+25:066:30
31Fernando Angel GianniniOrientatlonArgentina1:11:37+47:199:25
Thomas BossiVELBOSSITYSwitzerlandmispunched
Radovan MachCzech MTBO mastersCzech Republicmispunched

W55

5 600 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Charlie Somers CocksGB MTBOGreat Britain21:593:55
2Monica KollbergEksjo SOKSweden22:30+0:314:01
3Soes Munch HansenOK SoroDenmark23:56+1:574:16
4Ingela AnderssonLunds OKSweden26:43+4:444:46
5Ursula HausermannOLG ThunSwitzerland27:43+5:444:56
6Uta SpehrTUS Karlsruhe RueppurrGermany30:08+8:095:22
7Jindra DohnalovaCzech MTBO mastersCzech Republic31:39+9:405:39
8Eva LindgrenFinspangs SOKSweden40:40+18:417:15
9Deborah MckayKulgun 225 OrienteersAustralia41:15+19:167:21
10Sari JetsonenOC DUBHEFinland43:01+21:027:40
11Karena HanleyGB MTBOGreat Britain47:08+25:098:25
12Irena BalazicOK Slovenj GradecSlovenia50:22+28:238:59
13Luisa PospiskovaCzech MTBO mastersCzech Republic54:11+32:129:40
Tatjana JanoskovaTJ Rapid BratislavaSlovakiamispunched

M55

7 100 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Stefan KollbergEksjo SOKSweden22:283:09
2Stefan KillbergKvarnsvedens GoIF OKSweden23:35+1:073:19
3Jean-Charles LaleveeYCONE SensFrance24:13+1:453:24
4Steven HaleOK KareSweden24:29+2:013:26
5Joel PoiretteAS SamoisFrance24:54+2:263:30
6Per LeidevallDomnarvets GoIFSweden25:14+2:463:33
7Juhani JetsonenOC DUBHEFinland25:53+3:253:38
8Hakan LangLanna IFSweden26:14+3:463:41
9Bjarke SucksdorffAlleroed OKDenmark26:45+4:173:46
10Allan ToppOK Oest BirkeroedDenmark26:46+4:183:46
11Magnus AasaOK KullingshofSweden27:05+4:373:48
12Rudolf KolarCzech MTBO mastersCzech Republic27:06+4:383:49
13Pasi MartikainenIPRFinland27:10+4:423:49
14Michel DenaixCOCSFrance28:03+5:353:57
15Zbynek PospisekCzech MTBO mastersCzech Republic28:16+5:483:58
16Pesho HedbergLunds OKSweden28:21+5:533:59
17Dietmar DorflerGO HarzbergAustria28:50+6:224:03
18Jiri HejnaCzech MTBO mastersCzech Republic28:52+6:244:03
19Didzis CakursNaukseniLatvia28:54+6:264:04
20Anders StjerndahlIFK Lidingo SOKSweden29:03+6:354:05
21Ismo SaariIPRFinland29:19+6:514:07
21Jaroslav FajtlCzech MTBO mastersCzech Republic29:19+6:514:07
23Timothy EvansCLAROGreat Britain30:01+7:334:13
24Timo NykanenSOC AsikkalaFinland31:11+8:434:23
25Michael MelcherNaturfreunde SteiermarkAustria31:51+9:234:29
26Guenter KradischnigOLC GrazAustria32:22+9:544:33
27Edmundas KaseviciusOK JaunysteLithuania35:17+12:494:58
28Giorgio MognatoPanda Or ValsuganaItaly36:24+13:565:07
29Jozef JanoskaTJ Rapid BratislavaSlovakia43:41+21:136:09
30Vesa SaariIPRFinland46:30+24:026:32
31Vladimir MalinakCzech MTBO mastersCzech Republic46:38+24:106:34
Bjarne ToppOK Oest BirkeroedDenmarkmispunched
Jaroslav ArgalasCzech MTBO mastersCzech Republicmispunched
Georges MahlerScapa NANCY OrientationFrancemispunched
Asko SippolaKuortaneen KuntoFinlanddid not finish

W60

4 800 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Carolyn JacksonBayside Kangaroos OrienteersAustralia20:024:10
2Tove AndersenOK Oest BirkeroedDenmark23:05+3:034:48
3Ruta StanevicieneOK LabirintasLithuania25:16+5:145:15
4Katalin KarmanHegyisport Szentendre EgyesuleHungary28:58+8:566:02
5Caroline DallimoreGB MTBOGreat Britain31:25+11:236:32
6Margareta MeitonIFK Lidingo SOKSweden33:16+13:146:55
7Linda CairnsGB MTBOGreat Britain35:29+15:277:23
8Olga SonnenbergOsnabruecker TBGermany51:57+31:5510:49

M60

6 800 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Finn JohannsenBallerup OKDenmark24:493:38
2Tamas JankoHegyisport Szentendre EgyesuleHungary26:03+1:143:49
3Franck GarcinBOL DAIRFrance26:52+2:033:57
4Laus Seir HansenHSOKDenmark27:27+2:384:02
5Heikki PeltonenIPRFinland28:53+4:044:14
6Harald MaennelOL Team WehrsdorfGermany29:32+4:434:20
6Nick DallimoreGB MTBOGreat Britain29:32+4:434:20
8Peter MuellerOLV ZugSwitzerland29:48+4:594:22
9Lemmie RotvingBallerup OKDenmark30:05+5:164:25
10Sergej SonnenbergOsnabruecker TBGermany30:14+5:254:26
11Jens Peter GundorfOK Oest BirkeroedDenmark30:34+5:454:29
12John RawdenGB MTBOGreat Britain31:55+7:064:41
13Paul GruenOLG Stroeck WienAustria31:56+7:074:41
14Esa JuuraKankaanpaan SuunnistajatFinland33:20+8:314:54
15Bob CherryAyrocGreat Britain34:17+9:285:02
16Steven SmirthwaiteMoravianGreat Britain34:51+10:025:07
17Keith DawsonInterlopersGreat Britain34:57+10:085:08
18Eero O NiemiSkogsloparnaSweden35:04+10:155:09
19Inacio SerralheiroCOC Clube de Orientacao do CenPortugal36:10+11:215:19
20Richard RobinsonSunshine Orienteers ClubAustralia38:35+13:465:40
21Stuart NormanBritish Army OCGreat Britain38:58+14:095:43
22Richard BegleyKulgun 225 OrienteersAustralia40:00+15:115:52
23Gabor HonfiEgri Spartacus SEHungary43:10+18:216:20
24Karl ThierHSV FeldbachAustria43:30+18:416:23
25Jozsef KovacsEgri Spartacus SEHungary54:47+29:588:03
26Mirko VodovnikOK Slovenj GradecSlovenia56:41+31:528:20
Troels Bent HansenAlleroed OKDenmarkmispunched

W65

3 700 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Beatrice ZurcherANCOSwitzerland18:194:57
2Monika BonafiniSLOW BernSwitzerland18:40+0:215:02
3Birgit HausnerOK Oest BirkeroedDenmark20:01+1:425:24
4Traude FesselhoferHSV OL Wiener NeustadtAustria20:41+2:225:35
5Annelise MacLassenRold Skov OKDenmark21:55+3:365:55
6Bea RahmOLG PfaeffikonSwitzerland22:46+4:276:09
7Maarit JuuraKankaanpaan SuunnistajatFinland31:46+13:278:35

M65

6 300 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Joergen NielsenAlleroed OKDenmark28:004:26
2Lars PontenIF ThorSweden29:14+1:144:38
3Walter RahmOLG PfaeffikonSwitzerland29:27+1:274:40
4Heikki SaarinenSOC AsikkalaFinland29:58+1:584:45
5Anders ThomassonUlricehamns OKSweden30:02+2:024:46
6Peter CusworthBayside Kangaroos OrienteersAustralia30:54+2:544:54
7Rob GardenNorth WestNew Zealand31:39+3:395:01
8Esbjorn AndrenKvarnsvedens GoIF OKSweden36:54+8:545:51
9Seppo OllikainenIPRFinland41:32+13:326:35
10Marco BonafiniSLOW BernSwitzerland42:49+14:496:47
11Kestutis KviecinskasOK DainavaLithuania53:30+25:308:29

W70

3 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Kirsten BrunstedtOK Oest BirkeroedDenmark19:066:22
2Licia KalcichPolisportiva Besanese AsdItaly26:56+7:508:58
3Eva KralovaSK VAZKA BratislavaSlovakia45:02+25:5615:00

M70

5 600 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Risto OrpanaSOC AsikkalaFinland20:073:35
2Niels DuedahlOK Oest BirkeroedDenmark23:53+3:464:15
3Jes SteenOK Oest BirkeroedDenmark25:39+5:324:34
4Rob TimmermansASUBBelgium26:52+6:454:47
5Jan HausnerOK Oest BirkeroedDenmark27:00+6:534:49
6Hans OlevikEdsbyns OKSweden27:09+7:024:50
7Teuvo LehtinenSOC AsikkalaFinland28:39+8:325:06
8Per Allan PedersenOK FROSDenmark31:32+11:255:37
9LarsAke SjokvistVarend GNSweden33:31+13:245:59
10Leigh PrivettAlbury-Wodonga Orienteering ClAustralia33:35+13:285:59
11Sandor HidasSilvanus SportegyesuletHungary38:00+17:536:47
12Heikki NurminenIPRFinland44:19+24:127:54
13Alberto ZambiasiPunto K Orienteering ASDItaly48:28+28:218:39
Curt MaierASKOE OLC KaerntenAustriamispunched
Gerzson KeriSzegedi Bokorugro Tajfuto SEHungarydid not finish

M75

4 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Ronny HedlundOK SodertornSweden30:066:16
2Ole HoffmannOK FROSDenmark31:01+0:556:27
3Jukka LuukkoLahden Suunnistajat 37Finland38:02+7:567:55
4Laszlo DeseoHegyvidek SE-MOMHungary54:45+24:3911:24

M80

3 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Istvan CsertegTungsram SCHungary39:3810:42

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Guangdong Historical Road 2018
WOC 2019 banner
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org