International Orienteering Federation

Official results for European MTB Orienteering Championships and World Cup Round 1 - Middle

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Middle
Organiser: Hungary
Date: 30 June 2018

Austria

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Andreas WaldmannME (62)1:04:18+5:123:02
15Michaela GigonWE (34)1:08:32+9:363:51
16Kevin HaselsbergerME (62)1:06:30+7:243:09
19Tobias BreitschaedelME (62)1:07:18+8:123:11
26Bernhard SchachingerME (62)1:09:28+10:223:17
40Florian ExlerME (62)1:14:54+15:483:32
45Andreas RiefME (62)1:17:30+18:243:40

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Stanimir BelomazhevME (62)1:12:53+13:473:27

Czech Republic

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Krystof BogarME (62)59:062:48
4Veronika KubinovaWE (34)1:01:04+2:083:25
4Vojtech LudvikME (62)1:02:43+3:372:58
5Martina TichovskaWE (34)1:01:41+2:453:27
7Radek LacigaME (62)1:04:16+5:103:02
10Jiri HradilME (62)1:04:47+5:413:04
12Katerina NovakovaWE (34)1:07:06+8:103:46
18Vojtech StranskyME (62)1:07:00+7:543:10
19Nadezda ReifovaWE (34)1:11:21+12:254:00

Denmark

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Caecilie ChristoffersenWE (34)1:07:48+8:523:48
18Camilla SoegaardWE (34)1:10:16+11:203:56
29Oliver FriisME (62)1:10:14+11:083:19
Rasmus SoegaardME (62)did not finish

Estonia

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Lauri MalsroosME (62)1:05:17+6:113:05
25Eleri HirvWE (34)1:15:32+16:364:14
32Priit PoopuuME (62)1:12:09+13:033:25
33Margus HallikME (62)1:12:26+13:203:25
44Marek KarmME (62)1:16:46+17:403:38

Finland

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Antonia HagaWE (34)1:02:10+3:143:29
8Marika HaraWE (34)1:04:51+5:553:38
9Jussi LaurilaME (62)1:04:29+5:233:03
11Pekka NiemiME (62)1:05:01+5:553:04
14Andre HagaME (62)1:05:59+6:533:07
17Kare KaskinenME (62)1:06:45+7:393:09
56Pasi PyykonenME (62)1:29:35+30:294:14
58Petrus HanhijarviME (62)1:33:29+34:234:25

France

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Baptiste FuchsME (62)1:02:41+3:352:58
7Gaelle BarletWE (34)1:02:19+3:233:30
14Lou DenaixWE (34)1:07:55+8:593:48
20Yoann GardeME (62)1:07:19+8:133:11
23Samson DeriazME (62)1:08:24+9:183:14
Thibaud GuelennocME (62)mispunched

Great Britain

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Clare DallimoreWE (34)1:00:25+1:293:23
47Ian NixonME (62)1:17:56+18:503:41

Hungary

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Sarolta Boroka BallaWE (34)1:58:00+59:046:37
35Agoston FeketeME (62)1:13:01+13:553:27
46Adam BeothyME (62)1:17:44+18:383:41
51Csaba BedoME (62)1:20:44+21:383:49
54Zoltan TothME (62)1:26:01+26:554:04
Laszlo RozsaME (62)did not finish

Italy

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Luca DallavalleME (62)1:08:13+9:073:13
28Fabiano BettegaME (62)1:09:58+10:523:18
39Giaime OriggiME (62)1:14:52+15:463:32
42Piero TurraME (62)1:15:26+16:203:34
Riccardo RossettoME (62)mispunched

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Naoko KanoWE (34)1:30:18+31:225:04

Lithuania

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Jonas MaiselisME (62)1:03:58+4:523:01
10Algirda MickuvieneWE (34)1:06:00+7:043:42
21Viktorija MichnovicWE (34)1:12:10+13:144:03
27Patricija Joana BabrauskaiteWE (34)1:19:23+20:274:27
30Gabriele AndrasiunieneWE (34)1:25:05+26:094:46
37Sarunas DmukauskasME (62)1:13:26+14:203:28
43Nojus KalvaitisME (62)1:15:32+16:263:34
49Donatas MickusME (62)1:18:27+19:213:43

Poland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Grzegorz MarcinkiewiczME (62)did not finish

Portugal

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Davide MachadoME (62)1:05:53+6:473:07
28Ana Filipa SilvaWE (34)1:23:10+24:144:40
53Joao FerreiraME (62)1:22:58+23:523:55
55Paul RoothansME (62)1:28:40+29:344:12
59Luis BarreiroME (62)1:34:46+35:404:29

Russian Federation

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Olga Shipilova VinogradovaWE (34)58:563:18
2Ruslan GritsanME (62)1:01:44+2:382:55
3Svetlana PoverinaWE (34)1:01:03+2:073:25
5Anton FoliforovME (62)1:03:48+4:423:01
15Valeriy GluhovME (62)1:06:14+7:083:08
16Anastasia TrifilenkovaWE (34)1:08:54+9:583:52
20Anastasiya SvirWE (34)1:11:52+12:564:02
26Alexandra DimovaWE (34)1:17:51+18:554:22
29Maria PrasolovaWE (34)1:24:14+25:184:43
30Yuri BalevME (62)1:11:32+12:263:23
31Grigory MedvedevME (62)1:11:41+12:353:23
33Diana SalikhovaWE (34)1:50:49+51:536:13
38Dmitriy KuzminME (62)1:14:28+15:223:31

Slovakia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Matej MullerME (62)1:09:17+10:113:17
52Stefan SurganME (62)1:22:50+23:443:55

Slovenia

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Petja BalazicWE (34)1:37:14+38:185:27
Blaz MarotME (62)mispunched

Spain

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Monica Aguilera ViladomiuWE (34)1:10:01+11:053:56
21Angel Garcia GarciaME (62)1:08:13+9:073:13
22Maria del Mar Delgado GonzalezWE (34)1:12:58+14:024:05
50Juan Francisco Marin VargasME (62)1:20:05+20:593:47

Sweden

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Nadia LarssonWE (34)1:05:46+6:503:41
23Sara ForsgrenWE (34)1:12:59+14:034:06
24Linn BylarsWE (34)1:13:36+14:404:08
24Marcus JanssonME (62)1:08:56+9:503:16
27Viktor LarssonME (62)1:09:52+10:463:18
36Linus Karlsson MoodME (62)1:13:09+14:033:28
48Hampus LarssonME (62)1:18:22+19:163:42
57Sebastian SvardME (62)1:33:03+33:574:24

Switzerland

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Maja RothweilerWE (34)1:06:03+7:073:42
41Simon BraendliME (62)1:15:05+15:593:33

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org