International Orienteering Federation

Official results for DM Sprint and World Ranking Event

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: DM Sprint and World Ranking Event
Organisers: Jarla Orientering / Sweden
Date: 1 May 2018

Men

3 820 m, 73 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingö SOKNorway15:414:06
2Tim RobertsonKooveeNew Zealand16:22+0:414:17
3Per Harald Löfgren JohansenIFK Mora OKNorway16:40+0:594:21
4Ruslan GlebovOK RavinenUkraine16:46+1:054:23
5Algirdas BartkeviciusOK DenselnLithuania16:48+1:074:23
6Emil AhlbäckFossum IFNorway16:51+1:104:24
7Tommy HayesAuckland OCNew Zealand17:01+1:204:27
8Felix SpäthIFK Lidingö SOKGermany17:03+1:224:27
9Karl FremstadIL TyrvingNorway17:13+1:324:30
10Mathias HallménOK DenselnSweden17:16+1:354:31
11Simon HectorSnättringe SKSweden17:30+1:494:34
12Nicolas SimoninIFK Lidingö SOKIreland17:36+1:554:36
13Andreas HallIFK Lidingö SOKFinland17:37+1:564:36
14Ville JohanssonOK KolmårdenSweden17:44+2:034:38
15Sven EngströmLinköpings OKSweden17:50+2:094:40
16Nikita StepanovNord WestRussian Federation17:51+2:104:40
17Jonas GustafssonOK KåreSweden17:56+2:154:41
18Valentin KoziavinSnättringe SKRussian Federation18:02+2:214:43
18Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOKSweden18:02+2:214:43
20Oscar VångellÄrla IFSweden18:04+2:234:43
21Ludvig ErikssonKils OKSweden18:09+2:284:45
22Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OFSweden18:12+2:314:45
23Nikita GurevichOK SödertörnRussian Federation18:13+2:324:46
24Matiss SliksjanisOK KlemmingenLatvia18:16+2:354:46
24Dmitrii IurevOK SödertörnRussian Federation18:16+2:354:46
26Ladislav SemradFinspångs SOKCzech Republic18:18+2:374:47
26Jens RönnolsJärla OrienteringSweden18:18+2:374:47
28Nick BarrableOK RavinenGreat Britain18:30+2:494:50
29Viktor SilvemarkÄrla IFSweden18:35+2:544:51
30Timo MähönenIFK Lidingö SOKFinland18:42+3:014:53
31Anton HanssonIK HakarpspojkarnaSweden18:53+3:124:56
32Gustav EklöfUlricehamns OKSweden19:10+3:295:01
33Sverre Turter SandvoldNydalens SKNorway19:13+3:325:01
34Jonas KjällCentrum OKSweden19:26+3:455:05
34Emil AnderssonTullinge SKSweden19:26+3:455:05
34Joni SolonenLahden Suunnistajat-37Finland19:26+3:455:05
37Leonas MockunasHellas OrienteringLithuania19:30+3:495:06
38Jacob LindstamOK RavinenSweden19:33+3:525:07
39Karl EngesAttunda OKSweden19:38+3:575:08
40Teemu NiskanenLahden Suunnistajat-37Finland19:57+4:165:13
41Robert JohanssonTäby OKSweden20:31+4:505:22
42Joakim SkärlénHaninge SOKSweden20:47+5:065:26
43Andreas NordforsStora Tuna OKSweden20:58+5:175:29
44Bruno GodefroyOK RavinenFrance21:11+5:305:32
45Niklas ProforsVaregg FleridrettSweden21:17+5:365:34
46David HectorSnättringe SKSweden21:18+5:375:34
47Lars JakobssonCentrum OKSweden21:39+5:585:40
48Flavio PoltéraSnättringe SKSwitzerland22:15+6:345:49
49Johan GothCentrum OKSweden22:20+6:395:50
51Oskar NordmarkCentrum OKSweden22:42+7:015:56
52Carl HolmesRACOSouth Africa23:05+7:246:02
53Tobias AnderssonOK ÖsteråkerSweden23:18+7:376:05
54Joakim OlssonVäsby OKSweden23:40+7:596:11
55Jakob FranssonOK MilanSweden23:45+8:046:13
56Christoffer AndersénVästerås SOKSweden23:47+8:066:13
57Joakim BergBromma-Vällingby SOKSweden23:56+8:156:15
59Raphael MakGöteborg-Majorna OKHong Kong24:08+8:276:19
60Jonas ÖhmanVäsby OKSweden24:58+9:176:32
62Aleksandr ManoilovJärfälla OKSweden26:20+10:396:53
63Anton AlverbäckCentrum OKSweden29:40+13:597:45
64Mårten BoströmIFK Lidingö SOKFinland31:17+15:368:11
66Sebastian TegnebrattOK SödertörnSweden35:57+20:169:24
67Martin KihlSundbybergs IKSweden39:23+23:4210:18
Oskar HermanssonCentrum OKSwedendisqualified
Simon LundinFinspångs SOKSwedendisqualified
Valters ReneslacisOK KlemmingenLatviamispunched
Per LindmanFinspångs SOKSwedenmispunched
Love BerzellOK RavinenSwedenmispunched
Alfred LönnVästerås SOKSwedenmispunched
Markus AdolfssonTullinge SKSwedenmispunched
Fredrik JohanssonLinköpings OKSwedenmispunched
Gustav BergmanOK RavinenSwedenmispunched
Jonas LeanderssonSödertälje-Nykvarn OFSwedenmispunched
Tintin KarlbergTullinge SKSwedendid not start
Oskar DanielsAttunda OKSwedendid not start
Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OFSwedendid not start
Bryan Russel-KeelyIFK Lidingö SOKAustraliadid not start
Ats SõnajalgHarju KEK RSKEstoniadid not start

Women

3 300 m, 44 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Karolin OhlssonJärla OrienteringSweden15:314:42
2Lilian ForsgrenOK TisarenSweden16:00+0:294:50
3Kateryna DzemaSävedalens AIKUkraine16:37+1:065:02
4Helena BergmanOK RavinenSweden16:44+1:135:04
5Kristine FjellangerVaregg FleridrettNorway16:50+1:195:06
6Irina NybergAlfta-Ösa OKRussian Federation16:55+1:245:07
7Ausrine KutkaiteIFK Lidingö SOKLithuania17:34+2:035:19
8Frida Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OFSweden17:36+2:055:20
9Pihla OtsamoHelsingin SuunnistajatFinland17:45+2:145:22
10Kristin Löfgren JohansenIFK Mora OKSweden17:48+2:175:23
11Josefine KlintbergOK RavinenSweden17:50+2:195:24
12Matleena BoströmIFK Lidingö SOKFinland17:54+2:235:25
13Kristin OlovssonOK LinnéSweden18:03+2:325:28
14Helena KarlssonIFK Lidingö SOKSweden18:04+2:335:28
15Niina HulkkonenIFK Lidingö SOKFinland18:06+2:355:29
16Linnea ClaesdotterIFK Lidingö SOKSweden18:24+2:535:34
17Moa Leijon LindSödertälje-Nykvarn OFSweden18:36+3:055:38
18Ellinor TjernlundOK TisarenSweden18:38+3:075:38
19Gabriella GustafssonIK HakarpspojkarnaSweden18:52+3:215:43
19Louise MarkstedtOK SödertörnSweden18:52+3:215:43
21Galina RibediucHellas OrienteringMoldova, Republic of19:09+3:385:48
22Tova OlssonIK HakarpspojkarnaSweden19:16+3:455:50
23Rebecka HeinrupTullinge SKSweden19:19+3:485:51
24Susanna TervoIFK Lidingö SOKFinland19:23+3:525:52
25Ann-Charlotte SpangenbergTäby OKGermany19:26+3:555:53
26Barbora PijákováIFK Lidingö SOKSlovakia19:44+4:135:58
27Lisa RönnolsOK LinnéSweden20:01+4:306:03
28Inga KazlauskaitéOK RoslagenLithuania20:19+4:486:09
29Sara LundstenSundsvalls OKSweden20:30+4:596:12
31Therese KlintbergLinköpings OKSweden21:15+5:446:26
31Annika BjörkOK LinnéSweden21:15+5:446:26
33Teklé GvildyteOK RoslagenLithuania21:23+5:526:28
34Sanna GustavssonCentrum OKSweden21:39+6:086:33
36Frida JunegardTullinge SKSweden22:06+6:356:41
37Viktoria HelmerssonOK RavinenSweden22:08+6:376:42
38Alice AxelssonIK HakarpspojkarnaSweden22:21+6:506:46
40Sanna SkoogKils OKSweden22:59+7:286:57
41Ramona Åkermarck-MähönenIFK Lidingö SOKFinland23:33+8:027:08
42Sarah-Jane BarrableOK RavinenGreat Britain24:30+8:597:25
43Kristina AspvallCentrum OKSweden24:40+9:097:28
44Anette ÖnerudOK RavinenSweden25:51+10:207:50
45Isabelle SjöbergOK ÖsteråkerSweden28:04+12:338:30
46Kristina CanowOK ÖsteråkerSweden29:02+13:318:47
47Mikaela WallerströmOK ÖsteråkerSweden37:44+22:1311:26
Dora KockJärfälla OKHungarydid not start
Alexandra BjärrenholtRånäs OKSwedendid not start
Jenni SimolaFinspångs SOKFinlanddid not start
Andrea WesterdahlTäby OKSwedendid not start
Hanna KorhonenOK RavinenSwedendid not start
Alice HugossonIFK Lidingö SOKSwedendid not start
Nelly CarlssonOK Pan-KristianstadSwedendid not start
Elin CarlssonOK Pan-KristianstadSwedendid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

BML Print
Bryzos
Guangdong Historical Road 2018
WOC 2019 banner
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org