International Orienteering Federation

Official results for World Masters MTB Orienteering Championships 2018, mass start

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters MTB Orienteering Championships 2018
Organiser: Hungary
Date: 27 June 2018 - 1 July 2018

Mass startSprintSprint (overall)LongLong (overall)MiddleMiddle (overall)

W40

15 070 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Monica Aguilera ViladomiuCOCatalunyaSpain1:18:425:13
2Michaela ChmelikovaCzech MTBO mastersCzech Republic1:25:01+6:195:38
3Marina IskhakovaBennelong Northside OrienteersAustralia1:25:35+6:535:40
4Katja WaltherOLT TransdanubienAustria1:42:59+24:176:50
5Jana VankovaCzech MTBO mastersCzech Republic1:43:03+24:216:50
6Lenka VavrysovaCzech MTBO mastersCzech Republic1:43:07+24:256:50
7Sarka JaskovaCzech MTBO mastersCzech Republic1:45:48+27:067:01
8Marje VenelaineSK Saue TammedEstonia1:52:49+34:077:29
9Alice MichalkovaCzech MTBO mastersCzech Republic2:04:09+45:278:14

M40

17 560 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Tobias BreitschaedelASKOE Henndorf OrienteeringAustria1:15:064:16
2Pavel BuresCzech MTBO mastersCzech Republic1:17:05+1:594:23
3Petr JasekCzech MTBO mastersCzech Republic1:18:33+3:274:28
4Mika HakkinenHiiltomiehetFinland1:21:10+6:044:37
5Mark HusterSV Sachsen 90 WerdauGermany1:22:47+7:414:42
6Bertil EronnLinkopings OKSweden1:22:55+7:494:43
7Ricky ThackrayBibbulmun OrienteersAustralia1:23:11+8:054:44
8Zoltan TothSilvanus SportegyesuletHungary1:24:14+9:084:47
9Ilkka NurminenHelsingin SuunnistajatFinland1:28:55+13:495:03
10Milan RovenskyOLT TransdanubienCzech Republic1:30:33+15:275:09
11Alistair PowellGB MTBOGreat Britain1:39:40+24:345:40
12David NedopilekCzech MTBO mastersCzech Republic1:43:01+27:555:51
13Gabor KarpatiMAFCHungary1:43:08+28:025:52
14Agoston EmberMecsek Maraton TeamHungary1:54:05+38:596:29
15Tamas MatheTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary1:56:20+41:146:37
Aliaksei ShylakOrionBelarusdid not finish

W45

13 850 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Veronika CsehMasters Team HungaryHungary1:10:045:03
2Mia EronnLinkopings OKSweden1:15:42+5:385:27
3Aurelie VillarNoyon Course d OrientationFrance1:18:30+8:265:40
4Katri NiittymakiHiiltomiehetFinland1:19:01+8:575:42
5Milena CiprianiItalyItaly1:19:45+9:415:45
6Sanna WallenborgLunds OKSweden1:23:18+13:146:00
7Orsolya MarosffyOSCHungary1:23:21+13:176:01
8Giedre RubazevicieneOK FORTUNALithuania1:30:58+20:546:34
9Tamsin BarnesRange Runners Orienteering CluAustralia1:37:34+27:307:02
10Clizia ZambiasiASD Semiperdo Orienteering ManItaly1:44:08+34:047:31
11Anu OksanenSaarijarven PullistusFinland1:57:58+47:548:31
Sylvia ThomasOL Team WehrsdorfGermanydid not finish

M45

16 790 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Miroslav RyglMiry MapholdersCzech Republic1:08:264:04
2Jonny EngelOK RavinenSweden1:12:01+3:354:17
3Bjorn VolckerLunds OKSweden1:13:10+4:444:21
4Samuli KyyronenRajamaen RykmenttiFinland1:14:29+6:034:26
5Alexander TolochCzech MTBO mastersCzech Republic1:15:32+7:064:29
6Magnus BlauddOK RodhenSweden1:17:24+8:584:36
7Tomas ZrnikCzech MTBO mastersCzech Republic1:17:54+9:284:38
8Timofei GeraskoNovosibirskRussian Federation1:18:52+10:264:41
9Alar ViitmaaOK LeholaEstonia1:21:48+13:224:52
10Zoltan ViraszkoDiosgyori Tajekozodasi Futo ClHungary1:22:27+14:014:54
11Jan KralCzech MTBO mastersCzech Republic1:24:28+16:025:01
12Sebastien ThieryNoyon Course d OrientationFrance1:24:39+16:135:02
13Jan SkoupyCzech MTBO mastersCzech Republic1:26:22+17:565:08
14Michael LindholmOK SoroDenmark1:32:23+23:575:30
15Magnus WallenborgLunds OKSweden1:35:54+27:285:42
16Michael PoelzelbauerOLG Stroeck WienAustria1:37:32+29:065:48
17Margus VenelaineLSF Pronoking TeamEstonia1:40:11+31:455:58
18Tibor TamasDiosgyori Tajekozodasi Futo ClHungary1:42:08+33:426:04
19Jurgis RubazeviciusOK FORTUNALithuania1:53:50+45:246:46
20Gabor BobokDiosgyori Tajekozodasi Futo ClHungary1:54:51+46:256:50
21Robert UrbanikCzech MTBO mastersCzech Republic1:58:07+49:417:02
Arvydas ZvirblisOK FORTUNALithuaniadid not finish

W50

12 910 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Marquita GeldermanNorth WestNew Zealand1:05:365:04
2Eva MalinakovaCzech MTBO mastersCzech Republic1:19:58+14:226:11
3Sarah BaylissGB MTBOGreat Britain1:22:11+16:356:21
4Weronica MorellOK KareSweden1:24:32+18:566:32
5Sylvia GlatzOLC GrazAustria2:01:27+55:519:24
Gabriele FinderNaturfreunde SteiermarkAustriadid not finish
Annika HaleOK KareSwedendid not finish

M50

15 900 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Petr VankaCzech MTBO mastersCzech Republic1:12:504:34
2Manfred StockmayerHSV OL Wiener NeustadtAustria1:13:00+0:104:35
3Killian LomasGB MTBOGreat Britain1:15:19+2:294:44
4Thomas BossiVELBOSSITYSwitzerland1:17:36+4:464:52
5Kazushige HatoriJAPAN MTBO master teamJapan1:18:32+5:424:56
6Rickard AsplundAerla IFSweden1:20:38+7:485:04
7Christer MorellOK KareSweden1:20:51+8:015:05
8Magnus HellbergEskilstuna OLSweden1:22:09+9:195:10
9Olli SavikkoTarpian SuuntaFinland1:22:34+9:445:11
9Petr SvobodaSKOB SlanyCzech Republic1:22:34+9:445:11
11Tommy DamsgaardViborg OKDenmark1:22:54+10:045:12
12Timo RaudusEksymaFinland1:25:05+12:155:21
13Olaf Kadentomotion racing by black tuskGermany1:25:56+13:065:24
14Patric OstergardOK TrianFinland1:26:21+13:315:25
15Andy ConnGB MTBOGreat Britain1:26:26+13:365:26
16Stefan JohanssonTrosabygdens OKSweden1:28:23+15:335:33
17Kazushi HiguchiJAPAN MTBO master teamJapan1:30:17+17:275:40
18Raitis MuiznieksAuseklis IKLatvia1:30:18+17:285:40
19Joern SvensenViborg OKDenmark1:30:27+17:375:41
20Sylvain BedryEsprit Raid Course OrientationFrance1:31:16+18:265:44
21Jarmo LaunonenKeravan UrheilijatFinland1:31:45+18:555:46
22Frederic PinsardAS SamoisFrance1:32:35+19:455:49
23Thomas HnilicaWiener SchulcupAustria1:36:25+23:356:03
24Francois LorangCO ColmarFrance1:42:56+30:066:28
25Svatopluk AntosCzech MTBO mastersCzech Republic1:43:24+30:346:30
26Staffan ZillingOK SodertornSweden1:51:00+38:106:58
27Ewald GlatzOLC GrazAustria2:07:47+54:578:02
28Kalman KindeVeszpremi Honved SEHungary2:16:40+1:03:508:35
29Fernando Angel GianniniOrientatlonArgentina2:50:38+1:37:4810:43
Benny LindgrenFinspangs SOKSwedenmispunched
Radovan MachCzech MTBO mastersCzech Republicdid not finish

W55

12 200 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Monica KollbergEksjo SOKSweden1:13:466:02
2Charlie Somers CocksGB MTBOGreat Britain1:13:47+0:016:02
3Ursula HausermannOLG ThunSwitzerland1:19:54+6:086:32
4Soes Munch HansenOK SoroDenmark1:20:23+6:376:35
5Tatjana JanoskovaTJ Rapid BratislavaSlovakia1:30:21+16:357:24
6Uta SpehrTUS Karlsruhe RueppurrGermany1:38:18+24:328:03
7Sari JetsonenOC DUBHEFinland1:40:17+26:318:13
8Ingela AnderssonLunds OKSweden1:46:12+32:268:42
9Eva LindgrenFinspangs SOKSweden1:54:35+40:499:23
10Luisa PospiskovaCzech MTBO mastersCzech Republic1:54:36+40:509:23
11Deborah MckayKulgun 225 OrienteersAustralia2:11:03+57:1710:44
Jindra DohnalovaCzech MTBO mastersCzech Republicdid not finish

M55

15 070 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Jean-Charles LaleveeYCONE SensFrance1:05:184:19
2Dietmar DorflerGO HarzbergAustria1:08:59+3:414:34
3Asko SippolaKuortaneen KuntoFinland1:10:57+5:394:42
4Steven HaleOK KareSweden1:10:59+5:414:42
5Stefan KillbergKvarnsvedens GoIF OKSweden1:11:00+5:424:42
6Joel PoiretteAS SamoisFrance1:15:25+10:075:00
7Pesho HedbergLunds OKSweden1:17:35+12:175:08
8Bjarke SucksdorffAlleroed OKDenmark1:17:36+12:185:08
9Per LeidevallDomnarvets GoIFSweden1:18:10+12:525:11
10Stefan KollbergEksjo SOKSweden1:18:11+12:535:11
11Magnus AasaOK KullingshofSweden1:18:12+12:545:11
12Ismo SaariIPRFinland1:19:18+14:005:15
13Allan ToppOK Oest BirkeroedDenmark1:20:06+14:485:18
14Anders StjerndahlIFK Lidingo SOKSweden1:20:09+14:515:19
15Peter HeinrichSV TuR DresdenGermany1:22:22+17:045:27
16Jiri HejnaCzech MTBO mastersCzech Republic1:22:54+17:365:30
17Pasi MartikainenIPRFinland1:23:36+18:185:32
18Timothy EvansCLAROGreat Britain1:24:27+19:095:36
19Hakan LangLanna IFSweden1:24:28+19:105:36
20Timo NykanenSOC AsikkalaFinland1:24:47+19:295:37
21Zbynek PospisekCzech MTBO mastersCzech Republic1:28:22+23:045:51
22Jaroslav FajtlCzech MTBO mastersCzech Republic1:28:59+23:415:54
23Georges MahlerScapa NANCY OrientationFrance1:37:48+32:306:29
24Didzis CakursNaukseniLatvia1:41:00+35:426:42
25Guenter KradischnigOLC GrazAustria1:42:25+37:076:47
26Jozef JanoskaTJ Rapid BratislavaSlovakia1:43:37+38:196:52
27Giorgio MognatoPanda Or ValsuganaItaly1:51:32+46:147:24
28Edmundas KaseviciusOK JaunysteLithuania2:06:26+1:01:088:23
29Michael MelcherNaturfreunde SteiermarkAustria2:09:28+1:04:108:35
30Vesa SaariIPRFinland2:19:05+1:13:479:13
Michel DenaixCOCSFrancemispunched
Juhani JetsonenOC DUBHEFinlandmispunched
Rudolf KolarCzech MTBO mastersCzech Republicmispunched
Bjarne ToppOK Oest BirkeroedDenmarkmispunched
Jaroslav ArgalasCzech MTBO mastersCzech Republicdid not finish

W60

10 790 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Carolyn JacksonBayside Kangaroos OrienteersAustralia56:585:16
2Tove AndersenOK Oest BirkeroedDenmark1:14:32+17:346:54
3Olga SonnenbergOsnabruecker TBGermany1:16:24+19:267:04
4Ruta StanevicieneOK LabirintasLithuania1:16:47+19:497:06
5Caroline DallimoreGB MTBOGreat Britain1:32:56+35:588:36
6Linda CairnsGB MTBOGreat Britain1:40:35+43:379:19
7Margareta MeitonIFK Lidingo SOKSweden2:04:06+1:07:0811:30

M60

13 850 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Peter MuellerOLV ZugSwitzerland1:10:175:04
2Finn JohannsenBallerup OKDenmark1:13:06+2:495:16
3Harald MaennelOL Team WehrsdorfGermany1:13:07+2:505:16
4Esa JuuraKankaanpaan SuunnistajatFinland1:13:48+3:315:19
5Heikki PeltonenIPRFinland1:15:02+4:455:25
6Troels Bent HansenAlleroed OKDenmark1:15:17+5:005:26
7Tamas JankoHegyisport Szentendre EgyesuleHungary1:15:38+5:215:27
8Laus Seir HansenHSOKDenmark1:16:30+6:135:31
9Nick DallimoreGB MTBOGreat Britain1:17:36+7:195:36
10Sergej SonnenbergOsnabruecker TBGermany1:17:55+7:385:37
11John RawdenGB MTBOGreat Britain1:20:06+9:495:47
12Bob CherryAyrocGreat Britain1:20:07+9:505:47
13Lemmie RotvingBallerup OKDenmark1:21:48+11:315:54
14Inacio SerralheiroCOC Clube de Orientacao do CenPortugal1:28:33+18:166:23
15Franck GarcinBOL DAIRFrance1:28:34+18:176:23
16Andre HermetFranceFrance1:28:35+18:186:23
17Jens Peter GundorfOK Oest BirkeroedDenmark1:28:59+18:426:25
18Keith DawsonInterlopersGreat Britain1:30:17+20:006:31
19Paul GruenOLG Stroeck WienAustria1:38:23+28:067:06
20Eero O NiemiSkogsloparnaSweden1:42:38+32:217:24
20Karl ThierHSV FeldbachAustria1:42:38+32:217:24
22Richard RobinsonSunshine Orienteers ClubAustralia1:46:04+35:477:39
23Steven SmirthwaiteMoravianGreat Britain2:00:12+49:558:40
Richard BegleyKulgun 225 OrienteersAustraliamispunched
Stuart NormanBritish Army OCGreat Britainmispunched

W65

10 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Monika BonafiniSLOW BernSwitzerland1:03:366:10
2Beatrice ZurcherANCOSwitzerland1:16:14+12:387:24
3Birgit HausnerOK Oest BirkeroedDenmark1:18:28+14:527:37
4Maarit JuuraKankaanpaan SuunnistajatFinland1:28:39+25:038:36
5Annelise MacLassenRold Skov OKDenmark1:30:37+27:018:47
6Traude FesselhoferHSV OL Wiener NeustadtAustria1:43:25+39:4910:02

M65

12 910 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Seppo OllikainenIPRFinland1:06:505:10
2Rob GardenNorth WestNew Zealand1:07:33+0:435:13
3Joergen NielsenAlleroed OKDenmark1:09:07+2:175:21
4Peter CusworthBayside Kangaroos OrienteersAustralia1:11:37+4:475:32
4Walter RahmOLG PfaeffikonSwitzerland1:11:37+4:475:32
6Lars PontenIF ThorSweden1:12:15+5:255:35
7Rudolf SchwarzHSV FeldbachAustria1:13:38+6:485:42
8Anders ThomassonUlricehamns OKSweden1:13:50+7:005:43
9Esbjorn AndrenKvarnsvedens GoIF OKSweden1:20:03+13:136:12
10Paul TimmermansHOCBelgium1:32:29+25:397:09
11Marco BonafiniSLOW BernSwitzerland1:38:57+32:077:39
12Kestutis KviecinskasOK DainavaLithuania1:44:07+37:178:03
Heikki SaarinenSOC AsikkalaFinlandmispunched

W70

9 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Kirsten BrunstedtOK Oest BirkeroedDenmark1:14:207:44
2Licia KalcichPolisportiva Besanese AsdItaly1:15:17+0:577:50

M70

12 200 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Niels DuedahlOK Oest BirkeroedDenmark1:05:335:22
2Hans OlevikEdsbyns OKSweden1:08:45+3:125:38
3Teuvo LehtinenSOC AsikkalaFinland1:14:11+8:386:04
4Risto OrpanaSOC AsikkalaFinland1:15:04+9:316:09
5Claesgoran LundbergUlricehamns OKSweden1:22:57+17:246:47
6Curt MaierASKOE OLC KaerntenAustria1:24:07+18:346:53
7Per Allan PedersenOK FROSDenmark1:25:09+19:366:58
8Leigh PrivettAlbury-Wodonga Orienteering ClAustralia1:28:53+23:207:17
9Heikki NurminenIPRFinland1:35:21+29:487:48
10Rob TimmermansASUBBelgium1:42:20+36:478:23
11Alberto ZambiasiPunto K Orienteering ASDItaly2:23:54+1:18:2111:47
Jes SteenOK Oest BirkeroedDenmarkmispunched
Jan HausnerOK Oest BirkeroedDenmarkdid not finish

M75

10 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Ole HoffmannOK FROSDenmark1:08:346:39
2Ronny HedlundOK SodertornSweden1:15:49+7:157:21
3Jukka LuukkoLahden Suunnistajat 37Finland1:19:57+11:237:45

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org